Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

1999

DEGREES AWARDED AT FMU COMMENCEMENT EXERCISES DEC. 18

FLORENCE, S.C. – Three-hundred-and-twenty-four degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University, Saturday, Dec. 18.

These included 58 Master of Education, two Master of Science in Applied Psychology, four Master of Arts in Teaching, 15 Master of Business Administration, 156 Bachelor of Science, 46 Bachelor of Business Administration, 39 Bachelor of Arts, and four Bachelor of General Studies.

 Three FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors).  They were Laurie Bostian Miller of Timmonsville, and Marci Gayle Gatewood and Jennifer Ryan Smith of Florence.  Both Gatewood and Smith earned their degrees with a perfect 4.0 cumulative grade point average.

 Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were four students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89.

They were Darlean Francies Matthews of Coward, April Nicole Eaddy of Hemingway, Robert Keith Watts of Mullins, and Andrew James Graaff of Gauteng, South Africa.

 Nine students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor).  They were Catherine Mary Lansburg of Cheraw, Jason Stevens Cribb of Darlington, Jackson Lee Bryant of Elloree, Michael Timothy Jordan and Keith Alan Thomerson of Florence, Charlann Petty Brown and Stephanie Gail Funderburk of Hartsville, Steve Keith Fennel of Johnsonville, and Jennifer Kate Privette of Scranton.

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon Florence residents Adele B. Kassab and John Kassab and South Carolina Supreme Court chief justice-elect Jean Hoefer Toal.            

 The Kassabs have been two of FMU’s most ardent supporters since the institution’s inception in 1957.  John, a distinguished veteran, is an emeritus member of the FMU Foundation Board, while Adele currently serves on the board.  They are responsible for the N.B. Baroody Chair in Marketing and the Adele Kassab Music Scholarship, and both are charter members of the Friends of Francis Marion, an organization of Pee Dee residents dedicated to helping the university by raising funds for student scholarships.

After receiving her honorary degree, Toal addressed the graduating class.  The Columbia native has served as an associate justice of the S.C. Supreme Court since March 1998, and will assume her position as chief justice in March.  Toal practiced law for 20 years before becoming the first woman to serve as a S.C. Supreme Court justice.  She was a member of the state House of Representatives from 1975 to 1988, and was the first women to chair a standing committee of the legislature.

Joseph E. Heyward, provost at FMU, presided at the commencement ceremony.  Luther F. Carter, president of FMU, gave the official welcome.

Following the conferral of degrees by President Carter, Robert T. Barrett, associate provost and director of graduate programs at FMU, presented candidates for graduate degrees.

James H. Von Frank, dean of the FMU School of Arts and Sciences and professor of philosophy and religious studies, presented candidates for undergraduate degrees in the area of Arts and Sciences.  E.L. Goebel, dean of the FMU School of Business and the Palmetto Professor of Business, presented FMU candidates for undergraduate degrees from the School of Business.  Robert N. Sawyer, dean of the FMU School of Education, Behavioral and Social Sciences and professor of educational psychology, presented candidates for undergraduate degrees from the School of Education, Behavioral and Social Sciences.

Pamela A. Rooks, coordinator of the FMU Honors Program and associate professor of English, presented honor cords to Jennifer Ryan Smith of Florence, David Duane Norman of North Myrtle Beach, and Jennifer Kate Privette of Scranton.  Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors Courses.

 Diplomas were presented to graduate students by Teresa C. Anderson, a member of the FMU Board of Trustees.  Melissa Johnson Emery, also a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students.  H. Elizabeth McLean, registrar at Francis Marion University, assisted in the presentation of graduate and undergraduate diplomas.

FMU faculty members Gary W. Hanson, Donna H. Goodman, James R. Rinehart, and George E. Harding III, President Carter, and board of trustee members George C. McIntyre and Robert W. Williams Jr. took part in the awarding of the honorary degrees.

 Special music was presented by the FMU Concert Choir and the Columbia Chamber Brass.  The invocation and benediction were given by Marvin W. Lynch, university chaplain and former director of admissions.

FRANCIS MARION UNIVERSITY FALL 1999 GRADUATES

(The following list of Francis Marion University Fall 1999 graduates is arranged alphabetically by state, and by county in South Carolina.)

International Students: Keane Magnus Gonzalez, Tokyo, Japan, Bachelor of Science, Physics; Andrew James Graaff, BlairGourie, Gauteng, South Africa, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management, Magna Cum Laude; O’neil Kenrick Harris, Morant Bay, St. Thomas, Bachelor of Science, Computer Science; Ryan Evan Hill, Tecumsen, Ontario, Canada, Bachelor of Science, Political Science; Yaron Lahat, Ramat-Gan, Israel, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Florida: Kimberly Rose Borree, 813 Weathersfield, Dunedin, 34698, Bachelor of Science, Biology; Anthony Joseph Perrone, 9422 Ponder Road, Jacksonville, 32257, Bachelor of Science, Psychology.

Georgia: Christine Ellen Hong, 3020 Waterfront Court, Marietta, 30062, Bachelor of Business Administration, Marketing, Theatre Arts.

Illinois: Brian Joseph Zych, 1220 Carpenter Drive, Palatine, 60067, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Maryland: Sarah Kathryn Corea, 127 Goucher Way, Churchville, 21028, Bachelor of Science, Mathematics; Marcia Katherine Kunkel, 10141 Maxine St., Elliott City, 21042, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Andrew Zenon Mykytyn, 2333 Crosslanes Way, Odenton, 21113, Bachelor of Science, Psychology.

New Mexico: Kristy Marie Barthelmes, 71 Camino Alto, Sandia Park, 87047, Bachelor of Science, Mathematics.

New Jersey: Prince Opie Wheaton Sr., 25 Cuyler Ave., Trenton, 08609, Bachelor of Business Administration, Finance.

New York: Barry Vincent Mongello Jr., 250 Kensington Court, Copiague, 11726, Bachelor of Science, Sociology.

North Carolina: Wanda Denise Davis, Rt. 1, Box 262AA, Rowland, 28383, Bachelor of Science, Sociology; Jonathan Cylas Floyd, 7809 Hemlock Court, Raleigh, 27615, Bachelor of Science, Psychology; Kendra Danielle Floyd, 209 Red Snapper Drive, Emerald Isle, 28594, Bachelor of Science, Biology.

Pennsylvania: Sean Ehren Storch, 1508 Palm Street, Reading, 19604, Bachelor of Science, Elementary Education, Biology; Anthony Joseph Voci Jr., 200 Maryland Ave., Havertown, 19083, Bachelor of Arts, Mass Communication.

South Carolina

Abbeville: Marcus Arvin Gambrell, 118 Pinewood Circle, 29620, Bachelor of Business Administration, Management.

Aiken: Jennifer Sussie Cudworth, 325 Longleaf Court, 29803, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Leslie Gail Sykes, 136 Hammond Place, N. Augusta, 29841, Bachelor of Science, Biology.

Anderson: Jason Henry Crosson, 2801 Rambling Path, 29501, Bachelor of Science, Political Science.

Beaufort: Tonya Lynette Miller, 60 Mustang Lane, Hilton Head, 29925, Bachelor of Science, Sociology; Jamie Rae Morse, 1305 Harrington St., 29902, Bachelor of Science, Biology.

Berkeley: Carmen Renee Veno-Biering, 1104 Sugar Hill Drive, Moncks Corner, 29461, Master of Business Administration.

Calhoun: Ronny Charles Fickling Jr., P.O. Box 662, Cameron, 29030, Bachelor of Science, Biology.

Charleston: Frank Philip Ancrum III, 110 Hyer St., Mt. Pleasant, 29464, Bachelor of Science, Biology; Shawnta LaTrice Brown, 1900 Hazelwood Road Apt K-3, 29407, Bachelor of Science, Psychology; ‘Emma LeShea Merisier, 1443 Boston Grill, Mt. Pleasant, 29464, Bachelor of Science, Mathematics; Ricardo Edward Nelson, 337 Cessna Ave., 29407, Bachelor of Science, Psychology; Stacy Vannessa Elaine Prioleau, 1918 Able St., 29407, Bachelor of Science, Psychology.

Chester: Gwendolyn Diane Hope, P.O. Box 1652, 29706, Master of Education.

Chesterfield: Melissa Kay Abernathy, P.O. Box 833, 29709, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Beverly Joyce Allen, 110 3rd St., Cheraw, 29520, Bachelor of Business Administration, Management; William Terry Bradshaw, Rt. 2, Box 270, McBee, 29101, Bachelor of Science, Chemistry; Remonda Yvette Burns, 109 A.C.L. Ave., Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Psychology; John Wayne Clark Jr., P.O. Box 534, McBee, 29101, Bachelor of Arts, Visual Arts; Jennifer Shoemake Crawford, Rt. 1, Box 209C, 29709, Master of Education; Amy Elizabeth Curtis, Rt. 1, Box 129, Ruby, 29741, Bachelor of Science, Elementary Education; Tracy Elaine Ford, 300 Moffat St., Apt #4-E, Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Elementary Education; Yolanda Denise George, P.O. Box 464, Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Mathematics; Erik La'Mont Grubb, 818 Pine St., Cheraw, 29520, Bachelor of Business Administration, Management; Thomas Edward Hall, Rt. 3, Box 245-B, 29709, Master of Education; Elizabeth Stubbs Hough, P.O. Box 8, 29709, Master of Education; Larvia Powe Johnson, Rt. 1, Box 536-A, Cheraw, 29520, Master of Arts in Teaching; Michael George Johnson, Rt. 1, Box 775 McLeod Lane, McBee, 29101, Bachelor of Science, Political Science; Catherine Mary Lansburg, 14 Meeting St., Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Mary Evelyn Short McKay, 107 S. 8th St., McBee, SC, 29101, Bachelor of Science, Biology; Anita Curlee Oliver, Rt. 2, Box 6, 29709, Master of Education; Ronnie Robinson, Rt. 2, Box 22, Jefferson, 29718, Master of Education; Valerie Ann Thomas, 300 Moffat Road, #1G, Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Psychology; Michael Douglas Valverde, 805 E. Main St., Ruby, 29741, Bachelor of Science, History.

Clarendon: James Allen Bacon, Rt. 1, Box 720, Summerton, 29148, Bachelor of Business Administration, Accounting; Joseph Larry Griffin IV, Rt. 1, Box 399, Turbeville, 29162, Bachelor of Business Administration, Accounting; Althea Brown Mixon, 2350 Atkins Road, Lynchburg, 29080, Bachelor of Science, Elementary Education; Michael Roger Riggins, Rt. 1, Box 88, New Zion, 29111, Bachelor of Science, Elementary Education; Karen Denise Welch, Rt. 1, Box 424, Turbeville, 29162, Bachelor of Science, Biology.

Colleton: Reginia Eileen Brown, 8469 Charleston Highway, Walterboro, 29488, Bachelor of Science, Sociology.

Darlington: Jennifer Tara Amerson Bish, 4613 Oates Highway, Lamar, 29069, Master of Education; Kimberly Vanessa Bess-Epps, 1128 Oleander Drive, 29540, Bachelor of Science, Computer Science; Charlann Petty Brown, 122 BelAire Circle, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Marketing, Cum Laude; April Danielle Byrd, Rt. 1, Box 440, Society Hill, 29593, Bachelor of Science, Biology; Jason Stevens Cribb, 1551 Round-O Road, 29540, Bachelor of Arts, Mass Communication, Cum Laude; Angela Davis, 637 Brookwood Court, 29540, Bachelor of Science, Psychology; Stephanie Gail Funderburk, 1116 Fox Hollow Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Theresa Michelle Hawkins, 1671 Syracuse Comm Road, 29532, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Jeffrey Coleman Hopkins, 1233 Fisherman Road, Lamar, 29069, Bachelor of Business Administration, General Business; Amy Tolson-Jordan, 245 Cedar Creek Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Tara Johnson Kirkland, 1705 Catawba Springs Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Richard J. Lowry, 417 Gumtree Drive, Darlington, 29532, Bachelor of Science, Computer Science; Marty Wayne Mincey, 1048 Wellington Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology; Melissa Hoffman Morris, 2722 Hartsville Highway, 29550, Master of Education; Joyce Thomas Rouse, 260 Horseshoe Bend, 29532, Master of Education; William Christopher Smith Jr., 1145 Florence Road, 29532, Bachelor of Science, Computer Science; Renee Shepard Smitt, 1702 Devon St., Hartsville, 29550, Master of Education; Katrina Aileen Washington, 1924 Blanding Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology; Michael Neshea Watford, 433 Clyde Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology; Sandra Charlene Williams, Hartsville, Master of Education; Wendy Charlene Windham, P.O. Box 1173, Lamar, 29069, Master of Education.

Dillon: Michael Terrance Brumble, 1948 Summer Road, 29536, Bachelor of Science, Mathematics; Tabitha Franchetta Byrd, P.O. Box 1865, 29536, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Sheila Owens Cashwell, 113 Zelle St., Latta, 29565, Bachelor of Science, History; Julie Ann Fincannon, 348 Rabbit Island Road, Lake View, 29563, Master of Education; Marcus NaChaun Godbolt, 208 Lewis St., 29536, Bachelor of Science, Biology; Tammy Terrell Lee, 2008 Smitty Road, 29536, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Kevin Lee McCormick, 2542 Lester Road, 29536, Bachelor of Science, Biology; Michael Scott Tapley Moody, 111 South 20th Ave., 29536, Bachelor of Science, History; Robert Lee Rowell, 316 Mt. Calvary Road, 29536, Bachelor of Science, Biology; Amanda Dawn Webster, 601 Catfish Court, 29536, Bachelor of Science, Political Science; Elizabeth Danielle White, 215 Fladger St., Latta, 29565, Bachelor of Science, Elementary Education; Edward Maurice Williams, 2210 Peace St., 29536, Bachelor of Science, Psychology; Russell Carroll Williams, 121 Bass St., Latta, 29565, Bachelor of Science, Sociology.

Dorchester: Angela Christine Dowd, 145 Wainwright Man, Summerville, 29485, Bachelor of Science, Elementary Education.

Edgefield: Jim Herlong Blume, Rt. 2, Box 49, Trenton, 29847, Bachelor of Science, Computer Science.

Fairfield: Tawanna Denise Alexander, 3432 Smallstown Road, Winnsboro, 29180, Bachelor of Science, Elementary Education.

Florence: Heather Raye Allen, 142 W. Joan Road, 29501, Master of Science; Robert Scott Anderson, 5130 N. Old Georgetown Road, Coward, 29530, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; William Eugene Barnhill, 920 Lancelot Drive, 29505, Master of Education; Rethmiriam Barr, Rt.4, Box 149-A, Lake City, 29560, Master of Education; Phillip Dwayne Bartlett, P.O. Box 322, Johnsonville, 29555, Master of Business Administration; Chad Edward Beard, 4547 Oak Grove Road, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Sociology; Carmen Lori Birchmore, P.O.  Box 941, Johnsonville, 29555, Bachelor of Arts, Biology; Christopher Brennan, 807 Woodstone Drive, Apt. A, 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; Kevin Daniel Burke, 101 Woodfield Road, 29501, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification; Mary Beekman Busha, 3530 Springfield Drive, 29501, Master of Education; Tyrone Shedrick Byrd, 4133 Alligator Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Economics; Erika Kimberley Caulder, 857 S. Dunes Drive, 29501, Bachelor of Science, Psychology; Leslie Michelle Caulder, 2309 Lakeview Drive, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; Lauren Bishop Chapman, 1114 Annelle Drive, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; Ryan Floyd Clark, 465 Ebenezer Road, 29501, Bachelor of Science, Sociology; John Christopher Clarke, P.O. Box 67, Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Rebecca Thompson Cooley, 2209 Yeargin Cove, Florence, 29501, Master of Business Administration; Sara Ann Johnson Cooper, 6951 Law Road, Effingham, 29541, Bachelor of General Studies; Richard Allen Cox, 852-B S. Park Drive, 29501, Master of Business Administration; Keli Anne Crump, 304 Creek Drive, Quinby, 29506, Bachelor of Arts, Mass Communication; Jennifer Ann Curran, 1227H Brittany Drive, 29501, Bachelor of Science, Sociology; Clare Bernadine Davis, 318 Lee St., Scranton, 29591, Bachelor of Business Administration, Finance; Mary Ruth Dittman, 2933 W. Woodbine Ave., 29501, Master of Business Administration; Rodanthe Alethea Doulaveris, 1411 St. James Court, 29501, Bachelor of Business Administration, Marketing; William Dean Doulaveris, 1411 St. James Court, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; DeAnna Dover, 408 Bellingham Court, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Michelle Patricia Downey, 112-G Toledo Road, 29505, Bachelor Of General Studies; Shajuanique Avarita Dubose, P.O. Box 13624, 29504, Bachelor of Science, Mathematics; Teresa DeWitt Dullaghan, 2811 Liberty, 29501, Master of Business Administration; Julius Ernest Eldridge III, 1300 Madison Ave., 29501, Master of Business Administration; Steve Keith Fennel, 363 N. Pitchlanding Road, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude; Leslie Palmer Figa, 1320 Poinsett Drive, 29505, Bachelor of Arts, Biology; Dale Louise Flett, 3624 Wachovia Bluff, 29506, Bachelor of Business Administration, Marketing; Richard Arnold Flowers Jr., 519 Flowers Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Biology; Virginia Anne Floyd, 729 Lancelot Way, Lake City, 29560, Master of Education; Phyllis Darcia Foster, 1131 Beauvoir Drive, 29505, Bachelor of Science, Psychology; Terence Cledell Freeman, P.O.  Box 5068, 29502, Master of Business Administration; Marci Gayle Gatewood, 1015 Mockingbird, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Summa Cum Laude; Stephen M. Giordano, 2131 Beckett Drive, 29505, Master of Business Administration; Katrina McKnight Godwin, 635 Borkowitz Road, Scranton, 29591, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Toney Graham III, 1278 Moore St., Lake City, 29560, Bachelor of Science, Biology; David Charles Griffin, 802 S. Botany Drive, 29501, Master of Business Administration; Lelon Scott Hardee, 3023 Cane Branch, 29505, Bachelor of Science, Psychology; Kimberly Ann Harrell, 217 E. Willowpond, Johnsonville, 29555, Master of Education; Hannah Poston Putnam, 700 S. Cashua Drive 24-A, 29501, Master of Business Administration; Dwayne Anthony Herbert, 2720 W. Sumter St. Extension, 29501, Bachelor of Business Administration, Accounting; Rebecca Anne Holcombe, P.O. Box 3298, 29502, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Kimberly June Hyman, 1400 Greenland Drive, 29505, Master of Education; Tawana La’Shelle Jefferson, 512 S. Warren St., Timmonsville, Master of Education; Melissa Dawn Johnson, 1626 Hill Harrell, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Art Education; Steven J. Johnson, 1513-F Brittany Drive, 29501, Bachelor of Science, Political Science; Kristy Beth Jones, 700 S. Cashua Drive 12-D, 29501, Bachelor of Arts, Biology; Michael Bradley Jordan, 3223 Young Charles Drive, 29501, Bachelor of Arts, History; Michael Timothy Jordan, 1511 Langley Drive, 29501, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Shannon Powell Kelly, 723 Joyce Lane, 29501, Master of Arts in Teaching; Timothy Alan Klinefelter, 1302 Valparaiso K-4, 29501, Bachelor of Science, Psychology; Sherrill Kershaw, 1403 Trinidad Court, 29506, Master of Education; Lauren Elizabeth Godfrey Kirven, 1113 King Ave., 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; Brett Eadon Land, 1325 Rutledge Ave., 29505, Bachelor of Science, Psychology; Fenecia Doccell Law, 2307 Primrose St., 29505, Bachelor of Business Administration, Management; Joseph Allen Lewis III, 409 Park Ave., 29501, Bachelor of Science, Sociology; Bruce Andrew Mallick, 1316 S. Poinsett, 29505, Master of Arts in Teaching; Maria Margiotis, 1207 Rutledge Ave., 29505, Master of Business Administration; Christopher Shane Marler, 3104 Brandon Woods Road, 29505, Bachelor of Arts, Mass Communication; Tawanna Lendoria Martin, 242 Lester Ave., 29506, Bachelor of Business Administration, Finance; Darlean F. Matthews, 5133 Carls Lane, Coward, 29530, Bachelor of Science, Psychology, Magna Cum Laude; James David McColl, 2627 Whitestone Drive, 29505, Master of Arts in Teaching; Renee Bonnie McCrarey, 4711 Patriots Lane Apt. C-1B, 29506, Bachelor of Science, Political Science; Kimyatta S. McCullum, 1213 Haskell Ave., 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; Ellison W. Messick III, 430 S. Guildford Court, 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; Linwood Daniel Miles, 123 Hutchinson Ave., 29505, Bachelor of Science, Political Science; Laurie Bostian Miller, 3223 Stonewall Drive, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; RobAnne Moody, 1609 Westview Drive, 29501, Bachelor of Science, Psychology; Mark Nix, P.O. Box 3281, 29502, Bachelor of Science, Biology; Brandy Deaver Nutter, 1434 Golf Terrace, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Eric Steven O'Harra, 3030 Boxwood Ave., 29501, Bachelor of Business Administration, Marketing; Fernando E. Pena, 805 Cloisters Drive, 29505, Bachelor of Business Administration, Management; Marian Douglas Pew, 405-B Warley St., 29501, Bachelor of Science, Psychology; Nickia Levada Chi'Von Pinckney, 129 Deep River St., Lake City, 29560, Bachelor of Science, Elementary Education; Candis Michelle Pinkney, 2188 Haven Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Business Administration, Accounting; Bradford Carter Poston, 2935 Bay Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Biology; Melissa Joan Poston, 4802 Aldridge Lane, 29506, Bachelor of Arts, Visual Arts; Peggy Hobbs Poston, 839 Wood Duck Lane, 29505, Bachelor of Business Administration, Finance; Elizabeth Marie Powers, 1241 Oakdale Drive, 29501, Bachelor of Science, Biology; Jennifer Kate Privette, P.O. Box 434, Scranton, 29591, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude, University Honors; Karen Montgomery Proctor, 832 Park Ave., Olanta, 29114, Master of Education; Ralph Michael Rahenkamp, 614 S. McQueen St., 29501, Bachelor of Science, Computer Science; Justin Quinn Ridenhour, 1137 Heatherwood Circle, 29501, Bachelor of Science, History; Shane Seth Ridgeway, 318-D Rainbow Drive, 29501, Bachelor of Science, Biology; Virginia Anne Rogers, 1333 Madison Ave., 29501, Bachelor of Science, Political Science; Sharon Tracey Allexsis Ross, 1018 O'Hara Drive, 29505, Bachelor of Science, Biology; Euphas Euretha Rush, 2940 Golden Gate Road, 29506, Bachelor of Arts, Biology; Tonya Toy Severance, 1112 Hillside Ave., 29505, Bachelor of Arts, Mass Communication; Lance Kenneth Shirley, 2907 Boxwood Ave., 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Wendy Strickland Shoemaker, 1222 Broad Lawn Ave., Hartsville, 29550, Master of Education; Violette Janell Skinner, 140 Fairview Circle, Johnsonville, 29555, Bachelor of Science, Mathematics; James Robert Slevin, 905 Lancelot Drive, 29505, Bachelor of Business Administration, Management; Tamara Marie Sloan, 3817 Charters Drive, 29501, Master of Education; Jennifer Ryan Smith, 2919 Hucks Lane, 29501, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude, University Honors; Miriam Ellen Smith, 1900 W. Sandhurst, 29505, Bachelor of Arts, Visual Arts; Vishal Chandrakant Solanki, 1405 G. Brittany Drive, 29501, Bachelor of Science, Biology; Richard Joel Stokes II, 2303 Vance Drive, 29505, Bachelor of Science, Computer Science; Katherine Elizabeth Taylor, 2314 W. Heron Drive, 29501, Bachelor of General Studies; Renee Alayne Terry-Wiggins, 219 E. Byrd Lane, 29506, Bachelor of Science, Chemistry; Terri Lynn Thomas, 1000 Wannamaker Ave., 29501, Bachelor of Science, Psychology; Keith Alan Thomerson, 408 S. Oak Road, 29505, Bachelor of Arts, History, Cum Laude; Miriam Nicole Turnage, 815 Wood Duck Lane, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; Donald Clyde Turner, 811 King Ave., 29501, Bachelor of Business Administration, Accounting; Paul Augustus Tuttle III, 837 Wedgefield Road, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Nicholas Vitali, 1336 Cottingham Road, 29505, Bachelor of Business Administration, Marketing; Suzette Robertson Watson, 2238 Chadwick Drive, 29501, Master of Education; Kathy Richburg Weaver, 3170 S. Pamplico Highway, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Elementary Education; Carole Joy White, 7010 Langston Road, Timmonsville, 29161, Master of Education; Donald Keith White, 307 Lansdale Drive, 29506, Bachelor of Science, Political Science; Brian Ellerbee Williamson, 2414 Whitestone Drive, 29505, Master of Business Administration; De'Laine Barr Williamson, 1210 E. National Cemetery Road Lot #33, 29506, Bachelor of Science, Biology; Kristal Monique Woodberry, 1467 Delta Mill Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Laura Jackson Woods, 823 Canvas Back Drive, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; James Stephen Young, 408 S. McQueen St., 29501, Bachelor of Business Administration, Management.

 Georgetown: Olivia Georgetta Bowen, 124 Swift Place, 29440, Bachelor of Arts, Mass Communication; Tonrangella Victoria Cole, 259 Smalls Loop, Pawley's Island, 29585, Bachelor of Science, Computer Science; Julie Edwards Drew, 14 Woodbourne Lane, Pawley's Island, 29585, Master of Education; L. Warren Fox, 238 Valleydale Road, 29554, Bachelor of Business Administration, Management; Willie Grady Jr., P.O. Box 613, Pawleys Island, 29585, Bachelor of Science, Political Science; Mattie Morris, Rt. 1, Box 126-H, Andrews, 29510, Master of Education.

Greenville: Andrea Hope Capps, 14 Brandt Drive, Travelers Rest, 29690, Bachelor of Science, Biology; April Layton, 14 Hollywood Court, 29607, Bachelor of Science, Biology; Robin Gerra Pepper, 209 Maxie Ave., 29611, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Horry: Robin Melissa Bellamy, 712 15th Ave., Conway, 29526, Bachelor of Arts, Mass Communication; Kayla Causey Smith, 3015 Old Bryan Drive 13-8, Myrtle Beach, 29577, Master of Science; Michelle Rosanne Ciraco, 9535 Indigo Creek, Murrells Inlet, 29576, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Michael J. Edge, 1410 Jack's Circle, N. Myrtle Beach, 29582, Bachelor of Arts, Visual Arts; Gwendolyn Nell Hardwick, 4312 Joyner Swamp, Galivents Ferry, 29544, Bachelor of Business Administration, Accounting; David Duane Norman, 1500 Cenith Drive, Apt. B303, Conway, 29582, Bachelor of Science, Biology, University Honors; Amanda Kay Staples, 2897 Old Tram Road, Aynor, 29511, Bachelor of Science, Political Science.

Kershaw: David Fitzgerald Caldwell, 1772 Sailing Club, Camden, 29020, Master of Education; Colleen Gathers, 282 Southern Cedar Lane, Camden, 29020, Bachelor of Science, Elementary Education; Christy Gandy Holley, 1051 W.C. Gandy Road, Kershaw, 29067, Master of Education; Kathryn Hinds Jones, 1908 Wood Lane, Camden, 29020, Master of Education; Elizabeth V Latham Davis, 25 Falconcrest Road, Lugoff, 29078, Master of Education; Jill McIsaac McDaniel, 702 W. Pine St., Kershaw, 29067, Master of Education; Myra Daniel Morgan, 506 Morgan Lane, Elgin, 29045, Master of Education; Chandra Olivia Richardson, 1910 Richardson Court, Lugoff, 29078, Master of Education; Matthew Ray Robinson, 1512 Blalock Road, Elgin, 29045, Bachelor of Science, Psychology; Benjamin Clinton Strickland, 2265 Larry Jeffers, Elgin, 29045, Bachelor of Business Administration, Marketing; Angela Richardson West, 311 Deerfield Drive, Lugoff, 29078, Master of Education; Theresa Ann Young-Evans, 1008 Chestnut St., Camden, 29020, Master of Education.

Lancaster: Shana Kylene Cauthen, 2107 Pacer Drive, 29720, Master of Education; Latrice Michelle Crosby, 2438 Meadow Plaza, 29720, Master of Education; Ann Grimball Peebles, 2321 Sunday Place, 29720, Master of Education; Kimberly Bell Plyler, 1941 Douglas Road, 29720, Master of Education; Mary Suzanne Powers, 414 W Springs St., 29720, Master of Education; Shirnetha Regina Stinson, 1691 Stinson Road, 29720, Master of Education; Elizabeth Kelly Williams, 2510 New Cut Court, 29720, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Lee: Jerry Lloyd Locklair Jr., 4000 Highway 341, Lynchburg, 29080, Bachelor of Science, Political Science; Shawn Thomas Moore, 1835 Yarborough Road, Lynchburg, 29080, Bachelor of Science, Biology.

Lexington: Jay S. Markey, 458 Greenetree Lane, 29072, Bachelor of Business Administration, General Business; Arthur McKinnon Newton, 110 Calcutta Drive, West Columbia, 29172, Bachelor of Business Administration, Marketing; LaKesha LaVett Taylor, 802 Seminole Drive, West Columbia, 29169, Bachelor of Business Administration, Management.

Marion: Paula Ann Holmes Alvarez, 4103 Highway #9, 29571, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification; Margaret Regina Bethea, P.O. Box 564, 29571, Master of Education; Ronald Gerard Brand, 628 Pearl St., 29571, Bachelor of  Science, Political Science; April Dee Britt, 1111 Penderboro Road, 29571, Bachelor of Science, Biology; Candace Collins Brown, 4458 Goodluck Road, Aynor, 29511, Bachelor of Science, Sociology; Sharron Crawford Crowner, 1415 Mill St., 29571, Master of Education; Beldon Smith George, 1309 Whitehall Drive, 29571, Master of Education; Maria LaJune Gerald, 105B Greenfield, Mullins, 29574, Master of Education; Michael Denril Hemingway, P.O. Box 113, Britton's Neck, 29546, Master of Business Administration; Teamore Owens Jr., 6714 N. Highway 501, Latta, 29565, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; Torrie Trinette Pee, 425 Davenport Road, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Biology; Cheryl Owens Price, 2876 S. Highway 41, Mullins, 29574, Master of Education; Trina Wilona Reaves, P.O. Box 625, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Biology; James Stanton Thompson III, 1316 Pine Lake Road, 29571, Bachelor of Science, Biology; Robert Keith Watts, 7103 Leslie Lewis Road, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Political Science, Magna Cum Laude; Cedric Terrill Wilson, 516 Westridge Drive, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Political Science.

Marlboro: Johnathan Wendell Bostic, 1243 McQuage Farm Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Psychology; Sammantha Dianne Bradford, 1205 Marlboro Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Economics; Angela Goins Branton, 146 Pearce Lane, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Psychology; Danny Eugene Fagala, 410 S. Main St., McColl, 29570, Bachelor of Science, Chemistry; Marijohn Bittle Norwood, 504 S. Church St., McColl, 29570, Bachelor of Science, Biology; Regina Hines Smith, 208 Highway 79 W., Bennettsville, 29512, Master of Education; LaShawn Moneick Thomas, 2606 Community Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Psychology.

Orangeburg: Charles Thomas Bonnett II, 110 Dry Swamp Road, 29039, Bachelor of Science, Biology; Tara Ann Brecht, 2352 Fairway Drive, 29115, Bachelor of Science, Political Science; Jackson Lee Bryant, P.O. Box 406, Elloree, 29047, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Cum Laude; Julie Renee Whetstone, 320 Good Hope Road, Cope, 29038, Bachelor of Science, Political Science; Melissa Nicole Williams, 1789 Branchdale Highway, Vance, 29163, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management.

Richland: Shannon Elizabeth Arthur, 2 Olde Springs Road, 29223, Bachelor of Arts, Mass Communication; Alethia Joyce Clifton, 333 Charwood Drive, 29223, Bachelor of Science, Elementary Education; Tyra Sharmain Jacobs Cunningham, 68 Hutto Court, Columbia, 29204, Bachelor of Science, biology; Keesha Natasha Hall, 7525-C Mt. Brook Drive, Columbia, 29506, Bachelor of Science, Psychology; Melita Eartha Heyward, 525 Antioch Place, 29209, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Gordon Neil Paul Jr., 108 Northman Drive, 29210, Bachelor of Arts, Mass Communication; Randy Ebbie Pitts, 225 Inway Drive, Columbia, 29223, Bachelor of Business Administration, Marketing; Petra Priscilla Richardson, 435 Running Fox West, Columbia, 29223, Bachelor of Science, Computer Science; Susan Sweatt Robey, 1 Cobblestone Court, Columbia, 29229, Master of Education; Keith Tolen, 6905 Cleaton F-137, Columbia, 29206, Master of Education; Ahmad Rashad Washington, 2117 Heyward Brock, Columbia, 29203, Bachelor of Science,  Psychology; Melinda Louise Woodson, 401 Barmony Road, Columbia, 29210, Bachelor of Arts, Mass Communication.

Spartanburg: Cathy Latrice Peake, 6 River St., Lyman, 29365, Bachelor of Business Administration, Management; Teresa Darlene Shands, 5408 Highway 215, Pauline, 29374, Bachelor of Science, Biology.

Sumter: Jennifer Elaine Ardis, 21 Brogden St., 29150, Bachelor of Science, Political Science; Tara Burch Ash, 977 Westfield Court, 29154, Bachelor of Science, Elementary Education; Traci Leigh Crawford, 528 W. Calhoun, 29150, Master of Education; Kay Neal Fort, 217 Burnes Drive, 29150, Master of Education; Christine Elizabeth Glidewell, 107 Haile St., 29150, Bachelor of General Studies; Dana Lemonte Hilton, P.O. Box 377, Pinewood, 29125, Bachelor of Arts, Mass Communication; Shenalle Leshone LeSane, 2050 Ave. A, Mayesville, 29104, Bachelor of Science, Biology; Adriana Ferrell Milligan, 569 Mattison Ave., 29150, Bachelor of Arts, Mass Communication; Margaret Holdom O'Brien, 590 Henderson St., 29150, Master of Education; Barbara Niemeyer Reed, 30 Cumberland Way, 29150, Master of Education; Chanay Tawania Skinner, 4420 Questria Drive, 29154, Bachelor of Science, Psychology, Sociology; Deborah Mann Sweat, 1090 N. Guignard Drive, 29154, Master of Education; Chasity Anne Truesdale, 360 Eugene St., 29153, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Union: Beatrice Elizabeth Velasco, P.O. Box 612, 29379, Bachelor of Science, Sociology.

Williamsburg: James Boyd Avent, 1706 Fulton Ave., Kingstree, 29556, Master of Business Administration; Stacey Metrece Cunnigham, Rt. 1, Box 276, Nesmith, 29580, Master of Education; April Nicole Eaddy, 13669 Pleasant Hill, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; Jamie Ron Lawrimore, Rt. 4, Box 364, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, History; Lenard Murphy Jr., Rt. 4, Box 276-A, Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Biology; Robin Michelle Owens, 15947 Choppee Road, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Biology; Derek Godfrey Parker, 12109 Pleasant Hill, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Computer Science; Andznetta Aleatha Pendergrass, P.O. Box 166, Kingstree, 29556, Master of Education.

York: Norman Scott Grubb, 118 Fox Run Drive, Fort Mill, 29715, Bachelor of Science, Biology; Brian Douglas Hughes, 991 Meadowlark Drive, Rock Hill, 29732, Bachelor of Science, Biology.

Texas: Joseph Lyons, 4326 Oak Shadow, Houston, 77091, Bachelor of Arts, Modern Language-French.

Virginia: Jerry Alan Waller, 304 Main St. #2, Front Roya, Bachelor of Science, Sociology.

#163/12-18-99

Last Published: June 14, 2004 10:13 AM
Empowered by Extend, a school software solution from