Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2001

DEGREES AWARDED AT FMU COMMENCEMENT EXERCISES DEC. 15
 
FLORENCE, S.C. – Two-hundred-and-fifty-five degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University, Saturday, Dec. 15.

These included 33 Master of Education, four Master of Science in Applied Psychology, seven Master of Arts in Teaching, 17 Master of Business Administration, 112 Bachelor of Science, 56 Bachelor of Business Administration, 20 Bachelor of Arts, and six Bachelor of General Studies.
 
One FMU student, Cynthia Carol Hatcher of Florence, completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received her degree summa cum laude (with highest honors).
 
Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were three students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89.  They were Glynn Collis Hulley of Port Alfred, South Africa, Andrew Joseph Park of Florence, and Sarah Elizabeth Winningham of Moncks Corner.
 
Nine students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor).  They were Amanda Elizabeth Boyd of Darlington,  Thomas Leland Drago Jr. of Lexington, Karen Melissa Hart of Hartsville, Wendy Jean Hines of Irmo, Jennifer Ruth Liston of Burlington, Wash., Kristy Lynn Vantleven of Simpsonville, and Landra Danette Bracey, Wilhelmenia Miesha Hamilton, and Karina Dianne Landires of Florence.

Hines also graduated with University Honors.  Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors Courses.

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon Glenn F. McConnell of Charleston, president pro tempore of the S.C. Senate, Dr. C. Edward Floyd of Florence, a local physician and founder and president of Floyd Medical Associates, and Thomas G. Keegan of Surfside Beach, a member of the S.C. House of Representatives.
 
McConnell has served in the state Senate (District 41) since 1981, and currently chairs the Senate Judiciary Committee.  He is also chairman of the Hunley Commission, which was responsible for raising the Civil War submarine.  An attorney and businessman, he heads his own law firm and is president of CSA Galleries Inc. and co-owner of Wilton House Ltd.

Floyd is a Florence County native, and has operated his own medical practice in Florence since 1965.  He is a clinical professor of surgery with the University of South Carolina Medical School in Columbia and a clinical associate professor of surgery with the Medical University of South Carolina in Charleston.  He has medical appointments with both Carolinas Hospital System and McLeod Regional Medical Center.  Active in the community, Floyd serves on the board of directors of several local organizations. He is a former member of the S.C. Commission on Higher Education, and was a recipient of the Order of the Palmetto in 1996.

Keegan has served in the state House of Representatives since 1988.  An emeritus member of the FMU Board of Trustees, he has served on the prestigious Ways and Means Committee for the past nine years, and has chaired the Higher Education and Cultural Affairs Subcommittee.  A native of Greenwich, Conn., he retired as police chief of his hometown before moving to Horry County.

McConnell delivered the commencement address.

Richard N. Chapman, provost at FMU, presided over the ceremony and presented candidates for graduate and undergraduate degrees. FMU President Luther F. Carter gave the official welcome and conferred the degrees.
 
Diplomas were presented to graduate students by Teresa C. Anderson, a member of the FMU Board of Trustees.  Robert W. Williams Jr., also of the Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students.

December 2001 Francis Marion University Graduates

OUT-OF-STATE graduates:

ALABAMA: Patricia Davis, 2706 Heatherbrooke, Birmingham, 35242, Master of Science.

FLORIDA: Jason Kevin Hall, 5514 NW 22nd St., Lauderhill, 33313, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems.

KANSAS: Kelly Dawn Horak, P.O. Box 422, Rossville, 66533, Bachelor of Arts, Visual Arts.

MICHIGAN: Heidi Lynn Temple, 6330 Fireside Court, Clarkston, Master of Education.

NORTH CAROLINA: Ginger Lynn Miller, P.O. Box 998, Wingate, 28174, Bachelor of Science, Political Science; Tedrick Allen Moseley, 116 Melton Drive, Rockingham, 28379, Bachelor of Science, History; Rebecca Ann Robb, 405 2nd St., Sunset Beach, 28468, Bachelor of Science, History; Marty Lane Rodgers, 1808 Anita Drive, Laurinburg, 28352, Bachelor of Science, Psychology.

OHIO: Todd Micheal Gable, 1999 Carnouste Drive, Uniontown, 44685, Bachelor of Science, Economics, Finance; Tracie Marie Reddy, 846 Wesleyan Drive, Fairfield, 45014, Bachelor of Science, Early Childhood Education.

OKLAHOMA: Nicholas A. Mullins, 83 Overland, Ardmore, 73401, Bachelor of Business Administration, Management.

TENNESSEE: Nolan Alexander Graham, P.O. Box 784, Harrogate, 37752, Bachelor of Business Administration, Management.

TEXAS: Leonidas S. Iliria, 5824 Aradian Way, Frisco, 75034, Bachelor of Science, Mathematics.

VIRGINIA: Daniel Adam Larson, 6416 Jumet Court, Fairfax Station, 22039, Bachelor of Business Administration, Accounting;
Daniel James Norman, 36078 Calveton Way, Chesapeake, 23321, Bachelor of Science, Biology.

WASHINGTON: Jennifer Ruth Liston, 12483 Eagle Drive, Burlington, 29501, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude.

WEST VIRGINIA: Carolyn Jean Keefer-Wood, 2609 Jefferson Ave., Point Pleasant, 25550, Bachelor of Science, Sociology.

INTERNATIONAL: Rami Rimon Abu-Aita, P.O. Box 54, Belt-Sahour, Palestine, Israel, Bachelor of Science, Physics, Health Physics; Mark Michael Noel Bube, Sudring 23, 90542 Echental, Germany, Bachelor of Business Administration, General Business; Quinton C. Burgess, 4 Morer Estate, Smith’s, Bermuda, Bachelor of Business Administration, Marketing; Glynn Collis Hulley, P.O. Box 384, Port Alfred, South Africa, 6170, Bachelor of Science, Mathematics, Physics, Magna Cum Laude; Yuka Nadai, 14-12 Sumiyoshidai, Higashinada-Ku, Kobe, Japan, 65800, Bachelor of Science, Biology; Stefanie Claudia Schaller, Sibeliusstr 9, Nuernberg, Germany, 90491, Bachelor of Business Administration, Marketing, Cum Laude.

SOUTH CAROLINA graduates (by county):

Aiken: Dwayne Dominque Johnson, 213 Pebble Lane, Aiken, 29803, Bachelor of Arts, Mass Communication.

Barnwell: Daphne Corrine Fail, 5411 Hwy. 64, Barnwell, 29812, Bachelor of Science, Early Childhood Education.

Berkeley: Tracy Leigh Burke, 110 St. Mark Drive, Goose Creek, 29445, Bachelor of Science, Elementary Education; Clifford Jerome Doctor, 5219 Langston St., N. Charleston, 29406, Bachelor of Science, Biology; Caroline Marie Green, 307 N. Live Oak Drive, Moncks Corner, 29461, Bachelor of Business Administration, Accounting; Brian Thomas Harris, 104 Colony Drive, Goose Creek, 29445, Bachelor of Science, Computer Science; Sarah Elizabeth Winningham, 729 Timber Way, Moncks Corner, 29461, Bachelor of Business Administration, Accounting, Management Information Systems, Magna Cum Laude.

Charleston: Wesley Germaine Grant, 791 Rutledge Ave., Charleston, 29403, Bachelor of Business Administration, Finance; Chadwick Gerald Jenkins, 11 Hobonny Lane, Charleston, 29407, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems.

Cherokee: Joseph Mahdie Eslami, 835 Champion Ferry, Gaffney, 29341, Master of Business Administration.

Chester: John Henry Broom Jr., P.O. Box 93, Great Falls, 29055, Bachelor of Science, History; Kent Joseph Gladden, 3155 Scott Road, Great Falls, 29055, Bachelor of Science, History.

Chesterfield: James John Farmer, P.O. Box 78, McBee, 29101, Bachelor of Science, Biology; John Wallace Hendrix, Rt. 2 Box 664, Cheraw, 29520, Bachelor of Business Administration, Management, Civil Engineering Technology;  Larvia Johnson, Rt. 1 Box 536A, Cheraw, 29520, Master of Education; Lianna Kristine Kosinski, Rt. 1 Box 91C, Jefferson, 29718, Bachelor of Arts, Mass Communication; Chadwick Ryan Lee, Rt. 3 Box 163, Cheraw, 29520, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Elizabeth Gail Pegues, Rt. 3 Box 63B, Chesterfield, 29709, Bachelor of Science, Elementary Education; Kimberly Denise Miles Sowell, Rt. 3 Box 233-C, Cheraw, 29520, Master of Education; Wendy Sturgis Sullivan, Rt. 1 Box 329A, Jefferson, 29718, Master of Education.

Clarendon: Donald Lee Baker, 1708 Lake Shore Drive, Manning, 29102, Master of Business Administration.

Darlington: Amanda Elizabeth Boyd, 106 Tennessee Drive, Darlington, 29532, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Alana Hickson Brisben, 2244 Byrdtown Road, Hartsville, 29550, Master of Education; Shawntell Taurice Bull, 111 Sallie St., Darlington, 29532, Bachelor of Science, Elementary Education; Renetta Ann Coleman, 1121 Daisy St., Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Accounting; Brandon Cory Crouch, 101 Lyndale Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology; Corey Lamont Edwards, 228 Blue St., Darlington, 29532, Bachelor of Science, Biology; Kim Mathis Gainey, 322 Abbott Road, Darlington, 29540, Bachelor of Science, Elementary Education; Melanie Martyn Galloway, 305 Green St., Hartsville, 29550, Master of Business Administration; Lorenzo Tuan Gladden, 605 Patrick Hwy., Hartsville, 29550, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Margie Delores Goodson, 712 Society Hill Road, Darlington, 29540, Master of Business Administration; Christina Boyd Gulledge, 213 E. Bobo Newsom Hwy., Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Mathematics; Karen Melissa Hart, 622 Pinestraw St., Hartsville, 29550, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Cum Laude; Lenessa Ernestine Hawkins, 2320 Dunbar Drive, Hartsville, 29550, Master of Business Administration; Barbara Welch Haynes, 200 Barfield Road, Darlington, 29532, Master of Education; Courtney Elizabeth Henderson, 1220 Fox Hollow Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Political Science; Jamie Mackenzie Hendrix, 2329 Humingbird St., Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Marketing; Kelli Candler Ingram, 4301 Beaver Dam Road, Hartsville, 29550, Master of Education; Stacie Michelle Jones, 2920 Mt. Olivet Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Political Science; Kimberly Anne Olsovsky, 1460 Timmonsville, Darlington, 29532, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification; Tammy Needham Peterson, 106 Barfield Road, Darlington, 29532, Master of Arts in Teaching; Cynthia Davonne Polk, P.O. Box 445, Lamar, 29069, Master of Education; Patrick Eugene Quillen, 1341 Cartersville Hwy., Lamar, 29069, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Adriane Anderson Reynolds, 304 Woods Dargan Road, Darlington, 29532, Master of Arts in Teaching; Eunice Nicole Rogers, 2157 W. Old Camden Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Courtney Brooke Russ, 714 Lynnwood Place, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Antoine Demetris Scott, 106 Jefferson St., Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Finance; Sherrie Barr Smith, 125 Coggeshall Road, Darlington, 29532, Master of Education; Jennifer Watson Tiller, 900 W. Lydia Hwy., Lydia, 29079, Master of Education; Frances Kathryn Tyner, 304 Holly Drive, Hartsville, 29550, Master of Education; Chad Edwin Michael Wilkes, 903 Windhamtown Road, Lamar, 29069, Bachelor of Science, Sociology; April R. Williams, P.O. Box 38, Lydia, 29079, Bachelor of Science, Mathematics; Debra Denice Williams, 100 Reid St., Darlington, 29532, Master of Education.

Dillon: Mary Lynne Cottingham Davis, 537 Lakeside Court, Dillon, 29536, Master of Science; Tracy Fore Finklea, 427 W. Main St., Latta, 29565, Bachelor of Science, Sociology; Kenneth Andre Grice, 818 Jean Lee Drive, Dillon, 29536, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Marcelle R. Harris, 404 E. Main St., Latta, 29565, Bachelor of Science, Biology; Paula Wynne Haselden, 3038 Burke Road, Dillon, 29505, Bachelor of Business Administration, Accounting; Michael Graham Hayes, 610 E. Washington St., Dillon, 29536, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology; Suzanne Ashley Singleton, 806 Laurel Lane, Dillon, 29536, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Jarett Russell Taylor, 500 W. Academy St., Latta, 29565, Bachelor of Science, Biology; Shannon Norman Walker, 120 China Drive, Latta, 29565, Bachelor of Business Administration, Finance.

Dorchester: Erik Christopher Mizell, 180 Hillcrest Road, Dorchester, 29437, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Edgefield: John Quentin Williams, 331 Country Club Road, Johnston, 29832, Bachelor of Business Administration, Accounting.

Florence: LaTashia Giovonni Abraham, 1111 S. Christopher, Florence, 29506, Bachelor of Science, Sociology; Phoebe Walker Athey, 1107 Howe Springs Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology; Robin Denise Barfield, P.O. Box 133, Scranton, 29591, Bachelor of Science, Elementary Education; Crystal Rhodes Bausmith, 516 Anderson Farm, Florence, 29501, Master of Arts in Teaching; Amber Schoming Biviano, 704 S. McQueen St., Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Landra Danette Bracey, 2801 Hunters Run, Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Kelly Louise Brown, 2212 Pamplico Hwy. J7, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Mary Laurin Brunson, 230 Willwood Drive, Florence, 29506, Bachelor of Science, Political Science; Traci Laine Crider Cagle, 3233 E. Effingham, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Broderick Clayton Chandler, 330 S. Deerfield Road, Florence, 29555, Master of Business Administration; Thomas Ray Cherry Jr., 2169 Twin Bridge Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology; David Stephen Childs Jr., 324 Bristol St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Hugh Fritz Collins, 1911 Hyler Lane, Florence, 29506, Bachelor of General Studies; Leslie Frank Crowley Jr., 3703-1B Southborough Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; Maria De Lourdes Cruz-Batista, 3703 Southborough Road 3F, Florence, 29501, Master of Business Administration; Tiffany Rochelle Cusack, 1726 N. Pamplico Hwy., Pamplico, 29583, Bachelor of Business Administration, General Business; David Redwan Forest, 909 Ivanhoe Drive, Florence, 29505, Master of Business Administration; Carrie Faye Davis, 1408 W. Evans St., Florence, 29501, Master of Education; Patricia Davis, 3256 Flowers Road, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Sociology; Misty Annette Doub, 2200 Sunvue Drive, Florence, 29506, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Kevin Wesley DuBose, P.O. Box 111, Coward, 29530, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology; Sandra Hester DuRant, 1010 Jackson Ave., Florence, 29501, Master of Business Administration; Kennith Todd Ellison, 2351 Queen Ann Road, Florence, 29501, Master of Business Administration; Lori Ann Evans, 918 Swan Circle, Florence, 29501, Master of Arts in Teaching; Ray Alton Floyd III, 1455 King Ave., Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Jessica Lea Fortune, 601 Victoria Court, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; James V. Fritchman, 484-F Third Loop Road, Florence, 29505, Master of Education; William Bryant Thomas Fryar, 911 Wrenwood Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; Herman Howard Funderburk Jr., 1477 Delta Mills Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Sayward Elizabeth Gagnon, 1715 West Pine Lake Drive, Florence, 29506, Bachelor of General Studies; Charles Dennis Gibbs, 723 Briarleigh Road, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Finance; Claire Floyd Goodstein, 1661 Cherokee Road, Florence, 29501, Master of Arts in Teaching; Scott Nicholas Michael Gorman, 2603 Triple Crown Drive, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jessica Lene Goss, 351-A Wrenfield Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Lindsey Alane Grant, 912 Jackson Ave., Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Wilhelmenia Miesha Hamilton, 1629 Westview Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Andrew Russell Harris, 1613 Lee St. Apt. B, Florence, 29501, Bachelor of Science, Mathematics; Cynthia Carol Hatcher, 3029 S. Dawn St., Florence, 29505, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Summa Cum Laude; Danielle Lee Henry, 3731 Southborough Road 6B, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Roland Todd Hewitt, 3235 Peniel Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Management; Brian Allen Hill, 2912 Glencove Drive, Florence, 29506, Bachelor of Science, Physics, Mathematics; Sharonda Yvette Hughes, 2635 E. Palmetto St., Lot 18, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Cathy Ann Hunter, 4402 Blitsgel Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Peter A.R Inglis, 519 Timrod Park Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Letia Michelle James, P.O. Box 6938, Florence, 29502, Bachelor of Business Administration, Marketing; Tara Michele Jenkins, 1210 E. National Cemetery L6, Florence, 29506, Bachelor of Science, Elementary Education; Richard Hayes Jones Jr., 4117 Pelican Lane, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Mass Communication; CyndiLou Jordan, 2409 Mosswood Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Gokay Kalpakci, 4711 Patriot Lane Apt. B5F, Florence, 29506, Master of Business Administration; Brian Russ Kinard, 3029 Waters Edge, Florence, 29501, Master of Business Administration; Christopher John Kirby, 628 Woodbranch Road, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Political Science; Amy Michelle Knight, 852-E S. Parker Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education; Karina Dianne Landires, P.O. Box 7325, Florence, 29502, Bachelor of Arts, International Studies, Cum Laude; Matthew Braden Lewis, 3229 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Adam Aviary Lyerly, 4362 Poston Corner Road, Johnsonville, 29555, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Jason Edward Marlowe, 2217 Durant Cemetery Road, Johnsonville, 29555, Bachelor of Science, Biology; Shawn Godwin McDaniel, 2348 Shawn Road, Lake City, 29560, Master of Education; James Adrian McLamb, 806 B Cherokee Road, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Demetra Ann Moore, 1403 Alligator Road, Effingham, 29541, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Tina Lee Morris, 1838 W. Sandhurst Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Twasha Denise Moses, 2308 Oak Hei Lane, Florence, 29506, Master of Education; Michael Joseph Mykytyn, 4711 Patriot Lane Apt. B2G, Florence, 29506, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Danny Mitchell Page, 1803 Converse Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Andrew Joseph Park, 1318 Chandler Circle, Florence, 29501, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology, Magna Cum Laude; Dawn Lynne Porter, 121 Clyde McGee Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Psychology; Brooklyn LaRice Poston, 189 Tobacco Road, Johnsonville, 29555, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Joseph L. Prince Jr., 2515 Kingston Drive, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Finance; Carly Amber Ratliff, 2116 S. Knollwood Road, Florence, 29501, Bachelor of Science, Art Education; Carlisle Paul Sampson, 5130 E. Palmetto, Florence, 29506, Master of Business Administration; Robert Hayes Shane, 2828 Liberty Drive, Florence, 29501, Master of Business Administration; Sherry Lorraine Pannell Shupe, 414 Poplar St., Florence, 29501, Master of Business Administration; Melexa Danielle Stone, 144 Florence Ave., Johnsonville, 29555, Bachelor of Science, Psychology; Jason Wayne Thompson, 821 Cloisters Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Political Science; Brandi Barruineau Timmons, 1853 New Zion Road, Lake City, 29560, Bachelor of Business Administration, Accounting; Mary Theresa Forker Toth, 1915 Winterwood Road, Florence, 29505, Bachelor of General Studies; Julie Maria Warner, 1532 Bridgewood Drive #8, Florence, 29501, Bachelor of Science, Psychology; Donna Harrelson Weldon, 2837 Triple Crown Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; Charles Earl Watson Whittington, 4844 Whittington Lane, Effingham, 29541, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Bridgett Lenell Wilson, P.O. Box 463, Lake City, 29560, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Monica Harris Woodberry, 1532 Bridgewood Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Political Science; Tiffany Woodberry, 720 Chinaberry Road, Johnsonville, 29555, Master of Education; Benjamin Connally Woods, 405 Brettwood Ave., Florence, 29501, Bachelor of Science, Sociology; Katherine Palma Wright, 4711 Patriot Lane Apt. E5G, Florence, 29506, Bachelor of Science, Psychology.

Georgetown: Michele Antoinette Collins, 118 Dennison Trail, Georgetown, 29440, Bachelor of Arts, Visual Arts; Juanita Shalean Dixon, P.O. Box 2265, Georgetown, 29442, Bachelor of Business Administration, Management; L. Warren Fox, 238 Valleydale, Georgetown, 29440, Master of Business Administration; Quianna Jazmine Jackson, P.O. Box 1229, Andrews, 29510, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Susan Marie Taylor, P.O. Box 564, Pawley’s Island, 29585, Bachelor of Science, Psychology;  Catherine Vanessa Van Vlake, P.O. Box 885, Andrews, 29510, Bachelor of Science, Psychology.

Greenville: Brian Philip Jaeger, 318 Quail Run Circle, Fountain Inn, 29644, Bachelor of Arts, History; Kristy Lynn Vantleven, 1306 Brentwood Way, Simpsonville, 29680, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification, Cum Laude; Veronica Elizabeth Velino, 1042 E. Perry Road, Greenville, 29609, Bachelor of Science, Biology, Psychology.

Horry: Phenicia Monique Anderson, 4201 RoPhen Drive, Conway, 29526, Bachelor of Business Administration, Management;
Kimberly Dawne Barnhill, 4285 Amber Lane, Galivants Ferry, 29544, Master of Education; Samantha Jean Grice, 702A 23rd Ave. S., N. Myrtle Beach, 29582, Master of Education; Walter Joseph Polinski, 158 Brookgate Drive, Myrtle Beach, 29579, Master of Science; Stephanie Jo Wilhelm, 1767 Pine Level Drive, Loris, 29569, Master of Business Administration.

Kershaw: George Murray Boykin, P.O. Box 772, Camden, 29020, Bachelor of Arts, Political Science; Vernon Douglas Dabney, 1258 Flat Rock Road, Camden, 29020, Bachelor of Business Administration, Management; Mark Anthony Drakeford, 1546 Kershaw Hwy., Camden, 29020, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Ann Marie Horn, P.O. Box 465, Camden, 29020, Master of Arts in Teaching; Glenn Melvin Ridings, 1408 Haigs Creek Drive, Elgin, 29045, Bachelor of Science, History; Nanette Michelle Watts, 629 Napper Road, Camden, 29020, Master of Arts in Teaching.

Lancaster: Floyd Conway Helms, 9011 Flat Creek Road, Kershaw, 29067, Master of Education; Sherri Bennett McLemore, 111 Sunshine Lane, Kershaw, 29067, Master of Education; Jamye Denise Newman, P.O. Box 426, Bethune, 29009, Bachelor of Science, Sociology; Elizabeth P. Reeves, 879 Barrett Road, Heath Springs, 29058, Master of Education; Sheila Walker Sturgis, 7414 Old Jefferson, Kershaw, 29067, Master of Education; Christopher Gene Williams, 2510 New Cut Circle, Lancaster, 29720, Bachelor of Science, History; Georgia Jean Yelton, 717 Canterbury Drive, Lancaster, 29720, Master of Education.

Lee:  Justin Page Gage, 410 Ridge St., Bishopville, 29010, Bachelor of Science, Biology; Mandy Michelle Logan, P.O. Box 193, Lynchburg, 29080, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Scott Coleman Matherly, 119 Bradley Ave., Bishopville, 29010, Bachelor of Science, Biology; John Israel McKenzie III, 3856 Lynchburg Hwy., Lynchburg, 29080, Bachelor of Science, Biology; Beauty A. Murphy, 405 N. Nettles St., Bishopville, 29010, Bachelor of Science, Early Childhood Education.

Lexington: Thomas Leland Drago Jr., 148 Knotts Road, Lexington, 29072, Bachelor of Science, Economics, Finance, Cum Laude; Wendy Jean Hines, 442 N. Royal Tower Drive, Irmo, 29063, Bachelor of Science (with University Honors), Elementary Education, Cum Laude; Harry Williams Jr., 416 Dutch Drive, Irmo, 29063, Bachelor of Arts, History, Mass Communication; Leigh Anne Willis, 1909 Woodbay Drive, Lexington, 29072, Bachelor of Arts, Modern Language-Spanish.

Marion: April Lynn Bethea, P.O. Box 479, Marion, 29571, Bachelor of General Studies; Kevin L. Crawford, 404 Murray St., Marion, 29571, Bachelor of Science, Political Science; Jeffrey Allen Davies, P.O. Box 427, Centenary, 29519, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Melissa Bishop Drew, 309 Ridgewood Drive, Marion, 29571, Master of Education; Phyllis Rogers Hyatt, 1830 Methodist Church Road, Marion, 29571, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Tina Marie Jacobs, 619 Wahee Road, Marion, 29571, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; April Nicole Johnson, 3452 Creech Road, Marion, 29571, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Lorraine Kitchens Johnson, 204 Second Ave., Marion, 29571, Bachelor of Science, Biology; Jason Dean Lambert, 409 W. Godbold St., Marion, 29571, Bachelor of Science, Chemistry; Matthew Devlin Richardson, 312 Elizabeth St., Marion, 29571, Bachelor of Science, Political Science; Wendy Leigh Sawyer, 3605 Hill Road, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Biology; Angela Patrice Smith, 2707 Chippenham Road, Marion, 29571, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Heather Elaine Strickland, 8003 High Ridge Place, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Michael Wayne Strickland, P.O. Box 7, Nichols, 29581, Bachelor of Business Administration, Finance; Michael G. Sutton, 2200 S. Hwy 501, Marion, 29571, Bachelor of General Studies; Vanessa Lynn Crawford Wilson, 516 Westridge Drive, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Political Science.

Marlboro: Motion Andre Ellison, 216 Jennings St., Bennettsville, 29512, Bachelor of Arts, Mass Communication; Michael Jason McCaskill, 506 Jefferson St., Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Sociology; Elizabeth Mills Parsons, 2009 W. Main Street, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Biology; Jacquel Michelle Thomas, 105 Evergreen Court, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Psychology.

Orangeburg: Kimberly Ruth Jeffcoat, 310 Westside St., Livingston, 29107, Bachelor of Science, Biology.

Richland: Rodrick Kelvin Belton, 516 Trader Mill Road, Columbia, 29223, Bachelor of Science, Biology; TaKesha Theodorsha Norther Brown, 104 Hyer Court, Columbia, 29223, Bachelor of Science, Psychology; Kalu E. Kalu Jr., 717 Seton Road, Columbia, 29212, Bachelor of Science, Political Science; Kemperlyn Octavia Livingston, 213 Prestley Drive, Columbia, 29203, Bachelor of Science, Biology; Ramonia Kenya Robinson, 213 White Wing Drive, Columbia, 29229, Bachelor of Arts, Mass Communication;  Susan Lucas Todd, 2424 Heyward St., Columbia, 29205, Master of Education; Wesley Mark Verzwyvelt, 812 Cold Branch Drive, Columbia, 29223, Bachelor of Science, Physics.

Spartanburg: Rebecca Jane Coffman, 216 Bent Oak Way, Spartanburg, 29301, Bachelor of Science, Biology.

Sumter: Ashley Lowder Bateman, 33 Mason Croft, Sumter, 29150, Master of Education; John D. Blanding, 732 Covingtyon, Sumter, 29150, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology; Christy Lavette Bradley, 475 Lower Lee School, Mayesville, 29104, Bachelor of Science, Psychology; Leslie Nichole Flinchum, 530 Alpine Drive, Sumter, 29154, Bachelor of Science, Elementary Education; Wanda Yvette Burgess Fulmore, 3340 Annie St., Dalzell, 29040, Master of Education; Marian Brunson McFadden, 137 Chappell St., Sumter, 29150, Master of Education; Tracy Lynn McIntosh, 1839 Dunbarton Drive, Sumter, 29154, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Pennie Lea McLeod, 305 Pearson Road, Sumter, 29150, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Rhonda Diane Shirey, 2665 Genoa Drive, Sumter, 29153, Master of Science; Carole Roberts Wilson, 23 Yellowstone Circle, Sumter, 29154, Master of Education; Edith LeAnne Woodcock, 1900 Old Manning Road, Sumter, 29150, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Williamsburg: Theresa Elizabeth Floyd Abrams, 2519 Manning Hwy., Greeleyville, 29056, Bachelor of Science, Elementary Education; Annie Mae Corine Brown, 2200 McCuthen Road, Cades, 29518, Bachelor of Science, Biology; Lucretia Matthews Conyers, 13 Beetle Lane, Greeleyville, 29056, Master of Education; Shanda LaJoy Dennis, P.O. Box 1966, Hemingway, 29554, Bachelor of Business Administration, Accounting; Dana Lynn Dorsey, 536 Horsefarm Road, Nesmith, 29580, Bachelor of Science, Biology; Mark Anthony Easterling, 36 Granite Road, Kingstree, 29556, Master of Education; Barbara Loretta Giles, 89 Smokey Lane, Kingstree, 29556, Master of Education; Andrea Pershawn Singleton, P.O. Box 263, Greeleyville, 29056, Bachelor of General Studies; Latetia Janel Singleton, P.O. Box 263, Greeleyville, 29056, Bachelor of Science, Early Childhood Education.
 

#75/12-15-2001
 
 
 

Last Published: May 13, 2004 5:09 AM
Empowered by Extend, a school software solution from