Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

News

Degrees awarded at FMU commencement exercises May 9

 

FLORENCE, S.C. – Three-hundred-and-forty-five degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University Saturday, May 9. 

These included 313 undergraduate degrees and 32 graduate degrees awarded by Francis Marion. 

The William H. Blackwell Award was presented by William W. Coleman Jr., a member of the FMU Foundation board, to Ryan Adam Melton of Wallace, Megan Emily Sanders of Johnsonville, Mary Elizabeth Waddell of Effingham and Jessica Lynn Wall of Johnsonville. The Blackwell Award, named in memory of the founding chairman of the FMU Foundation, is presented to the undergraduate Francis Marion University student, or students, with the highest grade point average (for all academic work undertaken at FMU) of those graduating during the past academic year. All four students compiled perfect 4.0 grade point averages.

Melton, a graduate of Cheraw High School, graduates with a major in management with University Honors. He graduates with a 4.0 grade point average and was named to the President’s List every semester. He was inducted into the Phi Kappa Phi National Honor Society and the Beta Gamma Sigma International Honor Society for Business. He received the Scholastic Achievement Award, the Management Award and the Duane P. Myers Honors Award. In addition, Melton was selected as a S.C. Washington Semester Fellow and traveled to Europe as an FMU Honors Ambassador. 

Sanders, a graduate of Johnsonville High School, earned a 4.0 grade point average and has been on the President’s List each semester. In 2008, she was selected to present at the National Collegiate Honors Council Conference in San Antonio. Sanders received the Scholastic Achievement Award and was a recipient of a Francis Marion Scholarship and the Palmetto Scholarship. After graduation she plans to teach high school biology. 

Waddell is a graduate of The King’s Academy in Florence. She also earned a 4.0 grade point average and is graduating with a bachelor’s degree in political science with a minor in Spanish. She has been on the President’s List each semester. She is a member of the College Republicans, the FMU Diplomats, and the Honors Student Association and has been inducted into the honor societies of Phi Kappa Phi, Pi Sigma Alpha and Sigma Delta Pi. Waddell received the Jesse A. Coles Jr. Award in 2007 and the Scholastic Achievement Award and Political Science Award in 2008. She plans to attend law school in the fall and will specialize in constitutional law.

Wall is a graduate of Johnsonville High School. Having been named to the President’s List every semester, she graduates with a 4.0 grade point average and a major in professional writing. Her academic excellence has earned her recognition through the Rich Larsen Memorial Award for professional writing, the Honors Award and the Scholastic Achievement Award. Wall has also made a significant contribution as a student member of the writing and editing team that assisted in developing the university’s compliance report for reaffirmation of accreditation. She is a member of Phi Kappa Phi, Omicron Delta Kappa, Sigma Tau Delta and Pi Gamma Mu. Next fall, she will begin graduate study in FMU’s School of Business.

Coleman also recognized the recipient of the Distinguished Professor Award for the 2008-09 academic year: Chair of the Department of History and A.R. Avent Professor of History Larry E. Nelson. Nelson has been a member of the FMU faculty since 1974.

Twelve FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors). They were Sarah Mignon Breaux of Rock Hill; Hedi Bingham England of Columbia; Jessica Dean Humphrey, Jennifer Kaye Smith and Patricia Dawn Williams of Florence; Ryan Adam Melton of Wallace; Alyssa Kathryn Polson of Cordova; Ashley Nicole Rivers of Cheraw; Megan Emily Sanders and Jessica Lynn Wall of Johnsonville; Lauren Nicole Tucker of Lancaster; and Mary Elizabeth Waddell of Effingham.

Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were 19 students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89. They were Amber Nicole Ballentine of St. Stephen; Lakyn Marie Bendle of Amsterdam, Ohio; Ericka Ashley Bennett of Sumter; Jeremy Patrick Capps and Jamie Lee Lehr of Florence; Anna Lisa Cox of Johnsonville; Jessica Simone Graham of Bennettsville; Timothy Raymond Herb of Wedgefield; Krista Carnell Jackson of Hamer; Curtis Owen Jacobs of Mullins; Heather Victoria King of Hartsville; Rebecca Danielle Koontz and Allison Paige Weaver of Darlington; Tiffany L. Lint of Myrtle Beach; Shardae Regina Nelson of Georgetown; Samantha Lauren Penland of Laurens; Dana Elizabeth Poston of Goose Creek; Kara Daneal Spring of Murrells Inlet and Hope Kristen Wofford of Aynor.

  Thirty-eight students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor). They were Ashley Maria Anderson of Turbeville; Shawn Sphere Ballenger, Kwok-Shan Cheng, Betty McCray Gattison, Mandy Nicole Godwin, Matthew John Keth, Katherine Marie Kiefer, Corrine Lee Loughrey, Amanda D. Martin, Matthew Christopher Maynard, Bradley Allen Morris, Sarah Amanda Pierce, Philip Joseph Vernon, Fotini T. Vlahos and Russell Andrew Witherspoon of Florence; Lauren Elizabeth Benton of Pamplico; Brandi Pate Bonifay of Sandersville, Ga.; Courtney Lashauna Canty of Summerton; Kristin Blair Cook of Nichols; David Ace Cox of Lake View; Heather Nicole Driggers of Cheraw; Heidi Michelle-Bishop Dumm of Johnsonville; Lori Beth Farrow of Marion; Jordan Leslie Gandy and Katherine Elyse Stephenson of Darlington; Paris Sheana Gartmon of Lexington; Sheena Marie Gause of Little River; Cynthia Nicole Johnson of Kingstree; David Lee Lyles of Aynor; Meagan Melissa Manning of Dillon; Matthew Wyatt McElveen of Lynchburg; Kyle Deane McGee and Kristen Phillips Rodgers of Lake City; Kiersten Nicole Nedervelt of Montpelier, Va.; Amanda Aleen Ott of Branchville; Megan Louise Pangburn of Covina, Calif.; Wendy Lynn Sanders of Effingham; and Megan Owens Skinner of Bishopville.

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon University of North Carolina’s Head Women’s Basketball Coach Sylvia Hatchell of Chapel Hill, N.C., FMU’s Vice President for Public and Community Affairs Elizabeth I. “Libby” Cooper of Florence and Rep. Denny Woodall Neilson of Darlington representing House of Representatives District 56. Hatchell was the speaker for commencement.

After more than 1,000 career games and 33 seasons of coaching, it stands to reason that Hatchell would belong to some exclusive clubs. The University of North Carolina’s Head Women’s Basketball Coach was inducted into the Women's Basketball Hall of Fame in 2004. The Gastonia, N.C., native is one of only four head coaches in Division I history to reach the 800-win plateau. Hatchell is the third-winningest active coach in the nation. She has been named national coach of the year three times and has led teams to at least 20 wins 25 times, fifth-most nationally.

While Hatchell keeps impressive company in many categories, she is also part of an exclusive club that features just one member. When UNC defeated Louisiana Tech to win the 1994 NCAA Championship, Hatchell became the first and only coach to lead teams to national championships at the AIAW, NAIA and NCAA levels. Those titles - the first two coming at Francis Marion - are the crown jewels in one of the most decorated coaching careers in women's basketball history.

Since arriving at Chapel Hill in 1986, Hatchell has posted a record of 512-195 and forged a tradition of excellence at Carolina. Under her direction, the Tar Heels have won a national championship and eight ACC titles, compiled six 30-win seasons and claimed five ACC Player of the Year and five ACC Rookie of the Year honors.

While that 1994 championship season, which capped back-to-back 30-win seasons, marked Carolina as a player on the national scene, Hatchell and the Tar Heels have surged to the forefront of that scene in recent years. Since the beginning of the 2004-05 season, UNC has compiled a record of 130-13, four straight Atlantic Coast Conference titles and two Final Four Appearances.

In preparation for a career in coaching, Hatchell earned a B.S. degree in physical education and health from Carson-Newman in 1974. While at Carson-Newman, in addition to playing basketball and volleyball, Hatchell coached the Talbott School girls' basketball team to a winning season and a trip to the playoffs. She then spent a year coaching the junior varsity women's team and earning a master's degree at the University of Tennessee.

Prior to taking over the Tar Heels program, Hatchell guided FMU to a 272-80 mark over 11 seasons. She coached the 1986 Lady Patriots to a remarkable 36-2 record and a National Association of Intercollegiate Athletics national championship. Her 1982 team was her first national championship squad, as Francis Marion captured the AIAW small college division crown.

Hatchell's husband, Sammy, is also a basketball coach. Formerly the all-time winningest coach at Meredith College in Raleigh, Sammy is currently the head coach at Cresset Christian Academy. Fittingly, the couple met at a summer league basketball game and attended a basketball clinic on their first date. They married two years later, in 1979. Sammy helps run the North Carolina basketball camps each summer.

The Hatchells have a 19-year-old son, Van, a former all-state basketball player who is a sophomore at UNC.

Cooper is no stranger to higher education, having spent 29 of her 34 years of state service as an employee at FMU. As vice president for public and community affairs, Cooper is responsible for communicating the FMU story to its various publics - on and off campus - by establishing and increasing awareness of university programs, policies, opportunities, goals and achievements. She has worked with the corporate community, civic organizations, and local and state government agencies on projects designed for the betterment of the university and the region it serves. In addition, she supervises the Alumni Office and provides oversight of the Mail Center, Printing Services and Channel 11, the local government access channel. She coordinates a number of university events including Art’s Alive and the Pee Dee International Festival. 

Before making her way to FMU in 1980, Cooper was a research analyst and editorial assistant for the S.C. House of Representatives Committee on Historical Research in Columbia for five years.

Cooper earned a bachelor’s degree in history from the University of South Carolina. Her collegiate awards include Phi Beta Kappa honors, President's Honor Roll, Dean's List, freshman honorary sorority Alpha Lambda Delta inductee, Newcomen Award in Material History and the Hampton in History Award. Cooper’s professional honors include Phi Kappa Phi and Beta Gamma Sigma inductions. 

Her community service and professional activities include service on the following boards: Tribute to Women & Industry, Florence Downtown Development Corporation, United Way of Florence County, Florence Regional Arts Alliance, Pee Dee Education Center, Lighthouse Ministries, Pee Dee Education Foundation and Florence YMCA. Professional affiliations include the College Business Management Institute and Council for the Advancement and Support of Education. 

She has also served on the City of Florence Census Committee, American Heart Walk Steering Committee, WBTW News 13 Advisory Committee, Chamber of Commerce Membership Drive, Florence Breakfast Rotary Club, S.C. Executive Institute, Governor's Task Force – S.C. Public/Private Childcare, and Junior League of Florence, and she is the national chairman of the Women in Ministry Committee for the Evangelical Presbyterian Church. The Girl Scouts of Eastern South Carolina recently honored her with the Mary Dean Brewer Women of Distinction Award. 

She and her husband Steve reside in Florence. 

A member of the S.C. House of Representatives for the past 25 years, Neilson’s political knowledge and engagement is extensive. She represents Darlington and Chesterfield counties. 

When Neilson graduated from Anderson Junior College, she went on to pursue an undergraduate degree from Coker College and a master’s from Winthrop University. While pursuing both degrees, she took courses at FMU. She has also completed post graduate work at Trinity University. Her support of FMU doesn’t stop there. Neilson serves on the House Ways and Means Committee and the Higher Education Subcommittee as a strong advocate of FMU and all educational facilities, fighting many times to prevent funding cuts.

She chairs the House Ways and Means Subcommittee for General Government and the Joint Legislative Committee on Aging. In addition, she serves on the Education Funding Act, Rules, Women’s Caucus and Rural Caucus committees. 

Neilson is employed with Darlington County School District as the technology student job placement coordinator. 

Her civic affiliations include service as a member of the Board of Trustees for the Governor’s School for Science and Math, Board of Directors for Darlington Chamber of Commerce, Darlington County Education Association and the Board of Trustees for S.C. Baptist Ministries on Aging. She also served on the City Council of Darlington before being elected to the House of Representatives. 

Neilson’s honors include the Order of the Palmetto, S.C. Association of School Administrators Career and Technology Leadership Award, Citizen of the Year for Greater Darlington Chamber of Commerce Award, S.C. Distinguished Teacher-Citizen Award, S.C. Education Association Education Leadership Award, S.C. Vocational Directors Association Vocational Education Leadership Award, Legislator of the Year Award, S.C. Federation Of Older Americans Association Award and many more. 

Neilson and her husband David reside in Darlington. 

Richard N. Chapman, provost at FMU, presided at the commencement ceremony. Luther F. Carter, president of FMU, gave the official welcome and conferred the degrees. 

Pamela A. Rooks, director of the FMU Honors Program and professor of English, presented honor cords to Cynthia Nicole Johnson of Kingstree; Ryan Adam Melton of Wallace; Samantha Lauren Penland of Laurens; Alyssa Kathryn Polson of Cordova; Ashley Nicole Rivers of Cheraw; Laura Elizabeth Rogers of Florence; John Patrick Sweeney of Poland, Ohio; Lauren Nicole Tucker of Lancaster; Jessica Lynn Wall of Johnsonville; and Allison Paige Weaver of Darlington. Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors courses.  

H. Randall Dozier, a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to graduate students, while George C. McIntyre, chairman of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students. 

#165/5-8-09

 

May 2009 Francis Marion University Graduates

 OUT-OF-STATE graduates:

ALASKA: Quincy Deon Johnson, Ft. Richardson, Bachelor of Science, Psychology. 

CALIFORNIA: Megan Louise Pangburn, Covina, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude. 

COLORADO: Jenna Marie Kaiser, Broomfield, Bachelor of Science, Biology. 

FLORIDA: Shaquana Sharese Dyann Morgan, Kissimmee, Bachelor of Science, Sociology; Shannan Nicole Tyson, Seminole, Bachelor of Science, Psychology. 

GEORGIA: Brandi Pate Bonifay, Sandersville, Bachelor of Business Administration, Accounting, Cum Laude. 

ILLINOIS: Mitchell Ron Lacny, Gurnee, Bachelor of Science, Physics. 

MARYLAND: Gregory Joseph Phelps, Glen Burnie, Bachelor of Business Administration, General Business Administration.

MICHIGAN: Shannon Elizabeth Emery, Hillsdale, Master of Science, Clinical Psychology. 

MISSOURI: Nathan Andrew Morley, Maryville, Bachelor of Business Administration, General Business Administration. 

NEW JERSEY: Eboni Nicole Siders, Morristown, Bachelor of Arts, Psychology.

NEW YORK: Jessica Lynn Hale, Clinton, Bachelor of Business Administration, Management; Lauren Suzanne Nelli, Plattekill, Bachelor of Science, Elementary Education. 

NORTH CAROLINA: Zachary David Farry, Charlotte, Bachelor of Business Administration, Marketing; Vikeisha Niyel Heath, Hope Mills, Bachelor of Science, Psychology. 

OHIO: Lakyn Marie Bendle, Amsterdam, Bachelor of Science, Psychology, Magna Cum Laude; John Patrick Sweeney, Poland, Bachelor of Arts, Mass Communication, with University Honors. 

OKLAHOMA: Darlene Nicole Reuter, El Reno, Bachelor of Science, Biology. 

VIRGINIA: Kiersten Nicole Nedervelt, Montpelier, Bachelor of Arts, Mass Communication, Cum Laude.

INTERNATIONAL: Matthew John Keth, East London, South Africa, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude; Ronan Patrick O'Connor, Co. Dublin, Ireland, Bachelor of Science, Psychology. 

 

SOUTH CAROLINA graduates (by county):

Aiken: Emily Ashland Riley, North Augusta, Bachelor of Science in Nursing. 

Anderson: Kara Antoinette Ciufo, Belton, Bachelor of Science, Sociology; Jessica R. Henderson, Williamston, Bachelor of Science, Biology. 

Barnwell: Gary Thomas Dicks, Barnwell, Bachelor of Science, Political Science; Shannon Elizabeth Ponds, Barnwell, Bachelor of Science, Psychology.

Beaufort: Tamashia Lavette Daise, St. Helena Island, Bachelor of Science, Elementary Education; Lauren Alexandria Hamilton, Hilton Head Island, Bachelor of Business Administration, Management; Jayme Acetra Johnson, St.Helena Island, Bachelor of Science in Nursing. 

Berkeley: Amber Nicole Ballentine, St.Stephen, Bachelor of Science in Nursing, Magna Cum Laude; Tamara Lashay Barnwell, Goose Creek, Bachelor of Business Administration, Accounting; Todd Robert Davis, Bonneau, Bachelor of Business Administration, Management; Heather Marie Lewis, Ladson, Bachelor of Arts, History; Shavone La'Fonda Mack, Cross, Bachelor of Science, Mathematics; Dana Elizabeth Poston, Goose Creek, Bachelor of Science in Nursing, Magna Cum Laude; Sha'Nya Tawan Wilder, Goose Creek, Bachelor of Science, Biology. 

Calhoun: Ebony Monet Holman, St. Matthews, Bachelor of Science, Psychology; Petronia Nicole Watson, Cameron, Bachelor of Arts, Mass Communication. 

Charleston: Ian Terell Gilliard, Mt. Pleasant, Bachelor of Business Administration, Accounting; Andrea Nichelle Jones, Johns Island, Bachelor of Business Administration, Marketing; Micah Alexander Kelley, Charleston, Bachelor of Business Administration, Finance; Lauren Nicole LeMoine, North Charleston, Bachelor of Science, Sociology; Varan Mungin, Hollywood, Bachelor of Science, Biology; Gregory Ryan Murphy, Johns Island, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Angela Jael Amaris Myers, Charleston, Bachelor of Science, Psychology; Anthony Javier Powell, North Charleston, Bachelor of Business Administration, Finance; Jennifer Deidre' Robinson, Charleston, Bachelor of Business Administration, Management; Sha'Shawna Porcha Caprice Seabrook, Charleston, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Megan Lashay Sheppard, Charleston, Bachelor of Science, Psychology; Cierra Sekola Smith, Charleston, Bachelor of Science, Biology; J'aina Aquian Sandra Stanley, John Island, Bachelor of Science, Biology; Brandon Neal White, Ravenel, Bachelor of Business Administration, General Business Administration. 

Chester: Matthew Coleman Dickinson, Chester, Bachelor of Science, Political Science. 

Chesterfield: Clinton Jasper Adams, Cheraw, Bachelor of Science, Mathematics; Shaday Cash, Cheraw, Bachelor of Science, Biology; Heather Nicole Driggers, Cheraw, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Jeffrey Ramon Easterling, Cheraw, Bachelor of Arts, Visual Arts; Sherry Ann Wohlwinder Hatcher, Cheraw, Bachelor of Science, Middle Level Education; Marquita Shaneta Ratliff, Chesterfield, Bachelor of Science, Biology; Jamel Franklin Reed, Jefferson, Master of Education, Instructional Accommodation; Ashley Nicole Rivers, Cheraw, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Summa Cum Laude, with University Honors; Karen Short, Chesterfield, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Ashley Colette Thomas, Jefferson, Bachelor of Science, Biology; Jill Allyn Usher, Cheraw, Bachelor of Science, Sociology. 

Clarendon: Courtney Lashauna Canty, Summerton, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Jenny Lin Driggers, Turbeville, Bachelor of Science, Biology; Whitney Britton Gibbons, Manning, Bachelor of Business Administration, Management; Joshua Abraham Stewart, Alcolu, Bachelor of Science, Political Science. 

Colleton: Adrienne Elizabeth Rizer, Lodge, Bachelor of Science, Political Science. 

Darlington: Ebony Marionette Alford, Darlington, Bachelor of Science, Sociology; Edward Thomas Arnold, Darlington, Bachelor of Science, Biology; Yasmin Sharday Blackmon, Darlington, Bachelor of Science, Biology; William Justin Boulware, Darlington, Bachelor of Science, History; Brittainy Renee Bunch, Hartsville, Bachelor of Science in Nursing; Christina Ashley Dawn Cantey, Darlington, Bachelor of Science, Middle Level Education; Sheena Odelia Durant, Hartsville, Bachelor of Science, Biology; Tyrone D. Edge, Darlington, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Jordan Leslie Gandy, Darlington, Bachelor of Science, History, Cum Laude; Ashley Anne Gedris, Hartsville, Master of Education, Instructional Accommodation; Ayisha Shonte Glenn, Lamar, Bachelor of Business Administration, Marketing; Matthew Darrell Howle, Darlington, Bachelor of Science, Computer Science; Anita Nicole Jackson, Hartsville, Bachelor of Business Administration, Finance; Heather Victoria King, Hartsville, Bachelor of Science in Nursing, Magna Cum Laude; Rebecca Danielle Koontz, Darlington, Bachelor of Arts, English-Professional Writing, Magna Cum Laude; Jennifer Cherae Matthews, Darlington, Bachelor of Science in Nursing; Gretchen McInville, Darlington, Bachelor of Science, Psychology; Austin Thomas Oates, Darlington, Bachelor of Science, Sociology; Lucas Marion Oates, Darlington, Bachelor of Science, Political Science; Deborah Anne Reckner, Lamar, Master of Education, Instructional Accommodation; Mandy Nicole Shoemake, Society Hill, Bachelor of Science, Political Science; Katherine Elyse Stephenson, Darlington, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Allison Paige Weaver, Darlington, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude, with University Honors; Monica Leigh Wilson, Darlington, Bachelor of Science in Nursing. 

Dillon: David Ace Cox, Lake View, Bachelor of Business Administration, Marketing, Cum Laude; Jessica Marie Goings, Dillon, Bachelor of Science, Biology; Krista Carnell Jackson, Hamer, Bachelor of Arts, Visual Arts, Magna Cum Laude; Sandra Alicia Jones, Dillon, Master of Science, School Psychology; Alecea Marvi Manghi, Minturn, Bachelor of Science, Biology; Meagan Melissa Manning, Dillon, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Christopher Shawn Ray, Latta, Bachelor of Science, Elementary Education; James Kirk Smith, Hamer, Bachelor of Business Administration, Management; Susan Curry Stephens, Dillon, Master of Science, School Psychology; Koaty Charleen Watson, Dillon, Bachelor of Business Administration, Accounting; Jennifer Christine Wiggins, Fork, Master of Science, School Psychology; Cynthia Denise Williams, Dillon, Master of Education, Instructional Accommodation; Laquendra Sherey Wright, Hamer, Bachelor of Science, Biology. 

Dorchester: Kellye' Dashawn Boyd, St. George, Bachelor of Science, Biology; Tara Grace Dawson, Summerville, Master of Science, School Psychology; Asia Chanell Jasmine Harris, Summerville, Bachelor of Business Administration, Management; Alonda Monet Heyward, Summerville, Bachelor of Science, Elementary Education; LaKeshia Lavonda Jenkins, St.George, Bachelor of Science, Biology; Clayla Shanae' Pinckney, Ridgeville, Bachelor of Science, Biology; Melanie Sharine Trice, Summerville, Bachelor of Science, Psychology; Christopher David Wimberly, St. George, Bachelor of Science, Psychology.

Fairfield: Dexter L. Boyd, Winnsboro, Bachelor of Business Administration, Accounting; Robert C. Charles, Jenkinsville, Bachelor of Business Administration, Accounting. 

Florence: Morgan Browder Altman, Lake City, Bachelor of Science, Psychology; Ashley Maria Anderson, Effingham, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Rekha S. Anderson, Florence, Master of Business Administration, Business Administration; Matthew Kyle Baker, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication; Shawn Sphere Ballenger, Florence, Bachelor of Science, Physics, Cum Laude; Marilyn Annette Bartol, Florence, Bachelor of General Studies, Social and Behavioral Sciences; Marion Wayne Bell Jr., Florence, Master of Business Administration, Business Administration; Lauren Elizabeth Benton, Pamplico, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Nicole Benton, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Shannon D'andrea Brown, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Liza Melissa Bryant, Lake City, Bachelor of Business Administration, Management; William Thomas Cantrell, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance; Jeremy Patrick Capps, Florence, Bachelor of Science, Physics, Magna Cum Laude; Teena Kay Carpenter, Florence, Master of Science, Clinical Psychology; Kwok-Shan Cheng, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting, Cum Laude; Krystle Nicole Clardy, Florence, Bachelor of Science, Political Science; Ashley Bernice Clay, Timmonsville, Bachelor of Science in Nursing; Elizabeth Kay Cook, Florence, Bachelor of Science, Biology; Laquilla Shanta Corbett, Florence, Bachelor of Science, Biology; Anna Lisa Cox, Johnsonville, Bachelor of Business Administration, Management, Magna Cum Laude; Donna Poston Creel, Pamplico, Bachelor of Science, Elementary Education; Brett P. Cribb, Johnsonville, Bachelor of Science, Biology; Khalia Vermeile Cummings, Florence, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Beth Anne Davids, Florence, Master of Education, Learning Disabilities; Alonzo Devant Davis, Pamplico, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Nettie Nichole Davis, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Hayley Jeanette Douglas, Florence, Bachelor of Arts, Visual Arts; Heidi Michelle-Bishop Dumm, Johnsonville, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Jamie Lyn Durant, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication; Daniel Baxter Edgeworth, Florence, Bachelor of Science, Biology; Jonathan Parker Edwards, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Tracey Elizabeth Ellison, Johnsonville, Bachelor of Science, Biology; Dionne Monique Fields, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance; Kenyardia Donsha Frasier, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Karmella Fullard, Timmonsville, Bachelor of Science, Chemistry; Spencer Charles Gaither, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Nicole C. Galashaw, Florence, Master of Education, Instructional Accommodation; Valorie Elaine Garner, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Betty McCray Gattison, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Shireyah Lennice Gillard, Florence, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Mandy Nicole Godwin, Florence, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Jennifer Elizabeth Griffin, Florence, Master of Education, Learning Disabilities; Michael Sterling Griffin, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Stacy Nicole Gulledge, Effingham, Bachelor of Science in Nursing; Kenneth Darnell Hampton, Florence, Bachelor of Science, Biology; Ian Dane Hamrick, Florence, Bachelor of Science, Political Science; Kenisha Tiana Haynes, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Justin Brooks Head, Florence, Bachelor of Science, Political Science; Timothy Raymond Herb, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication, Magna Cum Laude; Sarah Marie Hickman, Florence, Bachelor of Science, Chemistry; Spenser Addison Hooks, Johnsonville, Bachelor of Business Administration, Marketing; Tasha Marie Hoskins, Florence, Bachelor of Science in Nursing; David Powell Huggins Jr., Florence, Bachelor of Science, Biology; Jeremiah Augustine Hughes, Florence, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Jessica Dean Humphrey, Florence, Bachelor of Arts, English-Pending Teacher Certification, Summa Cum Laude; Ida Cathleen Hutchinson, Effingham, Bachelor of Business Administration, Accounting; Erin Mahoney Johnson, Florence, Master of Education, Early Childhood Education; Amanda Lucas Jones, Florence, Master of Education, Instructional Accommodation; Weston Moore Jordan, Florence, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; Katherine Marie Kiefer, Florence, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude; Stacy Amber Krapf, Florence, Master of Education, Learning Disabilities; Matthew Phillip Lamb, Florence, Bachelor of Science, Biology; Laura Ashley Langston, Scranton, Bachelor of Science, Psychology; William Jordan Lawhon, Effingham, Bachelor of Arts, Mass Communication; Evan Heyward Lee, Effingham, Bachelor of Business Administration, Finance; Jamie Lee Lehr, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude; Charnique LaShawn Lewis, Florence, Bachelor of Science, Biology; Elsie Amanda Lewis, Florence, Bachelor of Arts, International Studies; Enica Elisha Lewis, Florence, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; Katie Monique Lewis, Florence, Bachelor of Science, Chemistry; Porshe Marie Lockhart, Florence, Bachelor of Science, Political Science; Joshua Locklear, Timmonsville, Bachelor of Business Administration, Marketing; Cassandra Monique Lopez, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication; Corrine Lee Loughrey, Florence, Bachelor of Arts, Sociology, Cum Laude; Jessica Jordan Lyerly, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Amanda D. Martin, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude; Kimberly Taccara Matthews, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Tiffany Lawrence Matthews, Scranton, Bachelor of Arts, History; Matthew Christopher Maynard, Florence, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude; James Otis McCoy, Lake City, Bachelor of Arts, Visual Arts; Danielle T'Niece McFadden, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Kyle Deane McGee, Lake City, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Brandon Charles McPherson, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance; Jessica Jayne Mikell, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication; Crystal Ciera Tramaine Mitchum, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Katelyn Sue Moore, Effingham, Bachelor of Science, Sociology; Aimee Presentacion Alcala Moratalla, Florence, Master of Education, Learning Disabilities; Bradley Allen Morris, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude; Meloney Lynn Munn, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Tequilla Patrice Murphy, Lake City, Bachelor of Science, Sociology; Sabrina Nicole Newton, Florence, Bachelor of Science, Biology; Frances Welch Norris, Florence, Master of Education, Learning Disabilities; Hetal Mahendra Patel, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Aunquize Le'Damon Perkins, Effingham, Bachelor of Science, Elementary Education; Tierra Leigh Perkins, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Sarah Nichole Peterka, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication; Sarah Amanda Pierce, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude; Ashley Rebecca Quick, Florence, Bachelor of Science, Biology; Bertie Jazmyne Reed, Lake City, Bachelor of Science, Psychology; Christopher McLeod Robinson, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Kristin Phillips Rodgers, Lake City, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Laura Elizabeth Rogers, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance, with University Honors; Megan Emily Sanders, Johnsonville, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; Wendy Lynn Sanders, Effingham, Bachelor of Business Administration, Accounting, Cum Laude; Richard Brandon Schafer, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Angela Inetta Scott, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Creshenda Latrese Singletary, Johnsonville, Bachelor of Science, Sociology; Jennifer Kaye Smith, Florence, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; Matthew Charles Snipes, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance; Jada Shannell Stafford, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Jed Parker Tepper Jr., Florence, Bachelor of Science, Biology; Samone Latrice Thomas, Lake City, Bachelor of Business Administration, Finance; Veronica Lynnette Thomas, Effingham, Bachelor of Science, Mathematics; Joshua Blake Timmons, Johnsonville, Bachelor of Science, Biology; Rose Marie Varlaro, Florence, Master of Science, Clinical Psychology; Philip Joseph Vernon, Florence, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Fotini T. Vlahos, Florence, Bachelor of Arts, Sociology, Cum Laude; Mary Elizabeth Waddell, Effingham, Bachelor of Arts, Political Science, Summa Cum Laude; Jessica Lynn Wall, Johnsonville, Bachelor of Arts, English-Professional Writing, Summa Cum Laude, with University Honors; Alison Suzette Wheeler, Florence, Bachelor of Science, Biology; Julia Hope Whisenhunt, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Felecia Veronica Williams, Florence, Bachelor of Science, Biology; Karla LaShonda Williams, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Patricia Dawn Williams, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Summa Cum Laude; LeVandra Alexias Windham, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance; Russell Andrew Witherspoon, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude; Julian Malcolm Young, Florence, Master of Education, Instructional Accommodation. 

Georgetown: Chelsea Sierra Brown, Georgetown, Bachelor of Arts, Mass Communication; Matthew Ryan Desrosiers, Pawley's Island, Bachelor of Science, Political Science; Ashley Elizabeth Flynn, Murrells Inlet, Bachelor of Arts, Psychology; Kaniya Joenee' Geathers, Georgetown, Bachelor of Science, Biology; Thomas Gilliard III, Georgetown, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Lakeria Richar Jones, Georgetown, Bachelor of Business Administration, Finance; Shardae Regina Nelson, Georgetown, Bachelor of Business Administration, Marketing, Magna Cum Laude; Jermaine M. Pryor, Georgetown, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; Tanisha Domonique Stanley, Georgetown, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems. 

Greenville: Sienna Elyse Gandy-Miller, Greenville, Bachelor of Science, Biology; Niechelle Marie Pannebaker, Greenville, Master of Science, School Psychology. 

Greenwood: Amanda Nicole Brewer, Greenwood, Bachelor of Science, Sociology; Steven Allan Holmes Jr., Hodges, Bachelor of Science in Nursing. 

Hampton: Aaron Jerrodric White, Estill, Bachelor of Business Administration, Management. 

Horry: Kathryn Joanna Clem, Longs, Master of Science, School Psychology; Sheena Marie Gause, Little River, Bachelor of Science, Physics, Cum Laude; Jessie Christa Green, Loris, Bachelor of Science, Elementary Education; Faith Michelle Hughes, Conway, Bachelor of Science in Nursing; Tanisha Michele Kea, Myrtle Beach, Bachelor of Arts, Modern Language/Spanish; Tiffany L. Lint, Myrtle Beach, Bachelor of Science in Nursing, Magna Cum Laude; Robert Hugh Lowman, Conway, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; David Lee Lyles, Aynor, Bachelor of Science, Political Science, Cum Laude; Ashley Nicole Roessler, Little River, Bachelor of Business Administration, Finance; Kara Daneal Spring, Murrells Inlet, Bachelor of Science in Nursing, Magna Cum Laude; Theresa Stanton, Aynor, Master of Science, Clinical Psychology; Margaret Kelley Walker, Galivants Ferry, Master of Science, Clinical Psychology; Andrena Rene Washington, Myrtle Beach, Bachelor of Science, Elementary Education; Hope Kristen Wofford, Aynor, Bachelor of Business Administration, Management, Magna Cum Laude.

Jasper: Tamara Talin Hughes, Hardeeville, Bachelor of Business Administration, Management. 

Kershaw: Charles Watson Ashmore Jr., Elgin, Master of Education, Instructional Accommodation; Titanishia Sadel Benson, Lugoff, Bachelor of Science, Biology; Tiffany Marie Franks, Camden, Bachelor of Science, Political Science; Nakendra Denise Kinard, Lugoff, Bachelor of Science, Elementary Education; Jerrie'Me Karveh Wright, Lugoff, Bachelor of Science, Biology. 

Lancaster: Valisha Creon'e Johnson, Lancaster, Bachelor of Science, Biology; Lauren Nicole Tucker, Lancaster, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude, with University Honors. 

Laurens: Samantha Lauren Penland, Laurens, Bachelor of Science, Physics, Magna Cum Laude, with University Honors. 

Lee: Matthew Wyatt McElveen, Lynchburg, Bachelor of Science, Physics, Cum Laude; Megan Owens Skinner, Bishopville, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude. 

Lexington: Vance Joshua Bradley, Leesville, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Paris Sheana Gartmon, Lexington, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Jocelyn Consuelo Hernandez, Irmo, Bachelor of Science, Elementary Education; Dzama Kalika Joye' Lewis, Irmo, Master of Education, Early Childhood Education; Kayla Marie Rodgers, Leesville, Bachelor of Science, Biology. 

Marion: Kashonta Shadel Blakeney, Marion, Bachelor of Science, Biology; Dara Whitney Brown, Mullins, Bachelor of Science in Nursing; Maxine Nickie Burch, Marion, Bachelor of Science, History; Kristin Blair Cook, Nichols, Bachelor of Business Administration, Management, Cum Laude; Lori Beth Farrow, Marion, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Curtis Owen Jacobs, Mullins, Bachelor of Business Administration, Accounting, Magna Cum Laude; Jimmi Lynette Jones, Mullins, Bachelor of Science in Nursing; Matthew Joseph McColl, Mullins, Bachelor of Arts, Mass Communication; William Hughes Page, Marion, Bachelor of Science, Biology; Tyrone Maurice Parker, Mullins, Bachelor of Science, Sociology; Caroline Ellen Sellars, Mullins, Bachelor of Arts, Visual Arts. 

Marlboro: Ainsley Elizabeth Atkinson, Bennettville, Bachelor of Business Administration, Accounting; Jennifer Megan Avery, Bennettsville, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Alisha Elaine Blackmon, Blenheim, Bachelor of Science, Sociology; Shekara Lynell Broady, Clio, Bachelor of Science, Sociology; Whitney Jena' Bryant, Wallace, Master of Education, Instructional Accommodation; Ginna Leigh Evans, Bennettsville, Bachelor of Science, Psychology; Jessica Simone Graham, Bennettsville, Bachelor of Business Administration, Management, Magna Cum Laude; Bobbie Joanna Grooms, McColl, Bachelor of Business Administration, Management; Ashley Nichole Hardee, McColl, Bachelor of Science, History; Jessica LaSharwn Johnson, Blenheim, Bachelor of Science, Political Science; Kristen Monee McQueen, Bennettsville, Bachelor of Science, Sociology; Xaveria Lee McRae, Bennettsville, Master of Education, Instructional Accommodation; Ryan Adam Melton, Wallace, Bachelor of Business Administration, Management, Summa Cum Laude, with University Honors; Stephanie Amanda Parker, Bennettsville, Bachelor of Science, Elementary Education. 

Newberry: Elizabeth D. Smith, Newberry, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts.

Orangeburg: Akron K. Johnson, Elloree, Bachelor of Business Administration, Accounting; Amanda Aleen Ott, Branchville, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Nicholas Brian Parker, Holly Hill, Bachelor of Business Administration, Marketing; Alyssa Kathryn Polson, Cordova, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude, with University Honors; Ashley Demetrice Waymer, Santee, Bachelor of Science, Biology. 

Richland: Bryan Scott Cockerill, Irmo, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Hedi Bingham England, Columbia, Bachelor of Arts, English-Pending Teacher Certification, Summa Cum Laude; Anna Valeria Benita Howard, Blythewood, Bachelor of Arts, Mass Communication; Patrick Lee Laban, Columbia, Bachelor of Science, Computer Science; Cyndal Charise Mosley, Eastover, Bachelor of Arts, Visual Arts; Natasha Lynne Phillips, Columbia, Bachelor of Science, Biology; Christopher Windelle Rumph, Columbia, Bachelor of Business Administration, Management; Brittany Georgette Simmons, Columbia, Bachelor of Business Administration, Finance; Carter Tyson Stiglbauer, Columbia, Master of Business Administration, Business Administration.

Spartanburg: Samantha Kathleen Page, Campobello, Bachelor of Science, Biology; Ashley Sa'de Palmer, Pacolet, Bachelor of Science, Political Science; Robert McKinley Smith, Lyman, Bachelor of Science, Physics. 

Sumter: Ericka Ashley Bennett, Sumter, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude; Michael Vernon Bonner, Sumter, Bachelor of Science, Biology; Roslyn Monae' Brailsford, Dalzell, Bachelor of Business Administration, Finance; Troy Etienne Darnell Giles, Sumter, Bachelor of Science, Economics; Jacqueline Denise Mark, Sumter, Bachelor of Science, Sociology; Adrienne Richardson, Sumter, Bachelor of Science, Sociology; Lateshia Rochelle Williams, Rembert, Bachelor of Science, Psychology. 

Union: Paul Mitchell Wells, Union, Bachelor of Science, Elementary Education.

Williamsburg: Jessica Amber Millsaps Collins, Hemingway, Bachelor of Science, Elementary Education; Cynthia Nicole Johnson, Kingstree, Bachelor of Science, Political Science, Cum Laude, with University Honors; Shainna Joneia Williams, Hemingway, Bachelor of Science, Sociology. 

York: Sarah Mignon Breaux, Rock Hill, Bachelor of Science, History, Summa Cum Laude; Scott Michael McAleese, Tega Cay, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Last Published: June 25, 2009 10:15 AM
Empowered by Extend, a school software solution from