Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2000

FMU awards academic scholarships

FLORENCE, S.C. – Francis Marion University has announced academic scholarship recipients for the 2000-2001 school year.

 Francis Marion Scholars receive awards covering general university fees. These scholarships are awarded to outstanding freshmen based on total school record and potential, including participation in extracurricular activities. If funds are available, a recipient may renew this scholarship for up to three more years by maintaining a cumulative grade point average of 3.0 or higher.

 Francis Marion Academic Excellence Scholars receive awards in varying amounts. Academically promising freshmen are offered these scholarships, which may also be renewed for up to three more years if the recipient maintains a cumulative 3.0 GPA.

FRANCIS MARION SCHOLARS

INTERNATIONAL: Andrew R.G. Ross, Pietermaritzburg, South Africa

OUT-OF-STATE:

Hawaii: Amanda K. Eckert, Honolulu, Hawaii

New York: Sabina G. Sapienza, Shoreham, N.Y.

North Carolina: Brian C. Broadwell, Wilson, N.C.

Ohio: Lindsay M. Madden, Hudson, Ohio; Jenny L. Michael, Canal Fulton, Ohio

Tennessee: Anne E. Gioscia, Jefferson City, Tenn.

SOUTH CAROLINA:

Aiken County: Melissa A. Cross, Jackson

Chester County: Erin M. Holladay, Chester

Chesterfield County: William G. Horne, Ruby

Clarendon County: Leah P. Gibbons, New Zion; Charles E. Scurry, Turbeville

Darlington County: Allan E. Burgess Jr., Lamar; Amy R. Coker, Hartsville; Karen M. Hart, Hartsville; Jason B. Isgett, Darlington; Danielle M. Pierce, Hartsville

Dillon County: Christopher Chestnut, Little Rock; Casey R. Demery, Latta; Britt N. Fore, Hamer; Christopher B. Smith, Dillon; Jarett R. Taylor, Latta

Dorchester County: Jennifer L. Austin, Ridgeville

Florence County: Shannon M. Asko, Florence; Frederick E. Brown, Florence; Andrew P. Calcutt, Florence; Sarah E. Frierson, Olanta; Jessica L. Goins, Johnsonville; Joshua H. Hicks, Florence; Misty N. Lee, Coward; Stephanie P. Lewis, Florence; Kyana G. Maize, Florence; Christy McAllister, Scranton; Latoya M. Mitchell, Florence; Marcie E. Purvis, Florence; Ruth F. Southerland, Florence; Megan M. Starkey, Florence; Kelli E. Steen, Florence; Mark E. Wallace, Florence

Horry County: Maranda J. Blanton, Green Sea; Christyn R. Floyd, Aynor; April M. Mills, Aynor; Krystle L. Squires, Aynor; Jason S. Stalvey, Galivants Ferry

Lancaster County: Stephen P. Willis, Lancaster

Lexington County: Candace M. Smith, Lexington

Marion County: Elizabeth M. Bullard, Marion; Tiffany C. Lee, Nichols; Allen L. Lowrimore, Marion

Pickens County: Lindsay C. Cater, Pickens

Sumter County: Jennifer E. Norman, Sumter

Williamsburg County: Kathy E. Joye, Hemingway

York County: Daniel M. Kibbe, Rock Hill

FRANCIS MARION ACADEMIC EXCELLENCE SCHOLARS

INTERNATIONAL: Glynn C. Hulley, Port Alfred, South Africa; Clinton Pinder, Johannesburg, South Africa; Judson L.D. Ruig, Singleton, New South Wales, Australia; Gaye V. Ross, Powell River, British Columbia, Canada; Dawn L. Stephens, Harare, Zimbabwe; Martin R. Taylor, Richards Bay, South Africa

OUT-OF-STATE:

Florida: Amy A. Birch, New Port Riche, Fla.; Quincy S. Greene, Riverview, Fla.

Georgia: Gabriel J. Pitt, Statesboro, Ga.

Kentucky: Anne M. Hutchens, Louisville, Ky.

Maryland: Christopher Tedrow, Glenelg, Md.

North Carolina: Kimberly G. Covil, Castle Hayne, N.C.; Anna E. Kolbinsky, Hillborough, N.C.; Wade O. Tucker, Pinehurst, N.C.; Will O. Tucker, Pinehurst, N.C.

Ohio: Johnathon J. Becker, Fairfield, Ohio; Todd M. Gable, Uniontown, Ohio; Amanda N. Simon, Mason, Ohio; Colleen F. Thorndike, Beavercreek, Ohio

Oregon: Jodie Hatzenbihler, Salem, Ore.

Texas: Brian C. Gehring, Cypress, Texas

Virginia: Eleanor M. Meehan, Alexandria, Va.

West Virginia: Rachel L. Pack, Hinton, W.Va.

SOUTH CAROLINA:

Aiken County: Tiffany M. Aiken, Jackson; Thomas L. Drago, North Augusta; Jennifer M. Teuton, Jackson

Berkeley County: Dewaine M. Cooper, Bonneau; Brian T. Harris, Goose Creek; Shannon N. Hartz, Ladson; Sarah A. Miller, Moncks Corner; Geneva M. Morris, Saint Stephen

Charleston County: Tamara M. Harley, North Charleston; Den M. Lynch, North Charleston

Cherokee County: Joshua A. Gordon, Blacksburg

Chester County: Krystal E. Lathan, Great Falls

Chesterfield County: Kristen E. Bennett, Cheraw; James A. Driggers, Cheraw; Nicholas B. Hayes, Cheraw; Jessica R. Hopkins, McBee; Melanie L. Lansburg, Cheraw

Clarendon County: Justin D. Driggers, Turbeville; James V. Mathis Jr., Manning; Lakelia S. Tindal, Manning

Colleton County: Tina M. Ferguson, Cottageville; Brian M. Logan, Cottageville; Stephen C. Williams, Lodge

Darlington County: Stacie M. Jones, Hartsville; Kirsten E. Jordan, Lamar; Emily J. Kemple, Society Hill; Sandy M. Polson, Society Hill

Dillon County: Shannon D. Bailey, Dillon; Christel N. Ford, Latta; Britni L. Hasty, Dillon; Anna C. Myers, Dillon

Dorchester County: Carmen N. Fleming, Summerville; Nicholas A. Smith, Summerville

Florence County: Sheron D. Abraham, Florence; Sherise N. Anderson, Florence; William S. Anderson, Timmonsville; Colleen A. Appleton, Florence; William T. Askins, Lake City; Amber C. Ayers, Timmonsville; Robin D. Barfield, Scranton; April J. Beihl, Florence; Amanda V. Bennett, Florence; Emmanuel Brown, Florence; Lashonda K. Brown, Lake City; Michelle R. Buxton, Florence; Jesse S. Cartrette, Florence; Terri M. Cato, Florence; Robert L. Cox IV, Florence; Laurie E. Crosswell, Florence; Marjorie M. Ferguson, Florence; Basilios Gioldasis, Florence; Amanda E. Hall, Olanta; Klay A. Hanks, Florence; Tanna A. Hicks, Florence; Shaun M. Huynh, Florence; Larry M. Jackson, Effingham; Kyle L. Jones, Florence; Stacy I. Jones, Florence; Casey M. Keels, Florence; Jennifer L. Kohler, Florence; Cory J. Langston, Scranton; Michael D. Lindley, Florence; Michael S. Long, Florence; Steven B. McCracken, Florence; Elizabeth McDowell, Florence; Alana K. McElveen, Florence; Christopher McJunkin, Timmonsville; Erin N. McManaway, Florence; Ashleigh B. Miles, Florence; Christina E. Miles, Coward; Adam T. Moore, Effingham; Laura E. Norris, Florence; Brandie L. Osborne, Florence; Matthew A. Perron, Florence; Mark A. Perry, Johnsonville; Kyle T. Pope, Florence; Susan K. Porter, Pamplico; Susan E. Pressley, Florence; Tiffany M. Prosser, Johnsonville; Bradley Richardson, Effingham; Joanne E. Rose, Florence; Candace A. Soloman, Pamplico; Crystal M. Stephens, Timmonsville; Jennifer L. Takach, Florence; Rebecca J. Tebalt, Florence; Jennifer R. Thompson, Florence; Rachel A. Turner, Florence; John O. Ulmer, Florence; April S. Williams, Florence; Vickie L. Williams, Florence; Samantha Wisniewski, Timmonsville

Georgetown County: Rachel S. Bourne, Murrells Inlet; Margaret E. Grant, Andrews; Kristen D. Morris, Andrews; Ashley D. Pierce, Georgetown; Kella E. Player, Andrews; Matthew W. Powers, Georgetown

Greenville County: Shalanda E. Jones, Greenville; Arminda E. Robinson, Fountain Inn; Douglas C. Tanner, Taylors

Horry County: Candice T. Cox, Loris; Melissa A. Dubose, Aynor; Carl L. Griffith, Myrtle Beach; Alana J. Hucks, Aynor; Amanda G. Jenkins, Aynor; Jade B. Martin, Galivants Ferry; Audrey G. Rabon, Aynor; Patrick G. Rabon, Conway; Heather A. Reynolds, Galivants Ferry; Julianna R. Siratt, Loris; Margaret K. Walker, Conway

Kershaw County: Jessica M. Austin, Kershaw; Dawn E. Barfield, Cassatt; Martisha E. Franklin, Camden; Lori A. Gardner, Bethune; Christina M. Koon, Elgin; Eric L. Stayman, Lugoff

Lancaster County: Ashley D. Filyaw, Lancaster; Robert J. Truesdale, Lancaster

Lee County: Nicole A. Stuckey, Bishopville

Lexington County: Jessica A. Early, Lexington; Andrea L. Fraser, West Columbia; Nickolas T. Fraser, West Columbia; Joshua A. Jackson, West Columbia; Season J. King, West Columbia; Shelley N. Price, West Columbia; Terry A. Whigham, Irmo

Marion County: Christopher Blanton, Nichols; Katie A. Brown, Marion; Vikki T. Cross, Marion; James S. Garner, Mullins; Crystal G. Garris, Marion; Jodi D. Grainger, Nichols; Marjorie E. Henry, Mullins; Lynda L. Herlong, Marion; Daniel H. Hobbs, Nichols; Perry T. Hunter, Marion; Jennifer R. Loveless, Mullins; Donald B. Richardson, Marion; Angela L. Rogers, Marion; Shelley R. Rowell, Mullins

Marlboro County: Gene M. Long, Bennettsville; Bernard A. Norwood, McColl; Amanda D. Walters, Bennettsville

Oconee County: Kristie A. Tecson, Westminster

Orangeburg County: Kimberly R. Corley, Orangeburg

Pickens County: Allyson I. Bigby, Easley

Richland County: Jordan M. Berry, Columbia; David C. Blease, Columbia; Stacy A. Kelly, Columbia; Genevieve E. Larose, Columbia; Christopher Newman, Columbia

Saluda County: Jessica L. Willis, Saluda

Spartanburg County: Nicholas A. Mullins, Boiling Springs; Jonathan D. Tootell, Spartanburg; Melissa A. Weaver, Duncan

Sumter County: Kenneth M. Broadway, Sumter; Kherissa M. Burgess, Sumter; Matthew J. Dura, Sumter; Melissa J. Hoffman, Sumter; James R. Lea III, Sumter; Thomas F. McCaskill, Sumter; Gabriel L. Reynolds, Sumter

Williamsburg County: Dana L. Dorsey, Nesmith; Sharon M. Grubb, Kingstree; William M. McCrea, Kingstree; Chad E. Parsons, Hemingway; Catherine A. Spivey, Salters; Ginger E. Tisdale, Kingstree

York County: Rachel E. Arant, Rock Hill; Charity F. Wilson, Clover

#19 / 8-17-00

Last Published: June 3, 2004 11:38 AM
Empowered by Extend, a school software solution from