Public Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

1999

FMU ANNOUNCES PRESIDENT'S LISTS AND DEAN'S LISTS FOR 1999 SPRING SEMESTER

FLORENCE, S.C. – Officials at Francis Marion University have named 214 full-time students and 23 part-time students to the President’s List, and 377 full-time students and 34 part-time students to the Dean’s List for the 1999 spring semester.

Of those students listed on the President’s List, 87 earned perfect 4.0 grade point averages for the semester, the highest possible ratio a student can receive. 

Full-time students named to the President’s List must have taken at least 12 semester hours and part-time students named to the list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester.  Students named to the President’s List must have earned a 3.75 or higher GPA for the semester.

Full-time students named to the Dean’s List must have taken at least 12 hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester.  Dean’s List students earned a GPA for the semester between 3.25 and 3.749.  Grade point averages are based on a 4.0 system.

Full-time FMU students making the 1999 Spring President's List are: (*denotes 4.0 GPA)

FOREIGN STUDENTS:

*Rami Rimon Abu-Aita, undeclared major; Maki Aruga, Kasakata, Kauagoe, Japan, Accounting; Makiko Azumi, Midori-cho, Koganei, Japan, Psychology; *Warren Brett DeVilliers, Dothan, Ala., 36303, Psychology; *Andrew James Graaff, Blairgowrie, South Africa, Computer Information Systems Management; Ryan Evan Hill, Tecumseh, Ontario, Political Science; Chia-Te Huang, Kaohsiung,Taiwan, Computer Science; Glynn Collis Hulley, Port Alfred, Mathematics; Eiichi Kitagawa, Saitama, Japan, Computer Science; *Lutz Perner, Usingen, Germany, 61250, Finance; Clinton Pinder, Johanasburg, South Africa, Accounting; *Dominik Raddatz, Haan, Germany, Computer Science; *Andrew Robert Grant Ross, South Africa, Business Administration; Andreas Gerd Sohre, Neubiberg, Germany, Finance; *Dawn Lesley Stephens, Harare, Zimbabwe, Undeclared; *Jill E Stephens, Harare, Zimbabwe, Undeclared; Masato Yamakawa, Tokyo, Japan, Management.

By State:

GEORGIA: *Kathryn Marie Withrow, 332 Crescent Road, Griffin, 30224, Early Childhood Education.

INDIANA: *Jennifer Kate Privette, 50740 Trials North, Granger, 46530, Biology.

KENTUCKY: Julie Elizabeth Padgett, 733 Wexford Way, Madisonville, 42431, Business Administration. 

MARYLAND: April Joy Beihl, PSC 9 Box 4705, APO, AE, 09123, Accounting, Computer Information Systems Management; *Sarah Kathryn Corea, 127 Goucher Way, Churchville, 21028, Mathematics.

NEW YORK: Brian Paul Chiswell, P.O. Box #266, Otisville, 10963, Biology; *Laura Elizabeth Fitzsimmons, 19 Roma Street, Hicksville, 11801, Theatre Arts; Sabina Gloria Sapienza, 1 Miller Ave., Shoreham, 11786, Psychology.

NORTH CAROLINA: Brian Christopher Broadwell, 922 Rollingwood Drive, Wilson, 27893, Computer Science; Kendra Danielle Floyd, 209 Red Snapper Drive, Emerald Isle, 28594, Biology.

OHIO: *Brad William Crysler, 6726 Silvermound, Mentor, 44060, English; *Lindsay Marie Madden, 5708 Nicholson Drive, Hudson, 44236, Undecided; *Jenny Lyn Michael, 8780 High Mill Ave., Canal Fulton, 44614, Mathematics.

SOUTH CAROLINA (By County):

Aiken: Marie Caprice Garrett, 215 Saddlejump Place, Aiken, 29801, Mass Communication.

Berkeley: Nathan Corey McMillan, 1265 Wildgame Road, Summerville, 29483, Biology; John Martine Watson, P.O. Box 490, Pinopolis, 29469, Physics, Mathematics; *Sarah Elizabeth Winningham, 729 Timber Way, Moncks Corner, 29461, Business Administration.

Charleston: *Matthew Gerard Rhodes, 490 W. Wimbledon Drive, Charleston, 29412, Psychology.

Chesterfield: Robert Leo Blinkhorn, 18 Ridge Road, Cheraw, 29520, English-Teacher Certification; James Ashley Driggers, 56 Cherokee Ave., Cheraw, 29520, Biology; *Faith Marcia Hardison, 37 1/2 Evergreen, Cheraw, 29520, Elementary Education; *Brad Eugene Lear, Rt. 1 Box 1040, McBee, 29101, Mathematics;  Holly Elizabeth Mangum, Rt. 1 Box 168A, Pageland, 29728, Undeclared; *Pauline Gail Hinson Webber, 121 Buck Springs, Cheraw, 29520, Elementary Education; *Amy Rebecca Williams, Rt. 4, Box 111, Pageland, 29728, Elementary Education.

Clarendon: Lisa Jones Dimitriadis, 314 Major Street, Manning, 29102, History; Nancy Anne Epps, Rt. 1 Box 1285, Alcolu, 29001, Elementary Education; Shana Elizabeth Gibbons, Rt. 1 Box 228, Turbeville, 29162, Biology; *Joseph Larry Griffin, Rt. 1, Box 399, Turbeville, 29162, Accounting; *Amanda Marie Lee, 5 Willow Street, Turbeville, 29162, Biology; Debra Jane Morris, Rt. 4 Box 1063, Manning, 29102, Psychology, Mass Communication; *Charles E. Scurry, P.O. Box 42, Turbeville, 29162, History.

Darlington: *Joy Leanne Bass, 2225 Gallowaytown, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Amanda Elizabeth Boyd, 106 Tennessee Drive, Darlington, 29532, Early Childhood Education; *Charlann Petty Brown, 122 BelAire Circle, Hartsville, 29550, Marketing; Anna Nichole Chavis, P.O. Box 23, Hartsville, 29550, Marketing; *Amy Renee Coker, 1529 High Point Road, Hartsville, 29550, Elementary Education; *Harriett Keisha Gainey, 1434 Beaaver Path, Hartsville, 29550, Biology; Margaret Elizabeth Hobbs, 305 E. Hampton Street, Darlington, 29540, Elementary Education; Alana Beth Jones, 526 Parkview Drive, Hartsville, 29550, Elementary Education; *Kirsten Elizabeth Jordan,  1081 Una Road, Lamar, 29069, Elementary Education; Vickie Stevens Longo, 812 Oleander Drive, Darlington, 29532, Elementary Education; Jennifer Elizabeth O'Neal, 493 Shearin Street, Darlington, 29532, Marketing; *Morgan Oates, 104 Shoshone Street, Darlington, 29532, Early Childhood Education; *Robert Joseph Odom Jr., 1359 Antioch Road., Hartsville, 29550, Mathematics; Sandra Lee Schultz, 603 James Paul Drive, Darlington, 29532, Psychology; Gardenia Renee Sharper, P.O. Box 433, Darlington, 29532, Elementary Education; William Christopher Smith Jr, 1145 Florence Road, Darlington, 29532, Computer Science; *Tommy McIver Webb, 2328 Lide Springs, Darlington, 29540, Psychology; *Kelly Elizabeth Windham, 2638 Pineland, Hartsville, 29550, Computer Science, Mathematics.

Dillon: Dolly Louise Arnette, 1311 Judge Road, Dillon, 29536, Biology; *Peggy Jean Birch, P.O. Box 92, Latta, 29565, Political Science; *Casey Renee Demery, 121 China Drive, Latta, 29565, Business Administration;  Cathryn Nicole Grainger, 913 Kirby Court, Dillon, 29536, Political Science; *Bruce Gatlin Johnson, Rt. 2 Box 100-A, Latta, 29565, Biology, Chemistry; Rachel Denise Jones, 3043 Old Mullins Road, Nichols, 29581, Accounting; Leon Gilbert Thomas, III, 1010 Edgewood Blvd., Dillon, 29536, Biology; DeAnn Berry Weatherly, P.O. Box 43, Minturn, 29573, Psychology;

Dorchester: Shanetta Monique Carr, 104 Blackwell Ave., Summerville, 29485, Biology; Carmen Nicole Fleming, 222 Woodward Blvd., Summerville, 29483, Undeclared.

Florence: Amy Elaine Abercrombie, 1512 Scott Drive, Florence, 29505, Undeclared; *Hector Ivan Amadeo, 802-A Parker Drive, Florence, 29501, Health Physics; *Traci Lyn Anderson, 935 E Twin Church, Timmonsville, 29161, Biology, Psychology; Colleen Ann Appleton, 4338 Blitsgel Drive, Florence, 29501, Art Education; Shannon Elizabeth Arthur, 4711 Patriot Lane Apt. C4A, Florence, 29506, Mass Communication; *Shannon Marie Asko, P.O. Box 5825, Florence, 29502, Biology; *Eric Mason Belk, 1926 Damon Drive, Florence, 29505, Marketing; Alison Green Benson, 736B Coventry Lane, Florence, 29501, Accounting; Buffy Michelle Boatwright, 3400 Cherrywood Road, Florence, 29501, English-Teacher Certification; Tamra Lynn Broach, 3019 Arrowhead Circle, Florence, 29501, Finance; Caryn Melissa Brown, 2507 W. Andover Road, Florence, 29501, Marketing; *Lisa Chalian, 118 E. Thorncliff Road, Florence, 29505, Visual Arts; Cristy Bess Daniel, 1811 W. Sandhurst Drive, Florence, 29505, Nursing (BS) MUSC; Doran McClain Dennis, P.O. Box 343, Johnsonville, 29555, Accounting, Computer Science; Kelly Rae DeRubeis, 3231 Mears Drive, Florence, 29501, Chemistry; *Christopher Erik Dill, 2314 Vance Drive, Florence, 29505, Psychology; Saundra Rose Elswick Dorrell, 4130 Hall Road, Timmonsville, 29161, Accounting, Computer Information Systems Management; *Spencer Adams Driggers, Rt. 1 Box 589, Lake City, 29560, Political Science, History; Elizabeth Angela Ernst, 212B W. Cedar St., Florence, 29501, Sociology; *Stacey Elizabeth Erwin, 2039 Brock Circle, Florence, 29501, Biology; Steve Keith Fennel, 363 N. Pitchlanding, Lake City, 29560, Psychology; Casey Liane Finklea, 3167 Beechwood Road, Florence, 29501, Undeclared; Brandi Robinson Floyd, Rt.1, Box 412, Lake City, 29560, Medical Technology; *Paul Timothy Gainey, 2432-D Willwood Drive, Florence, 29501, Sociology; Joella K Haskell Gaskins, 3750 Hoyt Road, Pamplico, 29583, Elementary Education; *Marci Gayle Gatewood, 1015 Mockingbird, Florence, 29501, Early Childhood Education; Hin-Wah Ha, 709 Maynard Ave., Florence, 29505, Business Administration; *Leah Katherine Poston Gibbons, P.O. Box 54, New Zion, 29111, Visual Arts; Chanda Ashley Goodson, 362 Barrington Drive, Florence, 29501, Biology; Kellie Jacqueline Gore, 4711 Patriot Lane Apt. C4A, Florence, 29506, Early Childhood Education; Jennifer Brantley Graham, 223 Truluck Street, Lake City, 29560, English;  Regina Jeanine Graham, 365 Country Club Drive, Johnsonville, 29555, Undeclared; Holly Renee Granzow, 717E S. Parker Drive, Florence, 29501, MUSC (BS) Nursing; *Julia Louise Griffin, 301 Terrace Drive, Florence, 29506, English-Teacher Certification; *Wilhelmenia Miesha Hamilton, 1629 Westview Drive, Florence, 29501, Biology; *Tonya Ray Hammonds, 1504 Francis Marion Road, Florence, 29506, Early Childhood Education; Klay Anne Hanks, 3155 #12 S. Cashua Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Cynthia Carol Hatcher, 3029 S. Dawn Street, Florence, 29505, Elementary Education; Otis Herman Hutchinson, 204 Academy Street, Lake City, 29560, Psychology; *Jessica Thompson Johnson, 486-A 3rd Loop Road, Florence, 29505, Elementary Education; Amanda Evans Jordan, 1910 Page Court, Florence, 29505, Psychology; Scott Christopher Kelly, 1110 Beauvoir Drive, Florence, 29505, Economics; Aaron Howard Kennedy, 4711 Patriot Lane Apt. D1C, Florence, 29506, Biology, Psychology; Timothy Alan Klinefelter, 1302 Valparaiso K4, Florence, 29501, Psychology; Jennifer Lynn Kohler, 158 S. Homestead Drive, Florence, 29501, Pre-Nursing; Dale Larson Kukla, 2712 Trotter Road, Florence, 29501, Biology; *Brad Kenneth Land, 1325 Rutledge Ave., Florence, 29505, English; April Elizabeth Lawhon, 2616 Olanta Highway, Effingham, 29541, Political Science, History; Misty Nicole Lee, 903 W. New Hope Road, Coward, 29530, Biology; *Amanda Catherine Lewis, 823 King Ave., Florence, 29501, Biology; Marcos Ismael Manriquez, 1726 Capitola Road, Johnsonville, 29555, Spanish; *Darlean F. Matthews, 5133 Carls Lane, Coward, 29530, Psychology; William Stephen McCall, 2007 W. Sandhurst, Florence, 29505, Chemistry; *April Gayle McGee, 555 New Coward Road, Coward, 29530, Biology; *Edward Hugh McElveen, Rt. 1 Box 368, Lake City, 29560, Biology; Laurie Bostian Miller, 3223 Stonewall Drive, Timmonsville, 29161, Biology; Theodora Mitropoulas, 3017 Watersedge Lane, Florence, 29501, English; Robyn Dawn Morgan, P.O. Box 353, Pamplico, 29583, English; Andrea Michelle Mullins, 3815 Pinetree Drive, Florence, 29501, Visual Arts; Letisha Marie Naughton, 2012 Treasure Cove, Florence, 29501, Mathematics; *Carrie Jo Nice, 4711 Patriot Lane Apt. D5B, Florence, 29506, English; Stephanie Lynn O'Neal, 2879 Farmingdale, Florence, 29505, Visual Arts; *Matthew Anthony Perron, 2115 Providence Court, Florence, 29505, Biology; *Mark Austin Perry, P.O. Box 1033, Johnsonville, 29555, Biology; Ryan D. Pooran, 4711 Patriot Lane Apt. C1D, Florence, 29506, Physics, Chemistry; *Marcie Elaine Purvis, 4352 Milestone Lane, Florence, 29505, Business Administration; Ralph Michael Rahenkamp, 614 S. McQueen Street, Florence, 29501, Computer Science; James Lewis Rand, 3802 E. Effingham Road, Effingham, 29541, Biology; Douglas Henry Reese, 1813 Brandon Dr, Florence, 29505, Mass Communication; Donald Clayton Rose, 1324 Pinckney Ave., Florence, 29505, Mass Communication; Robert Carroll Sanders, 1621 Malden Dr., Florence, 29505, Political Science; Amber Dawn Shaff, 104 Hillcrest Drive, Florence, 29501, Biology; Deborah JoAnne Smith, 1919 Karen Court, Florence, 29505, Biology; *Jennifer Ryan Smith, 2919 Hucks Lane, Florence, 29501, Biology; Megan Marriott Starkey, 1200 Jackson Ave., Florence, 29501, Elementary Education; *Crystal Michelle Stephens, 4515 Old South Drive, Timmonsville, 29161, Undeclared; *Patrick Heath Stokes, 1484 S. Hill Road, Timmonsville, 29161, History; Kathryn Marie Nichols Stone, 2612 Arthur Road, Florence, 29505, Elementary Education; James David Stout, 803E S. Parker Drive, Florence, 29501, Computer Information Systems Management; Diane Lynne Taylor, 3082 W. Court Drive, Florence, 29505, Early Childhood Education; Eric Slagle Terrell, 705 S. McQueen Street, Florence, 29501, Computer Science; *Terri Lynn Thomas, 1000 Wannamaker Ave., Florence, 29501, Psychology; *James Edward Tolson, 428 N. Leo Road, Lake City, 29560, Psychology; Miriam Nicole Turnage, 815 Wood Duck Lane, Florence, 29505, Elementary Education; *John Leslie Turner, 412 Lafayette Circle, Florence, 29501, English; Rachel Annette Turner, 4546 Willow Creek, Florence, 29505, Biology; *John Oliver Ulmer, 1035 Mockingbird C, Florence, 29501, Biology; Ellen Marie Ward, 1429 Fair Oaks Lane, Florence, 29506, Art Education; Julie Maria Warner, 3320 Young Charles, Florence, 29501, Psychology; Katrina Ramona McKnight Watson, 1411 Rodman Road, Scranton, 29591, Spanish; *Robin Renee Welling, 4521 Bannockburn, Florence, 29505, Psychology; Jessica Devon Wiggins, 1754 St. Anthony Drive, Florence, 29505, Biology; *Christopher Eric Wilcox, 4711 Patriot Lane Apt. D5B, Florence, 29506, Computer Science.

Georgetown: *Patricia Luann Collins, 9313 Pleasant Hill, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; *Amy Nanett Cribb, 1350 Barnhill Road, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Audra Lynn Henry, 136 Jutland Lane, Georgetown, 29440, Accounting; Derek Godfrey Parker, 12109 Pleasant Hill, Hemingway, 29554, Computer Science.

Greenville: *Sara Marie Napierala, 519 Dunwoody Drive, Simpsonville, 29681, Pre-Nursing.

Horry: *Christyn Renee Floyd, 1030 9th Ave., Aynor, 29511, Mathematics; Stacy Michelle Hinson, 1500-B303 Cenith Drive, N.  Myrtle Beach, 29582, Political Science; *Stacy Nicole Johnson, 4076 Gunter Island Road, Galivants Ferry, 29544, Pre-Nursing.

Kershaw: *Tracy Huffstetler Allison, 208 Pecan Orchard, Cheraw, 29520, Elementary Education; Joshua Dylan Broome, 35 Ward Road, Lugoff, 29078, Undeclared; *Lisa Dennis, 110 Virginia Ave., Cheraw, 29520, Biology;  Robert Scott Hudson, P.O. Box 58, Elgin, 29045, Biology, Chemistry.

Lexington: Lee Monroe Cassidy, 410 Mamie Lane, Swansea, 29160, Economics; Candace Marie Smith, 156 Virginia Pine, Lexington, 29073, Biology.

Marion: Benjamin David Black, 2313 Penderboro Road, Marion, 29571, Computer Science; Larry Edward Crosland, 1215 John Street, Mullins, 29574, Computer Science; *Holton Davis Hill, 112 Boxwood Drive, Marion, 29571, Computer Science; *Angela Carol Hucks, 3215 Austin Road, Marion, 29571, Biology; *Candy Marie Smith, 3064 E. Highway 76, Mullins, 29574, Computer Science; *Paula Michelle Smith, 2318 Troy Atkinson, Mullins, 29574, Biology; Jessica P. Stroud, Rt.4 Box 825, Nichols, 29581, Psychology; *Ada Odet Washington, 639 Evergreen Road, Marion, 29571, Elementary Education.

Marlboro: Deneshia D Brown, 711 Airport Road, Bennettsville, 29512, Early Childhood Education; Nicole D. Lacava, P.O. Box 1013, Bennettsville, 29512, Biology; David Patterson Moody, 309 Oakwood Street, Bennettsville, 29512, General Business.

Pickens: Gregory Darrell Dean, 225 Midland Drive, Easley, 29640, Computer Information Systems Management.

Richland: David Michael Berry, 116 Archers Lane, Columbia, 29212, English; Matthew Thomas Biviano, 141 Billy Meetze Road, Little Mountain, 29075, Mathematics; Latrena Katrece Smith, 1219 Peter Seymour, Gadsen, 29052, Accounting.

Saluda: Angela Lynne Moser, Rt. 3 Box 316, Saluda, 29138, Elementary Education.

Spartanburg: *Jeremiah James Holmes, 134 E. Georgia Street, Woodruff, 29388, Biology; Teresa Darlene Shands, 5408 Highway 215, Pauline, 29374, Biology; Melissa Anne Weaver, 104 Berry's Pond, Duncan, 29334, Biology.

Sumter: David Quinn Thibodeaux, 515 W. Calhoun Street, Sumter, 29150, Biology; David Waters White, 8 Tanager Trail, Sumter, 29150, Elementary Education.

Williamsburg: *Sharon Marie Grubb, #4 Florence Lane, Kingstree, 29556, Business Administration.

TENNESSEE: Heather Michelle Duncan, 1214 Poplar Court, Greenville, 37743, Biology; *Kyle Cooper Pifer, 1603 Hickory Club, Antioch, 37013, Mathematics; Jonathon Edward Weatherly, 800 Federal St., Kingsport, 37664, Biology.

TEXAS: Brian Charles Gehring, 12814 Cloverwood Drive, Cypress, 77429, Business Administration;

WASHINGTON: Emma Caisa Giden, P.O. Box 53, Colton, 99113, Biology.

WEST VIRGINIA: Lisa Marie Myers, HC 61 Box 72, New Martinville, 26155, Biology, Chemistry.

The following were named to the Spring 1999 FMU President's List as part-time students:

(By State)

MICHIGAN: *Sheryl Lynn Vyverman, 6213 Dunbarton S.E., Grand Rapids, 49546, Elementary Education.

NEW YORK: Aimee Beth Garry, 15 Blackpine Drive, Medford, 11763, Art Education.

OHIO: *Douglas Allen Coreno, 430 Anne Drive, Berea, 44017, Elementary Education.

SOUTH CAROLINA (By County):

Cherokee: *Joseph M Eslami, 835 Champion Ferry, Gaffney, 29341, Management.

Chesterfield: Melanie Childers Davidson, 402 Marion Street, Cheraw, 29520, Art Education; *Gena Hammonds Kaltwang, 108 Quail Run Lane, Cheraw, 29520, Visual Arts; *Catherine M Lansburg, 14 Meeting Street, Cheraw, 29520, Elementary Education; *Michael John Maguire, 806 North Wilson, Cheraw, 29520, Computer Science.

Clarendon: Joey Lynwood Ward, Rt. 5 Box 357, Manning, 29102, Economics.

Darlington: *Christine S. Coker, P.O. Box 483, Darlington, 29532, Biology.

Dillon: *Billy Wayne Wiggins, 522 Slabtown Road, Sellers, 29592, Nursing (BS) MUSC.

Florence: *Constance Hope Askins, 950 Clarendon Ave., Florence, 29505, Marketing; *Linda Rooks Bauer, 2321 Darden Dr., Florence, 29501, Computer Science; David Joseph Chapman, 2126 Warner Street, Florence, 29501, History; Elizabeth Renee Gooden, 3827 Lake Oakdale, Florence, 29501, Psychology; *Siqiong Huang, 3321 W. Hampton Point, Florence, 29501, Mathematics; *Peggy H Jones, 839 Wood Duck Lane, Florence, 29505, Finance; *Richard Homer McLaughlin, 508 Sidney Ave., Florence, 29505, Computer Information Systems Management; Carrie Stamey McNeill, 1704 Brandon Drive, Florence, 29505, Visual Arts.

Marion: **Daniel Mark Freed*, 270 Jerry Lane, Florence, 29505, Biology; *Melissa Lyne Freeman, Rt. 3 Box 142-C, Mullins, 29574, English.

Marlboro: *Kimberly Lane Dillard, 3121 Magnolia Road, Bennettsville, 29512, Elementary Education.

Orangeburg: *Jackson Lee Bryant, PO Box 406, Elloree, 29047, English.

Those making the Spring 1999 Dean’s List as full-time students are:

FOREIGN STUDENTS: Robert Daniel Henry, Cape Town, South Africa, 07945, Finance; Keno Kawabata, Japan, 00518, Undeclared; Judson L Ruig, Singleton, New South Wales,  Finance; Daniel Soares, Salvador, Brazil, 42700, Management; Martin Russell Taylor, Meerensee, South Africa, Business Administration.

(By state)

CONNECTICUT: Joshua Israel Sack, 419 Colonel Ledyard Highway, Ledyard, 06339, Business Administration.

DELAWARE: Jacqueline M. Hoerath, 4911 Woodhaven Drive, Galena, 43021, Undeclared.

FLORIDA:  David Wayne Gardner Jr, 3120 Laredo Drive, Deltona, 32738, Biology; Kelly Jean McCormack, 4180 N.W. 110 Ave., Coral Springs, 33065, Marketing; Jorge Alberto Quintero, 9159 SW 77 Ave 402, Miami, 33156, Management.

GEORGIA: Erica Renee Taylor, 714 Foxcroft Trail, Marietta, 30067, Mass Communication.

ILLINOIS: Brian Joseph Zych, 1220 Carpenter Drive, Palatine, 60067, Marketing.

MARYLAND: Reesha Alexander, 14204 Dunwood, Bowie, 20721, Undeclared.

MISSOURI: Daly P. Egan, 4461 Laclede, St.Louis, 63108, Psychology.

NEVADA: Emily Christen Reid, 14455 Ghost Rider, Reno, 89511, Psychology.

NEW MEXICO: Kristy Marie Barthelmes, 71 Camino Alto, Sandia Park, 87047, Mathematics.

NEW YORK: Jillian E. Cappola, 38 Harrison Ave, Lockport, 14094, Elementary Education.

NORTH CAROLINA: Danielle Marie Starcke, 9506 Ocean Drive, Emerald Isle, 28594, Undeclared; Tara Maree Stegall, 8110 Highway 74 E., Marshville, 28103, Biology; Wade Otho Tucker, P.O. Box 2406, Pinehurst, 28370, Biology.

OHIO: Elisabeth Ruth Docherty, 2646 Wittenberg Drive, Lancaster, 43130, Political Science; Laura Ann Madden, 5708 Nicholson Drive, Hudson, 44236, Mass Communication; Cori Lyn McQuown, 1869 Vancouver Street, Cuyahoga Falls, 44221, English; Elizabeth Anne Muncey, 1682 Evergreen Ave, Akron, 44301, Elementary Education; Colleen Frances Thorndike, 1442 Golden Gate, Mayfield Heights, 44124, English; Adam H. Weiner, 2630 Patrice Lane, Maumee, 43537, Electronic Engineering Technology.

OREGON: Rebekah Ann Owens, 601 S. 2nd. Street, Creswell, Ore., 97426, Psychology.

SOUTH CAROLINA (By County):

Aiken: Jacob Charles Robertson, 138 Buckeye Lane, Warrenville, 29851, Theatre Arts.

Anderson: Jonathan Reuel Moore, 127 Pickens Circle, Anderson, 29624, Computer Science; Jay Logan Noyes, 105 King Arthur Dr, Anderson, 29621, Biology.

Barnwell: Graham Corbett Norwood, 330 Galilee Road, Barnwell, 29812, Forest Management.

Berkeley: Brian T. Harris, 104 Colony Drive, Goose Creek, 29445, Computer Science; Dennis Brett McMakin, 1225 Old Fort Road, Moncks Corner, 29461, Biology.

Calhoun: Bambi Lynn Gaffney, Rt. 5, Box 151-K, St. Matthews, 29135, Elementary Education.

Charleston: Natalie Danielle Gladden, 1874 Ashley River, Charleston, 29407, Early Childhood Education; Pamela LaToya Jones, 6910 Townsend Road, Charleston, 29406, Political Science; Den Mark Lynch Jr, 5753 St. Angela Drive, N. Charleston, 29418, Biology; Steven Glenn Ratliff, 1126 Arant Street, N. Charleston, 29405, Economics; Elizabeth A. Roumillat, 624 Clearview Drive, Charleston, 29412, Biology; Patricia Frances Young, 676 Serotina Court, Mt. Pleasant, 29464, Computer Information Systems Management.

Chesterfield: Beverly Joyce Allen, 110 3rd Street, Cheraw, 29520, Management; Tracy Elaine Ford, Rt. 3 Box 352-A, Cheraw, 29520, Elementary Education; Amanda Jane Funderburk, P.O. Box 102, Pageland, 29728, Mass Communication; Nicholas Blane Hayes, 70 Cherokee Avenue, Cheraw, 29520, Biology; Amanda Elizabeth Hilliard, 46 Windsor Drive, Cheraw, 29520, Undeclared; Julie Rose Jackson, 115 Peachtree Dr, Cheraw, 29520, Elementary Education; Michael George Johnson, Rt. 2 Box 16, McBee, 29101, Political Science; Penny Denise Kerns, P.O. Box 286, Chesterfield, 29709, Elementary Education; Chaneka Shantice Linton, 4482 Middendorf Road, Hartsville, 29550, Sociology; Ann Marie Maxwell, Rt. 4 Box 263, Pageland, 29728, Biology; Derrick McCray, 708 Wilks Street, Cheraw, 29520, Computer Science; Amy Marie Tolson, 245 Cedar Creek Road, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Charity Shalom Usher, 71 Ridge Road, Cheraw, 29520, English-Teacher Certification.

Clarendon: Jana Michele Bauknight, P.O. Box 144, Turbeville, 29162, Elementary Education; Christy Nichole Blanding, Rt. 1 Box 45, Gable, 29051, Early Childhood Education; Jennifer Ann Gibbons, P.O. Box 6, New Zion, 29111, Elementary Education; Jennifer Anne Rigdon, Rt. 6 Lot 37, Manning, 29102, Biology; Michael Roger Riggins, Rt. 1 Box 88, New Zion, 29111, Elementary Education; Catherine Ann Shuler, P.O. Box 128, Summerton, 29148, Elementary Education.

Colleton: Sarah Danielle Aichele, 4820 Maple Ridge, Walterboro, 29488, Undeclared; Veronica June Velarde, 210 Chrysler Lane, Walterboro, 29488, Art Education, Visual Arts; Stephen Cleveland Williams, 245 Mare Bay Road, Lodge, 29082, English.

Darlington: Marta Greene Abernethy, 126 Conder Circle, Darlington, 29532, Mathematics; Rebecca Sophia Baker, 1812 E Bobo Newsom, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Sheila Lee Brown, 2002 Lamar Highway, Darlington, 29532, English; Stephen Thomas Brown, 122 BelAire Circle, Hartsville, 29550, Computer Information Systems Management; Tracey Lenell Bynum, 1216 Pilgrim Drive, Darlington, 29540, Biology; Jamie Lynn Capell, 537 Autumn Leaf Drive, Hartsville, 29550, Political Science; Lewis Douglas Carter Jr, 1152 N. Main Street, Darlington, 29540, Biology; Lynda Gail Dixon, 301 Pinewood Drive, Darlington, 29532, Early Childhood Education; T. Faith Lynn Dixon, 1819 W. Billy Farr, Hartsville, 29550, Management; David Brantley Fletcher, 1588 High Point Road, Hartsville, 29550, Undeclared; Stephanie Gail Funderburk, 1116 Fox Hollow Drive, Hartsville, 29550, Medical Technology, Biology; LaToya Denise George, 761 Cedar Ridge Road, Darlington, 29540, Elementary Education; Amanda J. Hill, 132 Wakefield Drive, Hartsville, 29550, English; Amber Victoria Hooks, 324 Brookwood Drive, Hartsville, 29550, Sociology; Miriam Elizabeth Howard, 1421 Meadow Crest, Hartsville, 29550, Psychology; Angela Yvette Jackson, 2124 Donald Lane, Darlington, 29532, Sociology; Kathy Renee Jeffords, 661 Mont Clare Road, Darlington, 29540, Theatre Arts; Tara Faye Johnson, 1705 Catawba Spring, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Kendall Wrenn Kiker, 1145 Rogers Road, Darlington, 29532, Theatre Arts; Jill Lorraine McDaniel, P.O. Box 286, Society Hill, 29593, Marketing; Katie Lee McGee, 1508 Georgian Drive, Hartsville, 29550, Psychology; Christopher Daniel McJunkin, 4344 Lake Swamp Road, Timmonsville, 29161, Visual Arts; Andrew Joseph Park, 116 Medford Drive, Darlington, 29532, Electronic Engineering Technology; Eunice Nicole Rogers, 2157 W.Old Camden, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Sarah Bethany Saleeby, 145 Golf Course Road, Hartsville, 29550, Undeclared; Eddie Levelle Thomas, 1513 Windsor Drive, Darlington, 29532, Mathematics; Veronica E. Velino, 1042 E. Perry Road, Greenville, 29609, Psychology; Ashley Regina Wallace, 2568 Robinson View, Hartsville, 29550, Business Administration.

Dillon: Jim Herlong Blume, 2741 Elberry Road, Latta, 29565, Computer Science; Shannon Alicia Byrd, P.O. Box 1865, Dillon, 29536, Chemistry; Justin Wayne Cathey, 1741 Old River Road, Fork, 29543, Computer Information Systems Management; Teresa Hope Church, P.O. Box 512, Lake View, 29563, Elementary Education; Kathy J. Godbolt, 1718 Magland Dr, Latta, 29565, Psychology; Alicia Marie Lane, 102 Berry Circle, Latta, 29565, Early Childhood Education; Kevin Lee McCormick, P.O. Box 321, Floydale, 29542, Biology; Glenn Dale McLellan, 557 Thurgood Drive, Dillon, 29536, Sociology; Eulah Franklin Oliver, 406 S. 3rd Ave., Dillon, 29536, Biology; Timothy Scott Parker, 403 Lennon Court, Dillon, 29536, Biology; Wesley Frank Spivey, 1926 Old Corner Court, Marion, 29571, Psychology; Jarett Russell Taylor, 500 W. Academy Street, Latta, 29565, Biology; Deon Calvin Thompson, P.O. Box 11, Latta, 29565, Computer Science; Melody Weatherford, 1718 Magland Drive, Latta, 29565, Psychology; Elizabeth Danielle White, 215 Fladger Street, Latta, 29565, Elementary Education; Edward Maurice Williams, 2210 Peace Street, Dillon, 29536, Psychology.

Dorchester: Elaine Christina Geddis, 137 Thompson Blvd., Ridgeway, 29472, Spanish; Joanna Lynn Rish, 103 Westminster Ave., Summerville, 29485, Mass Communication.

Edgefield: Thomas Leland Drago Jr, 1807 Birch Drive, North Augusta, 29841, Undeclared.

Fairfield: Natasha Vonetta Pauling, 2192 Old Camden Road, Winnsboro, 29180, Political Science, English.

Florence: Marian Pew Adams, 405B Warley Street, Florence, 29501, Psychology; James Watson Anderson Jr., 4738 Langston Road, Timmonsville, 29161, Biology; Mary Beth Anderson, P.O. Box 88, Coward, 29530, Accounting; Robert Steven Anderson, 408 E. Rico Drive, Florence, 29505, Mathematics; Tricia Ann Anderson, 935 E. Twin Church, Timmonsville, 29161, Psychology; Amanda Courtney Bateman, 3630 W. Palmetto Street, Florence, 29501, Psychology; Samantha Virginia Baxley, 1050 S. Midway Highway, Johnsonville, 29555, Sociology; Tara Dawn Beck, 4502 E. Old Marion #12, Florence, 29506, Elementary Education; Whitney Elizabeth Bell, 203 Wildwood Drive, Quinby, 29506, Psychology; Christina Renee Berry, P.O. Box 935, Johnsonville, 29555, Biology; Elizabeth Carol Best, 454 Chippenham Lane, Florence, 29501, Elementary Education; Jennifer W. Bethea, 4033 Stingray Drive, Hartsville, 29550, Biology; Lauren Elizabeth Bishop, 1114 Annelle Drive, Florence, 29505, Elementary Education; Amy K Lanier Boardwine, 615 Boardwine Lane, Timmonsville, 29161, Mathematics; Susan Renee Broach, 4519 Cato Road, Effingham, 29541, English-Teacher Certification; Julia Marie Broadwell, 3028 E. National Cemetery Road, Florence, 29506, Undeclared; Angela Leigh Brown, 2805 Secretariat Drive, Florence, 29505, Pre-Nursing; Christopher Adam Brown, 3306 Woodburn Drive, Florence, 29506, Computer Science; Tracy Montrice Burgess, 1014 W. Marion Street, Florence, 29501, Art Education; Patrice Letril Cain, 1100 Mayfair Terrace, Florence, 29501, Biology; Andrew Phillip Calcutt, 1112 Drayton Ave., Florence, 29505, Computer Information Systems Management; Gail Elizabeth Calloway, 221 S. Tremont Trail #4, Florence, 29506, Elementary Education; Katrina Idell Cannon, 3749 W. Hoffmeyer, Florence, 29501, Early Childhood Education; Cindy Elizabeth Carroll, 1901 Devonshire Drive, Florence, 29505, Biology; April Danielle Carter, 3646 Benton Road, Florence, 29505, Psychology; Evelyn Michelle Casley, 594 Constitution, Lake City, 29560, Computer Science; Erika Kimberley Caulder, 6118 Clearbrook Road, Effingham, 29541, Psychology; Mark Woody Chapman, 1112 Edisto Drive, Florence, 29501, Sociology; Melissa Anne Chapman, 3541 Alligator Road, Florence, 29501, Biology; Ryan Floyd Clark, 465 Ebenezer Road., Florence, 29501, Sociology; Edward Cook Jr, 2560 Andover Rd, Florence, 29501, Biology; Melissa Paige Cook, 336 Windover Road, Florence, 29501, Elementary Education; Ashley Rae Crawford, 883 New Coward Road, Coward, 29530, Early Childhood Education; Wendy DuRant Crowley, 3703 S. Borough, Florence, 29501, Chemistry; Jacquitta Katrina Daniels, 208 Honeysuckle Lane, Quinby, 29506, Chemistry; Tara Dickerson, 2667 Cartersville, Timmonsville, 29161, Computer Information Systems Management; Travis Clay Dickinson, 814 Hamilton Drive, Florence, 29505, Computer Science; Hamilton David Dickson, 4711 Patriots Lane Apt. C1D, Florence, 29506, Mathematics, Chemistry; Kristopher Glen DuBose, 880 Cockfield Road, Scranton, 29591, Business Administration; Stephanie Dawn Elswick, 1517H Brittany Drive, Florence, 29501, Psychology; Dale Louise Flett, 3624 Wachovia Blff, Florence, 29506, Marketing; Lora Jean Flowers, 1907D Pamplico Highway, Florence, 29505, Political Science; Tara Finette Floyd, 254 Magnolia Drive, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Tara Jane Floyd, 626 Camelot Road, Lake City, 29560, Political Science; Kezia Elliott Footman, 2209 Warner Street, Florence, 29501, Marketing; Phyllis Darcia Foster, 1131 Beauvoir Drive, Florence, 29505, Psychology; Alvin Lee Galloway, 1027 Wentworth Drive, Florence, 29501, Undeclared; Lisa Marie Galloway, 128 West Joan Road, Florence, 29501, Pre-Nursing; Wendi Michelle Gilmore, 927 Sherwood Drive, Florence, 29501, Sociology; Panagiotis A. Gioldasis, 1300 Berkley Ave., Florence, 29505, Civil Engineering Technology;  Rebecca Leigh Godbold, 3703 Pine Haven Dr, Florence, 29506, English; James P Gremillion, 816 Santee Drive, Florence, 29501, Political Science; Keesha Natasha Hall, 4821-D E. National Cemetery Road, Florence, 29506, Psychology; Monica Dawn Harris, 3948 Breckridge Circle, Florence, 29505, Political Science, Early Childhood Education; David Michael Harvey, 1113 Harvey Road, Effingham, 29541, Undeclared; Paula Wynne Haselden, 2800A S. Flanders Road, Florence, 29505, Elementary Education; Anthony W. Hicks, 4915 Davidson Stree, Florence, 29506, Undecided; Erwin Steve Hicks Jr, 4510 Sardis Highway, Timmonsville, 29161, Management; Tanna Alicia Hicks, 4620 Sardis Highway, Timmonsville, 29161, Biology; Brian Allen Hill, 2912 Glencove Drive, Florence, 29506, Physics; Betty Weaver Hudson, 636 N. Firetower Road, Florence, 29506, Elementary Education; Yuh-Ying Hwang, 1886 Westmoreland, Florence, 29505, Undecided; John Emanuel Iseman Jr., 509 Parliament Circle, Florence, 29501, Political Science; Michael Edwin Jebaily, 1002 Wrenwood Road, Florence, 29505, Undeclared; Stephanie Helsel Jeffords, 711 N.Williston#46, Florence, 29506, Mass Communication; Tara Michele Jenkins, 1210 E. National Cemetery Road, Florence, 29506, Elementary Education; Albert Lee John Jr, 958 Center Rd, Timmonsville, 29161, Biology; LaShawn Talechia Johnson, 522 McGregorar, Lake City, 29560, Elementary Education; Melissa Dawn Johnson, 1626 Hill Harrell, Effingham, 29541, Art Education; Kyle Lawrence Jones, 1873 Partridge Circle, Florence, 29505, Computer Science; Cyndilou Jordan, 2409 Mosswood Drive, Florence, 29501, Biology;  Jonathan Ryan Jordan, 3223 Young Charles, Florence, 29501, Business Administration; Michael Bradley Jordan, 3223 Young Charles, Florence, 29501, History; Michael Timothy Jordan, 1511 Langley Drive, Florence, 29501, Biology; Christopher John Kirby, 628 Woodbranch Road, Effingham, 29541, Business Administration; Belva Lynn Kirven, 117 E Springbranch Road, Effingham, 29541, Biology; Ashley Diane Laffin, 200 Bentree Apt E1, Florence, 29501, Spanish; Yaron Lahat, 4711 Patriots Lane Apt. E4D, Florence, SC, 29506, Marketing; Allison Renee Leach, 3035 Boxwood Ave, Florence, 29501, Political Science; Allison Michelle Lee, 3929 Breckridge Circle, Florence, 29505, Early Childhood Education; Jane Garlington Lewis, 503 Ridgewood Drive, Florence, 29501, French; Michael Wayne Lewis, 2632  Whitestone Drive, Florence, 29505, Undeclared; Monica Tyra Lewis, 307 W. Liberty Street, Florence, 29506, Management; Lance Braddock Linton, P.O. Box 5245, Florence, 29501, English; Susan Barefoot Lloyd, 691 Florida Drive, Florence, 29501, Sociology; Michael Scott Long, 1364 St. Andrews Road, Florence, 29505, International Studies; Kyana Ginean Maize, 220 Wiley Lane, Florence, 29506, Biology; Toni Miranda Massey, 3855 Master Circle, Florence, 29501, Pre-Nursing; Steven Derrell Matthews, 1216 Arrowood Drive, Florence, 29501, Theatre Arts; Christy Nicole McAllister, 778 Adderson Bridge, Scranton, 29591, Elementary Education; Shannan Sheree McCracken, 1815 Furman Drive, Florence, 29501, Biology; Kimyatta Shawon McCullum, 1213 Haskell Ave, Florence, 29501, Mass Communication; Charlene Elaine McDonnough, 1812 W. Winthrop Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Alana Kristin McElveen, 3409 Ebenezer Chase, Florence, 29501, Psychology; Kyle Elizabeeth McGee, 2943 W. Woodbine Ave., Florence, 29501, Biology; Kawanna McKenzie, 586 Constitution, Lake City, 29560, Elementary Education; Erin Nicole McManaway, 1211 Spring Branch, Florence, 29501, Undeclared; Kris Brian McWhite, P.O. Box 145, Pamplico, 29583, Economics;  Daniel Paul Meier, 3748 Palmer Drive, Florence, 29506, Political Science; Christopher Melton, 606 Stoney Brook, Florence, 29501, Chemistry; Bryan Christopher Miles, 3061 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, Computer Science; Christina Elizabeth Miles, 1627 Courtney Point Road, Coward, 29530, Biology; RobAnne Moody, 1609 Westview Drive, Florence, 29501, Psychology; Hannah Joy Morris, 215 North Price Road, Florence, 29506, Elementary Education; Yasuke Murata, 5130 Palmetto Street, Florence, 29501, Computer Science;  Juliette Ellen Neil, P.O. Box 334 Long Street, Coward, 29530, Biology; Toby Larue Nelson, 435 Morris Street  Lot 70, Lake City, 29560, Chemistry; Brandy Denise Deaver Nutter, 1434 Golf Terrace, Florence, 29501, Early Childhood Education; Gary Deveon Parrott Jr., 1303.5 A Furches, Florence, 29505, Spanish; Odelia Loura Parsell, 5130 E. Palmetto Street, Florence, 29506, Accounting; April Lynn Pittman, 4711 Patriots Lane Apt.A1B, Florence, 29506, English; Trever Joel Edward Poston, 3011 Old Creek Road, Scranton, 29591, Biology; Katrina Frances Powell, 232 Powell Circle, Johnsonville, 29555, Visual Arts; Joseph L. Prince Jr., 2515 Kingston Drive, Florence, 29505, Accounting; Mary Baxley Ridgeway, 318D Rainbow Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Justin Quinn Ridenhour, 1137 Heatherwood Circle, Florence, 29501, History;  Robert Edgar Riley, 242 Creek Drive, Florence, 29506, Undeclared; Joanne Elizabeth Rose, 1324 Pinckney Ave., Florence, 29505, Psychology; Rodney Christian Ruth, Jr., 2620 Spring Street, Florence, 29505, Elementary Education; Deborah Lynn Saverance, 318 Dusenbury Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Jennifer Leslie Shaw, 1403 Hobart Drive, Florence, 29501, Biology; Nozomi Shimokawa, 4711 Patriots Lane Apt. B2C, Florence, SC, 29506, Undeclared; Kathleen Beulah Smith, 694 Lamar Highway, Timmonsville, 29161, Elementary Education; Kelly Michelle Smith, 3318 Ebenezer Chase, Florence, 29501, Theatre Arts; Pamela Owens Smith, 1406 Brittany #C, Florence, 29501, Elementary Education; Daniel Richard Stanchek, 5116 College Lake, Florence, 29501, Sociology; James Hiram Stanley, 715 Landsdowne Drive, Florence, 29501, Physics; Marian Jeanette Stokes, 2303 Vance Drive, Florence, 29505, Psychology; Phillip Howell Tanner, 2375 S. Point Road, Effingham, 29541, Political Science; Billy Brice Tedder, 1283 Anderson Bridge, Scranton, 29591, Health Physics;  Amanda Suzette Turner, 755 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Early Childhood Education; Carolyn Jean Turner, 325 Lincoln Ave., Lake City, 29560, Undeclared; Donald Clyde Turner, 811 King Ave., Florence, 29501, Accounting; Melissa Leigh Turner, 2235 Bellaire Drive, Florence, 29505, Political Science; William Richard Turner, 1817 Brigadoone Lane, Florence, 29505, Mass Communication; Kristy Lynn Vantleven, 5120-B National Cemetery Road, Florence, 29506, English-Teacher Certification; Andrew S. Vinson, 1826 Brandon Drive Florence, 29505, Art Education; Kelly Melissa Jones Wallace, 923 Dayspring Road, Hartsville, 29550, English-Teacher Certification; Christina Dianne Watford, 2018 Herring Place, Florence, 29506, Undeclared; Kathy R. Weaver, 3170 S. Pamplico, 29583, Elementary Education; Charles Earl Whittington, 4844 Whittington Road, Effingham, 29541, Computer Information Systems Management; Sherrie Renee Wilder, P.O. Box 493, Pamplico, 29583, Biology; Lisa Rombilus Willett, 320 Chippenham Lane, Florence, 29501, Accounting; Gilbert Williams, 2404 S. Rosemary Ave., Florence, 29505, Computer Information Systems Management; Shannel Anita Williams, 505 Hickory Street, Florence, 29501, Mathematics; Vicki Leigh Williams, 2924 Woodbine Ave., Florence, 29501, Political Science; Kristi Denise Windham, 3085 Brandon Woods, Florence, 29505, Elementary Education; Laura Jackson Woods, 823 Canvas Back Drive, Florence, 29505, Elementary Education; Ying Xiao, 4711 Patriots Lane Apt. B2C, Florence, 29506, Computer Science.

Georgetown: Tonrangella Victoria Cole, 259 Smalls Loop, Pawley's Island, 29585, Computer Science; William Scott McCrea, Rt 3 Box 382, Andrews, 29510, Visual Arts.

Greenville: Russell Seth Cobb, 208 Yellow Poplar, Simpsonville, 29681, Sociology; Nathaniel Ryan Lord, 117 Dell Circle, Travelers Rest, 29690, Psychology; Bhavini Jayanti Patel, 1515 Highway 101, Greer, 29651, Biology.

Greenwood: Dawn Freda Marie Alex, 107 Harvest Lane, Greenwood, 29649, Theatre Arts.

Horry: Maranda Jill Blanton, 1711 Green Sea Road, Green Sea, 29545, Elementary Education; Michelle Roseanne Ciraco, 9535 Indigo Creek, Murrells Inlet, 29576, English-Teacher Certification; Alan Howard Dietz, 8901 Boggy Branch, Nichols, 29581, Mass Communication; Kiki Nicole Dole, 1500-B303 Cenith Drive, N. Myrtle Beach, SC, 29582, Marketing; Michael Jason Edge, 1410 Jack's Circle, N. Myrtle Beach, 29582, Visual Arts; Jodi Dee Grainger, 6508 Hwy 917, Nichols, 29581, Biology; Gwendolyn Nell Hardwick, 4312 Joyner Swamp, Galivents Ferry, 29544, Accounting; Jamie Danielle Hayes, 7327 Hwy 9, Nichols, 29581, Pre-Nursing; Amanda Gail Jenkins, 1201 Jordanville Road, Aynor, 29511, Pre-Nursing; Amy Joyce Johnson, 8803 Lake Swamp Road, Nichols, 29581, English; Olivia Maureen Simpson, 850 Busy Corner Road, Conway, 29527, Computer Information Systems Management; Amanda Blair Strickland, 6030 Little Mill Road, Nichols, 29581, Undeclared; Gregory Shepard Williams, 964 Nottingham Lake, Conway, 29526, Mathematics; Jennifer Susanne Williams, 8414 Black Creek Road, Nichols, 29581, Undecided.

Kershaw: Dawn Elizabeth Barfield, 1684 Lawhorn Road, Cassatt, 29032, Biology; Summer Ann Breymeyer, 1028 Oakland Drive, Elgin, 29045, Elementary Education; Lori Ann Gardner, P O Box 484, Bethune, 29009, Elementary Education; Sherika Fayella Haire, 273 Precipice Road, Camden, 29020, Biology; Matthew Ray Robinson, 1512 Blalock Road, Elgin, 29045, Psychology.

Lancaster: Karina Dianne Landires, 159 E. Rebound Road, Lancaster, 29720, International Studies; Elizabeth Kelly Williams, 2510 New Cut Circle, Lancaster, 29720, Marketing; Stephen Perry Willis, 713 Bristol Place, Lancaster, 29720, Biology.

Laurens: Jason David Oakes, P.O. Box 802, Laurens, 29360, Biology.

Lee: Lindsay G. Jordan, 30 National Dr., Bishopville, 29010, Undeclared; Kelli Jessica Logan, P.O. Box 284, Lynchburg, 29080, Management; Melissa Ann Melton, 2460 Liberty Hill, Hartsville, 29550, Biology; James Franklin Ross II, Rt. 5 Box 378, Bishopville, 29010, Computer Information Systems Management.

Lexington: Judy Anderson Braswell, 106 Queensbury Court, Columbia, 29212, Early Childhood Education; Andrea Lee Fraser, 126 Half Moon Drive, W. Columbia, 29172, Mathematics; Nickolas Thomas Fraser, 126 Half Moon Drive, W. Columbia, 29172, Management; Jessica April Glenn, 440 Ravenscroft Road, West Columbia, 29172, Economics; A. McKinnon Newton Jr., 110 Calcutta Drive, West Columbia, 29172, Marketing; Kimberly Scott Oglesby, P.O. Box 1693, Folly Beach, 29439, Mass Communication; Shelley Nichole Price, 1747 Holly Hill Drive, W. Columbia, 29169, Biology; Kandace Blaine Sanders, 160 Betty Blvd., Lexington, 29073, Elementary Education.            

Marion: Lance Edgar Ailshie, P.O. Box 406, Mullins, 29574, Undeclared; Philip Andrew Alvarez, 315 W. Godbold Street, Marion, 29571, Political Science; Janet Stephanie Foil, 1007 Myrtle Street, Mullins, 29574, Accounting; Kelette Shawntel Foxworth, 1843 Cool Springs Road, Marion, 29571, Political Science; Crystal Gayle Garris, 345 Ridgewood Drive, Marion, 29571, Undeclared; Corey Hoyt Grant, 216 Huggins Street, Marion, 29571, Accounting; Christie Lee Hinson, 5335 Lake Russell, Mullins, 29574, Elementary Education;  Henry-Lee Solomons Humphries, Rt. 4 Box 399, Mullins, 29574, Chemistry; Bernadette Jenese Johnson, Rt. 3 Box 232, Mullins, 29574, English-Teacher Certification; Jennifer Rebecca Johnson, Rt. 2, Box 922, Marion, 29571, Computer Information Systems Management; Kelly Michelle King, 325 Grices Ferry Court, Mullins, 29574, Nursing (BS) MUSC; Jonathan David Lovell, P.O. Box 36, Gresham, 29546, Biology; Tommy Tearell Mason, 401 Floyd Street, Marion, 29571, Art Education; Devon Mitchell, 212 S Pine Street, Marion, 29571, Early Childhood Education; Christopher Tabor Mott, Rt. 4 Box 166, Mullins, 29574, Computer Science; Sandy Renee Nobles, 1735 W. Chapel Court, Marion, 29571, English-Teacher Certification; Jennifer Ann Owens, P.O. Box 382, Marion, 29571, Elementary Education; Tammy Michelle Owens, P.O. Box 803, Marion, 29571, Pre-Nursing; Shelly Renee Rowell, 1012 Old Stage Road, Mullins, 29574, Undeclared; Heather Marie Sawyer, 902 Hugh Lewis Court, Mullins, 29574, Elementary Education; Wendy Leigh Sawyer, Rt. 3 Box 144-B, Mullins, 29574, Biology; Kathy Renee Strickland, 902 Myrtle Street, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Michael G. Sutton, 2200 S. Highway 501, Marion, 29571, General Studies; Fu Man Yip, 607 Lipscomb Street, Marion, 29571, Chemistry, Physics.

Marlboro: Leslie Anne Best, 941 Hickory Grove, Bennettsville, 29512, Computer Information Systems Management; Angela Goins Branton, 146 Pearce Lane, Bennettsville, 29512, Psychology; Emily Louise Culbertson, 306 Oakwood Street, Bennettsville, 29512, Computer Information Systems Management; Tarah L. Culbertson, 306 Oakwood Street, Bennettsville, 29512, Psychology; Annette Delores Grant, 427 W Gibson Ave, McColl, 29570, Computer Information Systems Management; Gabriel E Johnson, Box 356, Clio, 29525, Biology; Mary Ann Richardson, 2563 Highway 15-401 W. Bennettsville, 29512, Business Administration; Abigail Marie Shelley, P.O. Box 382, McColl, 29570, Elementary Education.

Newberry: Ashlee Quinn McCarthy, 178 Deer Trace Lane, Newberry, 29108, Biology.

Oconee: Kristie Ann Tecson, 111 Rivoli Point., Westminster, 29693, Elementary Education.

Orangeburg: Kimberly Roxanne Corley, 280 Cherry Hill Rd, Orangeburg, 29115, Biology, Computer Science;  Kenya Monique Dantzler, 102 Waycross Street, Orangeburg, 29118, English; Kimberly Ruth Jeffcoat, 310 Westside Street, Livingston, 29107, Biology.

Pickens: Lindsay C. Cater, 117 Overbrook St, Pickens, 29671, Biology.

Richland: Geneva Erica Andrews, 100 Tawny Branch Road, Columbia, 29212, Political Science; David Corley Blease, 6501 Fisher Ave., Columbia, 29209, Mathematics; April Danielle Byrd, Rt. 1 Box 440, Society Hill, 29593, Biology; Wendy Jean Hines, 442 N. Royal Tower, Irmo, 29063, Elementary Education; Glenn Melvin Ridings, 1408 Haigs Creek Drive, Elgin, 29045, History; Julie Elizabeth Ruddle, 1721 Freshly Mill, Irmo, 29063, Biology.

Spartanburg: David Oliver Martinez, 108 Jordan Creek, Inman, 29349, Theatre Arts, French.

Sumter: Kherissa Marvetta Burgess, 3015 Queen Chapel, Sumter, 29153, English-Teacher Certification; Leslie Nichole Flinchum, 251 Rast Street Apartments C3, Sumter, 29150, Biology; Adrian Shawn Goodman, 2880 Tindal Road, Sumter, 29150, Sociology; Melissa Jayne Hoffman, 2605 Circleview Drive, Sumter, 29154, Biology; Pennie Lea McLeod, 135 Pearson Road, Sumter, 29150, Early Childhood Education; Cassandra E. D. Wright, 8330 Camden Hwy, Rembert, 29128, Biology.

Williamsburg: Jacqueline Elizabeth Dorrell, Rt. 1 Box 300, Cades, 29518, Early Childhood Education; April Nicole Eaddy, 13669 Pleasant Hill, Hemingway, 29554, Biology; Charlynn Tara Fuller, 806 Sandy Bay Road, Kingstree, 29556, History, Biology; Penny Strong Gamble, Rt. 4 Box 152-A, Andrews, 29510, Elementary Education; Virginia Allyson Gaskin, 207 Truluck Street, Lake City, 29560, Elementary Education; Jackie Dale Holladay Jr., Rt. 1 Box 132-A, Cades, 29518, Business Administration; Nicholas Wayne Lewis, 1639 Squirrel Run, Hemingway, 29554, Political Science; Kristen Dawn Morris, Rt. 5 Box 316B, Andrews, 29510,  Undeclared; Brandie Lynn Osborne, Rt. 1 Box 120 B, Salters, 29590, Marketing; Catrina Leigh Owens, Rt. 1 Box 155, Cades, 29518, English; Kaci Brooke Rogers, P.O. Box 95, Cades, 29518, Mass Communication; Andrea Pershawn Singleton, P.O. Box 263, Greeleyville, 29056, Art Education; Gerald Gilbert Smith, Rt. 1 Box 181, Cades, 29518, Marketing; Melissa Dickinson Smith, 5024 Dove Lane, Effingham, 29541, Early Childhood Education; Mary Grace Spivey, P.O. Box 37, Salters, 29590, Early Childhood Education; Amie Theresa Stalvey, P.O. Box 1646, Hemingway, 29554, Elementary Education; Ginger Elaine Tisdale, Rt. 1 Box 196, Kingstree, 29556, Elementary Education.

York: Kimberly Howell, 1841-G Ebenezer Road, Rock Hill, 29732, Biology; Frank R. Vickery, 1523 Wedgefield Drive, Rock Hill, 29732, Art Education.

TENNESSEE: Analiese Danielle Grace, 3309 Cardinal Street, Kingsport, 37660, Elementary Education.

TEXAS: Rose C. Joyce, 1605 Pleasant Run, Keller, Texas, 76248, Political Science.

VIRGINIA: Amanda Kay Eckert, 203 Monty Manor, Yorktown, 23693, Undeclared; Kerri Lynn Williams, 13411 Lora Lynn Rd, Chester, 23831, Chemistry.

WASHINGTON: Sydney A. Moore, 54882 306 Ave. E., Ashford, 98304, English.

WEST VIRGINIA: Rachel Leah Pack, 200 Miller Avenue, Hinton, 25951, Mass Communication; Gary Alexander Parsons, 435 Park Ave., Charleston, WV, 25309, Business Administration.

Those enrolled as part-time students at FMU and earning status on the Spring 1999 Dean’s List are:

(By State)

MARYLAND: Dana Leigh Dawson, 1169 Bacon Ridge, Crownsville, 21032, Finance.

SOUTH CAROLINA (By County):

Charleston: Shaniese Kristi Snype, 1729 Highway 17 North, Mt. Pleasant, 29464, Political Science.

Chesterfield: Amy Elizabeth Curtis, Rt.1 Box 129, Ruby, 29741, Elementary Education.

Darlington: Jonathan Kris Richardson, 3744 Oates Highway, Lamar, 29069, English; Melanie Lisa Sokol, Rt.1, Box 161 A3, Ruby, 29741, Finance; Bobby Chappelle Tedder, 1120 Meadowlark Lane, Darlington, 29540, Mass Communication; Kari Ann Vaughn, P.O. Box 1731, Hartsville, 29550, English.

Dillon: Lakisha R Leggett, 700 Gaddy's Court #8, Dillon, 29536, Elementary Education.

Florence: Lindsay Brice Bigham, 1806 Longwood Drive, Florence, 29505, Finance; Beth J Cameron, 4831 Eureka Road, Florence, 29506, Accounting; Chad Jefferson Chapman, 109 W. Caudle Ave., Florence, 29505, Business Administration; Ashley Emerson Church, 505 S. Parlaiment Circle, Florence, 29501, Management; Aushia Monique Dixon, P.O. Box 4874, Florence, 29502, History; Deborah Denise Goodman, 2971 Republic #38, Florence, 29501, Accounting; Jason Calvin Grooms, 116 S.Aiken Drive, Florence, 29501, History; Scott Nicholas Gorman, 2603 Triple Crown, Florence, 29505, Marketing; Georgia Stone Hess, 2420 Knightsbridge, Florence, 29501, Early Childhood Education; Charles Avery Jones, 3413 Hampton Point, Florence, 29501, Civil Engineering Technology; Harold C. Kelly Jr, 1623 Kelly Drive, Florence, 29506, Accounting; Christine L. Kunkle, 1315-C Furches Ave., Florence, 29505, Finance; Barbara J. Mays, 410 Wildwood Drive, Quinby, 29506, Sociology; Kathryn Lee Nash, 1100 Mayfair Apt. G6, Florence, 29501, Medical Technology; James Thomas Seay, III, 200 Bentree Apt. G10, Florence, 29501, Mass Communication; Angela D Skiba Taylor, 2424 Waterfront Dr, Florence, 29501, English; Dona Elisabeth White, 200 Bentree Lane A-3, Florence, 29501, Business Administration; Kristal Monique Woodberry, 1467 Delta Mill Road, Pamplico, 29583, English.

Horry: Raydeenya Evon Gamble, 712 Pine Ridge Circle, Conway, 29527, Psychology; Stephanie Jo Wilhelm, 1767 Pine Level Drive, Loris, 29569, Business Administration.

Kershaw: Dionna Outlaw Ackerson, 865 Indian Drive, Florence, 29501, Visual Arts, French.

Marion: Ross Davin Wise, Rt. 1 Box 614, Marion, 29571, Biology.

Sumter: Sheldon Larsen Floyd, 2925 Narrow Paved Road, Lynchburg, 29080, Computer Information Systems Management; Wayne Anthony Stewart, P.O. Box 2198, Sumter, 29151, English.

Williamsburg: Patricia Lynette Ard, Rt. 1 Box 171, Hemingway, 29554, Pre-Nursing.

VIRGINIA: John Franklin Kates, 12611 E Hampton Drive, Midlothian, 23113, General Studies.

#303/5/13/99

Last Published: June 24, 2004 5:30 AM
Empowered by Extend, a school software solution from