Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2000

FMU names students to President's List, Dean's List

FLORENCE, S.C. – Officials at Francis Marion University have named 181 full-time students and 25 part-time students to the President’s List, and 373 full-time students and 28 part-time students to the Dean’s List for the 2000 spring semester.

Of those students listed on the President’s List, 110 earned perfect 4.0 grade point averages for the semester, the highest possible ratio a student can receive. 

Full-time students named to the President’s List must have taken at least 12 semester hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester.  Students named to the President’s List must have earned a 3.75 or higher GPA for the semester.

Full-time students named to the Dean’s List must have taken at least 12 hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester.  Dean’s List students earned a GPA for the semester between 3.25 and 3.749.  Grade point averages are based on a 4.0 system.

Full-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)

INTERNATIONAL: *Rami Rimon Abu-Aita, Beitsahour, Palestine, Physics, Health Physics; *Maki Aruga, Kauagoe, Japan, Accounting, Computer Information Systems Management; Hin-Wah Ha, Hong Kong, China, Business Administration; *Brigitte R. Haberthur, Laufen, Switzerland, Biology; Glynn Collis Hulley, Port Alfred, South Africa, Mathematics; AnnaMaria Karai, Budapest, Hungary, Sociology; Yasuke Murata, Haruyama, Japan, Computer Science; Odelia Loura Parsell, Harare, Zimbabwe, Accounting; *Lutz Perner, Usingen, Germany, International Studies; *Clinton Pinder, Johannesburg, South Africa, Accounting; *Ryan D. Pooran, Trinidad, West Indies, Chemistry, Physics; *Andrew Robert Grant Ross, Pietermaritzburg, South Africa, Business Administration; Judson L Ruig, Singleton, New South Wales, Australia, Finance; Magnus Samuelsson, Lootnantsgarden, Sweden, Management; Nozomi Shimokawa, Kogoshima, Japan, Computer Science; *Andreas Gerd Sohre, Neubiberg, Germany, Finance; *Dawn Lesley Stephens, Harare, Zimbabwe, Undecided.

OUT OF STATE:

ILLINOIS: Jennifer Monique Melahn, 9064 Gross Pt. Road, Skokie, Ill., 60077, Undecided.

KANSAS: Janet Marie Rice, 5710 SW Fairlawn, Topeka, Kan., 66619, Business Economics.

 KENTUCKY: Justin Lee Slatten, 485 Parkside Court, Versailles, Ky., 40383, Undecided.

MARYLAND: April Joy Beihl, PSC 9 Box 4705, APO, AE, 09123, Computer Information Systems Management.

NEW YORK: *Jillian E. Cappola, 38 Harrison Ave., Lockport, N.Y., 14094, Elementary Education; Brian Paul Chiswell, P.O. Box #266, Otisville, N.Y., 10963, Biology; *Laura Elizabeth Fitzsimmons, 19 Roma St., Hicksville, N.Y., 11801, Theatre Arts; Sabina Gloria Sapienza, 1 Miller Ave., Shoreham, N.Y., 11786, Finance.

OHIO: Brad William Crysler, 6726 Silvermound, Mentor, Ohio, 44060, English-Applied; Christina Elizabeth Damlis, 7407 Rodney Court, Cincinnati, Ohio, 45241, Undecided; *Katherine Lee Lathan, 7286 Jethve Lane, Cincinnati, Ohio, 45243, Elementary Education; Lindsay Marie Madden, 5708 Nicholson Drive, Hudson, Ohio, 44236, Undecided.

OREGON: *Bryce Edward Bennett, HC 60 Box 1978, Lakeview, Ore., 97630, Psychology.

TEXAS: *Brian Charles Gehring, 12814 Cloverwood Drive, Cypress, Texas, 77429, Management; Rose C. Joyce, 1605 Pleasant Run, Keller, Texas, 76248, Political Science.

TENNESSEE: Ryan Alexander Unger, 3427 Topside Road, Knoxville, Tenn., 37920, Biology.

VIRGINIA: *Page Neal Brooks, 1020 Holly Court, Halifax, Va., 24553, Computer Science; Daniel Adam Larson, 6416 Jumet Court, Fairfax Station,Va., 22039, Accounting; Eleanor Michelle Meehan, 3103 Waterside Lane, Alexandria, Va., 22309, Computer Information Systems Management; *Kerri Lynn Williams, 13411 Lora Lynn Road, Chester, Va., 23831, Chemistry.

SOUTH CAROLINA (by county):

Abbeville: Yoshana Farnetress Sampson, Rt. 2 Box 606, Donalds, 29638, Biology.

Aiken: Thomas Leland Drago Jr., 1807 Birch Drive, North Augusta, 29841, Finance, Economics; Marie Caprice Garrett, 215 Saddlejump Place, Aiken, 29801, Mass Communication.

Anderson: Allan Edmund Burgess Jr., 1207 Embassy Drive, Anderson, 29625, English-Liberal Arts, History.

Beaufort: Joshua Israel Sack, 3020 Mink Point, Burton, 29906, Finance, Marketing.

Berkeley: Jennifer Henry, 418 Annette Drive, Goose Creek, 29445, Biology; *John Martine Watson, P.O. Box 490, Pinopolis, 29469, Physics, Mathematics.

Charleston: Kimberly Scott Oglesby, P.O. Box 1693, Folly Beach, 29439, Mass Communication; Patricia Frances Young, 676 Serotina Court, Mt. Pleasant, 29464, Computer Information Systems Management.

Chesterfield: *Robert Leo Blinkhorn, 18 Ridge Road, Cheraw, 29520, English-Teacher Certification; Penny Denise Kerns, Rt. 3 Box 384B, Chesterfield, 29709, Elementary Education; Ann Marie Maxwell, Rt. 4 Box 263, Pageland, 29728, Biology; *Kathryn Charlotte McDougald, Rt. 3 Box 357, Cheraw, 29520, Early Childhood Education; *Pauline Gail Hinson Webber, 440 Clark St. Apt. D2, Cheraw, 29520, Elementary Education.

Clarendon: Jennifer Ann Gibbons, P.O. Box 6, New Zion, 29111, Elementary Education; *Shana Elizabeth Gibbons, Rt. 1 Box 228, Turbeville, 29162, Pre-Nursing; James Victor Mathis Jr., P.O. Box 38, Manning, 29102, Undecided; Debra Jane Morris, Rt. 4 Box 1063, Manning, 29102, Psychology; Leah Katherine Poston Gibbons, P.O. Box 54, New Zion, 29111, Visual Arts; *Charles E. Scurry, P.O. Box 42, Turbeville, 29162, History; *Catherine Ann Shuler, P.O. Box 128, Summerton, 29148, Elementary Education.

Darlington: Rebecca Sophia Baker, 1812 E. Bobo Newsom Hwy., Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Amanda Elizabeth Boyd, 106 Tennessee Drive, Darlington, 29532, Early Childhood Education; *Amy Renee Coker, 1529 High Pt. Road, Hartsville, 29550, Elementary Education; Karen Melissa Hart, 622 Pinestraw St., Hartsville, 29550, English-Liberal Arts; Alana Beth Jones, 526 Parkview Drive, Hartsville, 29550, Elementary Education; Kirsten Elizabeth Jordan, 1081 Una Road, Lamar, 29069, Elementary Education; Kendall Wrenn Kiker, 1145 Rogers Road, Darlington, 29532, Theatre Arts; Tommy McIver Webb, 2328 Lide Springs, Darlington, 29540, Psychology.

Dillon: *Erika Barnes, 2257 Bermuda Road, Lake View, 29563, Undecided; *Mary Susan Breeden, P.O. Box 126, Latta, 29565, Mass Communication; Shannon Alicia Byrd, P.O. Box 1865, Dillon, 29536, Chemistry; *Casey Renee Demery, 121 China Drive, Latta, 29565, Business Administration; Natricia Yvette Drake, 706 N. 5th Ave, Dillon, 29536, Computer Information Systems Management; *Kelette Shawntel Foxworth, 6407 Catfish Court, Latta, 29565, Political Science; *Shenek Catrell Heyward, 610 Oaky Point Road, Dillon, 29536, Political Science, Mathematics; *Timothy Scott Parker, 403 Lennon Court, Dillon, 29536, Biology; Frances Elizabeth Sanderson, 1059 E. Leitner St., Latta, 29565, Early Childhood Education; *Leon Gilbert Thomas III, 1010 Edgewood Blvd., Dillon, 29536, Biology.

Florence: Sheron Denise Abraham, 329 N. Church St., Florence, 29506, Biology; *Colleen Ann Appleton, 4338 Blitsgel Drive, Florence, 29501, Art Education; *Shannon Marie Asko, P.O. Box 5825, Florence, 29502, Biology; Alison Marie Green Benson, 628 Garden Hills, Florence, 29505, Accounting; *Gingham Blue Bischke, 2421 Parkland Drive, Florence, 29501, Mass Communication; *Buffy Michelle Boatwright, 3400 Cherrywood Road, Florence, 29501, English-Teacher Certification; *Landra Danette Bracey, 2801 Hunters Run, Florence, 29505, Biology; Angela Leigh Brown, 2805 Secretariat, Florence, 29505, Pre-Nursing; *Lavelle Nicole Bell Bruce, 917-C Cheraw Drive, Florence, 29501, Accounting; Tracy Montrice Burgess, 1014 W. Marion St., Florence, 29501, Art Education; *Lisa Chalian, 118 E. Thorncliff Road, Florence, 29505, Visual Arts; Denise Bromelow Cramer, 2313 Chadwick Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Wendy DuRant Crowley, 3703 S. Borough 1-B, Florence, 29501, Chemistry; *Anna G. Dean, 424 S. McQueen St., Florence, 29501, Art Education; Doran McClain Dennis, P.O. Box 343, Johnsonville, 29555, Accounting, Computer Information Systems Management; Christopher Erik Dill, 2314 Vance Drive, Florence, 29505, Psychology; Saundra Rose Elswick Dorrell, 4130 Hall Road, Timmonsville, 29161, Accounting, Computer Information Systems Management; *Shelly Lynn Eaddy, 2220 Peachtree St., Florence, 29505, Elementary Education; *Belinda E. Elmore, 1417 Woods Road, Florence, 29501, Elementary Education; *Stacey Elizabeth Erwin, 2039 Brock Circle, Florence, 29501, Biology; Amy Danielle Evans, 1811 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, English-Liberal Arts; Tara Jane Floyd, 626 Camelot Road, Lake City, 29560, Political Science; *Jeremiah C. Fowler, 510 Arbor Drive, Florence, 29501, Biology; Panagiotis A. Gioldasis, 1300 Berkley Ave., Florence, 29505, Civil Engineering Technology; *Jennifer Brantley Graham, 223 Truluck Street, Lake City, 29560, English-Liberal Arts; *Regina Jeanine Graham, 365 Country Club Drive, Johnsonville, 29555, Undecided; *James P. Gremillion, 816 Santee Drive, Florence, 29501, Political Science; *Merideth Paige Grooms, 203 Harvest Road, Coward, 29530, Biology; Klay Anne Hanks, 3155 #12 S. Cashua, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Cynthia Gilmore Harrell, 1882 Westmoreland, Florence, 29505, Elementary Education; Cynthia Carol Hatcher, 3029 S. Dawn St., Florence, 29505, Early Childhood Education; Brian Keith Hickman, 1380 E. Damon Drive, Florence, 29505, Elementary Education; *Joshua Hamilton Hicks, 302 Dusenbury Drive, Florence, 29501, Elementary Education; *Carlton Wesley Howell, 207 Chaney Grove, Timmonsville, 29161, Computer Information Systems Management; Carla Michelle Hyatt, 1750 Woods Drive, Florence, 29505, Management; *Jennifer Loraine Jamison, 4720 Sardis Hwy., Timmonsville, 29161, Undecided; *Jessica Thompson Johnson, 486-A 3rd Loop Road, Florence, 29505, Elementary Education; LaShawn Talechia Johnson, 522 McGregorar, Lake City, 29560, Elementary Education; Lisa Batchelor Johnson, 3209 Country Creek, Effingham, 29541, Elementary Education; Kyle Lawrence Jones, 1873 Partridge Circle, Florence, 29505, Computer Information Systems Management, Business Administration; *Amanda Evans Jordan, 1910 Page Court, Florence, 29505, Psychology; *Scott Christopher Kelly, 1110 Beauvoir Drive, Florence, 29505, Economics; Gary W. Lamoreux, 459 W. Pine St., Florence, 29501, Accounting; April Elizabeth Lawhon, 2616 Olanta Hwy., Effingham, 29541, History, Political Science; *Walter Timothy Lee, 3516 S. Irby St., Florence, 29505, Biology; *Sandra Leigh Purvis Lewis, 6524 Purvishire Road, Effingham, 29541, English-Teacher Certification; Stephanie Paige Lewis, 3229 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Accounting; Jennifer Hall Liston, 3817 W. Percy Drive, Florence, 29501, Biology; Sholonda Kentora McCall, 706 Rose St., Florence, 29506, Pre-Nursing; Kimberly M. McDonald, 4711 Patriot Lane Apt. C2A, Florence, 29506, Psychology; Edward Hugh McElveen, Rt. 1 Box 368, Lake City, 29560, Biology; April Gayle McGee, 555 New Coward Road, Coward, 29530, Biology; *Kris Brian McWhite, P.O. Box 145, Pamplico, 29583, Economics; *Theodora Mitropoulas, 3017 Watersedge Lane, Florence, 29501, Undecided; *Robyn Dawn Morgan, P.O. Box 353, Pamplico, 29583, English-Liberal Arts; *Mark Austin Perry, P.O. Box 1033, Johnsonville, 29555, Biology; *Aubrey A. Phillips, 727 Briarleigh Drive, Florence, 29501, Undecided; *Jennifer L. Poston, 1130 McAllister, Lake City, 29560, Political Science; Susan Elizabeth Pressley, 709 Chaucer Drive, Florence, 29505, Biology; *Tracy Alison Pugh, 3308 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Undecided; Casey M. Purvis, 3932.5 Sheminally, Pamplico, 29583, Sociology; *Marcie Elaine Purvis, 4352 Milestone Lane, Florence, 29505, Accounting; David Aubrey Richardson Jr., 4540 Blitzgel Road, Florence, 29501, Undecided; Donald Clayton Rose, 1324 Pinckney Ave., Florence, 29505, Mass Communication; Trudy Lynn Russell, 1526 Hunter St., Florence, 29505, Elementary Education; *Robert Carroll Sanders, 1621 Malden Drive, Florence, 29505, Political Science; *Deborah Lynn Saverance, 318 Dusenbury Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Amber Dawn Shaff, 104 Hillcrest Drive, Florence, 29501, Biology; Margaret J. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, History; Richard W. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, History;  *Pamela Owens Smith, 1406 Brittany #C, Florence, 29501, Elementary Education; Candace Marie Soloman, P.O. Box 602, Pamplico, 29583, Pre-Nursing; *Ruth D.Frink Southerland, 212 RBarM Ranch #8, Florence, 29501, Art Education; *Kelli Elizabeth Steen, 929 Sherwood Drive, Florence, 29501, Undecided; *Crystal Michelle Stephens, 4515 Old South Drive, Timmonsville, 29161, Chemistry; *Marian Jeanette Stokes, 2303 Vance Drive, Florence, 29505, Psychology; *Diane Lynne Taylor, 3082 W. Court Drive, Florence, 29505, Early Childhood Education; *John Leslie Turner, 412 Lafayette Circle, Florence, 29501, English-Liberal Arts; *Rachel Annette Turner, 4546 Willow Creek, Florence, 29505, Biology; John Oliver Ulmer, 1035 Mockingbird, Florence, 29501, Biology; Kristy Lynn Vantleven, 5210-B National Cemetery Road, Florence, 29506, English-Teacher Certification; *Sharon A. Watts, 3901 Gaskins Lane, Pamplico, 29583, Business Administration; *Jessica Devon Wiggins, 1754 St. Anthony Drive, Florence, 29505, Biology; *Carrie J. Nice Wilcox, 420 S. McQueen St., Florence, 29501, English-Liberal Arts; Christopher Eric Wilcox, 420 S. McQueen St., Florence, 29501, Computer Science; Emily Rose Williams, 1409 Fairlane Drive, Florence, 29505, Accounting; Ryan Michael Williams, 1367 Chandler Circle, Florence, 29505, Biology.

Georgetown: *Kindle Vanesha Johnson, 2122 Emanuel St., Georgetown, 29440, Sociology; Mackenzie Elizabeth Saks, P.O. Box 783, Murrells Inlet, 29576, Psychology, Sociology.

Horry: *Erin Renee Hucks, 2973 Hwy. 129, Galivants Ferry, 29544, Undecided; *Amanda Gail Jenkins, 1201 Jordanville Road, Aynor, 29511, Pre-Nursing; *April Michelle Mills, 1510 Hucks Road, Aynor, 29511, Pre-Nursing; Gregory Shepard Williams, 964 Nottingham Lake, Conway, 29526, Mathematics.

Lee: *James Franklin Ross II, 495 Cedar Creek Road, Bishopville, 29010, Computer Information Systems Management; Kathleen Beulah Smith, 9996 Woods Bay Road, Lynchburg, 29080, Elementary Education.

Lexington: Jessica April Glenn, 440 Ravenscroft Road, West Columbia, 29172, Economics.

Marion: Keri Ann Bledsoe, 3118 Small Court, Marion, 29571, Psychology; Jessica Anne Collins, 220 Country Club, Marion, 29571, Psychology; Ashleigh Elizabeth Fowler, 1902 S. Hwy. 41, Mullins, 29574, Elementary Education; Melissa Lyne Freeman, Rt. 3 Box 142-C, Mullins, 29574, English-Applied; *Crystal Gayle Garris, 345 Ridgewood Drive, Marion, 29571, Visual Arts; Moni A Grainger, 6508 Hwy. 917, Nichols, 29581, Elementary Education; *Shelley A. Grainger, 4416 Zion Road, Mullins, 29574, Biology; Corey Hoyt Grant, 216 Huggins St., Marion, 29571, Computer Information Systems Management; *Holton Davis Hill, 112 Boxwood Drive, Marion, 29571, Computer Science; *Angela Carol Hucks, 3215 Austin Road, Marion, 29571, Biology; Rachel Denise Jones, 3043 Old Mullins Road, Nichols, 29581, Accounting; *Kelly Michelle King, 325 Grices Ferry Court, Mullins, 29574, Pre-Nursing; *Mary L. Swinton, 4824 Swinton Court, Mullins, 29574, Pre-Nursing; Ada Odet Washington, 639 Evergreen Road, Marion, 29571, Elementary Education.

Marlboro: Amelia Floy Beane, 734 Covington Road, Bennettsville, 29512, Computer Information Systems Management; *Annette Delores Grant, 427 W. Gibson Ave, McColl, 29570, Computer Information Systems Management.

Orangeburg: *Brandy L. Younginer, P.O. Box 670, Holly Hill, 29059, Undecided.

Pickens: *Lindsay C. Cater, 117 Overbrook St., Pickens, 29671, Biology.

Richland: David Michael Berry, 116 Archers Lane, Columbia, 29212, English-Liberal Arts; Stacey Alaina Kelly, 609 Sutters Mill Road, Columbia, 29229, Art Education.

Saluda: *Angela Lynne Moser, Rt. 3 Box 316, Saluda, 29138, Elementary Education; Jessica Lynn Willis, Rt. 5 Box 2142, Saluda, 29138, Theatre Arts.

Spartanburg: *Melissa Anne Weaver, 104 Berry's Pond, Duncan, 29334, Biology.

Sumter: Tracy Lynn McIntosh, 1839 Dunbarton Drive, Sumter, 29154, Early Childhood Education.

Williamsburg: *Patricia L. Collins, 9313 Pleasant Hill, Hemingway, 29554, Biology; *Sharon Marie Grubb, #4 Florence Lane, Kingstree, 29556, Accounting; Jackie Dale Holladay Jr., Rt. 1 Box 132-A, Cades, 29518, Marketing; Mary Grace Spivey McGee, P.O. Box 37, Salters, 29590, Early Childhood Education; Frank B. Nexsen, 100 Academy St., Kingstree, 29556, Political Science.

Part-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)

OUT OF STATE:

WASHINGTON: Emma Caisa Giden, P.O. Box 53, Colton, Wash., 99113, Biology.

SOUTH CAROLINA (by county):

Aiken: Jacob Charles Robertson, 138 Buckeye Lane, Warrenville, 29851, Theatre Arts.

Darlington: *Ronnie Devon Huggins, 1965 E. Old Camden, Hartsville, 29550, Political Science.

Florence: *Heather Sue Beeler, 706 S. McQueen St., Florence, 29501, Biology; Beth J. Cameron, 4831 Eureka Road, Florence, 29506, Accounting; *Thomas Benjamin Cox, 700 S. Cashua #10-A, Florence, 29501, Dual Engineering; *Anthony Joe Dixon, 1126 Anelle Drive, Florence, 29505, Biology; *Elizabeth Angela Ernst, 212B W. Cedar St., Florence, 29501, Sociology; *Jane E. Gaskins, 622 Aspen St., Florence, 29501, Physics; Charles Dennis Gibbs, 723 Briarleigh Road, Florence, 29501, Finance; Leanne Tarlton Harter, 6106 Stagecoach Road, Effingham, 29541, Biology; *Sandra Elaine Outen Herron, 2919 National Cemetery Road, Florence, 29506, Accounting, Finance; Laphaedra Lanachelle Howard, 400 N. Williamson, Florence, 29506, Biology, Pre-Nursing; *Sandra Michelle Lynch, 1806 Rainstorm Road, Timmonsville, 29161, Computer Information Systems Management; Gregory John Pizzuti, 3623 W. Forest Lake, Florence, 29501, Management; *Sameano F. Porchea, 2933 Old Claussen, Florence, 29504, Mathematics; Edward Leo Ralph, 1104 Brunwood Drive, Florence, 29501, Economics; *James Thomas Seay III, 200 Bentree Apt. G10, Florence, 29501, Mass Communication; James William Thomas Jr., 2614 Hardin St., Florence, 29505, Chemistry; Donna Harrelson Weldon, 2837 Triple Crown Drive, Florence, 29505, Elementary Education; Timothy David Williams, 1419 Valparaiso T8, Florence, 29501, Finance; *Darlene S. Williamson Winborne, 3864 Pine Needles, Florence, 29501, Computer Information Systems Management; *Donald W. Wise, 160 E. Myrtle Beach, Lake City, 29560, Computer Science. 

Lee: *Scott Coleman Matherly, 119 Bradley Ave., Bishopville, 29010, Biology. 

Marion: Sandy Renee Nobles, 1735 W. Chapel Court, Marion, 29571, English-Teacher Certification.

Full-time students on Dean’s List

INTERNATIONAL: Frank M. Andritschky, Mannheim, Germany, Business Administration; Cho Man Cheng, Hong Kong, China, Accounting; Warren Brett DeVilliers, Johannesburg, South Africa, Computer Information Systems Management; Leilei Duan, Inner Mongolia, China, Mass Communication; Hiroko Iwasaki, Okayama, Japan, Undecided; Dylan Keylock, Johannesburg, South Africa, Undecided; Eiichi Kitagawa, Saitama, Japan, Computer Science; Khalid Lachraf, El Judida, Morocco, Management, Marketing; Frederik Manz, Holzhecke, Frankfurt, Germany, Business Administration; Markus Florian Oertelt, Berlin, Germany, Undecided; Fredrik C. Ohlsson, Halta, Sweden, Undecided; Niketa Patel, London, England, Mass Communication; Felipe A. Pereira, Vaughan, Ontario, Biology; Akihito Sakamoto, Kikuchi, Japan, Mathematics; Ching Man Wong, Hong Kong, China, Business Administration; Ying Xiao, Chongqing, China, Computer Science.

OUT OF STATE:

ALABAMA:  Amy Lee Chesnutt, 2424 Reston Place, Montgomery, Ala., 36117, Biology.

CALIFORNIA: Jennifer Lynn Sturgeon, 1810 N. Shattuck Place, Orange, Calif., 92865, Psychology.

FLORIDA: Jason Kevin Hall, 5514 N.W. 22nd St., Lauderhill, Fla, 33313, Computer Information Systems Management; Tara Denise Quinton, 3800 6th Ave. N., St. Petersburg, Fla., 33713, Biology.

GEORGIA: William Floyd Brannen, 618 Southbridge Blvd., Savannah, Ga., 31405, Psychology. 

ILLINOIS: Jennifer R. Grande, 1254 Cora, Des Plaines, Ill., 60018, Elementary Education; Laurie Niego, 3514 W. 196th St., Homewood, Ill., 60430, Business Administration.

MICHIGAN: Jill Marie Kroodsma, 6123 Bittersweet Drive, Belmont, Mich., 49306, Early Childhood Education.

NEVADA: Emily Christen Reid, 14455 Ghost Rider, Reno, Nev., 89511, Psychology.

NORTH CAROLINA: Brian Christopher Broadwell, 922 Rollingwood Drive, Wilson, N.C., 27893, Computer Science; Kimberly Gwynn Covil, 5917 Dekker Road, Castle Hayne, N.C., 28429, Undecided; John Fletcher Kemp, 119 Foxfield Lane, Matthews, N.C., 28105, Computer Information Systems Management.

OHIO: Kirk Robert Bevington, 1163 Lareen Court, Westerville, Ohio, 43081, History; Amanda Leslie Liles, 11730 VanCamp Lane, Cincinnati, Ohio, 45246, Undecided; Jenny Lyn Michael, 8780 High Mill Ave., Canal Fulton, Ohio, 44614, Mathematics; Tracie Marie Reddy, 846 Wesleyan Drive, Fairfield, Ohio, 45014, Early Childhood Education; Justin Christopher Smith, 7970 Stemen Road, Pickerinton, Ohio, 43147, Marketing; Colleen Frances Thorndike, 4179 Spruce Wood, Beavercreek, Ohio, 45432, English-Liberal Arts; Jennifer Lynn Wineberg, 306 S. Broadmoor Blvd., Springfield, Ohio, 45504, Psychology.

OREGON: Jodie Christa Hatzenbihler, 1982 C J Way S., Salem, Ore., 97306, Biology.

TENNESSEE: Jennifer Henderson Brabson, 6600 Hunters Glen, Knoxville, Tenn., 37921, Modern Language-Spanish; Heather Michelle Duncan, 1214 Poplar Court, Greenville, Tenn., 37743, Biology; Katherine Ann Eadler, 3517 Byron Ave., Nashville, Tenn., 37205, Undecided; John Michael Frazee, 313 Lawton Blvd., Knoxville, Tenn., 37922, Business Administration; Jonathon Edward Weatherly, 800 Federal St., Kingsport, Tenn., 37664, Biology.

TEXAS: Amanda Kay Harris, 2563 Bluebonnet Drive, Richardson, Texas, 75082, Psychology.

VIRGINIA: Denneny Elizabeth Budlong, 9216 Lyndonway Drive, Richmond, Va., 23229, Elementary Education.

WEST VIRGINIA: Rachel Leah Pack, 200 Miller Ave., Hinton, W.Va., 25951, Mass Communication.

 

SOUTH CAROLINA (by county):

Aiken: Melissa Ann Cross, 215 Granview Road, Jackson, 29831, Health Physics; John Quentin Williams, 150 Twelve Oaks Road, Graniteville, 29829, Accounting.

Anderson: John Watson Martin, 1208 Ella St., Anderson, 29621, Undecided; Jonathan Reuel Moore, 127 Pickens Circle, Anderson, 29624, Computer Science.

Berkeley: Tracy Leigh Burke, 110 St. Mark Drive, Goose Creek, 29445, Elementary Education; Dianetta Bridgetta Fayall, 714 Ringer Way St., Saint Stephen, 29479, Business Economics; Margaret Mary Lopez, 138 Aylesbury Road, Goose Creek, 29445, Sociology; Sarah Alice Miller, 124 Youth Blvd., Moncks Corner, 29461, Biology; Heather Ila Strickland, 217 Ila's Grove Lane, Bonneau, 29431, Mass Communication; Sarah Elizabeth Winningham, 729 Timber Way, Moncks Corner, 29461, Accounting, Computer Information Systems Management.

Calhoun: Bambi Lynn Gaffney, Rt. 5 Box 151-K, Saint Matthews, 29135, Elementary Education.

Charleston: Pamela LaToya Jones, 6910 Townsend Road, Charleston, 29406, Political Science; Takwanda Kizze' Little, 8 Bossis Drive, Charleston, 29407, Early Childhood Education; Den Mark Lynch Jr., 5753 St. Angela Drive, North Charleston, 29418, Biology.

Chester: Erin Michelle Holladay, 1110 Dogwood Lane, Chester, 29706, Theatre Arts.

Chesterfield: Melanie Childers Davidson, 402 Marion St., Cheraw, 29520, Art Education; James Ashley Driggers, 56 Cherokee Ave., Cheraw, 29520, Chemistry; Amanda Jane Funderburk, P.O. Box 102, Pageland, 29728, Mass Communication; Nicholas Blane Hayes, 70 Cherokee Ave., Cheraw, 29520, Biology; Laura M. Howle, 9 Moore St., Cheraw, 29520, Political Science; Lianna Kristine Kosinski, Rt. 1 Box 91C, Jefferson, 29718, Mass Communication; Amanda Dawn Ussery, Rt. 1 Box 56 B, Chesterfield, 29709, Business Administration.

Clarendon: Tiffany Nicole Blakely, Rt. 1 Box 258, New Zion, 29111, Mass Communication; Christy Nichole Blanding, Rt. 1 Box 45, Gable, 29051, Early Childhood Education; August John Cutter Jr., P.O. Box 810, Manning, 29102, Accounting; Nancy Anne Epps, Rt. 1 Box 1285, Alcolu, 29001, Elementary Education; Crystal J. Ethridge, Rt. 1 Box 1525, Alcolu, 29001, Biology; Jodie Elizabeth Leviner, P.O. Box 221, Turbeville, 29162, Early Childhood Education; Shelley L. Evans Lowder, Rt. 1 Box 103A-2, New Zion, 29111, Elementary Education; James Anthony Rigdon, Rt. 6 Lot 37, Manning, 29102, Art Education; John Anthony Scott, P.O. Box 1385, Summerton, 29148, Marketing.

Colleton: Stephen Cleveland Williams, 245 Mare Bay Road, Lodge, 29082, English-Liberal Arts.

Darlington: Johnny McLaurin Campbell Jr., 300 Journey's End, Darlington, 29540, Economics; Lewis Douglas Carter Jr., 1152 N. Main St., Darlington, 29540, Biology; Melissa Gregg, 644 Willowtree Road, Darlington, 29540, Pre-Nursing; Amanda Lois Hanks, 101 Ervins Pasture, Darlington, 29532, Pre-Nursing; Odis Wellington Hawkins III, 812 Cedar Creek Road, Hartsville, 29550, Political Science; Jamie Mackenzie Hendrix, 2329 Hummingbird, Hartsville, 29550, Business Administration; Amanda J. Hill, 132 Wakefield Drive, Hartsville, 29550, English-Liberal Arts; Miriam Elizabeth Howard, 1421 Meadow Crest, Hartsville, 29550, Psychology; Jason Bradley Isgett, 1528 Cashua Ferry, Darlington, 29532, Computer Information Systems Management; Kathy Renee Jeffords, 661 Mont Clare Road, Darlington, 29540, Theatre Arts; Stacie Michelle Jones, 2920 Mt. Olive Road, Hartsville, 29550, Political Science; Tomresha Gabrial Leatch, 1311 Robinson St., Hartsville, 29550, Computer Science; Vickie Stevens Longo, 812 Oleander Drive, Darlington, 29532, History; William Joshua McGregor, 1232 Westwinds Drive, Hartsville, 29550, Computer Information Systems Management; Alyson Heather Moore, 1029 E. Carolina Ave., Hartsville, 29550, Elementary Education; Eunice Nicole Rogers, 2157 W. Old Camden, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Courtney Brooke Russ, 714 Lynnwood Place, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Tyrice Corneluis Tedder, 330 Horsebranch Trail, Darlington, 29540, Computer Science; Thomas David Windham, 2638 Pineland Circle, Hartsville, 29550, Computer Information Systems Management, Electronic Engineering Technology; Melinda Grace Worthington, 1737 Birch Drive, Hartsville, 29550, Computer Information Systems Management.

Dillon: Peggy Jean Birch, P.O. Box 92, Latta, 29565, Undecided; Sharon Evelyeen Cade, P.O. Box 391, Latta, 29565, Biology; Carmen Deneige Freel, 1223 Hillside Drive, Dillon, 29536, Modern Language-French; Rodney T. Goings, 713 Townsend St., Dillon, 29536, Biology; Cathryn Nicole Grainger, 913 Kirby Court, Dillon, 29536, Political Science; Shuana Denise Heyward, 610 Oaky Point Road, Dillon, 29536, Chemistry; Michael Joseph Kirby, P.O. Box 773, Latta, 29565, Finance; Alicia Marie Lane, 102 Berry Circle, Latta, 29565, Early Childhood Education; Breian S. McKoy, 1704-B10 Mary's St., Dillon, 29536, Psychology; Jarett Russell Taylor, 500 W. Academy St., Latta, 29565, Biology; Deon Calvin Thompson, P.O. Box 11, Latta, 29565, Computer Science.

 Dorchester: Jennifer Lynn Austin, 1650 Mudville Road, Ridgeville, 29472, Business Administration; Alistair Marshall Connor, 1276 Zion Road, Dorchester, 29437, History; Carmen Nicole Fleming, 222 Woodward Blvd., Summerville, 29483, Undecided; Elaine C. Geddis, 137 Thompson Blvd., Ridgeville, 29472, Modern Language-Spanish; April A. Infinger, 490 Horse Trail Road, St. George, 29477, Biology.

Fairfield: Katherine Anne Brown, 423 Bratton St., Winnsboro, 29180, Early Childhood Education.

Florence: Timothy Eugene Amerson, 2617 Southern Aire, Timmonsville, 29161, Computer Science; Tricia Ann Anderson, 935 E. Twin Church, Timmonsville, 29161, Psychology, Sociology; Robin Denise Barfield, P.O. Box 133, Scranton, 29591, Elementary Education; William Scott Bell, 1706 Stratford Circle, Florence, 29505, Biology; Caryn Melissa Brown, 2507 W. Andover Road, Florence, 29501, Marketing; Daniel Thomas Brown, 2813 Woodbine Ave., Florence, 29501, Economics, Political Science; Josh Warren Brown, 2606 Hardin St., Florence, 29505, History; Kelly Louise Brown, 1505F Brittany Drive, Florence, 29501, Computer Information Systems Management; Yakita Aretha Brunson-Raigns, 608 E. Coker St., Florence, 29506, Political Science; Tiffany T. Brunson, 1121 Pitty Pat Drive, Florence, 29505, Nursing; Michelle Renee Buxton, 2407 Third Loop Road, Florence, 29501, Undecided; Patrice Letril Cain, 1100 Mayfair Terrace I4, Florence, 29501, Biology; Andrew Phillip Calcutt, 1112 Drayton Ave., Florence, 29505, Biology; Kimberley Robin Campbell, 200-C14 Bentree Lane, Florence, 29501, Early Childhood Education; Heather Deanna Cannon, 3408 Hoffmeyer Road, Florence, 29501, Biology; Katrina Idell Cannon, 3749 W. Hoffmeyer, Florence, 29501, Early Childhood Education; Hollie Capers, Rt. 1 Box 270, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Deena Marie Carpenter, 307 S. Warley St., Darlington, 29532, History; Jaci L. Caruso, 118-C Kuker St., Florence, 29501, Visual Arts; David Stephen Childs Jr., 324 Bristol St., Florence, 29501, Biology; Jennifer Elizabeth Cone, 612 Ivanhoe Drive, Florence, 29505, Visual Arts; Kelly Paige Courtney, 509 Sidney Ave., Florence, 29505, Biology; Tabitha Ward Courtney, 151 S. McAllister St., Lake City, 29560, Computer Science; Melissia Dawn Cox, 50 Chalmers Row, Florence, 29501, Undecided; Ashley Rae Crawford, 883 New Coward Road, Coward, 29530, Early Childhood Education; Daniel Paul Crowder, 1407 Yellowstone Drive, Florence, 29505, Computer Science; Maquita Verlisa Davis, 1129 Dennis Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Brianna Loree Dennis, 242 Piney Grove Road, Timmonsville, 29161, Business Administration; Jillian Elizabeth Doughty, 1501 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Undecided; Stephanie Dawn Elswick, 1517H Brittany Drive, Florence, 29501, Psychology; James Clayton Estridge, 614 McKeithan Road, Florence, 29501, Elementary Education; Rebecca Melissa James Evans, 1512 Anita Circle 3-11, Florence, 29505, Finance; Angel C. Fennell, 1578 Salem Road, Scranton, 29591, Elementary Education; Casey Liane Finklea, 3167 Beechwood Road, Florence, 29501, Undecided; Jessica Kathleen Floyd, 4711 Patriot Lane Apt. D1A, Florence, 29506, Psychology; Tara Finette Floyd, 254 Magnolia Drive, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Patricia Amy Foster, 1131 Beauvoir Drive Florence, 29505, Psychology; Laura Lea Foxworth, 323 Spring Farm Road, Florence, 29505, Political Science; Mary Elizabeth Frierson, 2540 McElveen Lane, Effingham, 29541, Computer Information Systems Management, Finance; Michael Shay Frye, 997 Casselman Road, Scranton, 29591, Marketing; Martina Gee, 308 E. Clifford St., Timmonsville, 29161, Biology; Basilios Athanasios Gioldasis, 1300 Berkley Ave., Florence, 29505, Computer Science; Elizabeth Renee Gooden, 3827 Lake Oakdale, Florence, 29501, Psychology; Laura Sawyer Graham, P.O. Box 4864, Florence, 29502, Chemistry; Roderick Sheldon Graham, Rt. 4 Box 269, Lake City, 29560, Biology; Jennifer Lynn Greene, 715 Harvey Road, Effingham, 29541, Mass Communication; Phillip Lane Guyton Jr., 2327 Queen Anne Road, Florence, 29501, Computer Information Systems Management; Abria Jean Hanna, 404 W. Egghill Road, Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; Christina Summer Harris, 3948 Breckridge, Florence, 29505, Elementary Education; Jason Walter Hartley, 3714 E. Effingham, Effingham, 29541, Undecided; Crystal Lynn Helms, 4202 Claussen Road, Florence, 29505, Early Childhood Education; Georgia Stone Hess, 2420 Knightsbridge, Florence, 29501, Early Childhood Education; Roger Eugene Hewitt Jr., 3413 Press Road, Florence, 29501, Undecided; Erwin Steve Hicks Jr., 2211 S. Eaton Circle, Florence, 29501, Management; Tanna Alicia Hicks, 2117-A Sanderling, Florence, 29505, Biology; Esarah Elizabeth Hill, 2 Manigault Court, Florence, 29501, History; Russel Chad Huggins, 1315 Hunter St., Florence, 29505, Business Administration; Cathy Ann Hunter, 4402 Blitsgel Drive, Florence, 29501, Elementary Education; John Emanuel Iseman Jr., 509 Parliament Circle, Florence, 29501, Political Science; Charita Leslie James, 915 S. Firetower Road, Florence, 29506, Psychology; Tara Michele Jenkins, 1210 E. National Cemetery L6, Florence, 29506, Elementary Education; Christopher Mark Johnson, 4711 Patriot Lane Apt. F4B, Florence, 29506, General Business; Janien M. Johnson, 2205 Third Loop Road, Florence, 29501, Psychology; Ryan Poston Johnson, 4511 Millhouse Road, Johnsonville, 29555, Computer Information Systems Management; Patrick Wayne Jones, 932 Whitehall Circle, Florence, 29501, Business Administration; Stacy Iris Jones, 4117 Pelican Lane, Florence, 29501, Management; Synthea Taylor Joyner, 3007 S. Allison St., Florence, 29505, Pre-Nursing; Belva Lynn Kirven, 117 E. Springbranch, Effingham, 29541, Biology; Amy Michelle Knight, 852-E S. Parker Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Jennifer Lynn Kohler, 158 S. Homestead Drive, Florence, 29501, Pre-Nursing; Dale Larson Kukla, 2712 Trotter Road, Florence, 29501, Biology; Matthew Earl Kyer, 1211 Canterbury Road, Florence, 29505, Biology; Matthew Howell Land, 1325 Rutledge Ave., Florence, 29505, Visual Arts; Alana Gail Lawhon, 2609 Olanta Hwy., Effingham, 29541, Elementary Education; Misty Nicole Lee, 903 W. New Hope Road, Coward, 29530, Biology; Michael Wayne Lewis, 2632 Whitesone Drive, Florence, 29505, Undecided; Lance Braddock Linton, P.O. Box 5245, Florence, 29501, English-Applied; Michael Scott Long, 1364 St. Andrews Road, Florence, 29505, International Studies; Devon Swafford Lord, 603 N. Price Road, Florence, 29506, Elementary Education; Jason Edward Marlowe, 2217 Durant Cemetery Road, Johnsonville, 29555, Biology; Toni Miranda Massey, 523 Parliament Circle, Florence, 29501, Pre-Nursing; Steven Derrell Matthews, 1216 Arrowood Drive, Florence, 29501, Mass Communication; Christy Nicole McAllister, 778 Adderson Bridge, Scranton, 29591, Elementary Education; Shannan Sheree McCracken, 1815 Furman Drive, Florence, 29501, Biology; Kyle Elizabeeth McGee, 2943 W. Woodbine Ave., Florence, 29501, Biology; Christopher Daniel McJunkin, 4344 Lake Swamp Road, Timmonsville, 29161, Visual Arts; Kawanna McKenzie, 586 Constitution, Lake City, 29560, Elementary Education; Angela Elizabeth McKissick, 1600 Mars Hill Circle, Florence, 29501, Chemistry; Erin Nicole McManaway, 1211 Spring Branch, Florence, 29501, Psychology; Thomas Owen McNulty, 2418 Knightsbridge, Florence, 29501, Visual Arts; Amber Nicole Miles, 2556 Kingston Drive, Florence, 29505, Pre-Nursing; Christina Elizabeth Miles, 1627 Courtney Pt. Road, Coward, 29530, Biology; Devon Mitchell, 3703-6D Southborough, Florence, 29501, Early Childhood Education; Mary E. Moody, 906 S. Dunes Drive, Florence, 29501, Art Education; Karen Lorraine Morris, 234 Cooper Lane, Florence, 29501, Biology; James Edward Moya-Mendez, 3825 Sandy Lane, Florence, 29501, Dual Engineering; Meredith Jean Muirhead, 2706 Myrtle Drive, Florence, 29505, Mass Communication; Stephanie Erin Muirhead, 2706 Myrtle Drive, Florence, 29505, Mass Communication; Andrea Michelle Mullins, 3815 Pinetree Drive, Florence, 29501, Visual Arts; Megan N. Munson, 2624 Whirlaway Ave., Florence, 29505, Computer Science; Juliette Ellen Neil, P.O. Box 334, Coward, 29530, Biology; Toby Larue Nelson, 435 Morris St. Lot 70, Lake City, 29560, Chemistry; Stephanie Lynn O'Neal, 2879 Farmingdale, Florence, 29505, Visual Arts; Brandie Lynn Osborne, 425-C S. Cashua Drive, Florence, 29501, Marketing; Brian William Parrott, 2375 Pamplico Hwy., Florence, 29501, Business Administration; Kalpana Kalpu Patel, 2058 Gable Ridge Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Matthew Anthony Perron, 2115 Providence Court, Florence, 29505, Biology; Edith Perry, 711 N. Williston #3, Florence, 29506, Bachelor Of General Studies; Dawn Lynne Porter, 312-2D Rainbow Drive, Florence, 29501, Psychology; Trever Joel Edward Poston, 3011 Old Creek Road, Scranton, 29591, Pre-Nursing; Katrina Frances Powell, 232 Powell Circle, Johnsonville, 29555, Visual Arts; Joseph L. Prince Jr., 2515 Kingston Drive, Florence, 29505, Finance; James Lewis Rand, 3802 E. Effingham, Effingham, 29541, Biology; Jillian Brigitta Ratliff, 2708 Ridgecrest Circle, Florence, 29501, Elementary Education; Douglas Henry Reese, 1167 Hallie Drive, Florence, 29505, Mass Communication; Scarlett O. Rhodes, 3233 Hoffmeyer Road, Florence, 29501, Art Education; Cheri Love Richardson, 5002 Margo Lane, Effingham, 29541, Undecided; Esther Irene Robinson, 1810 Autumn Lane, Florence, 29501, Elementary Education; Matthew Barden Rogers, 546 B Third Loop Road, Florence, 29505, Mass Communication, Theatre Arts; Loretta Danielle Ruth, 2620 Spring St., Florence, 29505, Pre-Nursing; Rodney Christian Ruth Jr., 2620 Spring St., Florence, 29505, Political Science; Odette Melinda Saleeby, 1739 Progress St., Florence, 29501, Accounting, Computer Science; Kamille Davis Samra, 502 Camellia Drive, Florence, 29501, Mass Communication; Stacey Lynn Severance, 1210 Alligator Road, Effingham, 29541, English-Applied; Jennifer Leslie Shaw, 2117 H Sanderling, Florence, 29505, Biology; Lameka Shondel Smalls, 4711 Patriot Lane Apt. C2C, Florence, 29506, Elementary Education; Daniel Gregory Smith, 521 S. Coit St., Florence, 29501, Economics; Kelly Michelle Smith, 3318 Ebenezer Chase, Florence, 29501, Theatre Arts; Megan Marriott Starkey, 1200 Jackson Ave., Florence, 29501, Elementary Education; Shamika Shamara Swinton, 5210 National Cemetery Apt. C, Florence, 29506, Biology; Erin Deanna Tedder, 3736 S. Hill Road, Timmonsville, 29161, Mathematics; Yevonne Olivia Thomas, 902 Christopher 14, Florence, 29506, Computer Science; Jason Wayne Thompson, 821 Cloisters Drive, Florence, 29505, Business Administration; Kevin Courie Todd, 3309 Alligator Road, Florence, 29501, General Business; Amanda Suzette Turner, 755 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Early Childhood Education; William Richard Turner, 1817 Brigadoone Lane, Florence, 29505, Mass Communication; Jason Earl Vaught, P.O. Box 254, Pamplico, 29583, Mathematics; Kelly Melissa Jones Wallace, 923 Dayspring Road, Hartsville, 29550, English-Teacher Certification; Mark Eugene Wallace, 2814 Farmingdale Road, Florence, 29505, Undecided; Julie Maria Warner, 492-B Third Loop, Florence, 29501, Psychology; Christina Dianne Watford, 2018 Herring Place, Florence, 29506, Biology; Sharolyne Petrina Wilkes, 2307 Wilkes-Taylor, Effingham, 29541, Biology; Gilbert Williams, 2404 S. Rosemary Ave., Florence, 29505, Computer Information Systems Management; Vicki Leigh Williams, 2924 Woodbine Ave., Florence, 29501, Political Science; Janet Denise Wynn, 3428 W. Hampton Pointe, Florence, 29501, Early Childhood Education; Melva Nicole York, 340 Elm Street, Lake City, 29560, Mass Communication; Pamela Sharonna York, 340 Elm Street, Lake City, 29560, Computer Information Systems Management. 

Georgetown: Jennifer Lynn Brabham, 2305 S. Island Road, Georgetown, 29440, Pre-Nursing; Margaret Emily Grant, P.O. Box 213, Andrews, 29510, Early Childhood Education; Jason Derek Harter, 914 Gordon St., Georgetown, 29440, Sociology; Kimberly Ann Jordan, Rt. 1 Box 137-DJ, Andrews, 29510, Biology; Kristen Dawn Morris, Rt. 5 Box 316B, Andrews, 29510, Business Economics; Meredith P. Staten, 1673 Middleton St., Georgetown, 29440, Undecided; Catherine Vanessa VanVlake, P.O. Box 885, Andrews, 29510, Psychology; Robert Kenneth Williams Jr., 514 Front St., Georgetown, 29440, Computer Information Systems Management; Valerie Denise Wilson, Rt. 1 Box 184-E, Andrews, 29510, Biology. 

Greenville: Bradley Richard Cantrell, 221 Sheffield Road, Greer, 29651, Business Economics; John Charles Kennington, 110 Maple Brook Courtt, Simpsonville, 29681, Political Science; Alicia Izetta Martin, 606 Brooks Road, Mauldin, 29662, Psychology.

Greenwood: Dawn Freda Marie Alex, 107 Harvest Lane, Greenwood, 29649, Theatre Arts.

Horry: Jana Michele Bauknight, P.O. Box 348, Aynor, 29511, Early Childhood Education; Christyn Renee Floyd, 1030 9th Ave., Aynor, 29511, Mathematics; Raydeenya Evon Gamble, 712 Pine Ridge Circle, Conway, 29527, Psychology; Angela Ann McKnight, 3071 Shetland Lane, Myrtle Beach, 29577, Mass Communication; Patrick Gene Rabon, 1225 Wagon Wheel, Conway, 29527, English-Liberal Arts; Julianna Rae Siratt, 3600 Green Sea Road, Loris, 29569, Mass Communication. 

Kershaw: Dawn Elizabeth Barfield, 1684 Lawhorn Road, Cassatt, 29032, Biology; Summer Ann Breymeyer, 1028 Oakland Drive, Elgin, 29045, Elementary Education; Lori Ann Gardner, P.O. Box 484, Bethune, 29009, Elementary Education; Robert Scott Hudson, P.O. Box 58, Elgin, 29045, Biology, Chemistry; Toni Miranda Montgomery, 795 Country Lane, Lugoff, 29078, Chemistry; Jennifer A. Parnell, 100 Ward Road, Lugoff, 29078, Psychology; Kimberly Ann Ruark, 1078 Pepper Ridge, Lugoff, 29078, Elementary Education; Eric Logan Stayman, 227 Windsong Drive, Lugoff, 29078, Computer Science. 

Lancaster: Stephen Perry Willis, 713 Bristol Place, Lancaster, 29720, Biology. 

Laurens: Tarisha Lakesh Latimer, 1070 Raburn Road, Laurens, 29360, Medical Technology. 

Lee: Charletta Lemetria Goodman, P.O. Box 253, Lynchburg, 29080, Computer Information Systems Management; Lindsay G. Jordan, 30 National Drive, Bishopville, 29010, Undecided; Kelli Jessica Logan, P.O. Box 284, Lynchburg, 29080, Management; Beauty Ann Murphy, 405 N. Nettles St., Bishopville, 29010, Early Childhood Education. 

Lexington: Andrea Lee Fraser, 126 Half Moon Drive, West Columbia, 29172, Mathematics; Nickolas Thomas Fraser, 126 Half Moon Drive, West Columbia, 29172, Management; Wendy Jean Hines, 442 N. Royal Tower, Irmo, 29063, Elementary Education; Joshua Eugene Jackson, 1136 Tarrytown Lane, West Columbia, 29170, Physics; Matthew Thomas Jaco, 119 Cedar Cove Trail, Gilbert, 29054, Computer Science; Mark Jonathan Jeffcoat, 1304 Libby Ariail, Chapin, 29036, Business Administration; Julie Elizabeth Ruddle, 1721 Freshly Mill, Irmo, 29063, Biology; Kandace Blaine Sanders, 160 Betty Blvd., Lexington, 29073, Elementary Education; Candace Marie Smith, 156 Virginia Pine, Lexington, 29073, Biology; Leigh Anne Willis, 109 Woodbay Drive, Lexington, 29072, Modern Language-Spanish. 

Marion: Elizabeth Maria Bullard, 1008 Poplar St., Marion, 29571, Biology; Justin Delette Collins, 3921 Pinckney Road, Nichols, 29581, Computer Science; Lisa M. Ceasar, 110 Fladger St., Marion, 29571, Chemistry; Alan Howard Dietz, 8901 Boggy Branch, Nichols, 29581, Mass Communication; Raven Alexandria Evans, 2252 Doorstep Road, Marion, 29571, Biology; Tyieshela Dionne Foxworth, 1124 Laughlin Road, Marion, 29571, Pre-Nursing; Jodi Dee Grainger, 6508 Hwy. 917, Nichols, 29581, Biology; Dalila Hassan, 1615 Troy Atkinson, Mullins, 29574, Modern Language-French; Jamie Danielle Hayes, 7327 Hwy. 9, Nichols, 29581, Pre-Nursing; Marjorie Elaine Henry, 202 E. End Street, Mullins, 29574, Art Education, Elementary Education; Pauline Adessa-Ann Holmes, 4103 Hwy. #9, Marion, 29571, Modern Language-Spanish; Henry-Lee Solomons Humphries, Rt. 4 Box 399, Mullins, 29574, Chemistry; Phyllis Jo Rogers Hyatt, 1830 Methodist Church, Marion, 29571, Early Childhood Education; April Nicole Johnson, 3452 Creech Road, Marion, 29571, Early Childhood Education; Bernadette Jenese Johnson, Rt. 3 Box 232, Mullins, 29574, English-Teacher Certification; Jennifer Rebecca Johnson, Rt. 2 Box 922, Marion, 29571, Computer Information Systems Management; Michael Lucian Jordan, 7976 Spring Branch, Nichols, 29581, Mass Communication; Tiffany Nicole Causey Lee, 9896 Ashley-Bryan, Nichols, 29581, Psychology; Jonathan David Lovell, P.O. Box 36, Gresham, 29546, Biology; Jennifer Lee Richardson, 308 Old Stage Road, Mullins, 29574, Psychology; Rachel Alice Rogers, 5904 Ora Road, Mullins, 29574, Elementary Education; Larry R. Roland, 323 Wisteria Ave., Marion, 29571, Biology; Jessica Michelle Rush, 6639 Cole Road, Mullins, 29574, Accounting; Wendy Leigh Sawyer, Rt. 3 Box 144-B, Mullins, 29574, Biology; Candy Marie Smith, 3064 E. Hwy. 76, Mullins, 29574, Computer Science; Paula Michelle Smith, 2318 Troy Atkinson, Mullins, 29574, Biology; Lon Malcolm Spivey Jr., Rt. 3 Box 213, Mullins, 29574, Elementary Education; Kathy Renee Strickland, 902 Myrtle Street, Mullins, 29574, Visual Arts; Paul Allen Wallace, 1208 N. Cherokee, Marion, 29571, History; Joni Elizabeth Webster, 402 Melrose Ave., Mullins, 29574, Psychology; Jennifer Susanne Williams, 8414 Black Creek Road, Nichols, 29581, Undecided. 

Marlboro: Tamara Monique Bradford, 1205 Malboro Road, Bennettsville, 29512, Sociology; Latonya Michelle Brown, 1196 Hwy. 38 S., Bennettsville, 29512, Medical Technology; Emily Louise Culbertson, 306 Oakwood St., Bennettsville, 29512, Computer Information Systems Management; Amanda Dianne Walters, 299 Brushy Bay Road, Bennettsville, 29512, Early Childhood Education. 

Newberry: Matthew Thomas Biviano, 141 Billy Meetze Road, Little Mountain, 29075, Mathematics; Ashlee Quinn McCarthy, 178 Deer Trace Lane, Newberry, 29108, Biology. 

Orangeburg: Kimberly Roxanne Corley, 280 Cherry Hill Road, Orangeburg, 29115, Biology, Computer Science; Kenya Monique Dantzler, 102 Waycross St., Orangeburg, 29118, English-Liberal Arts. 

Richland: David Corley Blease, 6501 Fisher Ave., Columbia, 29209, Mathematics; Charlotte Clark Jeffcoat, 1321 Milford Road, Columbia, 29206, Undecided; Latrena Katrece Smith, 1219 Peter Seymour, Gadsden, 29052, Accounting. 

Spartanburg: David Oliver Martinez, 108 Jordan Creek, Inman, 29349, Theatre Arts, Modern Language-French. 

Sumter: Lori Beth Atkinson, 1045 Foxridge Court, Sumter, 29150, Elementary Education; Kherissa Marvetta Burgess, 3015 Queen Chapel, Sumter, 29153, English-Teacher Certification; Leslie Nichole Flinchum, 251 Rast St. Apt. C3, Sumter, 29150, Elementary Education; Melissa Jayne Hoffman, 2605 Circleview Drive, Sumter, 29154, Biology; Pennie Lea McLeod, 135 Pearson Road, Sumter, 29150, Early Childhood Education; Jennifer Elizabeth Norman, 410 Katydid St., Sumter, 29154, Dual Engineering; Gabriel Lane Reynolds, 595 Canvasback Cove, Sumter, 29150, Management; Margaret Carol Taylor, 2070 Essex Drive, Sumter, 29154, Psychology; David Quinn Thibodeaux, 515 W. Calhoun St., Sumter, 29150, Biology. 

Williamsburg: Amie Theresa Cribb, Rt., 4 Box 30, Hemingway, 29554, Early Childhood Education; Shanda LaJoy Dennis, P.O. Box 1966, Hemingway, 29554, Accounting; Jacqueline Elizabeth Dorrell, Rt. 1 Box 300, Cades, 29518, Early Childhood Education; Veronica Ann Epps, P.O. Box 754, Kingstree, 29556, Pre-Nursing; Charlynn Tara Fuller, 806 Sandy Bay Road, Kingstree, 29556, Biology, History; Donte Yarnell Fulton, P.O. Box 282, Cades, 29518, English-Teacher Certification; Nicholas Wayne Lewis, 1639 Squirrel Run, Hemingway, 29554, Political Science; Olivia Maureen Simpson, 780 Williams Hill, Hemingway, 29554, Computer Information Systems Management; Gerald Gilbert Smith, Rt. 1 Box 181, Cades, 29518, Computer Information Systems Management; Cynthia D. Squires, 6369 Old Pee Dee Road, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Amanda Jean Stalvey, P.O. Box 1646, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Chimere Moneike Tisdale, P.O. Box 486, Kingstree, 29556, Elementary Education; Ginger Elaine Tisdale, Rt. 1 Box 196, Kingstree, 29556, Elementary Education; Katherine Palma Wright, Rt. 1 Box 77 2-B, Cades, 29518, Psychology.  

York: Rachel Erin Arant, 218 W. Rambo Road, Rock Hill, 29730, Mathematics; Daniel Marion Kibbe, 653 Wildwood Drive, Rock Hill, 29730, Mathematics; Curt Stephen Mattes, 949 Meadow Lakes, Rock Hill, 29732, Visual Arts; Frank R. Vickery, 1523 Wedgefield Drive, Rock Hill, 29732, Art Education.

Part-time students on Dean’s List

OUT OF STATE:

FLORIDA: David Wayne Gardner Jr., 3120 Laredo Drive, Deltona, Fla., 32738, Biology. 

SOUTH CAROLINA (by county):

Clarendon: Freddy Odom Teal Jr., 407 Sylvan Drive, Manning, 29102, Elementary Education.

Darlington: Sheila Lee Brown, 2002 Lamar Hwy., Darlington, 29532, English-Liberal Arts; Angela Yvette Jackson, 2124 Donald Lane, Darlington, 29532, Sociology; Andrew Joseph Park, 116 Medford Dr. Apt. 1, Darlington, 29532, Electronic Engineering Technology; Angela A. Smith, 2605 Independence, Hartsville, 29550, Mass Communication.

Dillon: Gretchen Barnes, 2257 Bermuda Road, Lake View, 29563, Psychology.

Florence: Kimberly Melissa Barnhill, 2305-R W. Palmetto, Florence, 29501, Marketing; Lindsay Brice Bigham, 1806 Longwood Drive, Florence, 29505, Finance; Javier Alberto Boscio, 4711 Patriot Lane Apt. A5D, Florence, 29506, Visual Arts; Aaron P. Chalifoux, 2956 Shadeland Circle, Florence, 29501, Business Administration; Chad Jefferson Chapman, 109 W. Caudle Ave., Florence, 29505, General Business; Rebecca M. Culbertson, 220 Wallace Road, Florence, 29506, Business Administration; Wilma Hayes Epps, 200 W. Liberty St., Florence, 29506, Early Childhood Education; Deborah Denise Goodman, 2971 Republic #38, Florence, 29501, Accounting; Jessica Lene Goss, 1919 Citadel St., Florence, 29505, Early Childhood Education; Mary Alice Gregg, 1404 Aaron Circle, Florence, 29506, Bachelor Of General Studies; Charles Avery Jones, 3413 Hampton Point, Florence, 29501, Civil Engineering Technology; Cindy Mansilla, 4251 Live Oak Circle, Florence, 29501, Computer Science; Stephen Whitten Motte, 818 Mohawk Drive, Florence, 29501, Art Education; Ericka A. Murray, 1160 Berkley Ave., Florence, 29505, Bachelor Of General Studies; Daniel James Norman, 4711 Patriot Lane Apt. C1D, Florence, 29506, Biology; Kimberly Beth Powell, 1604 Lake City Hwy., Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; Jeffrey L. Terwilliger, 3209 E. Amhurst Drive, Florence, 29506, Business Administration.

Lexington: William B. Banning II, 2109 Beaver Lane, West Columbia, 29169, Political Science; Jessica Joy Riley, P.O. Box 653, Swansea, 29160, Modern Language-Spanish.

Marlboro: David Patterson Moody, 309 Oakwood St., Bennettsville, 29512, General Business; Virginia Lynne Stevenson, P.O. Box 651, Bennettsville, 29512, English-Teacher Certification.

#274 / 5-9-00

Last Published: June 7, 2004 6:05 AM
Empowered by Extend, a school software solution from