Public Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2000

DEGREES AWARDED AT FMU COMMENCEMENT EXERCISES DEC. 16

FLORENCE, S.C. – Three-hundred-and-three degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University, Saturday, Dec. 16.

These included 50 Master of Education, two Master of Science in Applied Psychology, three Master of Arts in Teaching, 11 Master of Business Administration, 127 Bachelor of Science, 61 Bachelor of Business Administration, 34 Bachelor of Arts, and three Bachelor of General Studies.

Through its cooperative nursing program with Francis Marion, the Medical University of South Carolina also awarded Bachelor of Science in Nursing degrees to 12 students.

 Two FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors).  They were Mark Austin Perry of Johnsonville and Charles Edward Scurry of Turbeville.

 Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were five students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89.  They were Brad William Crysler of Mentor, Ohio; Jennifer Ruth Pruitt and Rachel Annette Turner of Florence; Andreas Gerd Sohre of Neubiberg, Germany; and Pauline Gail Webber of Cheraw.

 Fifteen students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor).  They were Maki Aruga of Kawagoe, Saitama, Japan; Deneshia Davise Brown and Kimberly Lane Dillard of Bennettsville; Shannon Alicia Byrd of Dillon; Lindsay Catherine Cater of Pickens; Anna Grant Dean of Piedmont; Warren Brett De Villiers of Johannesburg, South Africa; Belinda Elizabeth Elmore and Matthew Anthony Perron of Florence; Michael Joseph Kirby of Latta; Kris Brian McWhite of Pamplico; Kristen Dawn Morris of Andrews; Emily Christen Reid of Reno, Nev.; Olivia Maureen Simpson of Hemingway; and David Quinn Thibodeaux of Sumter.

James Paul Gremillion of Florence graduated with University Honors.  Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors Courses.       

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon Edward Eli Saleeby Sr. of  Hartsville and John W. Drummond of Ninety Six, both members of the S.C. Senate, and Ashpy Parnell Lowrimore of Florence, regional president of Branch Banking and Trust Co. (BB&T).

 Saleeby has served in the state senate (District 29) since 1973, and previously served in the S.C. House of Representatives from 1951 to 1958.  He is an attorney with Saleeby and Cox, P.A., law firm in Hartsville.

 Drummond is president pro tempore of the South Carolina Senate.  He represents District 10, and has served in the state senate since 1967.  He served in the state House of Representatives in 1965-66.  He is president of Drummond Oil Co. and Greenwood Petroleum Co., Gulf oil distributors.  A decorated veteran of World War II, he served as a fighter pilot in the U.S. Air Force from 1943 to 1947.

A native of Marion, Lowrimore has 38 years of banking experience.  As BB&T president of the coastal region of South Carolina, he is responsible for 32 branches.  He has held this position since 1994.  He also was a senior accountant with Sealtest Foods Division from 1954 to 1962.  Lowrimore was a recipient of the Order of the Palmetto in 1995 and has served on the executive board of Boy Scouts of America since 1994 and has been a member of Calvary Baptist Church since 1954.  He was named Florence County “Business Person of the Year” in 1994.

After receiving his honorary degree, Drummond addressed the graduating class.

Richard N. Chapman, provost at FMU, presented candidates for graduate and undergraduate degrees, and FMU President Luther F. Carter conferred the degrees.

 Diplomas were presented to graduate students by H. Randall Dozier, a member of the FMU Board of Trustees.  Kenneth W. Jackson, also of the Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students.  H. Elizabeth McLean, the university’s registrar, assisted in the presentation of graduate and undergraduate diplomas.

Robert T. Barrett, associate provost and professor of business administration, E.L. Goebel, dean of the FMU School of Business and the Palmetto Professor of Business, and Marjorie B. Pace, dean of the FMU School of Education and professor of education, also assisted in the presentation of graduate degrees.

 Sylvia R. Lufkin, director of the MUSC satellite nursing program at FMU and an associate professor of nursing, presented candidates for the Bachelor of Science in Nursing degree.  The degrees were conferred by Maureen Ruth Keefe, dean of the MUSC College of Nursing and a professor of nursing, and diplomas were presented by H. Elizabeth McLean.

 Seven nursing students received their degrees summa cum laude.   They were Tracy Floyd Ganes of Scranton; Julie Ferguson Lee of Darlington; Tommy Jean Psillos of Olanta; and Inez Theresa Bly, Kimberly Dawn Davis, Kathy Jenkins, and Paige Harris Williams, all of Florence.

 Two nursing students received their degrees cum laude.  They were Stacey Ann Richardson of Myrtle Beach and Eleanor Shane Smith of Florence.

December 2000 Francis Marion University Graduates

OUT-OF-STATE graduates:

FLORIDA: Michael Paul Cruikshank, 4716 18th Ave. W., Bradenton, 34209, Bachelor of Business Administration, Marketing.

ILLINOIS: Ava Wayne David, 708 Elm St., Collinsville, 62234, Bachelor of Science, Sociology.

MARYLAND: Shane Robert Brannon, Mitchellille, Bachelor of Business Administration, Management; Jeffrey Michael Shumard, 1134-2 Colombus Circle, Andrews AFB, 20762, Bachelor of Science, Computer Science.

NEVADA: Emily Christen Reid, 14455 Ghostrider Drive, Reno, 89511, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude.

NEW JERSEY: Timothy M. Dockery, 291 Anderson Road, Milford, 08848, Bachelor of Science, Sociology.

NEW YORK: DonnaMarie S. LaBorde, 88 William St. Apt. 3C, Yonkers, 10701, Bachelor of Science, Political Science; Zigmont John Surawski III, Richfield Springs, Master of Business Administration.

NORTH CAROLINA: Christina Seger Loser, 14125 Dunbritton Lane, Charlotte, 28277, Master of Education; David Brian Shannon, 2125 Lindsay Road, Raeford, 28376, Bachelor of Science, Biology.

OHIO: Nicholas James Bell, 7157 Laurelview NE, North Canton, 44721, Bachelor of Business Administration, Marketing; Brad William Crysler, 6726 Silvermound, Mentor, 44060, Bachelor of Arts, English-Applied, Magna Cum Laude; Paul V. Mucci, 11580 Olde Stone Court, Concord, 44077, Bachelor of Business Administration, Finance.

PENNSYLVANIA: Esarah Elizabeth Hill, 2801 H Wyoming Drive, Sinking Springs, 19608, Bachelor of Arts, History.

TENNESSEE: Leslie Nicole Hayden, 2786 Hidden Arbor Court 201, Memphis, 38128, Bachelor of Business Administration, Marketing; Joseph Mark Webb, Knoxville, Master of Business Administration.

TEXAS: Carmen Deneige Freel, 2323 Willow Drive, Portland, 78374, Bachelor of Arts, Modern Language-French.

VIRGINIA: John F. Kates, 12611 East Hampton Drive, Midlothian, 23113, Bachelor of General Studies.

WISCONSIN: Randi Lynn Prieve, 2689 Highway MM, Oregon, 53575, Bachelor of Science, Psychology.

INTERNATIONAL: Maki Aruga, 5024-562 Kasakata, Kawagoe, Saitama, Japan, 350-1195, Bachelor of Business Administration, Accounting, Computer Information Systems Management, Cum Laude; Warren Brett De Villiers, 3 Gebhardt Ave., Highway Gardens, Johannesburg, South Africa, 1609, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management, Cum Laude; Araceli Deniece Ann Marchan, 8 Second St. E., Cassleton Ave., Trinicity, Trinidad, Bachelor of Science, Mathematics; Dane Ricardo Anthony Marchan, 8 Second St. E., Cassleton Ave., Trincity, Trinidad, Bachelor of Business Administration, Marketing; Andreas Gerd Sohre, Anzengruberstr 31, 85579, Neubiberg, Germany, Bachelor of Business Administration, Finance, Magna Cum Laude.

SOUTH CAROLINA graduates (by county):

Aiken: Henry Allen III, P.O. Box 342, Salley, 29137, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Marc Christopher Coleman, 630 Washington Circle, Aiken, 29801, Bachelor of Arts, Mass Communication; Jacob Charles Robertson, 138 Buckeye Lane, Warrenville, 29851, Bachelor of Arts, Theatre Arts.

Beaufort: Jamis Beth Allen, 4 Queen Crescent, Bluffton, 29910, Bachelor of Arts, Mass Communication; Khalime Hassahn Truell, 5 Bent Oak Road, Beaufort, 29901, Bachelor of Science, Psychology.

Berkeley: Dianetta Bridgetta Fayall, 714 Ringer Way St., St. Stephen, 29479, Bachelor of Business Administration, General Business.

Calhoun: Bambi Lynn Gaffney, Rt. 5 Box 151-K, St. Matthews, 29135, Bachelor of Science, Elementary Education.

Charleston: Natalie Danielle Gladden, 1874 Ashley River Road, Charleston, 29407, Bachelor of Science, Sociology; Neema Nayo Green, 1526 Acacia St., Charleston, 29407, Bachelor of Science, Psychology; Joy Miranda Newton, 6566 Hyrde Park Road, Ravenel, 29470, Bachelor of Arts, English-Applied; David Mark Wolfe, 65 Anson St., Charleston, 29401, Bachelor of Science, Biology.

Cherokee: Elizabeth Anquinette Watkins, 125 Granite Drive, Gaffney, 29340, Bachelor of Arts, Mass Communication.

Chester: Tanjie Schedell Dixon, Chester, Master of Education; Shanta Demetrius Lewis, 5363 George Beard Ave., Great Falls, 29055, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management.

Chesterfield: Dion Archer, 100 Gwyn St., Cheraw, 29520, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Teri Jean Borgersrode Davis, Rt. 1 Box 417, McBee, 29101, Bachelor of Science, Elementary Education; Jennifer Lisenby Burr, Chesterfield, Master of Education; James Talmadge Duvall, Rt. 1 Box 24-D, Patrick, 29584, Bachelor of Science, Biology; David Wilson Knowles IV, Rt. 3 Box 231, Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Mathematics; Pauline Gail Webber, 440 Clark St. Apt. D2, Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude.

Clarendon: Charles Edward Scurry, P.O. Box 42, Turbeville, 29162, Bachelor of Science, History, Summa Cum Laude; Freddy Odom Teal Jr., 407 Sylvan Drive, Manning, 29102, Bachelor of Science, Elementary Education.

Darlington: Jonathan Wilds Atkinson, 619 Dunlap Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Marketing; Lynette Byrd Blackmon, 1709 Pinedale Drive, Darlington, 29540, Master of Education; Sharon Rena Brown, 541 Disc Harrow Road, Hartsville, 29550, Bachelor of General Studies; Johnny McLaurin Campbell Jr., 300 Journey’s End Road, Darlington, 29540, Bachelor of Science, Economics; Stephanie Irene Cassidy, 2330 Bellyache Branch Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Elementary Education; Yvonne Auten Cranford, 506 W. College Ave., Hartsville, 29550, Master of Education; Regina Flynn Damon, 825 Catherine St., Darlington, 29532, Master of Education; Faith L. Dixon, 1819 W. Billy Farr, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Management; Lynda Gail Dixon, 301 Pinewood Drive, Darlington, 29532, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Michael Sullivan Galloway, 305 Green St., Hartsville, 29550, Bachelor of Arts, Mass Communication; Jennifer Smith Graham, 1232 W. Old Camden, Hartsville, 29550, Master of Education; Jerry Preston Grantham Jr., 501 Enterprise Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; James Wesley Jackson, 704 Hudson St., Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Marketing; LaRonda Johnson-Shaw, 2756 New Hopewell Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology; Ryan Nichole Jolly, 1140 Bonnoitt St., Darlington, 29532, Bachelor of Science, Psychology; Frances Meredith Lane, 1617 Morningside, Hartsville, 29550, Master of Education; Julie Ferguson Lee, Darlington, 29532, Bachelor in Nursing, MUSC, Summa Cum Laude; Joni Alison Lynch, 749 Wire Road, Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Marketing; Tonya Elaine McAllister, P.O. Box 541, Darlington, 29532, Master of Education; William Joshua McGregor, 1232 Westwinds Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Alyson Heather Moore, 1029 E. Carolina Ave., Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Elementary Education; Diane Elizabeth Moses, P.O. Box 123, Lydia, 29079, Master of Education; Tara L. Phillips, 208 N. Darlington Ave., Lamar, 29069, Bachelor of Science, Political Science; Jennifer Michele Jackson Riggins, 1221 Carrington Lane, Hartsville, 29550, Master of Education; Jill Goodson Rogers, 207 Hoole St., Darlington, 29532, Master of Education; Tiffany Nicole Streett, 214 Belvin St., Darlington, 29532, Bachelor of Science, Sociology; Keylier Montreese Thomas, 528 Society Hill Road, Darlington, 29540, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Vanessa Raven Thomas, 1753 Geechie Drive, Hartsville, 29550, Master of Education; Michelle Parnell Turner, 913 Huntington Drive, Hartsville, 29550, Master of Education; Shannon Denise Watts, 225 Brantley Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Arts, Mass Communication; Tommy McIver Webb, 2328 Lide Springs Road, Darlington, 29540, Bachelor of Science, Psychology; Lillian M. Williams, P.O. Box 830, Darlington, 29540, Master of Education; Brenda Denise Yancey Williamson, 611 Wood Duck Drive, Darlington, 29532, Bachelor of Science, Sociology; Adam Douglas Winters, 1010 Greenleaf Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Business Economics.

Dillon: Melissa Carol Birch, 603 Hwy. W38, Latta, 29565, Bachelor of Business Administration, General Business; Shannon Alicia Byrd, P.O. Box 1865, Dillon, 29536, Bachelor of Science, Chemistry, Cum Laude; Claire Jennifer Dunn, 1601 Maple Drive, Dillon, 29536, Master of Arts in Teaching; Marcie Louise Ellis, 2265 Old River Road, Fork, 29543, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Tammy Edwards Herring, 415 W. Main St., Latta, 29565, Master of Education; Cathryn Nicole Kirby, 913 Kirby Court, Dillon, 29536, Bachelor of Science, Political Science; Michael Joseph Kirby, P.O. Box 773, Latta, 29565, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude; Patsy Lou Lester, 204 North Ave., Dillon, 29536, Master of Education; T'Mars Lavon McCallum, P.O. Box 1392, Dillon, 29536, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Temeka Tyshawn McNeil, 309 Freddie Loop Road, Dillon, 29536, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; William Burton Rogers, 1107 E. Washington St., Dillon, 29536, Bachelor of Business Administration, Marketing; Dixie Lee Weatherly, P.O. Box 43, Minturn, 29573, Bachelor of Arts, English-Applied.

Dorchester: Andraea Divona LaTrice Doctor, 329 S. Railroad Ave., Ridgeville, 29472, Bachelor of Business Administration, Management; Elaine Christina Geddis, 137 Thompson Blvd., Ridgeville, 29472, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish.

Florence: Paige Cook Alexander, 336 Windover Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education; Thomas O’Neil Anderson, 1721 Francis Marion, Florence, 29506, Bachelor of Science, Political Science; Thurman Wade Baker, 1604 Pancho Lane, Scranton, 29591, Bachelor of Arts, Mass Communication; Susan H. Barefoot, 691 Florida Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Sociology; Virginia Geneva Beasley, 1042A Cherokee Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Lindsay Brice Bigham, 1806 Longwood Drive, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Finance; Inez Theresa Bly, Florence, 29505, Bachelor in Nursing, MUSC, Summa Cum Laude; Angelia Tenille Broom, 2364 South Point Road, Effingham, 29541, Bachelor of Business Administration, General Business; Daniel Thomas Brown, 2813 Woodbine Ave., Florence, 29501, Bachelor of Science, Economics; Tamara Yvette Brown, 1118 Mt. Carmel Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of General Studies; Katrina Idell Cannon, 3749 W. Hoffmeyer Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; John David Carr, P.O. Box 350, Coward, 29530, Bachelor of Science, Biology; Melissa Anne Chapman, 3541 Alligator Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Bryan Kelly Collins, 1218 Fore Road, Florence, 29506, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology; Denise Bromelow Cramer, 2313 Chadwick Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education; Ashley Rae Crawford, 883 New Coward Road, Coward, 29530, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Wendy DuRant Crowley, 3703 Southborough Road 1-B, Florence, 29501, Bachelor of Science, Chemistry; Kwame Fitzgerald Davenport, 4711 Patriot Lane E1G, Florence, 29506, Bachelor of Science, Sociology; Kimberly Dawn Davis, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, MUSC, Summa Cum Laude; Tony Maurice Derrick, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, MUSC; Paula Weatherford Dowling, 1517 Oxford St., Florence, 29501, Master of Education; Shajuanique Avarita DuBose, P.O. Box 13624, Florence, 29504, Bachelor of Science, Mathematics; Albert John Eaton, 247 E. Howe Springs, Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology; Jennifer Lynne Burkett Edwards, 860 Santee Drive, Florence, 29501, Master of Business Administration; Belinda Elizabeth Elmore, 1417 Woods Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; James Clayton Estridge III, 614 McKeithan Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education; Brandi Robinson Floyd, Rt. 1 Box 412, Lake City, 29560, Bachelor of Science; Tara Finette Floyd, 254 Magnolia Drive, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Tara Jane Floyd, 626 Camelot Road, Lake City, 29560, Bachelor of Arts, Political Science; Patricia Amy Foster, 122 D Toledo Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, Psychology; Mary Elizabeth Frierson, 2540 McElveen Lane, Effingham, 29541, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management, Finance; Tracy Floyd Ganes, Scranton, 29591, Bachelor in Nursing, MUSC, Summa Cum Laude; Elizabeth Renee Gooden, 3827 W. Lake Oakdale Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Psychology; Alondra Michele Green, 211 N. Hill St. Apt. 1C, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Sociology; Lacretia Dianne Green, 2212 Pamplico Hwy. Apt. E-6, Florence, 29506, Bachelor of Arts, English-Applied; James Paul Gremillion, 816 Santee Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Political Science, University Honors; Jeremy Ryan Groom, 546-F 3rd Loop Road, Florence, 29505, Master of Business Administration; Kelli Denise Harrelson, 1520 Cale Yarborough Hwy., Timmonsville, 29161, Bachelor of Arts, History; Dudley Bernice Harrington, 2530 Keswick Road, Florence, 29501, Master of Business Administration; Timothy Uriah Haughn, 412 Burris Road #17, Florence, 29501, Bachelor of Science, Political Science; John Nathan Hayes, 3272 Jennie Road, Lake City, 29560, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Georgia Stone Hess, 2420 Knightsbridge, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Carlton Wesley Howell, 207 Chaney Grove Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Deana Ann Huggins, 613 Garden Hills Drive, Florence, 29505, Master of Education; Nancy Horton Huggins, 1040 Greenview Drive, Florence, 29501, Master of Education; Carla Michelle Hyatt, 1750 Woods Drive, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Management; Rufus Jackson, 107 Downs Drive, Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Kathryne Threatt Jans, 313 Thomas St., Olanta, 29114, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Rachael Elizabeth Jebaily, 1002 Wrenwood Road, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Dana Morgan Jeffords, 908 Wisteria Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Marketing; Kathy Jenkins, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, MUSC, Summa Cum Laude; Donna Lynn Johnson, 209 S. Terrace Drive, Florence, 29506, Master of Business Administration; LaShawn Talechia Johnson, 522 McGregorar Circle, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Elementary Education; Lisa Batchelor Johnson, 3209 Country Creek Drive, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Elementary Education; Patricia Kelley Johnson, 2403 Broad Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; Allison Dell Jones, 1015 Third Loop Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Psychology; Harold C. Kelly Jr., 1623 Kelly Drive, Florence, 29506, Bachelor of Business Administration, General Business; Matthew E. Kyer, 1211 Canterbury Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology; Jennifer Moeller Little, 722 Maynard Ave., Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Accounting, General Business; James Ronald Magee, 512 Saluda Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, History; Hope Reynolds Martin, 1915 Hayden Court, Florence, 29505, Bachelor of Science, Political Science; Shannan Sheree McCracken, 3428 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Edward Hugh McElveen, Rt. 1 Box 368, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Biology; Hope L. McLean, 113 Lynch Road, Coward, 29530, Bachelor of Science, Psychology; Kris Brian McWhite, P.O. Box 145, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Economics, Cum Laude; Alison Aycock Moore, 2125 Sumac Drive, Florence, 29505, Master of Education; Lauren Elizabeth Moose, 2662 Andover Road, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; Andrea Michelle Mullins, 3815 Pinetree Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Visual Arts; Lindsey Rose Murray, 3676 Hoffmeyer Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; Genia Elizabeth Myers, 1520 Heritage Lane G7, Florence, 29501, Master of Education; Angela Yvonne Neal, 1129 S. Firetower, Florence, 29506, Master of Education; Juliette Ellen Neil, P.O. Box 334, Long Street, Coward, 29530, Bachelor of Science, Biology; William R. Oliver Jr., 2339 Queen Anne Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Applied; Kristen Dalsbo Palles, 620 Cherokee Road, Florence, 29501, Master of Business Administration; Charlotte Nichole Parris, 1413 Deberry Blvd., Florence, 29501, Master of Science; John Van Pennington, 1510 Tanglewood Circle, Florence, 29501, Bachelor of Science, Political Science; Makesha Rochelle Perkins, P.O .Box 4546, Florence, 29502, Bachelor of Science, Sociology; Matthew Anthony Perron, 2115 Providence Court, Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Mark Austin Perry, P.O. Box 1033, Johnsonville, 29555, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; Gregory John Pizzuti, 3623 W. Forest Lake, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Stacy Eaddy Price, 3729 Fieldmaster, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Psychology; Jennifer Ruth Pruitt, 13 Kings Road, Florence, 29506, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; Tommy Jean Psillos, Olanta, 29114, Bachelor in Nursing, MUSC, Summa Cum Laude; Edward Leo Ralph, 1104 Brunwood Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Economics; Douglas Henry Reese, 1167 Hallie Drive, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Mass Communication; Yvonne Pope Rhodes, 516 Anderson Farm, Florence, 29501, Master of Education; Tywanda Ford Robinson, 241 Quinby Circle, Quinby, 29506, Master of Arts in Teaching; Thomas Ray Rotan, 919 Hicks Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Finance; Tuekesha Elronda Samuel, 957 W. Dixie St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Sociology; Deborah Lynn Saverance, 318 Dusenbury Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Kathleen Cosgrove Scruggs, 2125 Tudor Lane, Florence, 29505, Master of Education; Mackenzie Katherine Seifert, 1812 Meadow Green, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; Cindy Rogers Smith, 2716 Millridge Drive, Florence, 29505, Master of Business Administration; Cynthia Gilmore Smith, 1882 Westmoreland, Florence, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; Eleanor Shane Smith, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, MUSC, Cum Laude; Kelly Michelle Smith, 3318 Ebenezer Chase, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Ryan Louise Taylor, 2314 Heron Drive, Florence, 29501, Master of Arts in Teaching; James William Thomas Jr., 2614 Hardin Street, Florence, 29505, Bachelor of Science, Chemistry; Levern Thompson, 1590 LE Circle, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Sociology; Lindy Causey Thompson, 1235 Manorway Drive, Florence, 29501, Master of Education; Stephanie Antwine Thompson, 679 McCutcheon Road, Lake City, 29560, Bachelor of Business Administration, Accounting; Glenn Robert Todd, 209 Palmetto St., Lake City, 29560, Master of Business Administration; Kevin Courie Todd, 3309 Alligator Road, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; Rachel Annette Turner, 4546 Willow Creek Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; Karen Lee Van Ness, 748 Jones Road, Lake City, 29560, Master of Business Administration; Stephanie Olivia Walker, 3026 Alligator Road, Effingham, 29541, Master of Education; Debra Elizabeth Wallace, 2100 Oakdale Green, Florence, 29501, Master of Education; Ashley Nicole Welker, 3213 Beechwood Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Sociology; Paige Harris Williams, Florence, 29505, Bachelor in Nursing, MUSC, Summa Cum Laude.

Georgetown: LaShunda Renee Barr, 9559 Choppee Road, Georgetown, 29440, Bachelor of Science, Sociology; LeKisha Monet Grant, 4431 Pennyroyal Road, Georgetown, 29440, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Yolande Quintina Holt, 108 S. Popular Ave., Andrews, 29510, Bachelor of Science, Psychology; Kristen Dawn Morris, Rt. 5 Box 316B, Andrews, 29510, Bachelor of Business Administration, Business Economics, Cum Laude; Cynthia Marie Shepard, 1013 Waverly Road, Pawley’s Island, 29505, Bachelor of Science, Biology.

Greenville: Bradley Richard Cantrell, 221 Sheffield Road, Greer, 29651, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Anna Grant Dean, 131 Cely Lane, Piedmont, 29673, Bachelor of Science, Art Education, Cum Laude; Gregory Brandon Johnson, 2055 Edwards Lake Road, Greer, 29651, Bachelor of Science, Political Science.

Greenwood: Dawn Freda Marie Alex, 107 Harvest Lane, Greenwood, 29649, Bachelor of Arts, Theatre Arts.

Horry: Robin Burroughs Norris, 1657 #9 Bus. West, Loris, 29569, Bachelor of Science, History; Stacey Ann Richardson, Myrtle Beach, 29588, Bachelor in Nursing, MUSC, Cum Laude; Gloria Shannon Schultz, Loris, 29569, Bachelor in Nursing, MUSC; Mary Francis Teaste, 925 Bennett Loop, Loris, 29569, Bachelor of Science, Sociology.

Jasper: Tonya Williams, P.O. Box 93, Tillman, 29943, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Kershaw: Gwendolyn Champion Austin, 6160 Lockhart Road, Kershaw, 29067, Master of Education; Summer Ann Breymeyer, 1415 Sarsfield Ave., Camden, 29020, Bachelor of Science, Elementary Education; Jennifer Marlowe Jones, 1061 Arbor Drive, Kershaw, 29067, Bachelor of Science, Political Science; Jill Truesdale McKay, 7235 Deese Road, Kershaw, 29067, Master of Education; Jennifer Hall Parker, 971 Hickory Head, Kershaw, 29067, Master of Education.

Lancaster: William Wallace Austin Jr., 1045-L Meadow Drive, Lancaster, 29720, Master of Education; Alesia Williams Dutton, P.O. Box 411, Heath Springs, 29058, Master of Education; Sheritha Lynette Ingram, 2864 Cimmeron Road, Lancaster, 29720, Master of Education; Rakeishea Sherronda McGriff, 2034 Bacon St., Lancaster, 29720, Master of Education.

Laurens: Deanna Marie Smith, 200 Chestnut St., Clinton, 29325, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Lee: Mary M. Altman, 11005 Lynches River, Lynchburg, 29080, Master of Education; Kinitra Latay Epps, 1710 Narrow Paved Road, Lynchburg, 29080, Bachelor of Arts, Mass Communication; Kathleen B. Smith, 9996 Woods Bay Road, Lynchburg, 29080, Bachelor of Science, Elementary Education.

Lexington: James Michael Cofer, 3108 Sierra Drive, West Columbia, 29170, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Marion: Philip Andrew Alvarez, 315 W. Godbold St., Marion, 29571, Bachelor of Science, Political Science; Anna Williams Baker, 919 S. Hwy. 501, Marion, 29506, Master of Education; Quinita Sharone Bright, P.O. Box 1143, Mullins, 29574, Master of Education; Branford Marie Bunn, 409 Woodland Drive, Marion, 29571, Master of Education; Lisa Michelle Ceasar, 110 Fladger St., Marion, 29571, Bachelor of Science, Chemistry; Ryan Michelle Dadds, 132 Meadowview Road, Marion, 29571, Bachelor of Science, Biology; Carisa Michelle Gerald, P.O. Box 462, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Psychology; Suresh Gopalakrishnan, 310 Cleveland St., Mullins, 29574, Bachelor of Arts, History; Corey Hoyt Grant, 216 Huggins St., Marion, 29571, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Ronald Douglas Hinson II, 1752 Eulonia Road, Gresham, 29546, Bachelor of Business Administration, Management; Henry Lee Solomons Humphries, 6416 Old Nichols Hwy., Mullins, 29574, Bachelor of Science, Chemistry; Michael Lucian Jordan, 7976 Spring Branch, Nichols, 29581, Bachelor of Arts, Mass Communication; Jonathan David Lovell, P.O. Box 36, Gresham, 29546, Bachelor of Science, Biology; Patricia Gay McIntyre, 110 Withlacoochee, Marion, 29571, Master of Education; Christopher Tabor Mott, 3884 Seagrove Court, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Computer Science; Latoya Monique Munson, 4327 Bayou Village, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Biology; Sandy Renee Nobles, 1735 W. Chapel Court, Marion, 29571, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification; Jennifer Ann Owens, Donnelly Court, Marion, 29571, Bachelor of Science, Elementary Education; Lakisha Saxon, 5313 Middle Road, Nichols, 29581, Master of Education; Emily Inez Shaw, 1201 Myrtle St., Mullins, 29574, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Wesley Frank Spivey, 1926 Old Corner Court, Marion, 29571, Bachelor of Science, Psychology; Spurgeon Hill Wood III, 3824 Sandhill Road, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Computer Science.

Marlboro: Deneshia Davise Brown, 711 Airport Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Debbie Q. Cheek, 204 Dogwood Ave., Bennettsville, 29512, Master of Business Administration; Kimberly Lane Dillard, 3121 Magnolia Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Kimberly Helen Evans, 2733 Carolina Church, Clio, 29525, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Michael Randolph Griggs Jr., 703 N. Marlboro St., Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Political Science; Michelle Nicole Locklear, 1262 Hubbard Farm, McColl, 29570, Bachelor of Business Administration, Accounting; Charles Sydney Schleich, 605 Jefferson St., Bennettsville, 29512, Bachelor of Business Administration, Finance.

Newberry: Gresha Ebomee Johnson, 644 Pine Meadows Road, Newberry, 29108, Bachelor of Science, Biology; Lisa Michele Wilson, Newberry, Master of Education.

Orangeburg: Brian Guess, 1180 Adden St., Orangeburg, 29115, Bachelor of Science, Biology.

Pickens: Lindsay Catherine Cater, 117 Overbrook St., Pickens, 29671, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude.

Richland: Denise Nadine Brown, 216 Brook Pines Drive, Columbia, 29210, Master of Science; Ezzard Smiley Zoe Brown II, 119 Pickett Hill, Columbia, 29203, Bachelor of Arts, Psychology; Florence Demitrus Brown, 424 Sawtimber Lane, Columbia, 29209, Bachelor of Business Administration, Marketing; Yolanda Jackson Daniels, 2524 Gervais St., Columbia, 29204, Bachelor of Science, Biology; Stacie Johnetta Gallman, P.O. Box 212022, Columbia, 29221, Bachelor of Science, Elementary Education; ShaKeisha Princetta Harris, 716 Zimalcrest 415, Columbia, 29210, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Terence Anthony Jones, 4237 Donavan Drive, Columbia, 29210, Bachelor of Science, Sociology; Annette Roslyn Lufkin, Columbia, 29201, Bachelor in Nursing, MUSC; Monica Denise Monroe, 5 Millhouse Circle, Columbia, 29223, Bachelor of Business Administration, Marketing; Charles Ernest Nantz, 331 Sharebrook Lane, Columbia, 29212, Bachelor of Business Administration, General Business; Jonathan Douglas Reilly, 161 Chinqnapin Circle, Columbia, 29212, Bachelor of Arts, Economics, Modern Language-Spanish; TaKessa LeShandra Robinson, 2834 Congaree Road, Gadsden, 29052, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Leslie Erin Tucker, 2103 Cunningham Road, Columbia, 29210, Bachelor of Science, Psychology.

Saluda: Angela Lynne Moser, Rt. 3 Box 316, Saluda, 29138, Bachelor of Science, Elementary Education.

Sumter: LeeAnn Brasington, 122 Wactor St., Sumter, 29150, Master of Education; Mary Ann Brown, 585 Covington Road, Sumter, 29150, Master of Education; Edna Nicole Cogdell, 342 W. Calhoun St., Sumter, 29150, Bachelor of Science, Psychology; Kimberly Celett Hyder, Sumter Master of Education; Kathleen Anne Lyons, 630 Godwin Road, Sumter, 29153, Master of Education; Daniel James McCullum, 2890 Janie St., Sumter, 29154, Bachelor of Science, Biology; Jackson James Nettles, 909 Club Lane, Sumter, 29154, Bachelor of Business Administration, Management; Brent Eric Norman, 19 Saratoga Drive, Sumter, 29150, Bachelor of Arts, History; Mary Annette Parrott, 501 Vivian Road, Sumter, 29150, Master of Education; Tammy Cossandra Stuckey, 693 Stuckeytown Road, Rembert, 29128, Bachelor of Science, Biology; David Quinn Thibodeaux, 515 W. Calhoun St., Sumter, 29150, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Natasha Renee Vaughn, 600 Jensen St., Sumter, 29154, Bachelor of Science, Biology; Jeannie Epting Ward, 2133 Balmoral Court, Sumter, 29154, Master of Education; Kenya Glaneada Wardlaw, 213 Wildwood Ave., Sumter, 29154, Bachelor of Science, Biology; Jeremy Todd Woodham, 315 Haynsworth St., Sumter, 29150, Bachelor of Science, Biology.

Williamsburg: Shirley Jean Barr, Rt. 4 Box 50A, Hemingway, 29554, Master of Education; Donte Yarnell Fulton, P.O. Box 282, Cades, 29518, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification; April Frye McClary, 219 Oakland Drive, Kingstree, 29556, Bachelor of Business Administration, Management; Olivia Maureen Simpson, 780 Williams Hill, Hemingway, 29554, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management, Cum Laude; Gerald G. Smith III, Rt. 1 Box 181, Cades, 29518, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; William Benjamin Snipes Jr., P.O. Box 1205, Hemingway, 29554, Master of Education; Mary Adele Sutton, 102 Morris Circle, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Sociology; Nathan James Wall Jr., P.O. Box 521, Hemingway, 29554, Bachelor of Business Administration, Finance; Brendon Taylor Williams, 780 Williams Hill Road, Hemingway, 29554, Bachelor of Business Administration, Management.

York: Kimberly AJA Howell, 4615 Karwood Drive, Rock Hill, 29732, Bachelor of Science, Biology.

#107/12-16-2000

Last Published: May 28, 2004 6:08 AM
Empowered by Extend, a school software solution from