Public Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2001

DEGREES AWARDED AT FMU COMMENCEMENT EXERCISES MAY 5

FLORENCE, S.C. – Two-hundred-and-forty-three degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University, Saturday, May 5.

These included 203 undergraduate degrees and 25 graduate degrees awarded by Francis Marion and 15 bachelor’s degrees awarded through a cooperative nursing program with  the Medical University of South Carolina.

 The William H. Blackwell Award was presented by Jerry D. Vinson Jr., vice chairman of the FMU Foundation, to Joshua Hamilton Hicks of Florence, Luann Collins Mezzatesta of Hemingway, Andrew Robert Grant Ross of Pietermaritzburg, South Africa, Charles Edward Scurry of Turbeville, and Ruth D. Frink Southerland of Florence.  The Blackwell Award, named in memory of the founding chairman of the FMU Foundation, is presented to the undergraduate Francis Marion University student, or students, with the highest grade point average (for all academic work undertaken at FMU) of those graduating during the past academic year.  All five compiled a 4.0 grade point average and graduated summa cum laude.

Hicks was an FMU Scholar and a member of Kappa Delta Pi honor society.  He was elected to Who’s Who Among Students in American Colleges and Universities.  A graduate of Kempsville High School in Virginia, he received the Elementary Education Award and the Scholastic Achievement Award at Francis Marion’s recent Academic Awards Day program.  He plans to teach at the elementary school level.

Mezzatesta was an FMU Presidential Scholar and a Palmetto Fellow.  She was a member of the Ars Medica Society and Phi Kappa Phi and Beta Beta Beta honor societies.  She was valedictorian at Pleasant Hill High School prior to enrolling at Francis Marion.  At the university’s 2001 Academic Awards Day program, she received the Biology Award and the Scholastic Achievement Award.  This fall, she will pursue an advanced degree in speech pathology at the University of South Carolina.      

Ross, a three-year member of the nationally ranked FMU golf team, received the Management Award and the Scholastic Achievement Award at the recent awards day program.  He is a board member and founding member of the FMU chapter of the Society for Advancement of Management, an active member of the International Students Organization, and a member of Chi Alpha Sigma honor society.  He transferred to FMU from the University of Oklahoma in 1997.  He recently accepted a position in human resources management at ESAB’s headquarters in Florence.

Scurry was a Palmetto Fellow, a Francis Marion Scholar, and a member of Phi Kappa Phi and Phi Alpha Theta honor societies.  He has been a student marshal, and earned the 2000 History Award and the 2001 Scholastic Achievement Award.  Scurry is a product of East Clarendon High School.  He graduated in December with a bachelor of science degree in history, and is currently working in retail management.  He plans to pursue a career in the field of education.

Southerland, a graduate of West Florence High School, was a Palmetto Fellow, Presidential Scholar, Wal-Mart Scholar, and a USAA All-American Scholar.  She has also been a student marshal, and was president of the National Art Education Association FMU Student Chapter.  A member of Phi Kappa Phi and Education honor societies, she was elected to Who’s Who, and recently received the Secondary Education Award and the Scholastic Achievement Award at the 2001 awards day program.  She plans to teach art.

 Vinson also presented the J. Lorin Mason Distinguished Professor Award for the 2000-01 academic year to Michael Barry O’Brien, an associate professor of economics and director of the MBA program at FMU.  O’Brien has been a member of the FMU faculty since 1988.

 Three other FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors).  They were Leah Katherine Gibbons of Fort Mill, John Martine Watson of Pinopolis, and Brian Charles Gehring of Cypress, Texas.

 Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were 10 students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89.  They were Doran McClain Dennis of Johnsonville, Christyn Renee Floyd of Aynor, Kelette Shawntel Foxworth of Latta, Andrea Lee Fraser of West Columbia, Marie Caprice Garrett of Aiken, Jennifer Ann Gibbons of New Zion, Holton Davis Hill of Marion, Alana Beth Jones of Hartsville, Candace Marie Smith of Lexington, and Jill Elizabeth Stephens of Harare, Zimbabwe.

 Twenty-three students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor).  They were Matthew Thomas Biviano of Little Mountain, David Corley Blease of Columbia, Emily Louise Culbertson of Bennettsville, Nickolas Thomas Fraser and Joshua Eugene Jackson of West Columbia,  Melissa Jayne Hoffman of Sumter, Penny Denise Kerns of Chesterfield, Misty Nicole Lee of Coward, Shelley Lynn Evans Lowder of New Zion, and Sheron Denise Abraham, April Joy Beihl, Erin Nicole McManaway, Megan Starkey Pattillo, Rodney Christian Ruth Jr., Diane Lynne Taylor, and Christopher Eric Wilcox of Florence.

 Also, Den Mark Lynch Jr. of North Charleston, Ann Marie Maxwell of Pageland, Brandie Lynn Osborne of Salters, Timothy Scott Parker of Dillon, Julie Elizabeth Ruddle of Irmo, Ginger Elaine Tisdale of Kingstree, and Judson L.D. Ruig of Singleton, New South Wales, Australia.

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon David H. Wilkins of Greenville, the speaker of the S.C. House of Representatives;  J. Yancey McGill of Kingstree, a state senator representing District 32; and Ernest A. Finney Jr. of Sumter, retired chief justice of the S.C. Supreme Court. 

Rep. Wilkins was also the commencement speaker.

Richard N. Chapman, provost at FMU, presided at the commencement ceremony.  Luther F. Carter, president of FMU, gave the official welcome and conferred the degrees.

Pamela A. Rooks, director of the FMU Honors Program and professor of English, presented honor cords to Melissa Lyne Freeman of Mullins, Jennifer Ann Gibbons of New Zion, Brandie Lynn Osborne of Salters, Shelley Nichole Price of West Columbia, Martin Russell Taylor of Florence, and Judson L.D. Ruig of Singleton, New South Wales, Australia.  Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors Courses.

 James A. Brown Jr., a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to graduate students, while Melissa Johnson Emery, a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students.

 Sylvia R. Lufkin, director of the MUSC satellite nursing program at FMU, presented candidates for the nursing degrees.  The degrees were conferred by Maureen Ruth Keefe, dean of the MUSC College of Nursing.

 Six nursing students received their degrees with honor: Stacy Nichole Johnson of Galivants Ferry received her degree summa cum laude; Amy Nanett Cribb of Hemingway and Callie Anne Hanson of Florence received their degrees magna cum laude; and Patricia Lynette Ard of Hemingway, Tammy Michelle Owens of Marion, and Susan Staton-Martinez of Galivants Ferry received their degrees cum laude.

May 2001 Francis Marion University Graduates

(NOTE:  Nursing degrees are awarded by the Medical University of South Carolina through a cooperative program with Francis Marion University.)

OUT-OF-STATE graduates:

GEORGIA: Leslie Ndidi Egbarin Jr., 3684 Lake Rabun Court, Buford, 30519, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management.

ILLINOIS: Michael Anthony Radosevich, 105 Marie, Collinsville, 62234, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies.

NEW YORK: William J. Spraul III, 16 Griffing Ave., Amityville, 11701, Bachelor of Business Administration, General Business.

NORTH CAROLINA: Lanette Brewington, 176 Sunset Road, Lumberton, 28358, Master of Science; Anna Elizabeth Kolbinsky, 814 Oakdale Drive, Hillborough, 27278, Bachelor of Science, Biology; Tara Maree Stegall, 8110 Hwy. 74 E., Marshville, 28103, Bachelor of Science, Biology; Wade Otho Tucker, P.O. Box 2406, Pinehurst, 28370, Bachelor of Science, Biology; Will Otho Tucker, P.O. Box 2406, Pinehurst, 28370, Bachelor of Science, Biology.

OHIO: Adam Henry Weiner, 2630 Patrice Lane, Maumee, 43537, Bachelor of Science, Physics.

OREGON: Kristen Dawn Burt, 3039 NW Overlook Drive, #1115, Hillsboro, 97124, Bachelor of Science, Psychology.

PENNSYLVANIA: Sharron Natasha Vaughn, 1341 Farrington Road, Philadelphia, 19151, Bachelor of Science, Psychology.

TEXAS: Brian Charles Gehring, 12814 Cloverwood, Cypress, 77429, Bachelor of Business Administration, Business Economics, Summa Cum Laude; Amanda Kay Harris, 2563 Bluebonnet Drive, Richardson, 75082, Bachelor of Science, Psychology.

VIRGINIA: Megan Marie Duran, 54 Greenridge Drive, Stafford, 22554, Bachelor of Science, Computer Science; Denise Anne Hornbeck, 2626 Pleasant Run Drive, Richmond, 23233, Bachelor of Science, Psychology; Lonsdale L. McCullum, 373 Reno Way, Herndon, 20170, Bachelor of Science, History.

INTERNATIONAL: Agustin Estefanell, Hidalgos 517/601, Montevideo, Uruguay, Bachelor of Business Administration, General Business; Mario Musa, Mostar, Bosnia and Herzegovinia, Master of Business Administration; Andrew Robert Grant Ross, 36 Taunton Road, Pietermaritzburg, South Africa, 03201, Bachelor of Business Administration, Management, Summa Cum Laude; Judson L.D. Ruig, 30 Simpson tce, Singleton, New South Wales, Australia, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude; Jill Elizabeth Stephens, 3 Hampshire Road,Greendale, Harare, Zimbabwe, South Africa, Bachelor of Science, Economics, Magna Cum Laude; Martin Russell Taylor, Richards Bay, South Africa, Bachelor of Science, Biology.

SOUTH CAROLINA graduates (by county):

Aiken: Carlos Demetrius Baxley, 648 Allison St., Aiken, 29801, Bachelor of Arts, Mass Communication; Marie Caprice Garrett, 215 Saddlejump Place, Aiken, 29801, Bachelor of Arts, Mass Communication, Magna Cum Laude.

Barnwell: Lameka Shondel Smalls, 1610 8th St., Barnwell, 29812, Bachelor of Science, Elementary Education.

Berkeley: Darryle Lavor Collins, 114 Collins Hill, Wando, 29492, Bachelor of Science, Biology; April Lakeisha Cooper, 144 Red Cedar Drive, Goose Creek, 29445, Bachelor of Arts, Mass Communication; Quadaffi Jamal Gaither, 167 N. Rahway Road, Goose Creek, 29445, Bachelor of Science, Computer Science; Den Mark Lynch Jr., 5753 St. Angela Drive, North Charleston, 29418, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; John Martine Watson, P.O. Box 490, Pinopolis, 29469, Bachelor of Science, Mathematics, Physics, Summa Cum Laude.

Calhoun: Michael Pittman Beckham, 407 Rucker Drive, St. Matthews, 29135, Bachelor of Arts, Mass Communication.

 Charleston: Leondra Hallique Green, P.O. Box 492, Johns Island, 29457, Bachelor of Arts, Mass Communication; Pamela LaToya Jones, 6910 Townsend Road, Charleston, 29406, Bachelor of Science, Political Science; TaKwanda Kizze' Little, 8 Bossis Drive, Charleston, 29407, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Lesley Ann Sechrist, 719 Wildwood Road, Charleston, 29412, Bachelor of Arts, Mass Communication; Patricia Frances Young, 676 Serotina Court, Mt. Pleasant, 29464, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management.

Chesterfield: Elizabeth Suzanne Eddins, Rt. 1 Box 44, Chesterfield, 29709, Bachelor of Science, Political Science; Amanda Jane Funderburk, P.O. Box 102, Pageland, 29728, Bachelor of Arts, Mass Communication; Laura Marie Howle, 222 Brock St., Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Political Science; Penny Denise Kerns, Rt. 3, Box 384-B, Chesterfield, 29709, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Barbara Ann Leaird, 208 E. Blakeney St., Pageland, 29728, Master of Education; Ann Marie Maxwell, Rt. 3 Box 263, Pageland, 29728, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; William Forrest Maxwell, Rt. 4 Box 263, Pageland, 29728, Bachelor of Business Administration, Marketing; Kathryn Charlotte McDougald, Rt. 3 Box 357, Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Early Childhood Education.

Clarendon: Tiffany Nicole Blakely, Rt. 1 Box 258, New Zion, 29111, Bachelor of Arts, Mass Communication; Jennifer Ann Gibbons, P.O. Box 6, New Zion, 29111, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude; Jodie Elizabeth Leviner, P.O. Box 221, Turbeville, 29162, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Shelley Lynn Evans Lowder, Rt. 1 Box 103A-2, New Zion, 29111, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude.

Darlington: Mary B. Abraham, 322 Thoroughbred, Hartsville, 29550, Master of Education; Kwanza Keon Benjamin, 2201 Rockcrest Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Accounting; Tracey Lenell Bynum, 1216 Pilgrim Drive, Darlington, 29540, Bachelor of Science, Biology; Brian Kelly Cunningham, 210 Athol St., Darlington, 29532, Bachelor of Science, Mathematics;Toy Ervin Dutton, 1413 W. Carolina, Hartsville, 29550, Master of Education; Lila M. Guy, 1311 Robinson St., Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology; Miranda Lane Holloman, 319 Creighton St., Hartsville, 29550, Master of Science; Alana Beth Jones, 526 Parkview Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude; Tara Maitresse McDaniel, 812 Havenwood Court, Hartsville, 29550, Bachelor of Arts, Mass Communication; Heather Michele Mims, 224 Country Club, Darlington, 29532, Bachelor of Science, Psychology; Angela Windham Polk, 114 N. Darlington, Lamar, 29069, Master of Education; Sarah Elizabeth Rush, P.O. Box 1311, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Management; Michael Brian Winburn, 950 Fox Hollow Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Sociology.

Dillon: Kelette Shawntel Foxworth, 6407 Catfish Court, Latta, 29565, Bachelor of Science, Political Science, Magna Cum Laude; Kelly Mikelle Hyatt, 3050 Pyerian Road, Dillon, 29536, Bachelor of Science, Biology; Alicia Marie Lane, 102 Berry Circle, Latta, 29565, Bachelor of Science, Early Childhood Education; William Holmes McLaurin, 1711 Forest Drive, Dillon, 29536, Bachelor of Science, Political Science; E. Franklin Oliver, 302 S. 3rd Ave., Dillon, 29536, Bachelor of Science, Biology; Timothy Scott Parker, 403 Lennon Court, Dillon, 29536, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Frances Elizabeth Sanderson, 1059 E. Leitner St., Latta, 29565, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Chanda Christie Smith, 139 Pee Dee Church, Dillon, 29536, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management.

Dorchester: Shanetta Monique Carr, 104 Blackwell Ave., Summerville, 29485, Bachelor of Science, Biology; Joanna Lynn Rish, 103 Westminster Ave., Summerville, 29485, Bachelor of Arts, Mass Communication.

Edgefield: Ruben LaTika Freeman, 2 Ashley Circle, Trenton, 29847, Bachelor of Arts, Mass Communication; Kenneth O'Nell Williams, Rt. 1 Box 318-A, Johnston, 29832, Bachelor of Science, Computer Science.

Florence: Sheron Denise Abraham, 329 N. Church St., Florence, 29506, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Robert Steven Anderson, 408 E. Rico Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Political Science; Tricia Ann Anderson, 935 E. Twin Church Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Psychology, Sociology; James Brian Barbour, 323 S. Bronco Road, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; April Joy Beihl, 823-F South Parker, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management, Cum Laude; Christopher E. Bridges, 2808 Juniper Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Political Science; Susan Renee Broach, 4519 Cato Road, Effingham, 29541, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Nell McCartha Brodie, 1214 Dunvegan Road, Florence, 29501, Master of Education; Clifford Antonio Brooks, 3317 Whipporwill, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Biology; Patrice Letril Cain, 1100 S. Mayfair Terrace Apt. I4, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Chad Jefferson Chapman, 109 W. Caudle Ave., Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Robert LaRoy Cox IV, 1323 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology; Cristy Bess Daniel, Florence, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Doran McClain Dennis, P.O. Box 343, Johnsonville, 29555, Bachelor of Business Administration, Accounting, Computer Information Systems Management, Magna Cum Laude; Brian Christopher Denny, P.O. Box 1419, Lake City, 29560, Master of Science; Vivian Elizabeth DeVault, 3139 Landgrant Drive, Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Accounting; Cary Pavnick Dowdy, Pamplico, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Karen Michelle Evans, Pamplico, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Rebecca Melissa James Evans, 1512 Anita Circle Lot 3-11, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Finance; William Walton Evans, 3715 Old Salem Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Business Administration, Marketing; Andreca Marietta Faison, 911 N. Irby St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Justin Neville Files, 405 Harborough Court, Florence, 29501, Bachelor of Science, History; Michael Shay Frye, 997 Casselman Road, Scranton, 29591, Bachelor of Business Administration, Marketing; Samieka Cecelia Gambrell, 1118 F 3rd Loop Road, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Mass Communication; Fanika Rachelle George, Florence, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Kevin D. George, 3211 TV Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Callie Anne Hanson, Florence, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Magna Cum Laude; David Allan Hattman, 2162 Twin Bridge Drive, Florence, 29505, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Erwin Steve Hicks Jr., 2211 S. Eaton Circle, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Joshua Hamilton Hicks, 806 F South Parker Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude; Jessica Mary Hood, 708 Firestone Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education; Dianne Elizabeth Hughes, 1808 Bellevue Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Uwanda Loretta Isaac, 1805 Beth Court, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Charlotte Rion Jones, 811 Mohawk Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Patrick Wayne Jones, 932 Whitehall Circle, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Rebecca Ann Jones, 5404 Callie Young Road, Effingham, 29541, Bachelor of General Studies, Bachelor Of General Studies; Stacy Iris Jones, 4117 Pelican Lane, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Misty Nicole Lee, 903 W. New Hope Road, Coward, 29530, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Joshua Jones Lockhart, 116 Lakewood Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Physics; Laura Ann Madden, 4711 Pat Ln Apt. D1B, Florence, 29506, Bachelor of Arts, Mass Communication; Andrew Graham Matthews, 2616 Oakstump Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Arts, Mass Communication; Ronald Glenn Matthews, 214 Fountain Drive, Scranton, 29591, Bachelor of Science, History; Melissa Marie Maxwell, 1908 Damon Drive, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Visual Arts; Samantha McAllister, 2615 S. Hill Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Biology; Kimberly Marie McDonald, 4711 Pat Ln Apt. C2A, Florence, 29506, Bachelor of Arts, Psychology; Susan Elizabeth McGee, 2501 W. Andover Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Psychology; Kawanna McKenzie, 586 Constitution, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Elementary Education; Bartley Gabriel McLendon, 701 Coventry Lane, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Erin Nicole McManaway, 1211 Spring Branch, Florence, 29501, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude; Thomas Owen McNulty, 2418 Knightsbridge Road, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Visual Arts; Sherry Godwin Melton, 1325 McKnight Road, Scranton, 29591, Bachelor of Science, Biology; Bryan Christopher Miles, 3061 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Computer Science; Christina Elizabeth Miles, 1627 Courtney Point, Coward, 29530, Bachelor of Science, Biology; Frenetta Roxshene Miller, 5829 Liberty Chapel Road #C, Florence, 29506, Bachelor of Science, Political Science; Meredith Jean Muirhead, 2706 Myrtle Drive, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Mass Communication; Stephanie Erin Muirhead, 2706 Myrtle Drive, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Mass Communication; Toby Larue Nelson, 435 Morris St. Lot 70, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Chemistry; Jennifer Ariel Parnell, 100 Ward Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Psychology; Brian William Parrott, 2375 Pamplico Hwy., Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Marketing; Megan Starkey Pattillo, 1200 Jackson Ave., Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Michelle H. Pittard, 203 Firestone Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Chemistry; Jennifer Gail Ponton, 2822 Francis Marion Road, Florence, 29506, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Jillian Brigitta Ratliff, 2708 Ridgecrest Circle, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education; Rodney Christian Ruth Jr., 2620 Spring St., Florence, 29505, Bachelor of Science, Political Science, Cum Laude; Kamille Davis Samra, 502 Camellia Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; Natalie Renee Small, P.O. Box 681, Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Marketing; Ruth Dianne Southerland, 212 R Bar M. Ranch Road #8, Florence, 29501, Bachelor of Science, Art Education, Summa Cum Laude; Felicia Renee Spradley, 3737 Gable Terrace, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Biology; Marian Jeanette Stokes, 2303 Vance Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Psychology; Tracy Montrice Swinney, 1014 W. Marion St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Art Education; Diane Lynne Taylor, 3082 W. Court Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Rebekka Joye Tebalt, 3116 S. Canal Drive, Florence, 29504, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Pamela Paul Turner, 821 King Ave., Florence, 29501, Master of Business Administration; Michael Scott Walters, 1515 McElveen Terrace, Florence, 29505, Bachelor of Science, Computer Science; Christina Dianne Watford, 2018 Herring Place, Florence, 29506, Bachelor of Science, Biology; Christopher Eric Wilcox, 420 S. McQueen St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Computer Science, Cum Laude; Shannel Anita Williams, 505 Hickory St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Mathematics; Timothy D. Williams, 1419 Valparaiso T8, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Finance; Heather Hyatt Williamson, Florence, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Pamela Sharonna York, 340 Elm St., Lake City, 29560, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management.

Georgetown: Adam Christopher Blyden, 68 Gravel Gully Road, Georgetown, 29440, Bachelor of Science, Chemistry; Melita Leslie Britton, 211 Royal Pine Drive, Georgetown, 29440, Bachelor of Science, Sociology; Kimberly Michelle Cribb, 662 Third Ave., Georgetown, 29440, Master of Education; Kenya Jametrica Frasier, 111 Evans Place, Georgetown, 29440, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management; Kindle V. Johnson, 2122 Emanuel St., Georgetown, 29440, Bachelor of Science, Sociology; Amy Ann McDonald, 539 Harvestmoon Ave., Georgetown, 29440, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Geneva Monique Wright, P.O. Box 104, Seabrook, 29940, Bachelor of Science, Sociology.

Greenville: John Charles Kennington Jr., 110 Maple Brook Court, Simpsonville, 29681, Bachelor of Science, Political Science.

Horry: Christyn Renee Floyd, 1030 9th Ave., Aynor, 29511, Bachelor of Science, Mathematics, Magna Cum Laude; Raydeenya Evon Gamble, 714 Pine Ridge Circle, Conway, 29526, Bachelor of Science, Psychology; Lolesha Grayer Huffman, 1404 Gum Street, Aynor, 29511, Bachelor of Arts, Mass Communication; Stacy Nichole Johnson, Galivants Ferry, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Summa Cum Laude; Susan Staton-Martinez, Galivants Ferry, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Cum Laude; Shernika Tamara May, 1524 Loop Circle, Longs, 29568, Bachelor of Science, Biology; Jessica Rose Reynolds, Myrtle Beach, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Cathy Elayne Stathos, 1931 E. Bent Grass, Myrtle Beach, 29575, Master of Science; Alicia Paulette Williams, Loris, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Shannon Caroline Williams, 797 University For, Conway, 29526, Master of Science.

Kershaw: Jonathan Mark Cook, 417 N. Matson St., Kershaw, 29067, Master of Education; Kimberly Ann Ruark, 1078 Pepper Ridge, Lugoff, 29078, Bachelor of Science, Elementary Education.

Lancaster: Leighton Wesley Bell, 2276 Sunshine Road, Lancaster, 29720, Bachelor of Arts, Mass Communication.

Lee: Jime Lynn Charlesworth, 172 S. Darlington Hwy., Bishopville, 29010, Master of Education.

Lexington: Christin M. Bradshaw, P.O. Box 1115, Lexington, 29071, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification; Andrea Lee Fraser, 126 Half Moon Drive, West Columbia, 29172, Bachelor of Science, Mathematics, Magna Cum Laude; Nickolas Thomas Fraser, 126 Half Moon Drive, West Columbia, 29172, Bachelor of Business Administration, Marketing, Cum Laude; Joshua Eugene Jackson, 1136 Tarrytown Lane, West Columbia, 29170, Bachelor of Science, Physics, Cum Laude; Kimberly Frances McGoldrick, P.O. Box 3451, West Columbia, 29171, Master of Science; Shelley Nichole Price, 1747 Holly Hill Drive, West Columbia, 29169, Bachelor of Science, Biology; Julie Elizabeth Ruddle, 1721 Freshly Mill, Irmo, 29063, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Candace Marie Smith, 156 Virginia Pine, Lexington, 29073, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; Theresa Merideth Tompkins, 13 River Bottom Road, Irmo, 29063, Bachelor of Science, Art Education.

Marion: Rebecca Lynn Buffkin, 203 Raft St., Nichols, 29581, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Janet Stephanie Foil, 1007 Myrtle St., Mullins, 29574, Bachelor of Business Administration, Accounting, Finance; Melissa Lyne Freeman, 3605 E. Hwy. 917, Mullins, 29574, Bachelor of Arts, English-Applied; Torry Dean Gerald, 606 S. Spring St., Marion, 29571, Bachelor of Science, Psychology; Moni Allyn Grainger, 6508 Hwy. 917, Nichols, 29581, Bachelor of Science, Elementary Education; Holton Davis Hill, 112 Boxwood Drive, Marion, 29571, Bachelor of Science, Computer Science, Magna Cum Laude; Pauline Adessa-Ann Holmes, 4103 Hwy. 9, Marion, 29571, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish; Jennifer Richardson Loveless, 3505 Mimosa Drive, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Psychology; Joyce Ann McRae, 302 Oliver St., Marion, 29571, Master of Science; Tammy Michelle Owens, Marion, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Cum Laude; Heather Marie Sawyer, 902 Hugh Lewis Court, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Elementary Education; Terrence Maurice Scott, 238 Dillon St., Mullins, 29574, Bachelor of Business Administration, Finance; Carlar Michell Stroud, 7517 E. Hwy. 76, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Biology; Schinitra Ti’Onette Swinney, 712 Stewart St.., Marion, 29571, Bachelor of Science, Biology; Paul Allen Wallace, 1208 N. Cherokee, Marion, 29571, Bachelor of Arts, History; Billy Wayne Wiggins, Sellers, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC.

Marlboro: Lewis Milton Austin III, 146 East High St., Blemheim, 29516, Bachelor of Science, Chemistry; Emily Louise Culbertson, 306 Oakwood St., Bennettsville, 29512, Bachelor of Business Administration, Computer Information Systems Management, Cum Laude; Angela Evette Moore, Bennettsville, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC.

Newberry: Matthew Thomas Biviano, 141 Billy Meetze Road, Little Mountain, 29075, Bachelor of Science, Mathematics, Cum Laude.

Richland: Geneva Erica Andrews, 100 Tawny Branch Road, Columbia, 29212, Bachelor of Science, Political Science; David Corley Blease, 6501 Fisher Ave., Columbia, 29209, Bachelor of Science, Mathematics, Cum Laude; Kimberly Amanda Davenport, 261 Piney Grove Road, Columbia, 29210, Bachelor of Science, Sociology; James Robert Jones, 1629 Morninghill, Columbia, 29210, Bachelor of Arts, Theatre Arts, English-Liberal Arts; Laurel Elizabeth Kenerson, 316 Hogan’s Run, Columbia, 29229, Bachelor of Science, Political Science; Tarsha Brooker Stevenson, 4237 Donovan Drive, Columbia, 29210, Bachelor of Science, History; Kenneth John Stokes II, 1904 Greenwyche Ave., Columbia, 29210, Bachelor of Science, History; Kelvin Maurice Stover, 1329 North Springs, Columbia, 29223, Bachelor of Science, Biology; Bianca Rochelle Tidwell, 1707 Craven St., Columbia, 29203, Bachelor of Arts, Mass Communication.

Spartanburg: David Oliver Martinez, 108 Jordan Creek Road, Inman, 29349, Bachelor of Arts, Theatre Arts, Modern Language-French.

Sumter: Brian Odell Albert, 3420 Hwy. 15 South, Sumter, 29150, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Phyllis Tereasa Milligan Bryant, 3675 Hwy. 15 North, Sumter, 29153, Master of Education; Yolyndra Shavon Green, 123 North Pike West, Sumter, 29153, Bachelor of Arts, Sociology; Melissa Jayne Hoffman, 2605 Circleview Drive, Sumter, 29154, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; David Joseph Holton, 10 Deer Manor, Sumter, 29150, Bachelor of Business Administration, Management; Kelly Lynn Jackson, 4125 Livingwood Drive, Sumter, 29154, Master of Education; Lara Catherine Munnerlyn, 24 Carrol Drive, Sumter, 29150, Bachelor of Arts, Visual Arts; Nicole Jordan Rembert, P.O. Box 3252, Sumter, 29151, Master of Education; Margaret Carol Taylor, 2070 Essex Drive, Sumter, 29154, Bachelor of Science, Psychology; Sheila Kelly Ward, 2695 Circleview, Sumter, 29154, Master of Education.

Williamsburg: Patricia Lynette Ard, Hemingway, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Cum Laude; Keicha Marya Chandler, Rt. 3 Box 83, Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Amy Nanett Cribb, Hemingway, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Magna Cum Laude; Jacqueline Elizabeth Dorrell, Rt. 1 Box 300, Cades, 29518, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Stephanie Evette Franklin, Rt. 1 Box 205, Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Political Science; Charlynn Tara Fuller, 806 Sandy Bay Road, Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Biology, History; Nicholas Wayne Lewis, 1639 Squirrel Run, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Political Science; William Marcellous McCrea, Rt. 3 Box 158, Kingstree, 29556, Bachelor of Business Administration, Management; Luann Collins Mezzatesta, Rt. 1 Box 271A, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; Frank Bassett Nexsen, 100 W. Academy St., Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Political Science; Brandie Lynn Osborne, Rt. 1, Box 120B, Salters, 29590, Bachelor of Business Administration, Marketing, Cum Laude; Melissa Adrienne Thomas, Rt. 4 Box 204, Kingstree, 29556, Master of Education; Ginger Elaine Tisdale, Rt. 1 Box 196, Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude.

York: Anthony Joe Dixon, 1513 Stroupe St., Rock Hill, 29730, Bachelor of Science, Biology; Leah Katherine Gibbons, 1067 Honebee Trail, Fort Mill, 29715, Bachelor of Arts, Visual Arts, Summa Cum Laude; Derrick Wayne Lark, 349 Frayser St., Rock Hill, 29730, Bachelor of Science, Biology; Jill Newnam Lee, 512 Tanner Ridge, Rock Hill, 29730, Master of Education; Michelle Ann Reece, 119 Stonepost Road, Rock Hill, 29730, Master of Education; Heather Gazjuk Sheppard, 1831 Paces River, Rock Hill, 29732, Master of Science.

#203/5-5-2001

Last Published: May 6, 2004 11:00 AM
Empowered by Extend, a school software solution from