Public Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

News

Degrees awarded at FMU commencement exercises May 7

FLORENCE, S.C. – Three-hundred-and-twenty-one degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University Saturday, May 7.   

These included 296 undergraduate degrees and 25 graduate degrees awarded by FMU.   

The William H. Blackwell Award was presented by L. Franklin Elmore, a member of the FMU Board of Trustees, to Shannon Leigh Beaudry of Dillon; Heather Elizabeth Patterson of Mullins; and Brittany Elizabeth Sanders of Johnsonville. The Blackwell Award, named in memory of the founding chairman of the FMU Foundation, is presented to the undergraduate Francis Marion University student, or students, with the highest grade point average (for all academic work undertaken at FMU) of those graduating during the past academic year.   

A graduate of Dillon High School, Beaudry entered FMU in 2007. She earned a Bachelor of Arts in English with a minor in writing and language. She received the Lenna V. Morrow Memorial Scholarship for 2009 and 2010. Additionally, she received the Scholastic Achievement Award and the English Award in 2011. She is a member of the honor societies of Sigma Tau Delta and Phi Kappa Phi. She was selected to participate in the Arts and Humanities Summer Institute at the university of Delaware in 2010. 

A graduate of Mullins High School Patterson entered FMU in 2006 and graduated with a Bachelor of Science in early childhood education. She earned the distinction of being named on the President’s List every semester. She received the Norma Lynch Scholarship in fall 2010 and is a member of the Phi Kappa Phi and Kappa Delta Pi honor societies. 

A graduate of Johnsonville High School, Sanders entered FMU in 2006. She was named on the President’s List every semester and graduated with a Bachelor of Science in elementary education. During her student teaching at Moore Intermediate School in Florence School District One, she made such a positive impression she continued at the school as a long-term substitute. 

Elmore also recognized the recipient of the Distinguished Professor Award for the 2010-11 academic year – Professor of Physics Derek W. Jokisch, who has been a member of the FMU faculty since 1999. 

Seven FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors). They were Kayla L. Bellflowers of Hemingway; Ashley M. Calhoun of Hartsville; Andrew R. Donaldson of Florence; Brittany A. Erwin of Florence; Curtis M. Jones of Johnsonville; James B. Jones of Wallace; and Shannon Leigh Pratt of Dillon.

Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were 13 students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89. They were Samuel Z. Boan of Florence; Jordan Lindsay Bryant of Chesterfield; Courtney Alexandra Driggers of Lake City; Kayla Lawanda Duncan of Lancaster; Katelan Ann Fercana of Florence; Ashley Anne Godfrey of Hartsville; Addie Caroline Moody of Lake View; Thomas Floyd Moye IV of Florence; Mindaugas Petreikis of Siauliai, Lithuania; Karen Maddy Richardson of Effingham; Monica Belle Sokol of Lake City; Megan Michelle Thompson of Murrells Inlet; and Jessica Maria Upchurch of Walterboro. 

Twenty-two students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor). They were Michael Bryant Brank of Cades; Rebecca Ann Brown of Sumter; Caitlyn Amanda Bullard of Bennettsville; Kayla Joyce Chambers of Cheraw; Sumner Elizabeth Garland of Darlington; Dana Renee Grant of Johns Island; Hannah Leigh Gulledge of Chesterfield; Brianna Joy Huffer of Hartsville; April Michelle Hyatt of Bennettsville; Stephanie Lindsey Johnson of Florence; Mary Krista Kirven of Florence; Cassandra Denise Moncrief of Bluffton; Deborah Hines Outlaw of Dillon; David Joel Propst of Pelzer; Ryan Sarvis Sealey of Effingham; Layla Roseanne Sherrer of Green Sea; Preston David Shuey of Charlotte, N.C.; Brittany Natasha Singletary of Coward; Mitchell Shane Skinner of Bishopville; James P. Smyth III of Florence; Victoria Bracey Watson of Dillon; and Mary Ellen Yarborough of Florence. 

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon The Hon. Kaye Hearn, an associate justice of the S.C. Supreme Court, of Conway; FMU alumna (’79) and basketball legend Pearl Moore of Florence; and Florence attorney and former Mayor Haigh Porter. Hearn delivered the commencement address.  

Hearn was elected to the S.C. Supreme Court in May of 2009, becoming its second female member in history. She began her judicial career in 1986 when she was elected Family Court Judge for the Fifteenth Judicial Circuit, comprised of Horry and Georgetown counties. While a family court judge, Hearn served as the first woman president of the Conference of Family Court Judges. In 1995, she was elected to the South Carolina Court of Appeals, and was elected to be its first female Chief Judge in 1999. During her tenure as Chief Judge, Justice Hearn served as President of the Council of Chief Judges, a nationwide network of chief judges of the intermediate courts of appeal.    

She received her B.A. degree, cum laude, from Bethany College in 1972, and her juris doctor degree, cum laude, from the University of South Carolina’s School of Law in 1977. She received an L.L.M. degree from the University of Virginia in May 1998, and an honorary Doctor of Laws Degree from the Charleston School of Law in 2010.  

Hearn was the South Carolina Trial Lawyers Association’s 2004 Portrait Honoree and the 2011 recipient of the Jean Galloway Bissell Award by the South Carolina Women Lawyers’ Association. She is a member of the University of South Carolina Law School’s Partnership Board and the Charleston School of Law’s Board of Advisors. Since 2006, she has served as an adjunct faculty member at the Charleston School of Law, teaching a course in Appellate Advocacy. 

Hearn began her legal career by serving as a law clerk to the Honorable J.B. Ness, Justice of the South Carolina Supreme Court. From there, she became a trial attorney with the firm of Stevens, Stevens, Thomas, Hearn, and Hearn until her election to the family court bench. She is married to Rep. George M. Hearn, and they have one daughter, Kathleen, a recent graduate of Wofford College.  

Moore, a native of Florence and a graduate of Wilson High School, is the all-time career-scoring leader for women's college basketball. Between 1975 and 1979, the four-time All-American scored 4,061 points.  For 11 years, she held the scoring record for both men and women. 

She has also provided a remarkable example of service to the east Florence community and the greater Pee Dee region in a myriad of ways. None is dearer to Moore’s heart than her annual week-long Girls Basketball Camp. The camp which she started in 2007 is open to girls ages seven to 17. What began with 60 participants has grown to include more than 100. The camp is designed to build character by emphasizing the core values of teamwork, caring, honesty, respect, responsibility, fun and friendship. Volunteers from the community and FMU basketball players assist Moore in facilitating the camp. 

Following her career at Francis Marion, Moore went on to play two seasons in the Women's Pro Basketball League (1979-80 with the New York Stars and 1980-81 with the St. Louis Streak), earning All-Star status in 1981. She spent one season in Venezuela. 

The Women’s Basketball Hall of Fame in Knoxville, Tenn., recently announced its class of 2011 inductees, she was among those included.  Moore was one of the first inductees into the FMU Athletic Hall of Fame in 1992.  In 2000, she was inducted into the South Carolina Athletic Hall of Fame, and in 2006 was among the inaugural class for the Florence Area Athletic Hall of Fame. 

She resides in Florence, participates in FMU’s annual Old Timers’ Game, and is employed by the U.S. Postal Service. 

Porter, a native of Florence, became involved in local government early in life. He was a member of Florence City Council and the Florence City-County Airport Commission before becoming Mayor of the City of Florence from 1991-1995. 

Porter is an attorney who serves as special referee in Florence and Marion counties on appointment by the 12th Judicial Circuit and in Darlington and Dillon counties on appointment by the 14th Judicial Circuit. As such, he hears non-jury civil matters with appeal directly to the S.C. Supreme Court. In addition, he is a certified mediator and arbitrator. 

He received the B.S. in biology from the University of the South in Sewanee, Tenn. and the L.L.B. from U.S.C.’s School of Law. 

His service to the Florence community includes his tenure as a member of the following boards: the Drs. Bruce & Lee Foundation; Florence General Hospital; Carolinas Hospital and later its Advisory Board; Francis Marion University Foundation; the University of the South; Guaranty Bank and Trust Company; and later the Southern Bank and Trust Advisory Board. 

Richard N. Chapman, provost at FMU, presided at the commencement ceremony. Luther F. Carter, president of FMU, gave the official welcome and conferred the degrees.   

Pamela A. Rooks, director of the FMU Honors Program and professor of English, presented honor cords to Michael Bryant Brank of Cades; Lindsay Suzanne Buchanan of Florence; Courtney Alexandra Driggers of Lake City; Brittany Aaron Erwin of Florence; Crystal Yolanda Fulgencio of Effingham; Thomas Floyd Moye IV of Florence; and Megan Michelle Thompson of Murrells Inlet. 

Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors courses.   

William Edward Gunn, a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to graduate students, while L. Franklin Elmore, a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students.

May 2011 Francis Marion University Graduates

OUT-OF-STATE GRADUATES: 

DELAWARE: Bethany Lynn Seely, Greenwood, Bachelor of Science, Psychology. 

FLORIDA: Michael Brandon Forshee, Jacksonville, Bachelor of Science, Sociology. 

GEORGIA: Jared Michael Beauchamp, Marietta, Bachelor of Arts, Visual Arts; Monica LaTrice Mann, Smyrna, Bachelor of Science, Sociology. 

IOWA: Michelle A. Phillips, Waukee, Bachelor of Business Administration, Accounting. 

NEW YORK: Franklyn C. Emmanuel, Staten Island, Master of Business Administration. 

NORTH CAROLINA: Danelle Alyce Downs, Charlotte, Bachelor of Science, Biology; Preston David Shuey, Charlotte, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude. 

OHIO: Justin Nathaniel Kibler, Pickerington, Bachelor of Business Administration, Accounting; Jerry Timothy Roth II, Avon Lake, Bachelor of Business Administration, Management; Vonetta La'Son Woods, Westerville, Specialist in School Psychology. 

PENNSYLVANIA: Kayla Brynn Denmyer, New Freedom, Bachelor of Science, Elementary Education. 

VIRGINIA: Kirby Ann Marsh, Lynchburg, Bachelor of Science, Elementary Education; Ashley Christine Van Laethem, Chesapeake, Bachelor of Science, Chemistry. 

INTERNATIONAL: Mindaugas Petreikis, Siauliai, Lithuania, Bachelor of Science, Economics, Magna Cum Laude; Nipon Prompilai, Sakaeo, Thailand, Master of Education; Karl James Rogers, Killiney County, Dublin, Ireland, Bachelor of Business Administration, Finance; Oshada Wijemanne, Colombo, Sri Lanka, Bachelor of Science, Political Science.

 

SOUTH CAROLINA GRADUATES (BY COUNTY): 

Aiken: Brittany Chantee Johnson, Aiken, Bachelor of Science, Political Science; Brittany Danyolia Rashad, Salley, Bachelor of Science, Political Science; Courtney Lamar Williams, Salley, Bachelor of Arts, Economics, International Studies. 

Allendale: Renique Yvette Riley, Fairfax, Bachelor of Science, Biology. 

Anderson: David Joel Propst, Pelzer, Bachelor of Science, Mathematics, Biology, Cum Laude. 

Beaufort: Kandyce Alicia Brown, St. Helena Island, Bachelor of Business Administration, Finance; Cassandra Denise Moncrief, Bluffton, Bachelor of Business Administration, Accounting, Cum Laude; Norman Jermaine Roberson, Beaufort, Bachelor of Science, Mathematics. 

Berkeley: Brian Nicholas Bennett, Charleston, Bachelor of Business Administration, Finance; Erin Renae Burns, Wando, Bachelor of Science, Sociology; Brittany Nicole Caddell, Moncks Corner, Bachelor of Science, Psychology; Barry Lynn Heyward, Moncks Corner, Bachelor of Business Administration, Finance; Jessica Nicole Heyward, Hanahan, Bachelor of Business Administration, Accounting; Quentin Maurice Jackson, Cross, Bachelor of Business Administration, Finance; Uribe Raymon Norton, St. Stephen, Bachelor of Arts, Mass Communication; Sophia Laronda Sweatman, Cross, Bachelor of Science, Political Science. 

Calhoun: Jaleesa Arquette McBride, Cameron, Bachelor of Business Administration, Management. 

Charleston: Keita Renee Eaddie, Awendaw, Bachelor of Business Administration, Finance; Michael Anthony Gajewski, Mt. Pleasant, Bachelor of Science in Nursing; Ashley Sierra Gladden, North Charleston, Bachelor of Science, Biology; Ingrid Miriam Monique Goodwater, Mt. Pleasant, Bachelor of Business Administration, Marketing; Bridget Simone Grant, Ravenel, Bachelor of Arts, Mass Communication; Dana Renee Grant, Johns Island, Bachelor of Arts, Psychology, Cum Laude; Kala Monique Green, North Charleston, Bachelor of Business Administration, Finance; Adam James Haidary, Charleston, Bachelor of Science, Sociology; Antonio Jerome Harley II, Johns Island, Bachelor of Science, Biology; Jessica Shavonne Haynes, Charleston, Bachelor of Science, Biology; Lindsey Nicole Hollabaugh, North Charleston, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Elizabeth Olin Hoy, Charleston, Bachelor of Science, Middle Level Education; Brittany Niche' Robinson, Charleston, Bachelor of Science, Psychology; Julia Anastasia Santanna, Charleston, Bachelor of Science, Psychology. 

Chester: Amanda H. Morales, Great Falls, Bachelor of Science, History. 

Chesterfield: Jordan Lindsay Bryant, Chesterfield, Bachelor of Science in Nursing, Magna Cum Laude; Kayla Joyce Chambers, Cheraw, Bachelor of Arts, Psychology, Cum Laude; Tiffany Lasheika Gould-Melton, Cheraw, Bachelor of Science, Sociology; Hannah Leigh Gulledge, Chesterfield, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Trenton L. Knight, Cheraw, Bachelor of Science, Elementary Education; Jessica Marie Russell, Chesterfield, Bachelor of Science in Nursing; Ariesha Chawhte Short, Chesterfield, Bachelor of Business Administration, Management; Sarah Elizabeth Thurman, Ruby, Bachelor of Science in Nursing. 

Clarendon: Anna Elizabeth Bleasdale, Alcolu, Bachelor of Science in Nursing; Brandi Thompson Dennis, Manning, Specialist in School Psychology; Mark Oneil Robinson, Summerton, Bachelor of Science, Psychology; Chancellar Caleb Welch, New Zion, Bachelor of Science, Biology.

Colleton: Willette Elizabeth Gant, Walterboro, Bachelor of Science, Biology; Siedah Tarne' Garrett, Walterboro, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Kenya Laray Murdock, Walterboro, Bachelor of Science, Biology; Brandon Reid Purvis, Cottageville, Bachelor of Science, Political Science, Sociology; Brittany Marie Stephens, Walterboro, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jessica Maria Upchurch, Walterboro, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Magna Cum Laude. 

Darlington: Katria M. Boulware, Darlington, Bachelor of Business Administration, Accounting; Adrian Alicia Cage, Darlington, Bachelor of Science, Biology; Ashley Marie Calhoun, Hartsville, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; David Ray Campbell Jr., Darlington, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Tavon Dashee Campbell, Hartsville, Bachelor of Science, Psychology; Jessica Audra Carnes, Hartsville, Bachelor of Arts, International Studies; Brandon Earl Coe, Darlington, Bachelor of Science, Biology; Autumn Alyse Durante, Hartsville, Bachelor of Science in Nursing; Wilma Hayes Epps, Darlington, Bachelor of General Studies; Sumner Elizabeth Garland, Darlington, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude; Ashley Anne Godfrey, Hartsville, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; Ebony Cyharlena Greene, Darlington, Bachelor of General Studies; Brianna Joy Huffer, Hartsville, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Latoya Virginia Sade Jackson, Society Hill, Bachelor of Science, Sociology; Brad A. Johannsen, Darlington, Bachelor of Arts, Mass Communication; Patrick Tyler Lund, Darlington, Bachelor of Science, Computer Science; Lindsey Blair McKnight, Hartsville, Bachelor of Science in Nursing; Katie Leigh Ogilvie, Hartsville, Bachelor of Science, Early Childhood Education; T'kara Lucretia Richardson, Darlington, Bachelor of Science, Psychology; Kimberly Adele Roos, Hartsville, Bachelor of Science, Middle Level Education; Zachary Everett Rupe, Hartsville, Bachelor of Science, Sociology; Blair Carmen Sherrill, Hartsville, Bachelor of Business Administration, Management; Sarah Marie Sinclair, Darlington, Bachelor of Business Administration, Marketing; Chappel Tenille Timmons, Darlington, Bachelor of Science in Nursing; Faith Marie Wilkes, Hartsville, Bachelor of Science in Nursing. 

Dillon: Tiffany Nicole Anderson, Dillon, Bachelor of Science, Psychology; Edison Brooks Arnette, Lake View, Bachelor of Business Administration, Management; Alex Michael Branham, Dillon, Bachelor of Science, Biology; Andrea Martha Croyle, Latta, Bachelor of Arts, Mass Communication; Shamoneak Shonta Jennings, Latta, Bachelor of Business Administration, Finance; Jamie Shinese Kiaro Manning, Dillon, Bachelor of Science, Psychology; Addie Caroline Moody, Lake View, Bachelor of Business Administration, Accounting, Magna Cum Laude; Deborah Hines Outlaw, Dillon, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Shannon Leigh Pratt, Dillon, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Summa Cum Laude; Danielle Lorraine Price, Latta, Bachelor of Science, Psychology; Kristin Elizabeth Sims, Lake View, Bachelor of Science, Biology; Victoria Bracey Watson, Dillon, Bachelor of Business Administration, Management, Cum Laude; Angelica Janeta Williams, Latta, Bachelor of Science, Biology; Joshua Zuri Williams, Dillon, Bachelor of Science, Biology. 

Dorchester: Johnrique Simel Boyd, Ridgeville, Bachelor of Business Administration, Management; Adreuanna Shenique Brown, Ridgeville, Bachelor of Business Administration, Accounting; Terrence Jamal Jones, Summerville, Bachelor of Business Administration, Management; Aubry Allen Stegall, Ridgeville, Bachelor of Science, Political Science. 

Fairfield: Keegan Alissa Campbell, Ridgeway, Bachelor of Arts, Political Science. 

Florence: Ryan Anthony Anderson, Timmonsville, Bachelor of Business Administration, Management; Heather Lavender Arvidson, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; William Collin Baehr, Florence, Bachelor of Science, Physics; David James Balutis, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Michael Edward Barnett, Scranton, Bachelor of Science, Biology; Kara Amber Benenhaley, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Scott Brack Bertram, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Ryan Steven Blum, Florence, Bachelor of Science, Physics; Samuel Z. Boan, Florence, Bachelor of Business Administration, Management, Magna Cum Laude; Andora Jordan Braswell, Florence, Specialist in School Psychology; Jamell T. Brown, Florence, Bachelor of Science, Biology, Chemistry; Lindsay Suzanne Buchanan, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication with University Honors; Renara Jessica Burgess, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Jessica Nicole Burroughs, Scranton, Bachelor of Business Administration, Marketing; Allison Marie Chandler, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Jason Scott Christmas, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Kristian James Cox, Effingham, Bachelor of Science, Physics; Charlie James Cutter III, Florence, Bachelor of Science, History; Kristin Renee D'Agnese, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Marina Shefali D'Souza, Florence, Bachelor of Arts, Mass Communication; Hunter M. Deas, Florence, Bachelor of Arts, History; Rebecca Anne Dodmead, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Andrew Ryan Donaldson, Florence, Bachelor of Arts, Political Science, Summa Cum Laude; Dennis Charles Dorman Jr., Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Courtney Alexandra Driggers, Lake City, Bachelor of Business Administration, Accounting, Magna Cum Laude, with University Honors; Tyeasha Shantay Edwards, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Aaron Benjamen Elmquist, Florence, Bachelor of Science, Biology; James Alton Elvis III, Johnsonville, Bachelor of Science in Nursing; Brittany Aaron Erwin, Florence, Bachelor of Science, Economics, Summa Cum Laude, with University Honors; Katelan Ann Fercana, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Magna Cum Laude; Allison Brooke Finklea, Pamplico, Bachelor of Science in Nursing; Shelly Cherice Foxworth-Hill, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Crystal Yolanda Fulgencio, Effingham, Bachelor of Science, Biology, with University Honors; Cherub Lauren Garner, Florence, Bachelor of Science, Biology; Hugh John Garrett III, Florence, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Trayton Kelshaun Graham, Lake City, Bachelor of Arts, Mass Communication; Diana Charmel Green, Timmonsville, Bachelor of Business Administration, Management; Australia Van Dyke Greene, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Chase Spencer Grier, Johnsonville, Bachelor of Business Administration, Finance; Justin Randall Gudvangen, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Brittany Ashton Gulledge, Effingham, Bachelor of Business Administration, Accounting; William Daniel Hardaway III, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Deanna Christine Harley, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Kelsi LuAnn Harper, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Leah Elisabeth Haselden, Johnsonville, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Dominique A. Henry, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Edward Lee Hicks, Florence, Bachelor of Science, Computer Science; Wade Bryant Hicks III, Florence, Master of Education; Elyse Nicole Horne, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Dana Elizabeth Howell, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Douglas A. Hyman II, Pamplico, Bachelor of Business Administration, Accounting; Elissa Anne Jebaily, Florence, Bachelor of Science, Biology; Laurel Morgan Jeffers, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Stephanie Lindsey Johnson, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance, Political Science, Cum Laude; Curtis Matthew Jones, Johnsonville, Bachelor of Science, Physics, Summa Cum Laude; Courtney Nichelle Jordan, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Mary Krista Kirven, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Alissa Anne-Dyne Lacny, Florence, Master of Education; Rachael Hinson Lewis, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Megan Lowder, Scranton, Specialist in School Psychology; Brittany Chandler Maloy, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Dananjaya Nimal Mayadunne, Florence, Master of Business Administration; Cameron Lee McBride, Florence, Bachelor of Science, Political Science; Cody Brandon McClam, Pamplico, Bachelor of Science, Physics; Jennifer Howard McKenzie, Scranton, Bachelor of Science in Nursing; Joanna Rankin Miller, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Brandy Ryann Montgomery, Florence, Bachelor of Science, History; Silonda Turkesa Mouzon, Florence, Bachelor of Science, Biology; Thomas Floyd Moye IV, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting, Magna Cum Laude, with University Honors; Christy Mae Munn, Pamplico, Bachelor of Science, Physics; Amanda Fore Nellis, Florence, Master of Education; Christin Alyce Nobles, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Aunquize Le`Damom Perkins, Effingham, Master of Education; Coretta Anne Pinckney, Florence, Specialist in School Psychology; Vanessa Ann Powell, Johnsonville, Bachelor of Science in Nursing; Ciera Renee' Price, Florence, Bachelor of Science, Psychology; David Grant Rainwater, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Tomika Yolanda Keene Reid, Effingham, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Karen Maddy Richardson, Effingham, Bachelor of Arts, Sociology, Magna Cum Laude; Johnny I. Rishmawi, Lake City, Bachelor of Science, Economics, Political Science; Kiswana Salters, Florence, Bachelor of Science, Psychology; David M. Sanderson II, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Jeremy Wayne Saunders, Florence, Bachelor of Science, History; Mary Elisabeth Schilling, Johnsonville, Bachelor of Science, Elementary Education; Ryan Sarvis Sealey, Effingham, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems, Cum Laude; Brittany Natasha Singletary, Coward, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Ryan Christopher Singletary, Florence, Bachelor of Science, History; James P. Smyth III, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Monica Belle Sokol, Lake City, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; Kayren Simone Spears, Pamplico, Bachelor of Science, Biology; Akila ShayVon Starr, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Daniel Kenneth Stone, Florence, Bachelor of Science, Physics; Lindsay McClary Sturkie, Effingham, Master of Education; Latrice Chantay Taylor, Florence, Bachelor of Science, Biology; Keith Hunter Thompson, Johnsonville, Bachelor of Science, Biology; Benjamin Lee Timmons, Johnsonville, Bachelor of Science, Biology; Jeffery Daniel Vealey, Effingham, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Robert Bradley Veasey, Florence, Bachelor of Science in Nursing; Jenna Crosswell Wallace, Florence, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jordan William Ward, Johnsonville, Bachelor of Science, History; Sade' Shanelle Williams, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Victoria Renee Williams-Cooper, Florence, Master of Education; Cassidy Brook Wynn, Timmonsville, Bachelor of Science, Elementary Education; Katie Lynne Yaken, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Mary Ellen Yarborough, Florence, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude. 

Georgetown: Emily Jane Benson, Pawleys Island, Bachelor of Science in Nursing; Sherri Ellen Bond, Murrells Inlet, Specialist in School Psychology; Demetrius T. Cobb, Georgetown, Bachelor of Business Administration, Management; Bobby Aaron Levi George, Andrews, Bachelor of Business Administration, Management; Lorin Michelle Hayes, Georgetown, Bachelor of Science, Biology; Angel Nicole Parson, Andrews, Bachelor of Business Administration, Marketing, Management; Clinton Douglas Prevatte, Georgetown, Bachelor of Science, Psychology; Kazia Ny'el Stewart, Georgetown, Bachelor of Science, Psychology; Megan Michelle Thompson, Murrells Inlet, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude, with University Honors. 

Greenville: Chloe Michelle Robinson, Greenville, Bachelor of Arts, Sociology. 

Greenwood: Seveidra Vernee' Theodore, Greenwood, Bachelor of Arts, Mass Communication. 

Hampton: Jalissa Chaqana Newton, Estill, Bachelor of Science, Sociology. 

Horry: Nadeije Amalia Rita Ahearn, Myrtle Beach, Master of Science; Min Byrnes, Myrtle Beach, Bachelor of Science, Computer Science; Cotrena Nichole Hill, Conway, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Brittany Elliott Jones, Aynor, Bachelor of Science in Nursing; Candace Bess Knox, Myrtle Beach, Bachelor of Science, Political Science; Brian Eddie Lookadoo, Myrtle Beach, Master of Science; Crystal Marie McWhirter, Myrtle Beach, Master of Science; Timea Meszaros, Conway, Bachelor of Science in Nursing; Angelina Ulrich Patz, Myrtle Beach, Master of Arts in Teaching; Darren Ray Sealey, Myrtle Beach, Bachelor of Science, Biology; Abbie Marie Shelley, Little River, Bachelor of Science in Nursing; Layla Roseanne Sherrer, Green Sea, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Whitney Janice Vick, Conway, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Andrena Rene Washington, Myrtle Beach, Master of Education; Brittney Channelle Wright, Little River, Bachelor of Science, Psychology. 

Jasper: Morgan Rebecca Daley, Tillman, Bachelor of Arts, Mass Communication. 

Kershaw: Alex Cornelius Adams, Cassatt, Bachelor of Business Administration, Finance; Jeffrey Hill Jr., Lugoff, Bachelor of Science, Psychology; Christopher Michael Honeycutt, Lugoff, Bachelor of Business Administration, Finance; Caroline Olivia Jowers, Camden, Bachelor of Science, Elementary Education; Shanta' Simone Minson, Elgin, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Stanley Lannie Montgomery Jr., Camden, Bachelor of Science, Psychology; Teresa Lynn Reno, Elgin, Master of Education; Tierra La'Shea Richardson, Lugoff, Bachelor of Science, Sociology. 

Lancaster: Anthony Daniel Broyles, Lancaster, Bachelor of Business Administration, Accounting; Kayla Lawanda Duncan, Lancaster, Bachelor of Science, Psychology, Magna Cum Laude; Nicole Massey, Lancaster, Bachelor of Science in Nursing; Shonda Marie Massey, Lancaster, Bachelor of Science, Biology; Ashli Robin Young, Kershaw, Master of Education. 

Laurens: Rashunda Lasha Madden, Laurens, Bachelor of Science, Psychology. 

Lee: Mitchell Shane Skinner, Bishopville, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Katrina Johnetta Toney, Elliott, Bachelor of Science, Biology; Derek Lavar Whack, Bishopville, Bachelor of Business Administration, Management. 

Lexington: Erika Shauta Mack, Gaston, Bachelor of Arts, Political Science; Kenneth Alexander Makins II, Lexington, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology. 

Marion: Laresha Monique Baccous, Marion, Bachelor of Science, Psychology; Sara Elizabeth Bean, Mullins, Bachelor of Science in Nursing; Prestina Ganelle Brock, Marion, Bachelor of Business Administration, Management; Charlene Danette Campbell, Mullins, Bachelor of Business Administration, Management; Tasha Sherie Davis, Marion, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Edgar Trey Dozier III, Mullins, Bachelor of Science, Biology; Charles Nathaniel Driggers, Mullins, Bachelor of Science, Biology; Tandekah Atisha Ellerbe, Marion, Bachelor of Business Administration, Accounting; JerJuan Ronderick Kenney-Page, Marion, Bachelor of Science, Political Science; Colby Phillip Sarvis, Nichols, Bachelor of Business Administration, Finance; Latoya Tomeika Williams, Mullins, Bachelor of Science, Biology; Trinity Marie Williams, Marion, Bachelor of Science, Psychology. 

Marlboro: Caitlyn Amanda Bullard, Bennettsville, Bachelor of Business Administration, General Business Administration, Cum Laude; April Michelle Hyatt, Bennettsville, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude; James Brendt Jones, Wallace, Bachelor of Science, Middle Level Education, Summa Cum Laude; Michelle York Rogers, Clio, Bachelor of Science in Nursing; Kati Lynn Strawderman, Clio, Bachelor of Science, Biology; LeAnna Elizabeth Wadlow, Wallace, Bachelor of Science, History. 

Orangeburg: Melissa Leigh Hawley, Orangeburg, Bachelor of Science, Biology. 

Pickens: Ravin Joanna Lilliston, Pickens, Bachelor of Business Administration, Marketing. 

Richland: John O. Ansah, Columbia, Bachelor of Science, Political Science; Ronald Vic Boney, Blythewood, Bachelor of Business Administration, Management, Finance; Evelyn Sharnise Mattiea Brown, Irmo, Bachelor of Science, Psychology; Kathryn Gayle DeBorde, Blythewood, Specialist in School Psychology; Robert Daniel Eubanks, Blythewood, Bachelor of Business Administration, Management; Guy Jewell Evans, Blythewood, Bachelor of Business Administration, Management; Gregory Garrett Frazier, Columbia, Bachelor of Arts, Mass Communication; On'drea Monique Freeman, Columbia, Bachelor of Business Administration, Finance; Andrew Odudu Inyangetor, Columbia, Bachelor of Business Administration, Accounting; Lateefah Diane Johnson, Columbia, Bachelor of Science, Biology; Monica Eneka Reed, Columbia, Master of Business Administration; Brandon Maurice Richmond, Columbia, Bachelor of Arts, Political Science; Brittany Joy Tillman, Columbia, Bachelor of Science, Psychology; Ebony Marie Wade, Columbia, Bachelor of Science, Political Science. 

Sumter: Rebecca Ann Brown, Sumter, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude; Samantha Lynn Brown, Sumter, Bachelor of Science in Nursing; Grace Alexandria Brunson, Sumter, Bachelor of Science, Biology; Perisia Chiquita Clyburn, Sumter, Bachelor of Science, Biology; Bridgett Nicole Colclough, Sumter, Bachelor of Science, Political Science; Elijah Marcus Dial, Sumter, Bachelor of Arts, Political Science, Modern Language/Spanish; Eliza Bradford Hall, Sumter, Master of Education; Jennifer A. Haluska, Sumter, Bachelor of Science, Economics; Donte' Rashad Harris, Sumter, Bachelor of Science, Sociology; Patrick Keane Kelly, Sumter, Bachelor of Science, Chemistry; Rachel Leigh Miller, Dalzell, Bachelor of Arts, Psychology; Jatin K. Patel, Wedgefield, Bachelor of Business Administration, Accounting; Magkita Renee Rawls, Sumter, Bachelor of Science, Biology; Robert Van Robinson II, Rembert, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Lakia Shnae Williams, Rembert, Bachelor of Arts, Visual Arts. 

Williamsburg: Hope Christina Baker, Cades, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Kayla Lynn Bellflowers, Hemingway, Bachelor of Science, Middle Level Education, Summa Cum Laude; Michael Bryant Brank, Cades, Bachelor of Arts, Economics, Cum Laude, with University Honors; Jordan Russell Douglas, Hemingway, Bachelor of Science, Biology; Justina Aileen Dozier, Hemingway, Bachelor of Science, Sociology; Michelle Shanice McCray, Hemingway, Bachelor of Science in Nursing; Christopher Blake Owens, Hemingway, Bachelor of Science, Physics; Ebone Bianca Pressley, Kingstree, Bachelor of Science, Psychology.

#104/5-7-11

Last Published: August 1, 2011 5:06 PM
Empowered by Extend, a school software solution from