Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2008

Degrees awarded at FMU commencement exercises Dec. 13

FLORENCE, S.C. – Two-hundred-and-thirty-six degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University Saturday, Dec. 13.

These included 183 undergraduate degrees and 53 graduate degrees awarded by Francis Marion.

Three FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors). They were Melissa Sue Merchant and Melissa Kathleen Turner of Florence and Bradlee Keith Shown of Lake City.

 Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were three students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89. They were

Janet S. Allen and Crystal Kunz Hinson of Florence and April Michelle Dietz of Mullins.

Fourteen students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor). They were Jessica Graham Boyington of Turbeville; Mindy Ann Carpenter of Camden; Jennifer Amy Driggers of Pamplico; Tina Louise Duarte of Lake City; Alissa Anne Dyne of Sumter; Kirsten Marie Hiotdahl of Scranton; Doneen Shanee’ Holmes of St. Helena Island; James Scott Maclachlan of Johannesburg, South Africa; Andrew Donald McCutcheon of Scranton and Jacqueline Frances Phiel of Amherst, Ohio; Courtney Lynne Phipps of Lugoff; Emily Jackson Stewart of Florence; Caitlin B. Wells of Darlington; and Monica Tra Wofford of Myrtle Beach.

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon businessman William Hayne Hipp of Greenville, Sen. Gerald Malloy of Hartsville and former Florence mayor Francis Eugene Willis of Darlington. Hipp was the speaker for commencement.

Hipp is founder of Liberty Fellowship, a two-year program of seminars and service projects conducted in partnership with the Aspen Institute and Wofford College. Drawing primarily from the business and non-profit sectors, Liberty Fellowship is designed to identify and sustain values-added leadership in and for the State of South Carolina. This highly successful program is entering its fifth year of operation.  

Hipp is former chief executive officer of The Liberty Corporation, an owner of insurance companies and television stations with additional investments in media, real estate and technology ventures. He joined Liberty Investments in 1969, becoming CEO in 1979. Hipp is now a private investor. 

A graduate of Washington and Lee, Hipp earned an M.B.A. from the Wharton Graduate School of Business and completed additional studies at Harvard University.  

He has served on numerous corporate boards and has been active in civic and non-profit organizations in South Carolina and on a national level.

He is chairman of the Peace Center for Performing Arts. He is also a trustee of Aspen Institute and former trustee of the Palmetto Business Forum, Greenville County School District, National Urban League, Washington and Lee University, and S.C. Research Authority. Hipp is the former chairman of the S.C. Chamber of Commerce, Greater Greenville Chamber of Commerce, Greater Greenville Forum, Greenville Hospital System Board, Greenville Urban League, Greenville YMCA and The Alliance for Quality Education.

He is also past vice chairman of the State Development Board. Hipp is a former trustee of St. Francis Hospital, American Council of Life Insurance in Washington, D.C. and S.C. Independent Colleges and Universities. He also served as a director of the Hollings Cancer Center, Committee for Economic Development in Washington, D.C., and the Citadel Development Foundation. Hipp serves as a director of SCANA Corporation. He is also a former director of Liberty Corporation, Dan River Inc., SCN Corporation and Wachovia Corporation.

Hipp and his wife, Anna Kate, reside in Greenville and have three children. 

Malloy was elected to represent S.C. Senate District 29 (Chesterfield, Darlington, Lee and Marlboro counties) by way of a special election in 2002. Also an attorney and Chesterfield County native, Malloy is owner of the Law Offices of Gerald Malloy. 

He earned the juris doctorate from the University of South Carolina in 1988 and a bachelor’s degree from U.S.C. in 1984. 

Malloy is a member of several organizations including the Darlington County Bar Association, Jerusalem Men's Ensemble of Jerusalem Baptist Church, Lions Club, Omega Psi Phi Fraternity, Alumni Board of the University of South Carolina, 4th Judicial Circuit Young Lawyers Division of the South Carolina Bar Association, Indigent Defense Commission, S.C. Gov. School for Science and Mathematics Foundation Board, Appeals Committee for the S.C. Commission on Higher Education Board, Center for Educator, Recruitment, Retention and Advancement (CERRA) and South Carolina Bar Association. 

He is also chairman of the S.C. Criminal Justice Task Force in the S.C. Senate, chairman of the Hartsville Recreation Committee, former president of the Hartsville Northern Youth Basketball League, chairman of the Public Defenders Board of Darlington County Bar Association and past-president of the South Carolina Trial Lawyers' Association. Malloy is also a player representative of the National Basketball and Football associations.  

Malloy is the recipient of the Home Rule Award by the South Carolina Association of Counties and South Carolina Library Association Friend of the Libraries Award. In 2007, he was recipient of the South Carolina Public Defender Association Legislator of the Year Award and this year’s recipient of the South Carolina Commission on Indigent Defense Distinguished Service Award. The latter award was named the Gerald Malloy Distinguished Service Award and will be awarded annually.  

He was inducted into the National Honor Roll for the National Library Association in 2005 and recognized by the S.C. Department of Juvenile Justice for support of Teen After School Centers (TASC) Program in 2007. 

He and his wife of almost 20 years, Davita, reside in Hartsville with their four children Donovan, Jonathan, Jordan and Morgan.

In his first attempt at political office, Willis was elected mayor of Florence in 1995, serving until 2008. A graduate of the University of South Carolina, he is credited with ushering in an era of economic expansion as the City of Florence rapidly grew into a regional business hub for the eastern Carolinas. 

Willis is known for his commitment to bringing well-paying jobs to the region. In fact, many attribute the relocation and expansion of numerous industries in the Pee Dee Region such as Roche Carolina and Honda of South Carolina Manufacturing Inc. to Willis. 

Some of his most recognized accomplishments as mayor are the expansion of the Freedom Florence Complex and the Florence Animal Shelter; establishment of the Mayor's Initiative for a Drug Free Florence, Mayor's Coalition of Juvenile Crime, Florence Pee Dee Regional Water and Sewer Master Plan, Veterans Memorial Park; and the acquisition of accreditation for the Florence Police Department.        

Willis is the third longest-serving mayor in Florence history after David H. McLeod (16 years) and Herbert Gilbert (20 years). 

He earned a reputation as a problem solver prior to serving as mayor when he chaired the Florence County Economic Development Authority. Seeing the need for regional collaboration to make economic development a success, he believed there was a greater chance of success in promoting an entire region than just one county. Economic development became his passion.  

In 1980, he co-founded the S.C. Transportation Policy and Research Council (originally known as South Carolinians for Better Transportation), which is an organization that addresses the needs of South Carolina’s transportation system. 

For nearly four decades, Willis has been the chairman of Willis Construction Company. He resides in Florence with his wife Marguerite. 

Richard N. Chapman, provost at FMU, presided at the commencement ceremony. Luther F. Carter, president of FMU, gave the official welcome and conferred the degrees. 

Pamela A. Rooks, director of the FMU Honors Program and professor of English, presented an honor cord to Kaitlin B. Wells of Darlington. Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors courses. 

Laura S. Crowther, a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to graduate students, while J. Kevin O’Kelly, also a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students.

#79 / 12-12-08

December 2008 Francis Marion University Graduates

 

OUT-OF-STATE graduates:

CALIFORNIA:  Alexandra Victoria Aleman, Wildomar, Bachelor of Science, Sociology.

 

FLORIDA:  Jennifer Nicole Driscoll, St. Augustine, Bachelor of Business Administration, Marketing.

 

ILLINOIS:  Jonathan Jason Bartomioli, Bartlett, Bachelor of Science, Psychology; George Ryan Hypke, Glenarm, Bachelor of Business Administration, Marketing, Finance.

 

LOUISIANA:  Rita De'Shawn Grayson, Gretna, Bachelor of Business Administration, Management.

 

MARYLAND:  Maria Christine Covell, Hampstead, Bachelor of Science, Sociology; Shawn Curtis Summers, Reisterstown, Bachelor of Business Administration, Marketing.

 

OHIO:  Jacqueline Frances Phiel, Amherst, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude.

 

INTERNATIONAL:  Franklyn Chamishka Emmanuel, Colombo, Sri Lanka, Bachelor of Business Administration, Marketing; Biagio Joseph Galle, Toronto, Ontario, Canada, Bachelor of Science, Psychology; James Scott Maclachlan, Johannesburg, South Africa, Bachelor of Business Administration, Business Economics, Marketing, Cum Laude; Kamini Murugaboopathy, Chennai, India, Master of Business Administration; Adedayo O. Oladejo, Perth, Western Australia, Master of Business Administration; Jacob Tveit, Romelanda, Sweden, Bachelor of Science, Psychology.

 

SOUTH CAROLINA graduates (by county):

Aiken:  Zachary Rahsaan Raiford, Aiken, Bachelor of Science, Biology.

 

Beaufort:  Sharonda Catrell Daise, St. Helena Island, Bachelor of Science, Elementary Education; Doneen Shanee' Holmes, St. Helena Island, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Kayla Alaine Merritt, Bluffton, Bachelor of Science, Sociology; Sophia Deshay Williams, St. Helena Island, Bachelor of Science, Biology.

 

Berkeley:  Teresa Angelique Boyd, Summerville, Bachelor of Business Administration, Accounting; Robert Dean Branton III, Pineville, Bachelor of Science, Biology; Ernest Andrew Brown, Moncks Corner, Bachelor of Business Administration, Accounting; Sade' LaDenia Chamberlain, Goose Creek, Bachelor of Science, Biology; Emily Starr English, Cross, Bachelor of Business Administration, Finance, Business Economics; Brandon Gibson Linning, Summerville, Bachelor of Science, Psychology; Shalonda Prioleau, Alvin, Bachelor of Business Administration, Management; Tisean Jamareo Simmons, Goose Creek, Bachelor of Arts, Visual Arts.

 

Charleston:  Checkley Hartness Barker, Charleston, Bachelor of Business Administration, Management, Finance; Taylor Dianne Bauer, Charleston, Bachelor of Science, Psychology; Tighe Charles Bowers, Johns Island, Bachelor of Arts, Mass Communication; Tiffany Candace Cromwell, Charleston, Bachelor of Science, Biology; Danielle Louise Daniels, Charleston, Bachelor of Science, Sociology; Gary Joseph Fuseler Jr., Charleston, Bachelor of Science, Political Science; Ashlee Ivie' Gibson, Charleston, Bachelor of Business Administration, Marketing; Saisha Brionne Graham, North Charleston, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Sharika Chanelle Lawer, Charleson, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Courtney MaShea Nelson, Johns Island, Bachelor of Science, Biology; Thomas Michael Rozier, Johns Island, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Tange' Renee Smalls, Charleston, Bachelor of Science, Sociology; Garith JaJuanGrant Snype, Mt. Pleasant, Bachelor of Business Administration, Accounting; Nicole Cardia Venice White, Charleston, Bachelor of Business Administration, Finance.

 

Chesterfield:  Leigh Cheever Chewning, Chesterfield, Master of Education; George Walker Davis, Cheraw, Bachelor of Business Administration, Marketing; Hope Keturah Hardison, Cheraw, Bachelor of Science, Sociology; Janet Alisa Moore, Chesterfield, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Phylicia Danielle Perkins, Cheraw, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Ashley Black Stancil, Ruby, Bachelor of Arts, English-Pending Teacher Certification; April Leslie Usher, Cheraw, Master of Arts in Teaching.

 

Clarendon:  Jessica Graham Boyington, Turbeville, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Shelley Knowlton Floyd, New Zion, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Rupert Edsel Paul III, Summerton, Bachelor of Business Administration, Management.

 

Darlington:  Jillian Allen Burke, Darlington, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Allison Freeman Gause, Darlington, Bachelor of Science, Sociology; Chad Dewayne Guinn, Lamar, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Audrey Elise Hyman, Darlington, Bachelor of Science, History; Josiah Simpson Matthews V, Darlington, Bachelor of Science, Biology; Angela Rose Knight, Darlington, Master of Arts in Teaching; Debbie Gilbert Odom, Hartsville, Master of Education; Dana McFarland Simmons, Hartsville, Master of Arts in Teaching; Tasha June Stryker, Hartsville, Master of Education; Caitlin B. Wells, Darlington, Bachelor of Science, Political Science, Cum Laude, with University Honors.

 

Dillon:  Brandi Nicole Arnette, Dillon, Bachelor Of General Studies; Jennifer Leigh Hemingway, Fork, Bachelor of Science, Biology; Marcie Ellis King, Fork, Master of Education; Kacie Nicole Kinsey, Dillon, Bachelor of Science, Elementary Education; William McLeod Lee, Dillon, Bachelor of Science, Mathematics; Bryan Edward Lewis, Dillon, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Christan Danielle Marsh, Hamer, Bachelor of Arts, Modern Language/Spanish; Miguel Antonio Sandoval, Dillon, Master of Business Administration; Terry Anthony Smith II, Latta, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems.

 

Dorchester:  Jeffrey Terrance Gobin, Summerville, Bachelor of Science, Psychology; Kacy Danielle Horne, St. George, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Kerean Denise O'Brien, Summerville, Bachelor of Science, Psychology; Tara Ann Thiry, Summerville, Bachelor of Science, Early Childhood Education.

 

Fairfield:  Kyle Justin Brazell, Winnsboro, Bachelor of Science, Political Science.

 

Florence:  Najee Haneef Ali, Florence, Bachelor of Arts, Visual Arts; Christopher Michael Alich, Florence, Bachelor of Science, Computer Science; Janet S. Allen, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Magna Cum Laude; Brandy Pier Anderson, Florence, Bachelor of Science, Biology; Renee Evelyn Anderson, Olanta, Master of Business Administration; Ronald Brooks Avant, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; LaTonya Sarritta Bartell, Florence, Bachelor of Science, Biology; Latoya Vedicia Bartelle-Coffie, Lake City, Bachelor of Science, Psychology; Timothy Harold Bell, Effingham, Master of Business Administration; Andrea Reed Blair, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Rustin J. Bodiker, Florence, Bachelor of Science, Biology; Keawana S. Bostick, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Johnathan Lee Broach, Timmonsville, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Shaquanna Maria Brockington, Lake City, Bachelor of Science, Biology; Jockila Michelle Brown, Florence, Bachelor of Science, Biology; Teresa Kozusko Brown, Florence, Master of Business Administration; Kimberly Whitehead Canup, Effingham, Bachelor of Science, Political Science; Euricka Champale Carter, Florence, Bachelor of Science, Political Science; James Henry Carter III, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Jessica Louise Cribb, Lake City, Bachelor of Science, Psychology; Amanda Elizabeth Crowley, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Tara T. Cusack, Florence, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Perry Alton Davis, Effingham, Bachelor of Science, Biology; Dava Rae Demery, Florence, Bachelor of Science, Biology; Jennifer Amy Driggers, Pamplico, Bachelor of Science, Mathematics/Pending Teacher Certification, Cum Laude; Cherry P. Drulis, Florence, Master of Business Administration; Tina Louise Duarte, Lake City, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Roslynn Darnell Elom, Florence, Master of Education; Thomas Howard Eskridge III, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Nancy Noel Etman, Florence, Master of Education; Ryan Alexander Floyd, Johnsonville, Master of Business Administration; Melanie Lisa George, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; William Joseph Gerald Jr., Florence, Bachelor of Science, Economics; Jesus Antonio Gonzalez-Perez, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Nikki Katrice Goodman, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Claudia L. N. Guzman Jasso, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Crystal Kunz Hinson, Florence, Bachelor of Business Administration, Management, Magna Cum Laude; Kirsten Marie Hiotdahl, Florence, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Leah Best Hollifield, Florence, Master of Business Administration; Katelyn Elizabeth Illingworth, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Lisa Springs James, Scranton, Master of Education; Magda Jezovicova, Florence, Master of Business Administration; Bradford Douglas Lee, Florence, Bachelor of Science, Political Science; Whitney Elaine Lee, Florence, Master of Science; Monica Tyra Lewis, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Robin Lierin Mack, Timmonsville, Bachelor of Arts, Biology; Courtney Sue Malson, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Sanjaya Gerald Mayadunne, Florence, Master of Business Administration; Richard Morgan McCabe II, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Andrew Donald McCutcheon, Scranton, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude; Ava Shonnetla McPherson, Florence, Bachelor of Science, Biology; Melissa Sue Merchant, Florence, Bachelor of Science, Sociology, Summa Cum Laude; Todd Richard Miller, Florence, Master of Business Administration; Staci Nicole Miller-Owens, Florence, Master of Education; Charly Elizabeth Moore, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Heather Roxanne Moore, Effingham, Bachelor of Business Administration, Marketing; Bryan Daniel Morrison, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Nicki Smith Nichols, Pamplico, Master of Science; Rebekah Lynn Norris, Florence, Master of Science; James C. Page, Florence, Bachelor of Science, Computer Science; Sarjukumar M. Patel, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Ashley Watson Payne, Florence, Master of Education; Britney Nichole Pearson, Timmonsville, Bachelor of Business Administration, Marketing; Carolyn Rebecca Perkins, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Anna Elizabeth Poston, Pamplico, Master of Business Administration; Stephen Trenton Poston, Scranton, Bachelor of Science, Computer Science; Cheri Love Richardson, Effingham, Master of Business Administration; Anastazia Tennile Richburg, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Benjamin Ross Rogers, Lake City, Bachelor of Arts, Mass Communication; Tracy Fenters Ruetterman, Johnsonville, Bachelor of Arts, English-Pending Teacher Certification; Xavier Celeste Sams, Florence, Bachelor of Science, Sociology/General Track; Allyson O'Steen Scott, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Bradlee Keith Shown, Lake City, Bachelor of Science, Computer Science, Summa Cum Laude; Tim H. Smyth, Florence, Master of Arts in Teaching; Christopher Daniel Starling, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Emily Jackson Stewart, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Candace Michelle Street, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Adron Brooke Strickland, Florence, SC, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Jacob Adam Taylor, Florence, Bachelor of Science, Computer Science; Wendy Jean Taylor, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Melissa Kathleen Turner, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Summa Cum Laude; Cheryl Roberts Tuttle, Florence, Master of Education; Carlos A. Vivas, Florence, Bachelor of Arts, International Studies, Modern Language/Spanish; Julie Irene Wallace, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Amanda Jean Wilkinson, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Shonda Melvina Williams, Pamplico, Master of Education.

 

Georgetown:  Maurice Lee Cobb, Andrews, Master of Education; Latoya Nashay Heyward, Georgetown, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Charlene Raquel McKnight, Georgetown, Bachelor of Arts, English-Pending Teacher Certification.

 

Greenville:  Carrick Farr Jones, Greenville, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Nicholas Elliot Stewart, Greenville, Bachelor of Science, Sociology.

 

Horry:  Elizabeth Blair Allsbrook, Conway, Bachelor of Business Administration, Finance; Brittany Nicole Banks, Myrtle Beach, Bachelor of Science, Psychology; Thalia Vaught Best, Galivants Ferry, Master of Education; Brittany Blaise Boger, Myrtle Beach, Master of Arts in Teaching; Sharon Antoinette Bromell, Conway, Bachelor of Business Administration, Management; Lorri Lee Dewald, Galivants Ferry, Master of Education; Whit Austin France-Kelly, Loris, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Jacqueline Rose Gorcesky, Myrtle Beach, Master of Arts in Teaching; Diana Lynn Thavenet Jones, Galivants Ferry, Master of Education; Brittney Savona Sherman, Conway, Bachelor of Arts, Mass Communication; Danielle Helen Skipper, Galivants Ferry, Master of Education; Monica Tra Wofford, Myrtle Beach, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Adam James Wolf, North Myrtle Beach, Bachelor of Business Administration, General Business Administration.

 

Kershaw:  Vickie Loraine Anderson, Elgin, Master of Education; Ryan David Ariail, Elgin, Bachelor of Science, Biology; Mindy Ann Carpenter, Camden, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Cum Laude; Wynde Miles Clark, Elgin, Master of Education; Courtney Lynne Phipps, Lugoff, Bachelor of Science, Mathematics/Pending Teacher Certification, Cum Laude; Dominique Cheree Rivers, Camden, Bachelor of Science, Biology; Damien Earl Ruffner, Cassatt, Bachelor of Science, Biology; Leonard Levon Stover, Camden, Bachelor of Science, Sociology; Nicholas Alexander Washington, Cassatt, Bachelor of Science, Political Science.

 

Lancaster:  Janet Harrell Watson, Lancaster, Master of Education.

 

Lee:  Randell Shaikia Dixon, Bishopville, Bachelor of Science, Biology; Genine Danielle Henry, Lynchburg, Bachelor of Science, Psychology; Latoya Monique McElveen, Lynchburg, Bachelor of Science, Biology; Jessica Kistler Schofield, Lynchburg, Bachelor of Science, Political Science.

 

Lexington:  Senad Ademovic, West Columbia, Bachelor of Arts, Modern Language/German, History; Brian Anthony Mitchell, West Columbia, Bachelor of Arts, Mass Communication.

 

Marion:  Allison Marie East Atkinson, Marion, Master of Education; Patricia Auman Atkinson, Marion, Master of Education; Stephanie Nichole Brown, Marion, Bachelor of Science, Psychology; Jason Michael Cook, Marion, Bachelor of Business Administration, Marketing; Elizabeth Danielle Cornish, Marion, Master of Education; Katrina Covington, Mullins, Master of Education; April Michelle Dietz, Mullins, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; William Brandon Ellis, Mullins, Bachelor of Science, Sociology; Dustin Allen Floyd, Mullins, Bachelor Of General Studies; Hazel Brailsford James, Marion, Master of Education; Elizabeth Marie Jones, Marion, Bachelor of Science, Biology; Tangee Cribb Larrimore, Brittons Neck, Master of Education; Ebonie S. Legette, Mullins, Bachelor of Science, Psychology; Latoria Moniek Lewis, Mullins, Bachelor of Business Administration, Management; Jerry Lee Mason II, Mullins, Bachelor of Science, Mathematics; Ashley Lewis Rogers, Marion, Bachelor of Arts, Visual Arts; Casey Singleton Shelley, Nichols, Bachelor of Science, Elementary Education; Rhonda Flowers Shelley, Marion, Master of Education; Sara Deane Vinson, Mullins, Bachelor of Business Administration, Marketing; Adam Traylor Work, Marion, Bachelor of Science, Political Science.

 

Marlboro:  Trisha Marie Moore, Blenheim, Bachelor of Science, Biology; Pamela Elizabeth Ocean, Blenheim, Bachelor of Business Administration, Accounting.

 

Pickens:  Heather Marie Morgan, Central, Bachelor of Arts, Mass Communication.

 


Richland:  Brigette Michelle Davis, Columbia, Bachelor of Science, Sociology; Margaret Christina DiBiase, Columbia, Master of Education; Shonelle Elissa Downer, Columbia, Bachelor of Arts, Mass Communication; Hillary Elise Johnson, Columbia, Bachelor of Science, Psychology; Keith Robert Karn Jr., Columbia, Bachelor of Science, Mathematics; Miranda Brooke Lassiter, Irmo, Bachelor of Arts, Political Science; April R. Williams, Columbia, Master of Business Administration.

 

Sumter:  Jonathan F. Caneda, Sumter, Bachelor of Business Administration, Marketing; Alissa Anne Dyne, Sumter, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Julia Rosanne Stewart, Dalzell, Master of Education.

 

Union:  S'ade Denise Glenn, Union, Bachelor of Science, Elementary Education.

 

Williamsburg:  Anthony Charles Burgess, Kingstree, Bachelor of Arts, Visual Arts; Lisa Darby, Andrews, Master of Education; Avery Lamar Fleming, Kingstree, Bachelor of Science, Sociology; Natasha Lavon Palmer, Hemingway, Bachelor of Science, Political Science; Tiffany Kwisshanda Vereen, Hemingway, Bachelor of Science, Computer Science.

 

York:  Patrick Randall Johnson, Fort Mill, Bachelor of Science, Biology; Michael Anthony Kropp Jr., Clover, Bachelor of Business Administration, Marketing.

 

 

 

Last Published: January 28, 2009 11:42 AM
Empowered by Extend, a school software solution from