Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

News

Degrees awarded at FMU commencement exercises Dec. 19

 

FLORENCE, S.C. – Two-hundred-and-seventy six degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University Saturday, Dec. 19. 

These included 222 undergraduate degrees and 54 graduate degrees awarded by Francis Marion. 

Two FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors). They were Bastian K. Czwalinna of Germany and Jennifer Deniese Wilkes of Florence. 

Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were six students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89. They were Robert E. Clemons III, David Brian Kennedy, Brittany Regina Miles and Jerry Leroy Phillips III all of Florence; Heather Grant Richardson of Mullins; and Jessie Welch of Gable. 

Nine students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor). They were Lauren Marie Cox of Moncks Corner; Tara Celeste Eaddy of Nesmith; Matthew Carlisle Kimrey of Pageland; Katie Marie Mathews, Meagan Victoria Reese, and JooWon Yoon all of Florence; Jennifer Leigh Powers of Hamer; Stephanie Hobbs Powers of Nichols; and Hope Jordana Wilson of Lake City. 

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon S.C. Rep. James Alfred Battle Jr. of Nichols, the former head of the American Association of University Professors (AAUP) Mary Alice Burgan of Washington, D.C., and businessman and public servant Robert Weston Patterson of Florence. Burgan delivered the commencement address. 

A native of Charleston, W.Va., Burgan recently retired from her post as general secretary of the American Association of University Professors (AAUP), the leading national association of higher education faculty. Prior to her 10 years as head of the AAUP, Burgan was a professor of English, chair of the English department, associate dean of the College of Arts and Sciences and chair of the University Faculty Council at Indiana University for nearly 30 years.  

Burgan received a bachelor’s degree from Seton Hill College in Pennsylvania, where she graduated magna cum laude. She completed her graduate education at the University of Illinois, Urbana, where she earned an M.A. and a Ph.D.   

Burgan’s scholarly writing encompasses broad areas, including nineteenth-century English and American literature, children's literature, women in literature, and nineteenth-century social history. Her book, Illness, Gender, and Writing: The Case of Katherine Mansfield, was published by the Johns Hopkins University Press in the fall of 1994. She has served on the editorial board of Victorian Studies, and as a referee for numerous university presses and prestigious journals.  

Burgan was a member of the faculty of the Lilly Endowment Workshop on the Liberal Arts for seven years, was twice elected to the delegate assembly of the Modern Language Association, sat on the executive committee of the Association of Departments of English, and served a one-year term as a member of the board of directors of the American Council on Education. Her awards include a Danforth Associateship, Indiana University's Distinguished Service Award, and an honorary Doctor of Letters degree from Marquette University. 

She and her husband William have two children: Margaret Ash of California and Harry Burgan of Illinois.  

Battle, a merchant and farmer, was born in Mullins. He represents the 57th District in the S.C. Legislature, which is comprised of Marion County. He received his bachelor’s degree from The Citadel and an M.B.A. from the University of South Carolina.  

As a member of the South Carolina House of Representatives, he serves on the Ways and Means Committee. He has also served on the House Education Funding Act Study Committee and the S.C. Workforce and Affordable Housing Caucus. At FMU, Battle has served on the School of Business Advisory Board, helping to refine the curriculum and prepare students to meet the challenges of a changing workplace.  

His accomplishments have been recognized by the National Federation of Independent Businesses, the S.C. Association of School Administration, the Marion County Sheriff’s Department, the Mullins Activation Committee, and the S.C. Chamber of Commerce.  

Battle also served as a 1st Lt. in the U.S. Army during the Vietnam War. He and his wife Katherine have one child, Elizabeth.  

Patterson is a native of Columbia. While attending Clemson University, he was called to serve in the Army during the Second World War. He was a crewmember aboard a B-24 Liberator in the Pacific theater.   

Since living in Florence, Patterson has served 16 years on Florence City Council, as chair of the City-County Airport Commission and vice president of the Greater Florence Chamber of Commerce. He was also a member of the Florence Housing Authority. 

Patterson founded the Florence Speech and Hearing Clinic and served as founding director of the Florence United Way, director of the South Carolina Easter Seal Society and chair of the Florence County Disabilities Foundation. He also served as director of the Francis Marion University Foundation. 

He and his wife Emily have four children: Harry, Pat, Allie and Emily, all of Florence. 

Richard N. Chapman, provost at FMU, presided at the commencement ceremony. Luther F. Carter, president of FMU, gave the official welcome and conferred the degrees. 

Pamela A. Rooks, director of the FMU Honors Program and professor of English, presented an honor cord to Bastian K. Czwalinna of Germany and JooWon Yoon of Florence. Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors courses.  

W.C. Stanton, a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to graduate students, while Gail Ness Richardson, also a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students. 

 

December 2009 Francis Marion University Graduates

OUT-OF-STATE graduates:

CONNECTICUT: Peter Gregg McGibney, Westport, Bachelor of Business Administration, Management. 

FLORIDA: Stanley Van Jones Jr., Miami, Bachelor of General Studies. 

GEORGIA: Tamela Lynne Bell, Covington, Bachelor of Science, Elementary Education; Casey Hamer Pierce, Hahira, Bachelor of Arts, Visual Arts. 

MASSACHUSETTS: Kathryn Lee Ann Campbell, South Hamilton, Bachelor of Science, Psychology. 

NEVADA: Houston Ray Power, Las Vegas, Bachelor of Science, Biology. 

NEW YORK: Daniel Kenneth Brann, Brewerton, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems. 

NORTH CAROLINA: Jennifer Brooke Dyer, Wake Forest, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Kevina Denise Ransom, Roanoke Rapids, Bachelor of Science, Sociology; Patricia Susan Stelacone, Waxhaw, Master of Education. 

PENNSYLVANIA: Jared Tod Barkdoll, Greencastle, Bachelor of Science, Sociology. 

INTERNATIONAL: Stevie Elizabeth Arrand, London, Ontario, Canada, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Keith Declan Crowley, Cork, Ireland, Bachelor of Business Administration, Management; Bastian K. Czwalinna, Erlangen, Germany, Bachelor of Business Administration, General Business Administration, Summa Cum Laude. with University Honors; Valeska Jessica Anja Ibscher, Feucht, Germany, Bachelor of Business Administration, Marketing; Andrew Peter Pitcher, Co. Dublin, Ireland, Bachelor of Business Administration, Business Economics.

 

SOUTH CAROLINA GRADUATES (BY COUNTY):

Anderson: Courtney Nicole Holden, Anderson, Bachelor of Science, Art Education. 

Barnwell: Erika Shana Wiggins, Barnwell, Bachelor of Business Administration, General Business Administration. 

Beaufort: Courtney Aurelia Preer, St. Helena Island, Bachelor of Science, Psychology. 

Berkeley: Lauren Marie Cox, Moncks Corner, Bachelor of Business Administration, General Business Administration, Cum Laude; Shakoya Inetha Paulin, St. Stephen, Bachelor of Science, Chemistry, Mathematics; Andrea Lashay Singleton, Moncks Corner, Bachelor of Business Administration, Accounting. 

Charleston: Courtney Elizabeth Duncan, Yonges Island, Bachelor of Arts, Mass Communication; Rosalinde Michelle Joyner, Summerville, Bachelor of Science, Biology; Alaina Virginia Lowery, North Charleston, Bachelor of Science, Biology; Fredrick Ulysees Patterson, Charleston, Bachelor of Business Administration, Management; Asha Kanika Pinckney, Awendaw, Bachelor of Science, Biology; Damara Renee Walker, North Charleston, Bachelor of Science, Biology; Tierra Nacole Williams, Charleston, Bachelor of Science, Biology. 

Chesterfield: India Floyd Aycock, Patrick, Bachelor of Business Administration, Accounting; Amy Lynn Catoe, Chesterfield, Master of Education; Crystal Burr Hewett, Cheraw, Master of Education; Rose L. Jenkins, Pageland, Master of Education; Kelly Mangum Kirby, Jefferson, Master of Education; Cammie Faith Locklear, Chesterfield, Master of Education; Lela Elizabeth Moss, Chesterfield, Master of Education; Catherine Marie Phillips, Mt. Croghan, Master of Education. 

Clarendon: Tiffany Nicole Bennett, Turbeville, Bachelor of Science, Biology; Kristie Leigh Gamble, Manning, Bachelor of Science, Biology; Dena Elizabeth Evans Mims, New Zion, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Jessie Welch, Gable, Bachelor of Science, Art Education, Magna Cum Laude. 

Colleton: Stephanie Lee Regalado, Ruffin, Bachelor of Science in Nursing.

Darlington: Tiffany Patrice Allen, Lamar, Bachelor of Science in Nursing; Summer Nicole Anderson, Darlington, Bachelor of Science, Elementary Education; Sarah Elizabeth Odom Andrews, Hartsville, Master of Arts in Teaching; W. Alex Brown II, Hartsville, Bachelor of Business Administration, Management; Shawntell Taurice Bull, Darlington, Master of Education; John Corey Byrd, Hartsville, Bachelor of Science, Biology; Kathryn Elizabeth Dove, Darlington, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Felicia Whitney James, Darlington, Bachelor of Science, Psychology; Jessica Mauron Joint, Darlington, Bachelor of Science in Nursing, Biology; Ian Palmer Jones, Darlington, Bachelor of Science, Political Science; Kathryn Nicole Jones, Hartsville, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Kenyetta LaShae McDonald, Hartsville, Bachelor of Business Administration, Accounting, Management; James E. McElveen II, Hartsville, Bachelor of Business Administration, Management; Angela Renee Page, Darlington, Bachelor of Science in Nursing; Shalondrice Michelle Ward, Lamar, Bachelor of Science in Nursing; Jessica Virginia Ware, Lamar, Bachelor of Science, Sociology; Otto Wingate III, Darlington, Bachelor of Science, Political Science. 

Dillon: Kimberly Johnson Arnette, Dillon, Master of Education; Amanda Ruth Bryant, Latta, Bachelor of Science, Elementary Education; Sarah Jane Calhoun, Hamer, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Sandra Bethea Callahan, Hamer, Master of Education; Krystle Nicole Daniel, Dillon, Bachelor of Science, Sociology; Tiffany Denise Gerald, Lake View, Bachelor of Science, Biology; Levander Keon Graves, Dillon, Bachelor of Business Administration, Management; Heather Michele Gray, Lake View, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Kadeidra Chantell Grice, Little Rock, Bachelor of Business Administration, Finance; Alison Rebecca Hardy, Dillon, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Stephanie Lynne Johnson, Latta, Master of Education; Brandon Ray Lane, Latta, Bachelor of Science, History, Political Science; Jerri Stewart Lewis, Dillon, Master of Education; Robin Layne Morris, Dillon, Master of Education; Jessica Lynn Page, Dillon, Bachelor of Business Administration, Management; Jerry Leroy Phillips III, Latta, Bachelor of Science, Mathematics, Magna Cum Laude; Stephanie Turner Philpot, Latta, Master of Education; Jennifer Leigh Powers, Hamer, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Sherie Richardson Sawyer, Latta, Master of Education; Teresa Gale Stephens, Dillon, Master of Education; Shirley Elizabeth Webster, Latta, Master of Education. 

Dorchester: Shannah Argeria Burden, Dorchester, Bachelor of Arts, Mass Communication; David William Metts, St. George, Bachelor of Arts, Mass Communication; Victoria Anastasia Quinlan, North Charleston, Bachelor of Arts, Biology; Kashayla Simmons, Ridgeville, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Charity Adelle Simpson, Summerville, Bachelor of Science, Biology. 

Edgefield: Shakeena D. Brown, Trenton, Bachelor of Business Administration, Marketing. 

Fairfield: Aleeya Jichole Johnson, Blair, Bachelor of Science, Biology. 

Florence: Robin B. Anderson, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Basil Wayne Atwood III, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Lauren Annette Bailey, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Valorie Wainscott Barrett, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Courtney Lowery Belcher, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Whitney Elizabeth Bell, Florence, Bachelor of Arts, Political Science; Robert Lee Berger, Florence, Master of Business Administration; Somer Annelle Bigham, Florence, Master of Education; Magan Alicia Bishop, Johnsonville, Master of Education; Sean Michael Blair, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Brandon Logan Blankenship, Florence, Bachelor of Science, Mathematics; Lauren Elizabeth Brown, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Natalie Fidler Brown, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Pierre Antwan Brown, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Hope Smith Carroway, Florence, Master of Arts in Teaching; Ronald Davis Carter Jr., Florence, Master of Business Administration; Robert E. Clemons III, Florence, Bachelor of Science, Computer Science, Magna Cum Laude; Arron Edward Compton, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Melissa Cooper, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Nancy Devon Coward, Scranton, Bachelor of Arts, Visual Arts; Jeremy Knox Crooks, Florence, Bachelor of Arts, Visual Arts; Curtis Ashby Derrick, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Kathleen Joy Schut Docherty, Florence, Master of Education; Crystal Lee Edwards, Florence, Master of Business Administration; Elizabeth Matthews Epps, Lake City, Bachelor of Science in Nursing; Kimberly Church Evans, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting-Second Degree; Devin Rochelle Fedorchuk, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Mellissa Melvyn Fernandes, Florence, Master of Science; Heather Marie Frick, Coward, Bachelor of Business Administration, Marketing; Sarah Margaret Pridgen Gause, Florence, Master of Education; Hilary R. Greenwell, Florence, Bachelor of Arts, Visual Arts; Jason C. Greer, Florence, Bachelor of Science, Chemistry; Kerry Shea Hagerich, Florence, Master of Business Administration; Lindsay Rochelle Hartnett, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Jocerlyn Kinyatta Hickson, Florence, Master of Education; Olga Michelle Irizamy, Florence, Bachelor of Science, Biology; Arthenius Shaquanna Jackson, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication; Latoyha Tamara Jackson, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Marvin Anthony James, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Winston Scott James, Florence, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; Bonita D. Johnson, Florence, Bachelor of Science in Nursing; David Brian Kennedy, Florence, Bachelor of Science, History, Magna Cum Laude; Stephen Allen Kirby, Effingham, Bachelor of Business Administration, Management; Sekechia Tanyell Lewis, Effingham, Bachelor of Science, Sociology; April Shawn Lockamy, Lake City, Bachelor of Science in Nursing; Gary Deaton Mahaffey III, Florence, Bachelor of Science, Mathematics; Pauline Marie Martineau, Florence, Master of Education; Kelly Jordan Mason, Florence, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Russell David Mathewes, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Katie Marie Mathews, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Jeffrey Wayne Matthews, Scranton, Bachelor of Business Administration, Management; Jordan Rhodes Matthews, Scranton, Bachelor of Science in Nursing; Nita Sheree Matthews, Lake City, Bachelor of General Studies; Anthony Lawrence McCants II, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Charles Andre McElveen, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Cassandra Sharrel McQueen, Effingham, Bachelor of Science, Sociology; Charles Aimar McQueeney Jr., Florence, Bachelor of Science, History; Brittany Regina Miles, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting, Magna Cum Laude; Valerie L. Myers, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Matthew Hogan Owens, Florence, Bachelor of Arts, History; Manishaben Tarun Patel, Florence, Bachelor of Science, Biology; Christy Pee, Effingham, Bachelor of Science in Nursing; Brenda Kay Perry, Florence, Bachelor of Science in Nursing; LaDonna Brooks Pipkins, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Forrest Elliot Poston, Pamplico, Bachelor of Science, Political Science; Jane Kathryn Quick, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Danagene Yanity Razick, Florence, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Meagan Victoria Reese, Florence, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Rima Vera Saleeby, Florence, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Andrew Christopher Sarvis, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Marcus Lee Simmons, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Daniel McKay Sims, Florence, Bachelor of Science, Physics; Mollie Nicole Soto, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education, Modern Language-Spanish; Artelia Winter-Rene Spears, Florence, Master of Business Administration; Jennifer Stokes Spell, Florence, Master of Science; Dusty Daniel Springs, Timmonsville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology; Michelle Layne Springs, Lake City, Bachelor of Science, Biology; Stacy Louise Stafford, Effingham, Master of Education; Andrew Russel Stout, Florence, Master of Education; Elneicia Shandrea Stuckey, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Linda McDonald Sullen, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Teresa Jones-Johnson Tedder, Pamplico, Bachelor of Science, Elementary Education; Kendre' Monique Thomas-Williamson, Florence, Master of Education; Meredith LaShawn Townsend, Florence, Master of Business Administration; Lindsay Elisabeth Vandegrift, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Richard Blake Weaver, Timmonsville, Bachelor of Science, Computer Science; Dale Thomas Wiersema, Florence, Master of Business Administration; Jennifer Deniese Wilkes, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication, Summa Cum Laude; Monyer Nicole Williams, Florence, Master of Education; Randolph Edens Willis, Johnsonville, Bachelor of Business Administration, Finance; Bryan Edward Wilson, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Hope Jordana Wilson, Lake City, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Brenda L. Woods, Lake City, Master of Education; Leigh Ann Woods, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Christie Blair Woolwine, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Dorothy Yarborough, Florence, Bachelor of Science in Nursing; JooWon Yoon, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing, Cum Laude, with University Honors. 

Georgetown: Latasia Nicole Belin, Georgetown, Bachelor of Science in Nursing; Victoria Morgan Butler, Georgetown, Bachelor of Business Administration, Accounting; Evan Darell Gilliard, Georgetown, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Derek Alan Lee, Pawleys Island, Bachelor of Science, Biology; Shabranda Nelson, Georgetown, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Annette Cynthia Williams, Georgetown, Bachelor of Science, Sociology. 

Greenville: William Edward Hunt, Greer, Bachelor of Business Administration, Marketing. 

Hampton: Sharee Antoinette White, Estill, Bachelor of Business Administration, Management. 

Horry: Ashley Michelle Alford, Conway, Bachelor of Science, Biology; Michael Albert Berg, Myrtle Beach, Bachelor of Science, Computer Science; Rachel Pate Buckley, Conway, Bachelor of Science, Psychology; Dana Lynn Christmas, Galivants Ferry, Bachelor of Science in Nursing; Genee Ying-Pin Chuton, Conway, Bachelor of Arts, Sociology; Shamira Ronique Crawford, Little River, Bachelor of Business Administration, Finance; Cheynequa Rhozene McCray, Longs, Bachelor of Science, Biology; Ashley E. Miles, Gallivants Ferry, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Jacqueline M. Snook, Conway, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Amelia Dewine Woods, Conway, Bachelor of Science, History; Whitnie Nicole Zacharias, Conway, Bachelor of Science, Sociology. 

Kershaw: Wilson Blake Branham, Camden, Bachelor of Business Administration, Finance, Marketing; Nicole Renee Ingram, Lugoff, Master of Education; Catelin Margaret Jones, Camden, Bachelor of Arts, Political Science; Cherie Edge Nobrega, Lugoff, Master of Education; Caroline Marie Parks, Camden, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Morgan Michelle Sanders, Lugoff, Bachelor of Science in Nursing; Dave Stanek, Camden, Master of Education; Brittany Nicole Suggs, Elgin, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Clarissa Yvonne Williams, Camden, Bachelor of Business Administration, Management.

Lee: Chad Edward Atkinson, Lynchburg, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Quentin Elliot Caesar, Bishopville, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Erika Guevara, Lynchburg, Bachelor of Business Administration, Marketing; Elandres Lakiel Jenkins, Bishopville, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Vernovia Richardson, Bishopville, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Amanda Shernice Slater, Bishopville, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts. 

Lexington: Margaret Ruth Lansburg, Lexington, Bachelor of Arts, Mass Communication; David Spencer Myers, Irmo, Bachelor of Science, Physics. 

Marion: Katie Amanda Brown, Marion, Master of Education; Leeann Sheree Brown, Marion, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Sherita Monique Crawford, Marion, Bachelor of Science in Nursing; Bettie Joe Evans, Marion, Bachelor of Arts, Sociology; Jeffery A. Graham, Marion, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Mary Elizabeth Hardwick, Mullins, Master of Science; Jessica Elaine Howard, Mullins, Bachelor of Business Administration, Accounting; Charles Wesley Jones, Marion, Bachelor of Business Administration, Finance; Douglas Wesley McColl, Mullins, Bachelor of Arts, History; Stephanie Hobbs Powers, Nichols, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Heather Grant Richardson, Mullins, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude; Ross Davin Wise, Marion, Bachelor of Science in Nursing. 

Marlboro: Casey Elizabeth Blackmon, Blenheim, Bachelor of Science, Biology; Michael Joseph Burkmier, McColl, Bachelor of Science, Mathematics; Mary Ellen Gliarmis, Bennettsville, Bachelor of Science in Nursing; Melani Ellerbe Green, Bennettsville, Master of Science; Matthew Carlisle Kimrey, Wallace, Bachelor of Business Administration, Management, Cum Laude; DeVonta' Maurice Parker, Bennettsville, Bachelor of Business Administration, Accounting; Amy Nicole Parks, Bennettsville, Bachelor of Science, Biology; Maggie Sha'viel Purvis, Bennettsville, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Robin Denese Sally, Bennettsville, Master of Education; Shakeyia M. Spears, Bennettsville, Bachelor of Business Administration, Marketing. 

Orangeburg: Krystal Nicole Shuler, Bowman, Bachelor of Science in Nursing. 

Richland: Amanda L. Arflin, Columbia, Master of Education; LaToya Betty Bronson, Columbia, Bachelor of Science, Biology; Christin Rutledge Chapman, Hopkins, Bachelor of Business Administration, Management; Vanessa Latonya Green, Columbia, Bachelor of Science, Biology; Aaron Rashaad Hall, Columbia, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Erica Latriese James, Columbia, Master of Science; William Donald McElveen, Eastover, Bachelor of Science, Psychology; Nikita Denise McGuire, Columbia, Bachelor of Science, Sociology; Rocquel Jannee Rakes, Columbia, Bachelor of Science, Sociology; Carmelita J'Avette Redmond, Columbia, Master of Education. 

Saluda: Cameron Rickenbaker Hipp, Saluda, Master of Science. 

Sumter: Zan Wilson Boykin, Sumter, Bachelor of Science, Biology; Darien Terrell Brown, Sumter, Bachelor of Business Administration, Finance; Andrew Dennis, Rembert, Bachelor of Science, Sociology; Corey Jason Ellison, Sumter, Master of Science; Leslie Windham Lloyd, Sumter, Bachelor of Science, History; Ryan Nicole Prescott, Sumter, Master of Education; Gina Louise Thornton, Sumter, Master of Arts in Teaching. 

Williamsburg: Trina LaTonya Bull, Kingstree, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Tyjuan Chantez Cochran, Hemingway, Bachelor of Science, Political Science; Tara Celeste Eaddy, Nesmith, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Chasity Garman, Hemingway, Bachelor of Science in Nursing; Jennifer Marie Huggins, Hemingway, Bachelor of Science in Nursing; Clifford Brian Tyler, Hemingway, Bachelor of Science, Biology; Krysten Marie Whetsell, Kingstree, Bachelor of Science, Political Science; Marlaina Lynette Wilkerson, Kingstree, Bachelor of Science, Biology; Mary Amanda Wrenn, Greeleyville, Bachelor of Business Administration, General Business Administration. 

York: LaSheeka Vitrice Hinton, Rock Hill, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Tonya Danielle Lawrence, Clover, Bachelor of Science, Psychology; Kristy Marie Leland, York, Bachelor of Science, Biology; DeAndrea LaToya McMullen, Rock Hill, Bachelor of Science, Sociology. 

# 57/ 12-19-09

 

Last Published: February 5, 2010 8:56 AM
Empowered by Extend, a school software solution from