Public Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

News

Degrees awarded at FMU commencement exercises May 3

Commencement May 2014Three hundred and fifty-seven graduate and undergraduate degrees were awarded during commencement exercises in the Smith Center at Francis Marion University Saturday, May 3.

City of Florence Stephen J. Wukela, one of three recipients of honorary doctoral degrees at Saturday’s event, delivered the commencement address. Wukela told the graduates that his grandparents were immigrants who overcame enormous odds to come to America. He said they always told him that though life is not always fair, one can still achieve success.

“Though the odds are often stacked against you, life is not fixed and you can succeed,” says Wukela. “In spite of life’s injustices, someone kicked in the back door to get you through. This is an opportunity to work to do great things.”

Members of the graduating class represented six foreign countries and 11 different states.

Notable were 56 students who graduated with honors.

Twelve FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors). They were Mihai Birladeanu of Indiana, Pa.; Yasmin Mary Bunter of United Kingdom; Brandon Allen Buske of West Columbia; Lucia Cataldo-Ottieri, Scott Chandler Garland, Kimberly Diane Simon and Lauren Marie Thompson of Florence; Timothy Dalton Gress of Belvedere; Ashley Elizabeth Hall of Seneca; James Whitfield Kirby III of Kingstree; Charlotte Renee’ Powell of Kingstree; Cristin Langley Richards of Bennettsville.

Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were 18 students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89. They are Melissa Ann Allen, Tyler Robert Donaldson, Hannah Elizabeth Green, Joshua Mark Knight, Madisyn Emery Lutcken, Melody Knight Pritchard, Brooke Elisabeth Rogers, Kristy Lynn Thornbrew and Stephen Andrew Yokim of Florence; Mary Elizabeth Batchelor of Hartsville; Tiara Denee Felder of Irmo; Kacey Melissa Gainey of McBee; Jessica Caroline Greenwood of Pamplico; Chloe Alexandra Hinson of Johnsonville; Calin Lee Jowers of Jefferson; Kiley Marie Lockamy of Little Rock; Robyn Charrise McNeil of Dillon; and Jason Wayne Privette of Darlington.

Twenty-six students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor). 

They were Bredae Shauntel Baker of Pageland; Charity Hawkins Burgess of Campobello; Kayana Frances Cain of Bennettsville; Paden Alan Capps, Lauren Nicole Finklea, Briana Savon Frierson, Elizabeth Raye Graham, Steven Larry Jackson Jr., Drew Taylor Kellis, Marian Katarina Mathis, Rachel Renee Timmons, Trevor Adam Wanco of Florence;  Anna Caroline Chinnes, Hannah Suzette Legendre of Hemingway; Brandi Nicolette Driggers of Lake City; Dennis John Etman of Darlington; Anthony Nickolas Gavalas II of North Augusta;  Lauren Kaye Johnston of Latta; William Tillman Myers Jr. of St. Stephen;  Skyelar Rae Parrott of Scranton; Paige Elizabeth Perreault of Kankakee, Illi.; Brittany Deonna Taylor Riley of St. Matthews; Molly Ann Rogers of Dillon; KenLynn Rebecca Sports of Blenheim;  Carson Lane Summersett of Florence; and Courtney Brooke Taylor of Ruby.

Dr. Jon W. Tuttle, director of the FMU Honors Program and professor of English, presented honor medallions to Anna Caroline Chinnes of Hemingway; Tiara Denee Felder of Irmo; Brandy Elizabeth Garland, Joshua Mark Knight, Melody Knight Pritchard, Kimberly Diane Simon and Stephen Andrew Yokim all of Florence; Anthony Nickolas Gavalas II of North Augusta; Charlotte Rene Powell of Kingstree; and Molly Ann Rogers of Dillon. Honor medallions are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors courses.

Wukela,Carter,Coker-and-Hamilton-2Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon Dr. Morgan Coker, Ellen Hamilton, along with Mayor Wukela.

Wukela has practiced with the Wukela Law Firm since 2000, with a focus on trial and appellate practice in the areas of general tort and Workers’ Compensation law. He was elected Mayor of the City of Florence in 2008. Since such time, he has been a major champion for downtown development, appropriating $130 million in funding to the effort.

Wukela graduated from Clemson University in 1996, cum laude with bachelor’s degrees in both philosophy and political science. He received his J.D. from George Washington University Law School in 2000. Stephen and his wife Laura have three sons.

Coker devoted 18 years to establishing the curriculum of the School of Business at FMU after having served as a mechanical engineer in the U.S. Army for 11 years prior. Hired as a Chair of the Department of Business Administration by founding president Dr. Walter D. Smith and Dean Jack Baker, Coker later became the Dean of the School of Business promoting and attracting business and industry to the Pee Dee region. He also taught financial management classes and served as an advisor to MBA students.

He received his bachelor’s degree from the University of Maryland and his master’s and doctorate in Business and Economics from the University of South Carolina. Coker is married to Helen.

In October of 1986, Hamilton became the founding executive director of the Pee Dee Coalition Against Domestic and Sexual Assault. She began her anti-violence work in South Carolina with the development of the S.C. Coalition Against Domestic Violence and Sexual Assault in 1981, and she also served on the initial task force that resulted in the S.C. Network of Children’s Advocacy Centers with the Pee Dee Coalition acting as its fiscal agent for several years.

Hamilton earned the bachelor’s degree in psychology from the University of South Carolina and the master’s in public administration from Golden Gate University. She and her husband Henry Hurley have three children and five grandchildren.

Dr. Richard N. Chapman, provost at FMU, presided at the commencement ceremony, Dr. Luther F. Carter, president of FMU, gave the official welcome and conferred the degrees.

James A. Brown, a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to graduate students, while George C. McIntyre, chair of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students.

 

May 2014 Francis Marion University Graduates

INTERNATIONAL Graduates:

Alexandre Bourdy, France, Bachelor of Business Administration, Marketing; Yasmin Mary Bunter, United Kingdom, Bachelor of Arts, Psychology, Summa Cum Laude; Sam Caron, Belgium, Bachelor of Business Administration, Marketing; Alexis Deluol, France, Bachelor of Business Administration, Marketing; Maria-Christina Giacosa, France, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Henrique Alves Guitti, Brazil, Bachelor of Business Administration, Marketing; Rebeccah Antonia Hoekstra, Canada, Bachelor of Arts, Visual Arts; Benjamyn Kwast, Germany, Bachelor of Business Administration, Management; Tim Peter Ruepke, Germany, Bachelor of Business Administration, Finance; Fredrik Skaar Sporck, Norway, Bachelor of Business Administration, Business Economics

OUT –OF-STATE Graduates:

ARIZONA

Lucia Cataldo Ottieri, Tucson, Bachelor of Arts, Mathematics, Modern Language/Spanish, Summa Cum Laude

CONNECTICUT

Briana Savon Frierson, Norwich, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude

GEORGIA

Stefan Gojic, Lawrenceville, Bachelor of Business Administration, Management

ILLINOIS

Darnissa Teres'Joy Gray, Bloomingdale, Bachelor of Science, Psychology; Navjot Kaur, Aurora, Bachelor of Science, Biology; Paige Elizabeth Perreault, Kankakee, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude

MARYLAND

Kristen Jang Nalley, Bowie, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Megan Nicole Smith, Baltimore, Bachelor of Science, Sociology; Merritt Albert Sosnoskie, Rockville, Bachelor of Business Administration, Marketing

NORTH CAROLINA

Lindsey Carol Brown, Concord, Bachelor of Science, Sociology; Casey Frederick Gebhardt, Charlotte, Bachelor of Business Administration, Finance; Jacob Stuart Golliday, Kill Devil Hil, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Andrew Harrison Hood, Charlotte, Bachelor of Business Administration, Accounting; Whitney Joy Wagner, Forest, Bachelor of Science, Sociology

OHIO

Monica Elena Nedelcu, Shaker Heights, Bachelor of Business Administration, Marketing

OREGON

Megan Roseanne Mooney, Tualatin, Bachelor of Business Administration, Marketing

PENNSYLVANIA

Mihai Birladeanu, Indiana, Bachelor of Arts, History, Summa Cum Laude; Caitlin Siney, Wynnewood, Bachelor of Science, Psychology

TENNESSEE

Shundalen Bonate Williams, Memphis, Bachelor of Business Administration, Management

SOUTH CAROLINA Graduates (By County):

Aiken: Anthony Nickolas Gavalas II, North Augusta, Bachelor of Science, Biology, Chemistry, Cum Laude; Timothy Dalton Gress, Appling, Bachelor of Business Administration, Finance, Mathematics, Summa Cum Laude; Aaron Michael Hodgkins, Aiken, Bachelor of Science, Biology; Adrienne Comilla Howard, Aiken, Bachelor of Science, Music Industry

Bamberg: Don Grady Sandifer, Bamberg, Bachelor of Science, Sociology

Beaufort: Jasmine Janee Green, Ladys Island, Bachelor of Arts, Psychology; Latasha Nashea Roberson, Beaufort, Bachelor of Arts, Modern Language/Spanish

Berkeley: Deandra Nicole Beauford, St. Stephen, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Megan Alexanderia Benekin, Pineville, Bachelor of Science, Psychology; Haley Ruth Hamer, Moncks Corner, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; D'Leta Kiara Snipe, Goose Creek, Bachelor of Science, Biology

Calhoun: Blair Edward Felkel, Elloree, Bachelor of Arts, Visual Arts; Brittany Deonna Taylor Riley, St. Matthews, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude

Charleston: Malinda Diane Daniels, Charleston, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Adonis Brandon Gilchrist, Charleston, Bachelor of Business Administration, Management; Patricia Ethlyn  Helzer, North Charleston, Bachelor of Science, Biology; Wade Wilson Judy, Charleston, Bachelor of Science, History; Tyra V. Kinloch, Mt. Pleasant, Bachelor of Science, Biology; Crystal Bianca Damarius Ladson, Johns Island, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Shawnese Brianne Mitchell, Hollywood, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Anthony Trevez Moore, Charleston, Bachelor of Science, Political Science; Tionna Sheree Washington, Wadmalaw Island, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Crystal Rivers Williams, Huger, Bachelor of Science in Nursing, Nursing

Chesterfield: Bredae Shauntel Baker, Pageland, Bachelor of Science, Middle Level Education, Cum Laude; Bobby Tawon Bittle, Cheraw, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Emalee Kristyn Bryant, Cheraw, Master of Education; Jessica Viola Ellis, Cheraw, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Calin Lee Jowers, Jefferson, Bachelor of Arts, Mass Communication, Magna Cum Laude; Whitney Lee King, Jefferson, Bachelor of Arts, Mass Communication; Marian Katarina Mathis, Ruby, Bachelor of Arts, Sociology, Cum Laude; Courtney Brooke Taylor, Ruby, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Ashley Nicole Walters, Chesterfield, Bachelor of Business Administration, Accounting

Clarendon: Joseph Dyson Coker, Turbeville, Bachelor of Science, History; Brandi Nicolette Driggers, Lake City, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude; Jonathon Nathaniel Ross, Manning,  Bachelor of Business Administration, Finance; Kayla Winola Stevenson, Manning, Bachelor of Science, Biology; Roxanne Yvonne Stiglitz, Manning, Bachelor of Science, Biology

Colleton: Brian Keith Colvin II, Islandton, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jocelyn Jairr Washington, Walterboro, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Leigh Ann Weldon, Walterboro, Bachelor of Science, Chemistry

Darlington: Mary Elizabeth Batchelor, Hartsville, Bachelor of Arts, Modern Language/Spanish,  Magna Cum Laude; Brandi LaKevis Bess, Darlington, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Ernest Bridges Jr., Darlington, Bachelor of Business Administration, Management; Rene Cargal Bryant, Darlington, Master of Education; Hagen Elizabeth Collins, Timmonsville, Bachelor of Business Administration, Finance; Christopher Michael Donaldson, Darlington, Bachelor of Science, Biology; Clarence Lee DuBose II, Darlington, Master of Education; Rachel Denise Frazier, Darlington, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Kacey Melissa Gainey, McBee, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; LaRonda Anitra Johnson-Shaw, Hartsville, Master of Education; Stuart Travis Johnson, Hartsville, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology, Physics/Health Physics; William Bradley McCracken, Timmonsville, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Hartwell Mason Monroe, Darlington, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Lesleigh Carolyn Norris, Timmonsville, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Ellen M. O'Dell, Darlington, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Taylor Bryana Odom, Darlington, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Jason Wayne Privette, Darlington, Bachelor of Science, Political Science, Magna Cum Laude; Brittany Denise Smith, Hartsville, Bachelor of Science, Sociology; Ryan Hughes Turner, Timmonsville, Bachelor of Science, Biology; Brittany Leigh Vasseur, Hartsville, Master of Arts in Teaching; Cheri Brianna Watson, Hartsville, Bachelor of Science, Psychology

Dillon: Sara Katherine Arnette, Dillon, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Charles Watson Carmichael, Dillon, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Oprah Tiara Coatney, Dillon, Bachelor of Science, Biology; Eric Bryce Collins, Mullins, Bachelor of Science, History; Courtney Paige Coward, Latta, Bachelor of Business Administration, Management; Kiara Simone Gore, Lake View, Bachelor of Science, Biology; Lance William Hardy, Latta, Bachelor of Arts, Political Science; Jessie James Jr., Lakeview, Bachelor of Science, Political Science; Lauren Kaye Johnston, Latta, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Ty'on La'sha Jones, Lake View, Bachelor of Science, Political Science; Joshua Corey Lee, Latta, Bachelor of Business Administration, Accounting; Kiley Marie Lockamy, Little Rock, Bachelor of Arts, Modern Language/Spanish, History, Magna Cum Laude; Aletha Maria McCants, Dillon, Bachelor of Science, Political Science; Robyn Charrise McNeil, Dillon, Bachelor of Arts, Mass Communication, Magna Cum Laude; Eric Rashad Pearson, Latta, Bachelor of Arts, Mass Communication; Molly Ann Rogers, Dillon, Bachelor of Science, Psychology,  Cum Laude; Latiffa Janeka Smith, Dillon, Bachelor of Science, Biology

Dorchester: Autumn Rashelle Porter, Summerville, Bachelor of Science, Psychology

Edgefield: Ronald Evan Abney, Trenton, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jessica Olivia Harris, Trenton, Bachelor of Science, Sociology

Florence: Jeffrey Scott Adams, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Magdalena Alistar, Florence, Specialist in School Psychology; Melissa Ann Allen, Florence, Bachelor of Science, Psychology, Magna Cum Laude; Ted Lewis Allred III, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Justin Brown Altman, Lake City, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Michael Lucas Bigelow Jr., Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Christopher Scott Blackwell, Florence, Bachelor of Science, Computer Science; Krystal Iesha Bostick, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Joseph Blaine Brown, Olanta, Bachelor of Science, Sociology, Political Science; Mary Sease Bundy, Quinby, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Paden Alan Capps, Florence, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Kelsey Jean Carlson, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Jonathan Philip Chaipis, Florence, Bachelor of Science, Mathematics; Shamika Marie Charles, Florence, Bachelor of Science, Biology, Psychology; Tyler Vincent Coker, Lake City, Bachelor of Science, Biology; Steven Andrew Creek, Florence,  Master of Bus. Administration; Jennifer Louise Davenport, Effingham, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Keli Brikelle Davis, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Jordyn Cassandra Dean, Florence, Bachelor of Science, Biology; Dorothy Megan Deas, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Heather Coreen Deitch, Florence, Bachelor of Science, Biology; Tyler Robert Donaldson, Florence, Bachelor of Science, Computer Science, Mathematics, Magna Cum Laude; Brandy Thomas Doughty, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Marque's Isaih Lee Dubose, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Lynn Micheal Duncan, Marion, Bachelor of Science, Psychology; Kellie Lynne Elliott, Pamplico, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Cacie Carnida Angeleet Ervin, Florence, Bachelor of Science, Political Science; Dennis John Etman, Darlington, Bachelor of Science, Middle Level Education, Cum Laude; Ashton Michelle Evans, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Lani Michelle Evans, Florence, SC, Bachelor of Science, Biology; Lauren Nicole Finklea, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Cum Laude; Zeb Geddings Freeman, Florence, Bachelor of Science, Biology; Natia Judawn Fulmore, Florence, Bachelor of Arts, Theatre Arts, Modern Language/French; Brandy Elizabeth Garland, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Scott Chandler Garland, Florence, Bachelor of Science, Physics, Summa Cum Laude; Bradley C. Garritson, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Scott Ryan Garritson, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Casen Derick Gouveia, Florence, Bachelor of Science, Computer Science; Elizabeth Raye Graham, Florence, Bachelor of Science, Art Education,  Cum Laude; Hannah Elizabeth Green, Florence, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; Jessica Caroline Greenwood, Pamplico, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Magna Cum Laude; Anthony Jay-Quan Gregg, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Ramone Howard Handy, Florence, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Marina J. Hanna, Florence, Bachelor of Science, Biology; John Taylor Harpe, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Kaitlin Marie Harper, Florence, Bachelor of Arts, History; Chloe Alexandra Hinson, Johnsonville, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Magna Cum Laude; Kerri Marie Huffman, Effingham, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Chasity Logan Irick, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Steven Larry Jackson Jr., Florence, Bachelor of Science, Chemistry, Cum Laude; Rebekah Elizabeth Jackson, Effingham, Bachelor of Business Administration, Finance; Daniel Wade James II, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance; Elizabeth Bonnoitt Jones, Florence, Master of Bus. Administration; Zachary Doss Jones, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Spencer Ryan Jordan, Florence, Bachelor of Science, Sociology; Drew Taylor Kellis, Florence, Bachelor of Arts, Visual Arts, Cum Laude; Anthony Allen Ketelsen, Florence, Bachelor of Business Administration, Management; Joshua Mark Knight, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Modern Language/French, Magna Cum Laude; Amanda Grace Lee, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; David Adam Lee, Florence, Bachelor of Science, Economics; Ming Li, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Glenda Jasmine Bianca Lide, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Madisyn Emery Lutcken, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Magna Cum Laude; Ashley Brooke Lynch, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Marah Elizabeth Lynch, Scranton, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Jamison Claire Mady, Florence, Bachelor of Arts, History; Michael Brandon Maksin, Florence, Bachelor of Science, Biology; Courtney Lee Matthews, Florence, Specialist in School Psychology; Anna Elizabeth McDonald, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Marissa Brooke McDougal, Florence, Bachelor of Arts, Visual Arts; Chassity Jalissa McFadden, Olanta, Bachelor of Science, Psychology; Christine Allissa McKenzie, Marion, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Crystal Delynn McLean, Florence, Bachelor of Science, Biology; William Tillman Myers Jr., St. Stephen, Bachelor of Science, Biology,  Cum Laude; Clyde Carson Nance, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Lynn Crews Norman, Florence, Bachelor of Science, Psychology; Skyelar Rae Parrott, Lake City, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Cum Laude; Tyler Eulon Pate, Coward, Bachelor of Arts, Visual Arts; Rebecca DelCarmen Perales, Johnsonville, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Jennilyn Richardson Pittman, Florence, Master of Education; Katrina Frances Powell, Johnsonville, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Brittany Rachelle Prince, Turbeville, Bachelor of Science, Psychology; Melody Knight Pritchard, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Magna Cum Laude; Kenneth Lee Rhames Jr., McBee, Bachelor of Business Administration, Management; Brooke Elisabeth Rogers, Florence, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Magna Cum Laude; Shaunna Auston Rogers, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Brittney Gecora Rosser, Florence, Bachelor of Science, Elementary Education; Nick T. Safranek, Florence, Bachelor of Science, Biology; Deloris Margretta Samuel, Florence, Bachelor of Science, History; Ruth Aurelia Sease, Quinby, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; James Le'John Shefton, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Kimberly Diane Simon, Florence, Bachelor of Arts, Modern Language/French, Summa Cum Laude; Archie Andrew Sims II, Effingham, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Amanda Nache' Spates, Lake City, Bachelor of Science, Biology; Aubry Allen Stegall, Florence, Master of Education; Ranesha Lattrell Stuckey, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Christopher Wayne Sullivan Sr., Johnsonville, Bachelor of Science, Biology; Carson Lane Summersett, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Amanda Grace Taylor, Florence, Bachelor of Arts, Visual Arts; Charisse Alexandria Thomas, Effingham, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Shelisse Darneene Thomas, Effingham, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Lauren Marie Thompson, Florence, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Summa Cum Laude; Kristy Lynn Thornbrew, Florence, Bachelor of Science, Psychology, Magna Cum Laude; Rachel Renee Timmons, Florence, Bachelor of Science, History, Political Science, Cum Laude; Amber Cierra Turner, Lake City, Bachelor of Science, Psychology; Darien Rashleigh Walwyn, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Trevor Adam Wanco, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting, Cum Laude; Adam William Waters, Florence, Bachelor of Science, Mathematics; Paulet Myshel Watford, Lake City, Bachelor of Science, Mathematics; Chelsey Marie Weathersbee, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Kathy Pressley Wilkinson, Florence, Master of Arts in Teaching; Kendall Alexius Williams, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Thomas Alfred Worn, Florence, Bachelor of Business Administration, Finance; Stephen Andrew Yokim, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting, Magna Cum Laude

Georgetown: Brendanique Nancy Brown, Murrells Inlet, Bachelor of Science, Early Childhood Education; DeJuan Charminia Bridgett Davis, Georgetown, Bachelor of Science, Biology; Joslyn Marhianna Lanese McCall, Charleston, Bachelor of Arts, Mass Communication; Phillip Read Pope III, Georgetown, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Cory Nelson Roberts, Hemingway, Bachelor of Business Administration, Marketing; Kayla Hankins Roberts, Hemingway, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Harry Session, Andrews, Bachelor of Business Administration, Finance; Lindsay Morgan Smith, Andrews, Bachelor of Arts, Mass Communication; Shakara Charmaine Waterman, Hemingway, Bachelor of Science, Biology

Greenville: Shaderica Ladashus Blassingame, Greenville, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; James Bret Holland, Greer, Bachelor of Science, Physics; Corniesha La'Shay Jones, Greenville, Bachelor of Science, Psychology; Miesha Michelle Thompson, Piedmont, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies

Horry: Cristy Damara Bodine, Myrtle Beach, Bachelor of Science, Biology; Tiffany Maxine Booker, Loris, Bachelor of Science, Biology; Brantley Allen Farmer, Hartsville, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Heather Lynn Geeting, Little River, Bachelor of Science, Biology; Deava Rosarjane Harrelson, Loris, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Lauren Stanley Humphrey, Florence, Bachelor of Business Administration, General Business Administration; Lonnie D. Kaye, Myrtle Beach, Master of Arts in Teaching; April Michelle Misher, Nichols, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Heather Danielle Ray, Florence, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Danielle Ann Schmalfeldt, Myrtle Beach, Bachelor of Science in Nursing, Nursing

Jasper: Lauren Ashley Jenkins, Pineland, Bachelor of Science, Early Childhood Education

Kershaw: Brandon Paul Clem, Kershaw, Bachelor of Science, Physics; Delia Jamise Davis, Camden, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Bryan Randy Foxworth, Lugoff, Bachelor of Science, Political Science; Jarrad Markell James, Lugoff, Bachelor of Science, Psychology; James Robert Jowers Jr., Camden, Bachelor of Science, Mathematics; William Robert McLaughlin, Bethune, Bachelor of Science, Music Industry; Daniel Alexander Price, Lugoff, Bachelor of Arts, Theatre Arts

Lancaster: Tericka Shante Waiters, Lancaster, Bachelor of Science, Biology

Laurens: Brittaney Nicole Massey, Fountain Inn, Bachelor of Science, Biology; Lucas Ray Tollison, Laurens, Bachelor of Science, Sociology

Lee: Justin Ryan Baird, Bishopville, Bachelor of Arts, Mass Communication, Modern Language/French; Veronica Arielle Boyd, Dalzell, Bachelor of Science, Biology; Leandra Davis Jr., Sumter, Bachelor of Science, Sociology; Alexandra Grace Huggins, Dalzell, Bachelor of Science, Biology; Brittany Tekeisha Peterson, Bishopville, Bachelor of Arts, Mass Communication

Lexington: Edison Grant Adams, Lexington, Bachelor of Business Administration, Management; Octavia Chantal Brooks, Pelion, Bachelor of Science, Biology; Valeea Tanay James, Lexington, Bachelor of Science in Nursing, Nursing

Marion: Kassie Driggers Barnett, Scranton, Master of Education; Kindra Denise Bennett, Rains, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Patrick Bowman Brown, Mullins, Bachelor of Science, Economics; Jacob Byrd, Mullins, Bachelor of Arts, History; LaGloria Chisolm, Latta, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; LaFondra Sheneen Ellison, Marion, Bachelor of Science, Mathematics; Brittany Nicole Finklea, Mullins, Bachelor of Science, Sociology; Ashley Brooke Fowler, Mullins, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; John Q. Israel, Sellers, Bachelor of Science, Sociology; Shateka Raneka Legette, Mullins, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Arica Uolonda Nelson, Mullins, Bachelor of Science, Psychology; Stephon Avery Powell, Marion, Bachelor of Science, Computer Science; Frank Davis Skipper III, Marion, Master of Bus. Administration; Mariah Ida Spigner, Mullins, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Deidre O'Nae Stroman, Marion, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Ginger Rhashell Williams, Mullins, Bachelor of Science, Biology

Marlboro: Brandeis Noelle Bethea, Bennettsville, Bachelor of Arts, Psychology; Brandi Nicole Brigman, Bennettsville, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Kayanna Frances Cain, Bennettsville, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Raven Denay Fennell, Bennettsville, Bachelor of Business Administration, Finance; Earlean Renita Hall, Clio, Master of Education; Kathy Jane Hough, Bennettsville, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; April Michelle Hyatt, Bennettsville, Specialist in School Psychology; Dorothy Beatrice Jackson, Bennettsville, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Ashley Nicole Lowe, Bennettsville, Bachelor of Arts, Psychology, Modern Language/Spanish; LaQuaan Shabazz Malachi, Bennettsville, Bachelor of Arts, History; Camille Lynnette Moore, Bennettsville, Bachelor of Science, Sociology; Tracy Michelle Odom, Bennettsville, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Cristin Langley Richards, Bennettsville, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification, Summa Cum Laude; KenLynn Rebecca Sports, Blenheim, Bachelor of Arts, History, Cum Laude; Blair Nicole Thomas, Bennettsville, Bachelor of Science, Psychology; Sha'kia Janay Williams, Bennettsville, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Justin Michael Yager, Clio, Bachelor of Science, Political Science

Newberry: Courtney Alyssa Wilson, Newberry, Bachelor of Business Administration, Management

Oconee: Ashley Elizabeth Hall, Seneca, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification, Summa Cum Laude

Orangeburg: Shelvia V. Maynard, Central, Specialist in School Psychology; Kira Nicole O'Neal, Orangeburg, Bachelor of Science, Psychology; Lorenzo Norman Sellers Jr., Elloree, Bachelor of Science in Nursing, Nursing

Pickens: David Logan Wallis, Easley, Bachelor of Science, Music Industry

Richland: Renae Laloree Alston, Columbia, Bachelor of Business Administration, Management, Marketing; Satasia Juaniaura Brown, Columbia, Bachelor of Science, Psychology; Brandon Allan Buske, West Columbia, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Summa Cum Laude; Ciara Latrelle Cornelius, Columbia, Bachelor of Science, Biology; Brandon Lee Crisp, Columbia, Bachelor of Arts, Visual Arts; Ernest Dupree III, Columbia, Bachelor of Science, Political Science; Tiara Denee Felder, Irmo, Bachelor of Arts, English-Professional Writing, Magna Cum Laude; Brett Alan Fulmer, Columbia, Bachelor of Business Administration, Finance; Kayla Marie Hall, Conway, Specialist in School Psychology; Brandy Antwanae James, Columbia, Bachelor of General Studies, Bachelor of General Studies; Cierra Denise Jones-Curry, Columbia, Bachelor of Science, Biology; Marc Louis Lavorgna, Lexington, Bachelor of Arts, Visual Arts; John Norton McMillan Jr., Columbia, Master of Bus. Administration; Marcus Novel Raven Jr., Florence, Bachelor of Arts, Visual Arts; Shakila Shanay Reid, Columbia, Bachelor of Business Administration, Accounting; Amanda Nadine Sample, Columbia, Bachelor of Science, Psychology; Dorothea Renee Snead, Columbia, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Terrence Trower Jr., Florence, Bachelor of Science, Psychology; Ja'Nice Andrena Washington, Columbia, Bachelor of Science, Elementary Education

Spartanburg: Charity Hawkins Burgess, Campobello, Bachelor of Science, Physics, Cum Laude; Lillian Grace Miller, Duncan, Bachelor of Arts, Mass Communication, History; Brandon Garris Stoots, Goose Creek, Bachelor of Business Administration, Management; Courtney Simone Wardlaw, Spartanburg, Bachelor of Science, Political Science

Sumter: Chanelle Denise Baker, Sumter, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Anthony Samad Bell, Florence, Bachelor of Business Administration, Accounting; Danielle Janae Boyland, Lynchburg, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Courtney Elizabeth Buckner, Sumter, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Nichole Catherine Clark, Sumter, Bachelor of Arts, Modern Language/Spanish; John-Pierre Curry-Howard, Dalzell, Bachelor of Science, Biology; Kimberley Courtney Gainey, Sumter, Specialist in School Psychology; Courtney Santana Isaac, Sumter, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Robert Bernard Jones, Effingham, Bachelor of Science, Computer Science; Byron Tarell McCants, Sumter, Bachelor of Science, Elementary Education; Melanie Latrice Mitchell, Sumter, Bachelor of Arts, Mass Communication; Garrett Richard Shaw, Sumter, Bachelor of Business Administration, Management; Rebecca Rose Simpson, Sumter, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Biology; Amanda Louise Strimpfel, Sumter, Bachelor of Arts, Psychology; Cameron M. Tindal, Dalzell, Bachelor of Arts, Mass Communication

Williamsburg: London Isabella Barnhill, Hemingway, Bachelor of Science in Nursing, Nursing; Anna Caroline Chinnes, Hemingway, Bachelor of Arts, Psychology,  Cum Laude; Steven Matthew Coward, Cades, Bachelor of Business Administration, Accounting; Emily Wilkes Grier, Hemingway, Master of Education; James Whitfield Kirby III, Kingstree, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; Hannah Suzette Legendre, Hemingway, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Cum Laude; Jeffrey Carl McCutchen, Kingstree, Bachelor of Science, History; Quanisha Monique Nesmith, Salters, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Hamel Narendra Patel, Hemingway, Bachelor of Business Administration, Accounting; Charlotte Rene' Powell, Kingstree, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Summa Cum Laude; Brittany Amber Taylor, New Zion, Bachelor of Science, Psychology

York: Raven Shavon Durham, Rock Hill, Bachelor of Science, Psychology; Tyler Emerson Waters, Clover, Bachelor of Business Administration, Management, Finance; Jessica Kershan Wright, Rock Hill, Bachelor of Arts, Mass Communication

 

Last Published: June 16, 2014 11:56 AM
Empowered by Extend, a school software solution from