Public Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2001

FMU names students to President's List, Dean's List

FLORENCE, S.C. – Officials at Francis Marion University have named 223 full-time students and 24 part-time students to the President’s List, and 381 full-time students and 32 part-time students to the Dean’s List for the 2000 fall semester.

Of those students listed on the President’s List, 133 earned perfect 4.0 grade point averages for the semester, the highest possible ratio a student can receive. 

Full-time students named to the President’s List must have taken at least 12 semester hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester. Students named to the President’s List must have earned a 3.75 or higher GPA for the semester.

Full-time students named to the Dean’s List must have taken at least 12 hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester. Dean’s List students earned a GPA for the semester between 3.25 and 3.749.

Grade point averages are based on a 4.0 system.

Full-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)

INTERNATIONAL: Reginald Akrong, 733 Upper Wentwort, Hamilton, Ontario, Canada, 39145, Biology; *Maria Alexinskay, Kiev, Ukraine, Business Economics; *Maki Aruga, 5024-562 Kasakata, Kauagoe, Japan, Accounting, Computer Information Systems Management; *Clinton Pinder, P.O. Box 9682, Edenglen, Johnannesburg, South Africa, 01613, Accounting; *Andrew Robert Grant Ross, 36 Taunton Rd., PMB, South Africa, 03201, General Business Administration; *Stefanie C. Schaller, Sibeliusstr 9, Nurenberg, Germany, 90491, General Business Administration; *Jill E Stephens, Harare, Zimbabwe, Undecided.

GEORGIA: William Floyd Brannen, 618 Southbridge, Savannah, 31405, Psychology.

ILLINOIS: Laurie Niego, 3514 W. 196th St., Homewood, 60430, General Business Administration.

INDIANA: *Joanna L. Tincher, R 13 Box 230, Bedford, 47421, Elementary Education.

NEVADA: Emily Christen Reid, 14455 Ghost Rider, Reno, 89511, Psychology.

NEW YORK: Sabina Gloria Sapienza, 1 Miller Ave., Shoreham, 11786, Finance.

NORTH CAROLINA: Rebecca A. Robb, 405 2nd St., Sunset Beach, 28468, History.

OHIO: *Katherine Lee Lathan, 7286 Jethve Lane, Cincinnati, 45243, Mathematics, Modern Language-Spanish.

TENNESSEE: *Anne E. Gioscia, 1303 Woodpointe Drive, Jefferson City, 37760, Biology.

TEXAS: Brian Charles Gehring, 12814 Cloverwood Drive, Cypress, 77429, Business Economics.

SOUTH CAROLINA (by county):

Aiken: Jennifer M. Teuton, P.O. Box 69, Jackson, 29831, Biology.

Anderson: Candy J. Cannon, 103 Hillcrest Drive, Williamston, 29697, Computer Science, Visual Arts; Crystal J. Cannon, 103 Hillcrest Drive, Williamston, 29697, Mass Communication; *Anna G. Dean, 131 Cely Lane, Piedmont, 29673, Art Education.

Barnwell: *Joshua A. Gordon, P.O. Box 551, Blacksburg, 29702, Computer Science.

Beaufort: Geneva Monique Wright, P.O. Box 104, Seabrook, 29940, Sociology.

Berkeley: *Bradley A. Sponic, P.O. Box 324, Goose Creek, 29445, Theatre Arts; *John Martine Watson, P.O. Box 490, Pinopolis, 29469, Physics, Mathematics; *Sarah Elizabeth Winningham, 729 Timber Way, Moncks Corner, 29461, Accounting, Computer Information Systems Management.

Calhoun: *Bambi Lynn Gaffney, Rt. 5 Box 151-K, St. Matthews, 29135, Elementary Education.

Charleston: Matthew Howell Land, 1768 Chelwood Circle, Charleston, 29407; Joy Miranda Newton, 6566 Hyrde Park Road, Ravenel, 29470, English-Applied; Kenneth R. Owens Jr., 2006 Nitsa St., Johns Island, 29455, Computer Science.

Chesterfield: Robert Leo Blinkhorn, 18 Ridge Road, Cheraw, 29520, English-Teacher Certification; *Teri Jean Borgersrode Davis, Rt. 1 Box 417, McBee, 29101, Elementary Education; *William G. Horne III, Rt. 1 Box 5, Ruby, 29741, Computer Science; *Kathryn Charlotte McDougald, Rt. 3 Box 357, Cheraw, 29520, Early Childhood Education; Kevin A. O'Neal, Rt. 2 Box 1940, Patrick, 29584, Computer Science; *Pauline Gail Hinson Webber, 440 Clark St. Apt. D2, Cheraw, 29520, Elementary Education.

Clarendon: *Justin D. Driggers, Rt. 1 Box 297, Turbeville, 29162, Undecided; Jennifer Ann Gibbons, P.O. Box 6, New Zion, 29111, Elementary Education; Leah Katherine Poston Gibbons, P.O. Box 54, New Zion, 29111, Visual Arts; Shelley L.Evans Lowder, Rt. 1 Box 103A-2, New Zion, 29111, Elementary Education; *James Victor Mathis Jr., P.O. Box 38, Manning, 29102, Undecided; *Charles E. Scurry, P.O. Box 42, Turbeville, 29162, History; *Freddy Odom Teal Jr. P.O. Box 692, Turbeville, 29162, Elementary Education; Lakelia S. Tindal, P.O. Box 644, Manning, 29102, Biology.

Darlington: *Rebecca Sophia Baker, 1812 E. Bobo Newsom, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Robert Allen Blackmon, 1076 Georgeanna Lane, Darlington, 29532, English-Liberal Arts; *Amanda Elizabeth Boyd, 106 Tennessee Drive, Darlington, 29532, Early Childhood Education; *Allan Edmund Burgess Jr., 1081 Una Road, Lamar, 29069, English-Liberal Arts, General Business Administration; Johnny McLaurin Campbell Jr., 300 Journey's End, Darlington, 29540, Economics; Leslie M. Carter, 116 Wyandot St., Darlington, 29532, General Business Administration; *Stephanie Irene Cassidy, 1603 Morningside Drive, Hartsville, 29550, Elementary Education; Amy Renee Coker, 1529 High Pt. Road, Hartsville, 29550, Elementary Education; Alana Beth Jones, 526 Parkview Drive, Hartsville, 29550, Elementary Education; *Kirsten Elizabeth Jordan, 1081 Una Road, Lamar, 29069, Elementary Education; *Vickie Stevens Longo, 812 Oleander Drive, Darlington, 29532, History; Christopher Daniel McJunkin, 4344 Lake Swamp Road, Timmonsville, 29161, Visual Arts; *Alyson Heather Moore, 1029 E. Carolina Ave., Hartsville, 29550, Elementary Education; *Danielle M. Pierce, 1504 Burnt Branch, Hartsville, 29550, Political Science; *Esther Irene Robinson, 1810 Autumn Lane, Florence, 29501, Elementary Education; *Eunice Nicole Rogers, 2157 W. Old Camden, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Ashley Regina Wallace, 2568 Robinson View, Hartsville, 29550, General Business Administration.

Dillon: Erika Barnes, 2257 Bermuda Road, Lake View, 29563, Undecided; *Shannon Alicia Byrd, P.O. Box 1865, Dillon, 29536, Chemistry; *Casey Renee Demery, 121 China Drive, Latta, 29565, General Business Administration; *Claire J. Dunn, 1601 Maple Drive, Dillon, 29536, Undecided; *Marcie Louise Ellis, P.O. Box 47, Fork, 29543, Early Childhood Education; Britt N. Fore, P.O. Box 243, Hamer, 29547, Early Childhood Education; *Kelette Shawntel Foxworth, 6407 Catfish Court, Latta, 29565, Political Science; Henry L. Herron, 307 Lexyryan Court, Latta, 29565, Political Science; *Shenek Catrell Heyward, 610 Oaky Point Road, Dillon, 29536, Political Science, Mathematics; *Rachel Denise Jones, 3043 Old Mullins Road, Nichols, 29581, Accounting; Michael Joseph Kirby, P.O. Box 773, Latta, 29565, Finance; *Alicia Marie Lane, 102 Berry Circle, Latta, 29565, Early Childhood Education; *Eulah Franklin Oliver, 302 S. 3rd Avenue, Dillon, 29536, Biology; Timothy Scott Parker, 403 Lennon Court, Dillon, 29536, Biology; Frances Elizabeth Sanderson, 1059 E. Leitner St., Latta, 29565, Early Childhood Education; *Jennifer M. Stevens, 196 Cemetary Lane, Latta, 29565, Elementary Education; Shannon Norman Walker, 120 China Drive, Latta, 29565, Finance.

Dorchester: Alistair Marshall Connor, 1276 Zion Road, Dorchester, 29437, History.

Florence: *Paige Cook Alexander, 336 Windover Road, Florence, 29501, Elementary Education; *William S. Anderson, 4388 Twin Church Road, Timmonsville, 29161, Biology; *Colleen Ann Appleton, 4338 Blitsgel Drive, Florence, 29501, Visual Arts; *Shannon Marie Asko, P.O. Box 5825, Florence, 29502, Biology; April L. Atkinson, P.O. Box 12, Coward, 29530, Accounting; *Amber C. Ayers, 3629 Field Master, Timmonsville, 29161, Chemistry; Christy McAllister Beard, 782 Anderson Bridge, Scranton, 29591, Elementary Education; Amanda V. Bennett, 1513 Damon Drive, Florence, 29505, General Business Administration; *Keri Ann Bledsoe, 3625 Summertree Drive, Florence, 29506, Psychology; William Ashley Boyd, 4432 Peacan Grove, Florence, 29501, Political Science; Kimrey Ann Brewer, 120-E Toledo Drive, Florence, 29505, Early Childhood Education; *Kelly Louise Brown, 2212-J7 Pamplico, Florence, 29505, Computer Information Systems Management; Tracy Montrice Burgess, 1014 W. Marion St., Florence, 29501, Art Education; Beth J Cameron, 4831 Eureka Road, Florence, 29506, Accounting; *Katrina Idell Cannon, 3749 W. Hoffmeyer, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Lisa Chalian, 118 E. Thorncliff Road, Florence, 29505, Visual Arts; Melissia Dawn Cox, 50 Chalmers Row, Florence, 29501, Psychology; Daniel Paul Crowder, 1407 Yellowstone Drive, Florence, 29505, Computer Science; *Jamie R. DeWeerdt, 3409 Trenton St, Florence, 29501, General Business Administration; *Belinda E. Elmore, 1417 Woods Road, Florence, 29501, Elementary Education; *James Clayton Estridge, 614 McKeithan Rd., Florence, 29501, Elementary Education; *Amy Danielle Evans, 1811 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, English-Liberal Arts; Marjorie Marie Ferguson, 1006 Sherwood Drive, Florence, 29501, Accounting; *Tara Finette Floyd, 254 Magnolia Drive, Lake City, 29560, Early Childhood Education; *Jeremiah C. Fowler, 510 Arbor Drive, Florence, 29501, Biology; Herman Howard Funderburk, 1477 Delta Mills Road, Pamplico, 29583, Computer Information Systems Management; Panagiotis A. Gioldasis, 1300 Berkley Ave, Florence, 29505, Computer Science, Mathematics; *Merideth Paige Grooms, 203 Harvest Road, Coward, 29530, Biology; Klay Anne Hanks, 814-E S. Parker Dr, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Cynthia Gilmore Harrell, 1882 Westmoreland, Florence, 29505, Elementary Education; Jason Walter Hartley, 3714 E. Effingham, Effingham, 29541, Undecided; *Dalila Hassan, 4711 Patriot Lane Apt. B1A, Florence, 29506, Modern Language-French; *Cynthia Carol Hatcher, 3029 S. Dawn St., Florence, 29505, Early Childhood Education; *Georgia Stone Hess, 2420 Knightsbridge, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Joshua Hamilton Hicks, 806-F S. Parker Dr., Florence, 29501, Elementary Education; *LaShawn Talechia Johnson, 522 McGregorar, Lake City, 29560, Elementary Education; *Lisa Batchelor Johnson, 3209 Country Creek, Effingham, 29541, Elementary Education; *Patricia Kelley Johnson, 2403 Broad Drive, Florence, 29505, Elementary Education; Sydney H. Kale, 1303 Rollins Ave., Florence, 29505, Political Science; Casey Michelle Keels, 623 Dunwoody Road, Florence, 29501, English-Applied; *Jennifer Lynn Kohler, 158 S.Homestead Drive, Florence, 29501, Pre-Nursing; Crystal J. Lambert, 4181 Oak Grove Road, Effingham, 29541, Medical Technology; Rick S. Lanter, 1428 Center Road, Timmonsville, 29161, Undecided; Misty Nicole Lee, 903 W. New Hope Road, Coward, 29530, Biology; *Stephanie Paige Lewis, 3229 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Accounting, Economics; Traci M. Lincoln, 840E S. Parker Drive, Florence, 29501, Elementary Education; *Christy E. Lintz, 1325 Edgewood Ave., Florence, 29501, General Business Administration; *Jennifer Hall Liston, 3817 W. Percy Drive, Florence, 29501, Biology; *Marian D. Lowder, 1404 Olanta Hwy., Lake City, 29560, Biology; Lindsay N. Martin, 5232 Reynolds Road, Effingham, 29541, Chemistry; *Shelly Eaddy Martin, 6115 Topsy’s Lane, Effingham, 29541, Elementary Education; *Steven B. McCracken, 3428 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Physics; *Kimberly M. McDonald, 4711 Patriot Lane Apt. C2A, Florence, 29506, Psychology; Elizabeth R. McDowell, 1700 Woods Drive, Florence, 29505, Computer Science; Edward Hugh McElveen, Rt. 1 Box 368, Lake City, 29560, Biology; *April Gayle McGee, 555 New Coward Road, Coward, 29530, Biology; *Kris Brian McWhite, P.O. Box 145, Pamplico, 29583, Economics; Brandi M. Morris, 2628 Whitestone Drive, Florence, 29505, English-Liberal Arts; Meredith Jean Muirhead, 2706 Myrtle Drive, Florence, 29505, Mass Communication; Stephanie Erin Muirhead, 2706 Myrtle Drive, Florence, 29505, Mass Communication; *Mark Austin Perry, P.O. Box 1033, Johnsonville, 29555, Biology; *Aubrey A. Phillips, 727 Briarleigh Drive, Florence, 29501, Undecided; Dawn Lynne Porter, 312-2D Rainbow Drive, Florence, 29501, Psychology; *Jennifer L. Poston, 1130 McAllister, Lake City, 29560, Political Science; Ryan O. Poston, 205 E. Bazen Road, Pamplico, 29583, Political Science; *Jennifer D. Purvis, 6524 Purvishire Road, Effingham, 29541, Pre-Nursing; *Marcie Elaine Purvis, 4352 Milestone Lane, Florence, 29505, Accounting; *David Aubrey Richardson Jr., 4540 Blitzgel Road, Florence, 29501, Political Science; Tywanda Ford Robinson, 241 Quinby Circle, Quinby, 29506, Elementary Education; Joanne Elizabeth Rose, 1324 Pinckney Ave., Florence, 29505, Psychology; *Amy M. Ross, 1465 Wisteria Drive, Florence, 29501, Computer Science; Odette Melinda Saleeby, 1739 Progress St, Florence, 29501, Accounting, Computer Science; *Corina V. San-Marina, 1525 Tanglewood Circle, Florence, 29501, General Business Administration; Deborah Lynn Saverance, 318 Dusenbury Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Margaret J. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, Modern Language-Spanish; *Richard W. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, History; *Kathleen Beulah Smith, 216 Dudley Drive, Lamar, 29069, Elementary Education; Kelly Michelle Smith, 3318 Ebenezer Chase, Florence, 29501, Theatre Arts; *Tamara S. Smith, 2159 Ginny Court, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Ruth D. Frink Southerland, 212 RBarM Ranch #8, Florence, 29501, Art Education; Elizabeth R. Sowell, 2797 Kintyre Road, Florence, 29501, Mathematics; Kelli Elizabeth Steen, 929 Sherwood Drive, Florence, 29501, Undecided; Crystal Michelle Stephens, 4515 Old South Drive, Timmonsville, 29161, Chemistry; *Diane Lynne Taylor, 3082 W. Court Drive, Florence, 29505, Early Childhood Education; *Ryan L. Taylor, 2314 Heron Drive, Florence, 29501, Elementary Education; *Rachel Annette Turner, 4546 Willow Creek, Florence, 29505, Biology; Kristy Lynn Vantleven, 5210-B Nattional Cemetery Road, Florence, 29506, English-Teacher Certification;Mark Eugene Wallace, 2814 Farmingdale Road, Florence, 29505, Undecided; *Sharon A. Watts, 3901 Gaskins Lane, Pamplico, 29583, General Business Administration; *Jessica Devon Wiggins, 1754 St. Anthony Drive, Florence, 29505, Biology; *Emily Rose Williams, 1409 Fairlane Drive, Florence, 29505, Accounting.

Georgetown: Rachel S. Bourne, 147 Edward Ave., Murrells Inlet, 29576, General Business Administration; Julie Ellen Hartley, 3152 Gapway Road, Georgetown, 29440, Elementary Education; Kella E. Player, 803 S. Cedar Ave., Andrews, 29510, Biology.

Greenville: Andrew G. Sopko, 109 Sandhurst Drive, Simpsonville, 29680, Medical Technology.

Horry: *Krystle L. Squires, 2286 Garner Road, Aynor, 29511, Pre-Nursing.

Kershaw: *Summer Ann Breymeyer, 1415 Sarsfield Ave., Camden, 29020, Elementary Education; *Lori Ann Gardner, P.O. Box 484, Bethune, 29009, Elementary Education.

Lancaster: Ashley D. Filyaw, 2561 Pineview Drive, Lancaster, 29720, Mass Communication.

Lexington: Andrea Lee Fraser, 126 Half Moon Drive, West Columbia, 29172, Mathematics; Joshua Eugene Jackson, 1136 Tarrytown Lane, West Columbia, 29170, Physics; Shelley Nichole Price, 1747 Holly Hill Drive, West Columbia, 29169, Biology.

Marion: *Melissa Lyne Freeman, Rt. 3 Box 142-C, Mullins, 29574, English-Applied; Moni A Grainger, 6508 Hwy. 917, Nichols, 29581, Elementary Education; Marjorie Elaine Henry, 202 E. End Street, Mullins, 29574, Art Education, Elementary Education; Ronald D. Hinson, II, 1752 Eulonia Road, Gresham, 29546, Management; Leah A. Howard, P.O. Box 200, Britton’s Neck, 29546, Pre-Nursing; Phyllis Jo Rogers Hyatt, 1830 Methodist Church, Marion, 29571, Early Childhood Education; April Nicole Johnson, 3452 Creech Road, Marion, 29571, Early Childhood Education; Jason D. Lambert, 409 W Godbold St., Marion, 29571, Chemistry; *Allen L. Lowrimore, 401 E. Godbold St., Marion, 29571, Undecided; Sandy Renee Nobles, 1735 W. Chapel Court, Marion, 29571, English-Teacher Certification; *Jennifer Ann Owens, P.O. Box 382, Marion, 29571, Elementary Education; Rachel Alice Rogers, 5904 Ora Road, Mullins, 29574, Elementary Education; *Emily Inez Shaw, 1201 Myrtle Street, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Aimee S. Wiggins, 1629 West Hwy. 76, Marion, 29571, Pre-Nursing.

Marlboro: Meredith O. Atkinson, 106 W. Tatum Ave., McColl, 29570, Biology; *Deneshia D. Brown, 711 Airport Road, Bennettsville, 29512, Early Childhood Education; *Emily Louise Culbertson, 306 Oakwood St., Bennettsville, 29512, Computer Information Systems Management; *Kimberly Lane Dillard, 3121 Magnolia Road, Bennettsville, 29512, Elementary Education; Michelle Nicole Locklear, 1262 Hubbard Farm, McColl, 29570, Accounting.

Newberry: *Matthew Thomas Biviano, 141 Billy Meetze, Little Mountain, 29075, Mathematics, General Business Administration.

Pickens: *Lindsay C. Cater, 117 Overbrook St, Pickens, 29671, Biology.

Richland: *Stacie Johnetta Gallman, P.O. Box 212022, Columbia, 29221, Elementary Education; *Wendy Jean Hines, 442 N. Royal Tower, Irmo, 29063, Elementary Education; Stacey Alaina Kelly, 609 Sutters Mill, Columbia, 29229, Art Education; *Genevieve E. LaRose, 2304 Old Field Road, Columbia, 29223, Computer Science; Justice C. Littlejohn, 1023 Lofty Pine, Columbia, 29212, Marketing; Christopher H. Newman, 21 Lost Creek Place, Columbia, 29212, Undecided; *Julie Elizabeth Ruddle, 1721 Freshly Mill, Irmo, 29063, Biology; Leslie Erin Tucker, 2103 Cunningham Road, Columbia, 29210, Psychology.

Saluda: *Angela Lynne Moser, Rt. 3 Box 316, Saluda, 29138, Elementary Education.

Spartanburg: Melissa Anne Weaver, 104 Berry’s Pond, Duncan, 29334, Biology.

Sumter: Lori Beth Atkinson, 1045 Foxridge Court, Sumter, 29150, Elementary Education; *Kenneth M. Broadway, 1817 Appaloosa Drive, Sumter, 29154, English-Liberal Arts; *Pennie Lea McLeod, 305 Pearson Road, Sumter, 29150, Early Childhood Education; Robert Clyde Moore, 6630 Gulledge Court, Wedgefield, 29168, Management; *David Quinn Thibodeaux, 515 W. Calhoun St., Sumter, 29150, Biology.

Williamsburg: *Jacqueline Elizabeth Dorrell, Rt. 1 Box 300, Cades, 29518, Early Childhood Education; *Sharon Marie Grubb, 4 Florence Lane, Kingstree, 29556, General Business; *Patricia Collins Mezzatesta, Rt. 1 Box 271A, Hemingway, 29554, Biology; Rebecca A. Richardson, 1572 Pope Road, Hemingway, 29554, Art Education; *Olivia Maureen Simpson, 780 Williams Hill, Hemingway, 29554, Computer Information Systems Management; Cynthia D. Squires, 6369 Old Pee Dee R, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Ginger Elaine Tisdale, Rt. 1 Box 196, Kingstree, 29556, Elementary Education.

Part-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)

SOUTH CAROLINA (by county):

Darlington: *Ronnie Devon Huggins, 1965 E. Old Camden, Hartsville, 29550, Political Science; Tommy McIver Webb, 2328 Lide Springs, Darlington, 29540, Psychology.

Dillon: Michael Graham Hayes, 610 E. Washington, Dillon, 29536, Civil Engineering Technology.

Florence: Kimberly Melissa Barnhill, 2305-R W. Palmetto, Florence, 29501, Marketing; *Treze J. Beasley Jr., 604B Graham St., Florence, 29501, General Business Administration; *Lindsay Brice Bigham, 1806 Longwood Drive, Florence, 29505, Finance; *Rhonda A. Bryant, 3817 Breckridge Circle, Florence, 29505, Chemistry; Stacey L. Coker, 2708 Whirlaway Ave., Florence, 29505, Chemistry; Lori Ann Lambert Evans, 918 Swan Circle, Florence, 29501, Biology; *Leanne Tarlton Harter, 6106 Stagecoach Road, Effingham, 29541, Biology; *Crystal Lynn Helms, 4202 Claussen Road, Florence, 29505, Early Childhood Education; *Carlton Wesley Howell, 207 Chaney Grove, Timmonsville, 29161, Computer Information Systems Management; *Barbara J. Mays, 410 Wildwood Drive, Quinby, 29506, Sociology; *Shannan Sheree McCracken, 1815 Furman Drive, Florence, 29501, Biology; *Kawanna McKenzie, 586 Constitution, Lake City, 29560, Elementary Education; *Robyn Dawn Morgan, P.O. Box 353, Pamplico, 29583, English-Liberal Arts; Steven Ray Osborn, 2138 Warner St., Florence, 29501, Business Economics; Jon Blair Owens Jr., 3705 Springfield Drive, Florence, 29501, Accounting; *Lameka Shondel Smalls, 1620-#15 Gregg Ave., Florence, 29501, Elementary Education; Timothy David Williams, 1419 Valparaiso T8, Florence, 29501, Finance.

Lee: *Scott Coleman Matherly, 119 Bradley Ave, Bishopville, 29010, Biology.

Marion: Anita La-Shon Dorsey, 614 Gregg St., Marion, 29571, Sociology; Suresh P Gopalakrishnan, 310 Cleveland St., Mullins, 29574, History.

Williamsburg: *Ann R. Williams, Rt. 1 Box 266, Hemingway, 29554, Computer Information Systems Management.

Full-time students on Dean’s List

INTERNATIONAL: Jelena Barykina, Ryazansey Prospect, Moscow, Russia, 10954, General Business Administration; Diana A. Caldarone, 4007 Selkirk Ave., Powell River, British Columbia, Canada, Undecided; Kathrin Hoffarth, Bottmingerstrasse, Ch 4142, Muenchenstein, Switzerland, Economics; Glynn Collis Hulley, P.O. Box 384, Port Alfred, South Africa, Mathematics; Yusuke Murata, 1641-6 Haruyama, Japan, Computer Science; Markus Florian Oertelt, Waldrebensteig 5, Berlin, Germany, Undecided; Daniel P. Popet, Pestalozzi str 32, Loerrach, Germany, Undecided; Magnus Samuelsson, Lootnantsgarden, Sweden, Management; Andreas Gerd Sohre, Anzengruberstr 31, Neubiberg, Germany, Finance; Richard Iain Warrin, 19 Mason Close New, Bulawayo, Zimbabwe, General Business Administration.

FLORIDA:  Amy Ann Birch, 7209 Arbor View Lane, New Port Riche, 34653, Biology; Andre S. Bovell, P.O. Box 7999, Patrick AFB, 32925, Mass Communication; Maritane Olibrun, 2022 Jacobs Place #F, Orlando, 32805, Biology.

GEORGIA: Joseph R. Llewellyn, 3851 Cedars Wood, Lawrenceville, 30244, Bachelor Of General Studies.

ILLINOIS: Jennifer Monique Melahn, 9064 Gross Point Road, Skokie, 60077, English-Liberal Arts.

KANSAS: Kelly Dawn Horak, P.O. Box 422, Rossville, 66533, Visual Arts; Janet Marie Rice, 5710 SW Fairlawn, Topeka, 66619, Business Economics.

KENTUCKY: Anne M. Hutchens, 2204 Janlyn Road, Louisville, 40299, English-Applied.

NEW JERSEY: Gretchen J. Freund, 1217 Paddock Place, Toms River, 08755, General Business Administration.

NORTH CAROLINA: Allison D. Amavisca, 8624 Windjammer Drive, Raleigh, 27615, Biology; Tara Maree Stegall, 8110 Hwy. 74 E., Marshville, 28103, Biology; Wade Otho Tucker, P.O. Box 2406, Pinehurst, 28370, Biology; Will Otho Tucker, P.O. Box 2406, Pinehurst, 28370, Biology.

OHIO: Kirk Robert Bevington, 1163 Lareen Court, Westerville, 43081, History; Christina Elizabeth Damlis, 7407 Rodney Court, Cincinnati, 45241, Biology; Amanda Leslie Liles, 11730 VanCamp Lane, Cincinnati, 45246, Biology; Jenny Lyn Michael, 8780 High Mill Ave., Canal Fulton, 44614, Mathematics; Justin Christopher Smith, 7970 Stemen Road, Pickerinton, 43147, Marketing; Joshua Allen Walters, 2286 Graham Road, Stow, 44224, Elementary Education; Adam H. Weiner, 2630 Patrice Lane, Maumee, 43537, Physics.

TENNESSEE: Brandy L. Hensley, 4828 Swafford Road, Cookeville, 38501, Accounting; Ryan Alexander Unger, 3427 Topside Road, Knoxville, 37920, Biology.

TEXAS: Amanda Kay Harris, 2563 Bluebonnet Drive, Richardson, 75082, Psychology.

VIRGINIA: AnnaMaria Karai, 6309#1 Smith St., Chincoteague, 23336, History; Eleanor Michelle Meehan, 3103 Waterside Lane, Alexandria, 22309, Computer Information Systems Management; Jessica C. Terrana, 2312 1st Settlers, Virginia Beach, 23456, General Business Administration.

WEST VIRGINIA: Rachel Leah Pack, 200 Miller Ave., Hinton, 25951, Mass Communication; Jessica E. Skarzinski, 299 Tuscawilla Hill, Charles Town, 25414, Undecided.

WISCONSIN: Andrew Russel Stout, 51128A Thompson Road, LaValle, 53941, Art Education, English-Liberal Arts; Jessica M. Welling, 905 Sixth St., Reedsburg, 53959, Sociology.

SOUTH CAROLINA (by county):

Aiken: Stephanie M. Bush, 5011 Fox Lair, Aiken, 29803, Accounting; Thomas Leland Drago Jr., 1807 Birch Drive, North Augusta, 29841, Finance, Economics; Marie Caprice Garrett, 215 Saddlejump Place, Aiken, 29801, Mass Communication.

Beaufort: Jamis Beth Allen, 4 Queen Crescent, Bluffton, 29910, Mass Communication; Joshua Israel Sack, 3020 Mink Point, Burton, 29906, Finance, Marketing.

Berkeley: Tracy Leigh Burke, 110 St. Mark Drive, Goose Creek, 29445, Elementary Education; Doquoi T. Green, 195 Fairfax Blvd., Goose Creek, 29445, Political Science; Brian T. Harris, 104 Colony Drive, Goose Creek, 29445, Computer Science; Jennifer Henry, 418 Annette Drive, Goose Creek, 29445, Biology; Sarah Alice Miller, 124 Youth Blvd., Moncks Corner, 29461, Biology; Heather Ila Strickland, 217 Ila’s Grove Lane, Bonneau, 29431, Sociology.

Charleston: Camille L. Dingle, 307 Old South Way, Mt. Pleasant, 29464, Marketing; Chiantia Equana Green, 4641 Hagan Road, Yonges Island, 29449, Computer Information Systems Management; Den Mark Lynch, Jr., 5753 St. Angela Drive, N. Charleston, 29418, Biology; Courtney A. McNeil, 809 McCants Drive, Mt. Pleasant, 29464, Dual Engineering; Elizabeth A. Peeler, 1485 Hwy. 17 N., Mt. Pleasant, 29464, Elementary Education.

Chester: Erin Michelle Holladay, 1110 Dogwood Lane, Chester, 29706, General Business Administration, Theatre Arts; Krystal E. Lathan, P.O. Box 354, Great Falls, 29055, Elementary Education.

Chesterfield: Ashley B. Adams, 213 Hawthorne Lane, Cheraw, 29520, General Business Administration; Yvonne M. Brown, 40 Watson Road, Cheraw, 29520, Computer Information Systems Management; James Ashley Driggers, 56 Cherokee Ave., Cheraw, 29520, Chemistry; Jessica R. Hopkins, P.O. Box 109, McBee, 29101, Biology; Laura M. Howle, 222 Brock St., Cheraw, 29520, Political Science; Penny Denise Kerns, Rt. 3 Box 384B, Chesterfield, 29709, Elementary Education; Matthew S. Pearce, 1806 Market St. Ext., Cheraw, 29520, Elementary Education.

Clarendon: Tiffany Nicole Blakely, Rt. 1 Box 258, New Zion, 29111, Mass Communication; Christy Nichole Blanding, Rt. 1 Box 45, Gable, 29051, Early Childhood Education; Crystal J. Ethridge, Rt. 1 Box 1525, Alcolu, 29001, Biology; Jeffrey D. Gray, 40 Oak Lane, Turbeville, 29162, Undecided; Jodie Elizabeth Leviner, P.O. Box 221, Turbeville, 29162, Early Childhood Education; James Anthony Rigdon, Rt. 6 Lot 37, Manning, 29102, Art Education.

Colleton: William T. Langdale, 811 Peurifoy Road, Walterboro, 29488, Biology; Brian M. Logan, 11780 Cottageville, Cottageville, 29435, Biology, Forest Management.

Darlington: ChiQuita Y. DuBose, 107 Farm St., Darlington, 29532, Accounting; William E. Flowers, P.O. Box 622, Hartsville, 29551, Undecided; Amanda Lois Hanks, 101 Ervins Pasture, Darlington, 29532, Pre-Nursing; Karen Melissa Hart, 622 Pinestraw St., Hartsville, 29550, English-Liberal Arts; Odis Wellington Hawkins III, 812 Cedar Creek Road, Hartsville, 29550, Political Science; Mitchell R. Helms, P.O. Box 8, Lydia, 29079, History; Jamie Mackenzie Hendrix, 910 Lakeview Blvd., Hartsville, 29550, General Business Administration; Sean M. Hughes, 1202 Salem Road, Hartsville, 29550, Computer Information Systems Management; Jason Bradley Isgett, 1528 Cashua Ferry, Darlington, 29532, Computer Information Systems Management; Crystal S. Jackson, 1012 Russell Road, Society Hill, 29593, General Business Administration; Andrew Graham Matthews, 2616 Oakstump Road, Timmonsville, 29161, Mass Communication; Alquenterrio McClain, P.O. Box 246, Society Hill, 29593, Undecided; Sean C. McGowan, 804 Colony Road, Hartsville, 29550, Biology; Stacey E. McRae, 126 Carol Drive, Darlington, 29532, Elementary Education; Sharon M. Needham, 309 W. College Ave., Hartsville, 29550, Marketing; Sandy M. Polson, 320 N. Main St., Society Hill, 29593, Dual Engineering; Caroline Proot, 109 Grace St., Darlington, 29532, Psychology; Tracie Marie Reddy, 1236 Albert Drive, Darlington, 29540, Early Childhood Education; Courtney Brooke Russ, 714 Lynnwood Place, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Sarah B. Saleeby, 145 Golf Course Road, Hartsville, 29550, Art Education, Visual Arts; Tyrice Corneluis Tedder, 330 Horsebranch Trail, Darlington, 29540, Computer Science.

 Dillon: Kristl D. Arnette, 719 Laurel Lane, Dillon, 29536, Sociology; Shannnon Deless Bailey, 1420 E. Cleveland, Dillon, 29536, Chemistry; Lakisha M. Bethea, 852 Ashley Drive, Latta, 29565, Nursing; Christopher G. Chestnut, P.O. Box  517, Little Rock, 29567, English-Liberal Arts; Cathryn Nicole Grainger, 913 Kirby Court, Dillon, 29536, Political Science; Kimberly P. Hayes, 604 Catfish Court, Dillon, 29536, Biology; Sherif N. Khalil, 1336 E. Harrison St., Dillon, 29536, Biology; Carrie A. Martin, 216 Sims St., Latta, 29565, Elementary Education; William Holmes McLaurin, 1711 Forest Drive, Dillon, 29536, Political Science; Deidra R. Roberts, 936 Hwy. 917 E., Latta, 29565, Biology; Suzanne Ashley Singleton, 806 Laurel Lane, Dillon, 29536, Early Childhood Education; ; Christopher Earle Watson, 847 Carroll Road, Latta, 29565, Undecided; Stephanie Marie Weatherford, 409 N. Marion St., Latta, 29565, Computer Science.

Dorchester: Jennifer Lynn Austin, 1650 Mudville Road, Ridgeville, 29472, General Business Administration; Marcia D. Brewington, 410 N Hickory St., Summerville, 29483, Psychology; Carmen Nicole Fleming, 222 Woodward Blvd., Summerville, 29483, Psychology; April A. Infinger, 490 Horse Trail Road, St. George, 29477, Biology; Erik C. Mizell, 111 Dorchester St., Ridgeville, 29472, Marketing; Joanna Lynn Rish, 103 Westminster Ave., Summerville, 29485, Mass Communication.

Edgefield: Thomas J. Glover, 3313 Hwy. 19, Trenton, 29847, Computer Information Systems Management.

Fairfield: Melody N. Harris, 4673 Bellfield Road, Ridgeway, 29130, Biology.

Florence: LaTashia Giovonni Abraham, 1111 S. Christopher, Florence, 29501, Sociology; Sheron Denise Abraham, 329 N. Church St., Florence, 29506, Biology; Theresa Elizabeth Abrams, 5708 Backwoods Lot 3, Florence, 29506, Elementary Education; Rami Rimon Abu-Aita, 1505-B Brittany Drive, Florence, 29501, Physics; Robert Steven Anderson, 408 E. Rico Drive, Florence, 29505, Political Science; Tricia Ann Anderson, 935 E. Twin Church, Timmonsville, 29161, Psychology, Sociology; Anthony S. Ard, 507 N. Price Road, Florence, 29506, Undecided; Jennifer L. Atkinson, 1301 Arrowood Drive, Florence, 29501, Political Science; Laurie K. Barbacci, 4415 Milford Lane, Florence, 29501, Elementary Education; James Brian Barbour, 323 S. Bronco Road, Florence, 29501, General Business; April Joy Beihl, 823-F South Parker, Florence, 29501, Computer Information Systems Management; Christina Renee Berry, P.O. Box 935, Johnsonville, 29555, Nursing; Amanda J. Blackwell, P.O. Box 906, Pamplico, 29583, Mathematics; Christopher S. Blackwell, 1505-A Brittany Drive, Florence, 29501, Computer Science; Christina J. Blandin, 5836 Meadow Prong, Effingham, 29541, Biology; Tiffany A. Boyce, 139 W. Lakewood Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Landra Danette Bracey, 2801 Hunters Run, Florence, 29505, Biology; Susan Renee Broach, 4519 Cato Road, Effingham, 29541, English-Liberal Arts; Page Neal Brooks, 415B Park Ave., Florence, 29501, Computer Science; Adam P. Brown, 2606 Hardin St., Florence, 29505, Undecided; Christopher Adam Brown, 3306 Woodburn Dr., Florence, 29506, Computer Information Systems Management; Josh Warren Brown, 2606 Hardin St., Florence, 29505, History; Whitney O'Neal Buffkin, 932 Farm Quarter, Florence, 29501, Visual Arts; Stacy Denise Butler, 1306 Parkwood Dr., Florence, 29505, General Business Administration; Kimberley Robin Campbell, 785 Campbell Road, Pamplico, 29583, Early Childhood Education; Leslie A. Carlin, 624 Stoneybrook, Florence, 29501, Computer Information Systems Management; John David Carr, P.O. Box 350, Coward, 29530, Biology; April Danielle Carter, 3646 Benton Road, Florence, 29505, Psychology; Jesse Stanley Cartrette Jr, 209 W. Caudle Ave., Florence, 29505, Political Science; Jaci L. Caruso, 118-C Kuker St., Florence, 29501, Visual Arts; Terri M. Cato, 318 S. Ravenel St., Florence, 29506, Elementary Education; Aaron P. Chalifoux, 2956 Shadeland Circle, Florence, 29501, Computer Science; Jada M. Chandler, 109 Drayton Lane, Pamplico, 29583, Psychology; Chad Jefferson Chapman, 109 W. Caudle Ave., Florence, 29505, Computer Information Systems Management; Melissa Anne Chapman, 3541 Alligator Road, Florence, 29501, Biology; Potitsa N. Chavis, 818 S. Cashua Drive, Florence, 29501, Mass Communication; Thomas Ray Cherry Jr, 2169 Twin Bridge Road, Florence, 29505, Biology; Jennifer Elizabeth Cone, 612 Ivanhoe Drive, Florence, 29505, Visual Arts; Christopher J. Craft, 815D W. Evans St., Florence, 29501, Physics; Donny Craft, 815 W. Evans St., Florence, 29501, Computer Science; Ashley Rae Crawford, 883 New Coward Road, Coward, 29530, Early Childhood Education; Brianna Loree Dennis, 242 Piney Grove Road, Timmonsville, 29161, General Business Administration; Doran McClain Dennis, P.O. Box 343, Johnsonville, 29555, Accounting, Computer Information Systems Management; Misty Annette Doub, 2200 Sunvue Drive, Florence, 29506, General Business Administration; Alisha Lorraine Ellerbe, 3839 Cherry Johnson, Effingham, 29541, Elementary Education; Kimberly J. Elvington, 203 Graham St., Florence, 29501, Biology; Juan E. Faja, 606 Lancelot Drive, Florence, 29505, Biology; Tara Jane Floyd, 626 Camelot Road, Lake City, 29560, Political Science; Amanda G. Fogle, 1210 Arrowood Drive, Florence, 29501, Mass Communication; Anna Lynne Gamble, Rt. 2 Box 264, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Basilios Athanasios Gioldasis, 1300 Berkley Ave., Florence, 29505, Computer Science; Jessica L. Goins, P.O. Box 950, Johnsonville, 29555, Biology; Jessica Lene Goss, 1919 Citadel St., Florence, 29505, Early Childhood Education; Jennifer Brantley Graham, 223 Truluck St., Lake City, 29560, English-Teacher Certification; James P Gremillion, 816 Santee Drive, Florence, 29501, Political Science; Lisa B. Groome, 3549 Utah Court, Florence, 29501, Sociology; Jessica Ann Grups, 800 Vintage Drive, Florence, 29501, Undecided; Sarah M. Hammett, 1855 Brigadoone Lane, Florence, 29505, General Business Administration; Abria Jean Hanna, 404 W. Egghill Road, Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; Ashley J. Hardee, 432 Poor Farm Road, Florence, 29505, Biology; Christina Summer Harris, 3948 Breckridge, Florence, 29505, Elementary Education; David Michael Harvey, 1113 Harvey Road, Effingham, 29541, Computer Information Systems Management; David Allan Hattman, 2162 Twin Bridge Drive, Florence, 29505, Bachelor Of General Studies; Brian Keith Hickman, 1380 E. Damon Drive, Florence, 29505, Elementary Education; Anthony W. Hicks, 4915 Davidson St., Florence, 29506, Undecided; Erwin Steve Hicks Jr., 2211 S. Eaton Circle, Florence, 29501, Management; Tanna Alicia Hicks, 2117-A Sanderling, Florence, 29505, Biology; Ashley N. Hill, 320 Windover Road, Florence, 29501, Biology; Derman B. Hodge III, 2711 Fleetwood Drive, Florence, 29505, Undecided; Sharonda Yvette Hughes, 2635 E. Palmetto Lot 18, Florence, 29501, Computer Information Systems Management; Cathy Ann Hunter, 4402 Blitsgel Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Otis H. Hutchinson, 204 Academy St., Lake City, 29560, Psychology; Larry M. Jackson, 3514 East Effingham, Effingham, 29541, Undecided; Tara Michele Jenkins, 1210 E. National Cemetery L6, Florence, 29506, Elementary Education; Ryan Poston Johnson, 4511 Millhouse Road, Johnsonville, 29555, Computer Information Systems Management; Charlotte Rion Jones, 811 Mohawk Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Katherine Audrey Jones, 2906 Cash Road, Pamplico, 29583, Elementary Education; Kyle Lawrence Jones, 1873 Partridge Circle, Florence, 29505, Computer Information Systems Management, General Business Administration; Amy Michelle Knight, 852-E S. Parker Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Matthew B. Lewis, 3229 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Management; Michael Wayne Lewis, 2632 Whitesone Drive, Florence, 29505, Accounting; Lance Braddock Linton, P.O. Box 5245, Florence, 29501, English-Applied; Jennifer Moeller Little, 722 Maynard Ave., Florence, 29505, Accounting, General Business; Susan Barefoot Lloyd, 691 Florida Drive, Florence, 29501, Sociology; Toni N. Martin-Brandt, 649 Redtip Circle, Florence, 29505, History; Colleen M. Martin, 5226 Clearbrook Road, Effingham, 29541, Biology; Beverly D. Matthews, 137 S. Fire Station, Lake City, 29560, Modern Language-Spanish; Steven Derrell Matthews, 1216 Arrowood Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Cristie Michelle McCormick, 1405 Hunters St., Florence, 29505, Accounting; Melia Ashley McElveen, 3054 Pointe Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; James Adrian McLamb, 806B Cherokee Road, Florence, 29501, Computer Information Systems Management, Mathematics; Thomas Owen McNulty, 2418 Knightsbridge, Florence, 29501, Visual Arts; Christina Elizabeth Miles, 1627 Courtney Point Road, Coward, 29530, Biology; Mary E. Moody, 906 S. Dunes Drive, Florence, 29501, Art Education; Demetra Ann Moore, 1403 Alligator Road, Effingham, 29541, Computer Information Systems Management; Ronald Lee Moore Jr., 1323 Ronald Road, Coward, 29530, Marketing; Marian E. Morris, 616 McClaughlin Road, Effingham, 29541, Psychology; Stephen Whitten Motte, 818 Mohawk Drive, Florence, 29501, Art Education; James Edward Moya-Mendez, 3825 Sandy Lane, Florence, 29501, Management; Andrea Michelle Mullins, 3815 Pinetree Drive, Florence, 29501, Visual Arts; Lara Catherine Munnerlyn, 1508-A E. Siesta Drive, Florence, 29505, Visual Arts; Michael Joseph Mykytyn, 4711 Patriot Lane Apt. B2G, Florence, 29506, Computer Information Systems Management; Laura E. Norris, 1007 Wrenwood Drive, Florence, 29505, English-Liberal Arts; Kimberly Anne Olsovsky, 200 F8 Bentree Lane, Florence, 29501, English-Teacher Certification; Brandie Lynn Osborne, 425-C S. Cashua Drive, Florence, 29501, Marketing; Aimee E. Palumbo, 937 Whitehall Circle, Florence, 29501, Political Science; Robert Todd Parfitt, 1303 Yellowstone Drive, Florence, 29505, Undecided; Bridget Denise Parker, P.O. Box 252, Pamplico, 29583, Elementary Education; Brian William Parrott, 2375 Pamplico Hwy., Florence, 29501, General Business; Kyle T. Pope, 4116 Farmwood Drive, Florence, 29501, Undecided; Crystal E. Poston, 3052 S. Pamplico Hwy., Pamplico, 29583, Early Childhood Education; Joseph L. Prince Jr., 2515 Kingston Drive, Florence, 29505, Finance; Toni Ann Prosser, 713-A King Ave., Florence, 29501, English-Liberal Arts; Staci L. Purvis, 979 Honda Way, Timmonsville, 29161, Art Education; Jillian Brigitta Ratliff, 2708 Ridgecrest Circle, Florence, 29501, Elementary Education; Robert Edgar Riley, 242 Creek Drive, Florence, 29506, Undecided; Tracy J. Ripley, 2705 Laurel Circle, Florence, 29506, Sociology; Brianna Marie Rivera, 2217 Oaktree St., Florence, 29501, Biology; Jayson L. Rowe, 3027 S. Allison St., Florence, 29505, Visual Arts; Rodney Christian Ruth, Jr., 2620 Spring St., Florence, 29505, Political Science; Akihito Sakamoto, 2118 Twin Bridge Drive, Florence, 29505, Mathematics; Kamille Davis Samra, 502 Camellia Drive, Florence, 29501, Mass Communication; Thomas A. Scott, 2600 Cottonwood Drive, Florence, 29501, Biology; Jimmy E. Sellers II, P.O. Box 99, Scranton, 29591, Political Science; Steven Anthony Severance, 1210 Alligator Road, Effingham, 29541, Psychology; Kristina A. Soloshchenko, 2339 Queen Anne Drive, Florence, 29501, Psychology; Jennifer L. Stokes, 3939 Breckridge Circle, Florence, 29505, Biology; Marian Jeanette Stokes, 2303 Vance Drive, Florence, 29505, Psychology; Shamika Shamara Swinton, 5210 National Cemetery Apt. C, Florence, 29506, Biology; Rebekka Joye Tebalt, P.O. Box 13081, Florence, 29504, English-Liberal Arts; Yevonne Olivia Thomas, 715 S. Dargan St., Florence, 29501, Computer Science; Samantha Gabriella Thompson, 4502 E. Old Mar L13, Florence, 29506, Computer Information Systems Management; Kevin Courie Todd, 3309 Alligator Road, Florence, 29501, General Business; Amanda Suzette Turner, 755 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Early Childhood Education; John Oliver Ulmer, 1035 Mockingbird, Florence, 29501, Biology; Jonathan P. Valone, 722 Dunes Drive, Florence, 29501, Mathematics; Julie Maria Warner, 1532 #8 Bridgewood, Florence, 29501, Psychology; Ashley Nicole Welker, 3213 Beechwood Road, Florence, 29501, Sociology; Patricia W. White, 318-A Royal St., Florence, 29501, Sociology; Charles Earl Whittington, 4844 Whittington, Effingham, 29541, Computer Information Systems Management; Christopher Eric Wilcox, 420 S. McQueen St., Florence, 29501, Computer Science; Sharolyne Petrina Wilkes, 2307 Wilkes-Taylor, Effingham, 29541, Biology; Nicholas L. Williams, 3060 Brandon Woods, Florence, 29505, Physics; Ryan Michael Williams, 1367 Chandler Circle, Florence, 29505, Biology; Vicki Leigh Williams, 2924 Woodbine Ave., Florence, 29501, Political Science; Bridgett L. Wilson, P.O. Box 463, Lake City, 29560, English-Liberal Arts; Janet Denise Wynn, 3428 W. Hampton Point, Florence, 29501, Early Childhood Education.

Georgetown: Eric J. Ard, Route 5 Box 336 H, Andrews, 29510, Computer Science; Sharonte’ I. Evans, P.O. Box 1055, Georgetown, 29440, Accounting; Margaret Emily Grant, P.O. Box 213, Andrews, 29510, Early Childhood Education; Jamey A. Hollis, 436 Wildewood Ave., Georgetown, 29440, General Business Administration; Kindle Vanesha Johnson, 2122 Emanuel St., Georgetown, 29440, Sociology; Gretchen N. King, 1024 Capway Road, Georgetown, 29440, Early Childhood Education; Jennifer Renee Loadholt, P.O. Box 2229, Georgetown, 29442, Undecided; Kristen Dawn Morris, Rt. 5 Box 316B, Andrews, 29510, Business Economics; Matthew W. Powers, 691 Second Ave., Georgetown, 29440, Computer Science; Bianca R. Pushia, Rt. 3 Box 271, Andrews, 29510, General Business Administration; Catherine Vanessa VanVlake, P.O. Box 885, Andrews, 29510, Psychology; William Trevor Wright, P.O. Box 1622, Georgetown, 29442, Computer Science.

Greenville: Brian Philip Jaeger, 318 Quail Run Circle, Fountain Inn, 29644, History; Veronica E. Velino, 1042 E. Perry Road, Greenville, 29609, Psychology.

Greenwood: Jessica Lee Whitmire, 108 Quail Run Court, Greenwood, 29646, Elementary Education.

Horry: John E. Adams, Jr., 609 Johnston St., Conway, 29527, Mass Communication; Melissa D. Alford, 4105 Gunters Island, Galivants Ferry, 29544, Undecided; Phenicia Monique Anderson, 4201 RoPhen Drive, Conway, 29526, Management; Erin S. Carter, P.O. Box 16308, Surfside, 29575, Physics; Christyn Renee Floyd, 1030 9th Avenue, Aynor, 29511, Mathematics; Lakendra S. Kea, 1300 B4 Spivey Ave., Myrtle Beach, 29577, Pre-Nursing; Jade B. Martin, 4497 Joyner Swamp, Galivants Ferry, 29544, Pre-Nursing; Angela Ann McKnight, 3071 Shetland Lane, Myrtle Beach, 29577, Mass Communication; April Michelle Mills, 1510 Hucks Road, Aynor, 29511, Pre-Nursing; Mackenzie Elizabeth Saks, P.O. Box 783, Murrells Inlet, 29576, Psychology, Sociology; Gregory Shepard Williams, 964 Nottingham Lake, Conway, 29526, Mathematics.

Kershaw: Vernon Douglas Dabney, 1258 Flat Rock Road, Camden, 29020, General Business Administration; Daniel G. Graham, 804 Lynn Avenue, Camden, 29020, Forest Management; Jamye Denise Newman, P.O. Box 426, Bethune, 29009, Sociology; Kimberly Ann Ruark, 1078 Pepper Ridge, Lugoff, 29078, Elementary Education; Eric Logan Stayman, 227 Windsong Drive, Lugoff, 29078, Computer Science.

Lancaster: Robert J. Truesdale, 200 Colonial Ave., Lancaster, 29720, Computer Science.

Lee: Tawnya Kay Cox, 3064 McKnight Road, Lynchburg, 29080, Psychology; Laura Suzette Kirven, 700 Dog Island Road, Bishopville, 29010, Early Childhood Education; Mandy Michelle Logan, P.O. Box 193, Lynchburg, 29080, Early Childhood Education; Nicole A. Stuckey, 534 S. Lee St. A103, Bishopville, 29010, Biology.

Lexington: Nickolas Thomas Fraser, 126 Half Moon Drive, West Columbia, 29172, Management; Mark Jonathan Jeffcoat, 1304 Libby Ariail, Chapin, 29036, General Business Administration; Michael J. Killion, 304 Westgate Drive, West Columbia, 29170, Undecided; Karissa Michelle King, 759 Meadowfield Road, Gaston, 29053, Early Childhood Education; Season J. King, 304 Highland Drive, West Columbia, 29170, General Business Administration; Jessica M. McCoy, 225 Evans Addy Road, Gilbert, 29054, History; Candace Marie Smith, 156 Virginia Pine, Lexington, 29073, Biology.

Marion: Lance Edgar Ailshie, P.O. Box 406, Mullins, 29574, Management; Philip Andrew Alvarez, 315 W. Godbold St., Marion, 29571, Political Science; Cho Man Cheng, 602 Lipcomb St., Marion, 29571, Marketing; Justin Delette Collins, 3921 Pinckney Road, Nichols, 29581, Computer Science; Jack D. Ford, 8987 Hwy. 9, Nichols, 29581, Undecided; Melissa Fore, 115 Presbyterian, Marion, 29571, Pre-Nursing; Ashleigh Elizabeth Fowler, 1902 South Hwy. 41, Mullins, 29574, Elementary Education; Tyieshela Dionne Foxworth, 1124 Laughlin Road, Marion, 29571, Pre-Nursing; James S. Garner V, P.O. Box 708, Mullins, 29574, Biology; Crystal Gayle Garris, 345 Ridgewood Drive, Marion, 29571, Visual Arts; Jodi Dee Grainger, 6508 Hwy. 917, Nichols, 29581, Biology; Hollie Beth Hinson, 5335 Lake Russell, Mullins, 29574, General Business Administration; Pauline Adessa-Ann Holmes, 4103 Hwy. 9, Marion, 29571, Modern Language-Spanish; Henry-Lee Solomons Humphries, Route 4 Box 399, Mullins, 29574, Chemistry; Perry T. Hunter, P.O. Box 603, Marion, 29571, Chemistry; Tina Marie Jacobs, 619 Wahee Road, Marion, 29571, Computer Information Systems Management; Juliette Lillian Jenkins, 838 Cattle Farm Road, Marion, 29571, Biology; Bernadette Jenese Johnson, Route 3 Box 232, Mullins, 29574, English-Teacher Certification; Tiffany Nicole Causey Lee, 9896 Ashley-Bryan, Nichols, 29581, Psychology; Beverly Denise Loflin, 259 Tyler Court, Marion, 29571, Mass Communication, English-Liberal Arts; Jennifer Richardson Loveless, 3505 Mimosa Drive, Mullins, 29574, Psychology; Jonathan David Lovell, P.O. Box 36, Gresham, 29546, Biology; Heather L. Martin, 328 Wisteria Ave., Marion, 29571, Pre-Nursing; Latoya Monique Munson, P.O. Box 934, Mullins, 29574, Biology; Thomas R. Norris, 212 Melrose St., Mullins, 29574, Business Economics; Eloise D. Oglesby, 5366 J W Dew Road, Mullins, 29574, Elementary Education; Margaret Lyn Perritt, 3815 W. Hwy. 76, Marion, 29571, Art Education; Heather Marie Sawyer, 902 Hugh Lewis Court, Mullins, 29574, Elementary Education; Wendy Leigh Sawyer, Rt. 3 Box 144-B, Mullins, 29574, Biology; Lon Malcolm Spivey Jr., Rt. 3 Box 213, Mullins, 29574, Elementary Education; Amanda Blair Strickland, 6030 Little Mill Road, Nichols, 29581, Mass Communication; Heather Elaine Strickland, 8003 High Ridge Place, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Kathy Renee Strickland, 902 Myrtle St., Mullins, 29574, Visual Arts; Mary L. Swinton, 4824 Swinton Court, Mullins, 29574, Pre-Nursing; Paul Allen Wallace, 1208 N. Cherokee, Marion, 29571, HistoryJennifer Susanne Williams, 8414 Black Creek Road, Nichols, 29581, Undecided; Yolanda L. Wilson, 1627 Victory Court, Marion, 29571, Pre-Nursing; Amber Michelle Winkler, 308 Sanders St., Mullins, 29574, Early Childhood Education.

Marlboro: Kimberly Helen Evans, 2733 Carolina Church, Clio, 29525, Early Childhood Education; Bernard A. Norwood, 504 S. Church St., McColl, 29570, Chemistry; Amanda Dianne Walters, 299 Brushy Bay Road, Bennettsville, 29512, Early Childhood Education.

Oconee: Christopher L. Price, 1651 E. Main St., Westminister, 29693, Computer Science.

Orangeburg: Harvey T. Davis, 122 Frankfort Court, Eutawville, 29048, Chemistry; Brandy L. Younginer, P.O. Box 670, Holly Hill, 29059, Theatre Arts.

Richland: Chauntney P. Adams, 58 Hunters Pond Drive, Columbia, 29229, Undecided; Geneva Erica Andrews, 100 Tawny Branch Road, Columbia, 29212, Political Science; Michael R. Bailey, 224 Frostwood Drive, Columbia, 29212, History; David Corley Blease, 6501 Fisher Ave., Columbia, 29209, Mathematics; Deitra Nicole Felder, 132 Whitehurst Way, Columbia, 29223, Computer Information Systems Management; Crystal J. Halter, 109 Tarragon Drive, Columbia, 29203, Mass Communication; Peterson T. Hines, 442 North Royal, Irmo, 29063, General Business Administration; Laurel Elizabeth Kenerson, 316 Hogan’s Run, Columbia, 29229, Political Science; Dwayne A. Malcolm, 210 Fallen Leaf Drive, Columbia, 29223, Biology; Jamie L. McLeod, 436 Winstaire Drive, Columbia, 29210, Early Childhood Education; Kelly E. Robbins, 6 Sparkleberry, Columbia, 29229, Undecided; Tarsha Brooker Stevenson, 4237 Donovan Drive, Columbia, 29210, History; Terry A. Whigham, 119 Cotswold Court, Irmo, 29063, General Business Administration.

Saluda: Jessica Lynn Willis, Route 5 Box 2142, Saluda, 29138, Theatre Arts.

Sumter: Edna Nicole Cogdell, 342 W. Calhoun St., Sumter, 29150, Psychology; Matthew James Dura, 3270 Butterworth, Sumter, 29154, Accounting; Leslie Nichole Flinchum, 530 Alpine Drive, Sumter, 29154, Elementary Education; Latosha D. Hicks, 1225 Kentwood Drive, Sumter, 29154, History; Melissa Jayne Hoffman, 2605 Circleview Drive, Sumter, 29154, Biology; Tracy Lynn McIntosh, 1839 Dunbarton Drive, Sumter, 29154, Early Childhood Education; Gabriel Lane Reynolds, 595 Canvasback Cove, Sumter, 29150, Management.

 Williamsburg: Casey L. Covington, Rt. 1 Box 266 A, Nesmith, 29580, Early Childhood Education; Kathy E. Joye, Rt. 3 Box 8, Hemingway, 29554, Computer Information Systems Management; Nicholas Wayne Lewis, 1639 Squirrel Run, Hemingway, 29554, Political Science; Frank B Nexsen, 100 Academy St., Kingstree, 29556, Political Science; Latetia Janel Singleton, P.O. Box 263, Greeleyville, 29056, Early Childhood Education; Catherine A. Spivey, P.O. Box 37, Salters, 29590, Elementary Education; Chimere Moneike Tisdale, P.O. Box 486, Kingstree, 29556, Elementary Education; Brendon Taylor Williams, 780 Williams Hill, Hemingway, 29554, Management.

York: Rachel Erin Arant, 218 W. Rambo Road, Rock Hill, 29730, Mathematics; Daniel Marion Kibbe, 734 Crest St., Rock Hill, 29730, Mathematics; Jennifer L. Temple, 2024 Capstone Court, Rock Hill, 29732, Biology.

Part-time students on Dean’s List

SOUTH CAROLINA (by county):

Aiken: Jacob Charles Robertson, 138 Buckeye Lane, Warrenville, 29851, Theatre Arts.

Darlington: Christine S. Coker, 735 N. Main St., Darlington, 29532, Biology; Ronette Hodges, 1614 Baywood Circle, Hartsville, 29550, General Studies; Joni Alison Lynch, 749 Wire Road, Darlington, 29532, Marketing; Edwin H. Stokes Jr., 1230 Harmony Hall, Darlington, 29540, General Business Administration.

Dillon: Lakisha R Leggett, 700 Gaddy's Court #8, Dillon, 29536, Elementary Education; Cheryl Lynn Roberts, 806 E. Jackson St., Dillon, 29536, Management; Olivia K. Thompson, P.O. Box 11, Latta, 29565, General Studies.

Florence: Alison Marie Green Benson, 628 Garden Hills Drive, Florence, 29505, Accounting; Tamara Yvette Brown, 1118 Mt. Carmel Road, Timmonsville, 29161, General Studies; Tomeka J. Dewalt, 5104-B E. National Cemetery, Florence, 29506, Sociology; Angel L. Edwards, P.O. Box 703, Pamplico, 29583, General Studies; Wilma Hayes Epps, 817 Miller Drive, Darlington, 29532, Early Childhood Education; Charles Dennis Gibbs, 723 Briarleigh Road, Florence, 29501, Finance; Deborah Denise Goodman, 2971 Republic #38, Florence, 29501, Accounting; Chanda A. Goodson, 362 Barrington Drive, Florence, 29501, Chemistry; Elizabeth Rogers Heger, 854 Indian Drive, Florence, 29501, Accounting; Sandy Pui Shan Lam, 824 Chaucer Drive, Florence, 29501, Visual Arts; Sarah Louise Mack, 516 Howard St., Florence, 29506, Pre-Nursing; April Schivahn McAllister, 4403 Megan Road, Florence, 29505, Pre-Nursing; Susan Elizabeth McGee, 2501 W. Andover Road, Florence, 29501, Psychology; Erika Javonne Miller, P.O. Box 164, Timmonsville, 29161, Early Childhood Education; Amber Leigh Smith, 1409 Marion Ave., Florence, 29505, Chemistry; James William Thomas Jr., 2614 Hardin St., Florence, 29505, Chemistry; Donna Harrelson Weldon, 2837 Triple Crown Drive, Florence, 29505, Elementary Education.

Marion: Pamela June Bell, 532 Toucan Loop, Marion, 29571, Early Childhood Education; Kelvin Leshawn Edwards, Rt. 4 Box 274, Mullins, 29574, Elementary Education; Holton Davis Hill, 112 Boxwood Drive, Marion, 29571, Computer Science.

Marlboro: Motion A. Ellison, 216 Jennings St., Bennettsville, 29512, Mass Communication; Virginia Lynne Stevenson, P.O. Box 651, Bennettsville, 29512, English-Teacher Certification.

Richland: Charlotte Clark Jeffcoat, 1321 Milford Road, Columbia, 29206, Psychology.

Sumter: Merinyth Ayawna Pressley, 996 South Main St., Sumter, 29150, Modern Language-Spanish.

#114 / 1-10-01

Last Published: February 14, 2006 6:23 AM
Empowered by Extend, a school software solution from