Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2001

41 students participate in FMU's Program for Young Scholars
FLORENCE, S.C. ? Forty-one students participated in the 2001 Program for Young Scholars at Francis Marion University.
 
PYS, in its fourth year, was held July 8-28 on the FMU campus. The summer program gives academically gifted students an opportunity for intensive study, new experiences and recreational activities in a college setting. The three-week program is geared toward middle and high school students between the ages of 12 and 16, with students living on the college campus.
 
This year, for the second time, a college-credit psychology course was offered. Other courses are not for college credit, but may be applied to a high school student?s curriculum, if approved by the student?s home school. Classes offered were biology, computer science, online design, expository writing, mathematics and psychology.
 
For information, contact Jon Tuttle, director of the Program for Young Scholars, at 843-661-1521 or jtuttle@fmarion.edu or visit the program website at www.fmarion.edu/~youngscholar.
 
 

PROGRAM FOR YOUNG SCHOLARS
The format is: student?s name (followed by city if student is not from South Carolina), parents? names,
school the student will attend in 2001-2002, and PYS course taken.

OUT-OF-STATE:
Florida: Trevor McGeary, Naples, Tim and Carol McGeary, Pine Ridge Middle School, mathematics.
Georgia: Joseph Drwiega, Savannah, Paul and Cheryl Drwiega, Savannah Christian Preparatory School, expository writing; Michael Drwiega, Savannah, Paul and Cheryl Drwiega, Savannah Christian Preparatory School, online design; Patrick Gallaher, Centerville, Terry Joseph and Gail Gallaher, Northside Middle School, mathematics.
North Carolina: Layton Ashmore, Durham, James Philip and Virginia Ashmore, N.C. School of Science and Math, online design; Gaelen Wells, Morehead, John and Patricia Wells, Proctor Academy, computer science.
Ohio: Jessica Rennick, Conneaut, David Rennick and Alcia Brice Bevacqua, Rowe Middle School, mathematics.
Pennsylvania: Anna Cochrane, Apollo, Jeffrey and Nancy Cochrane, Christian Fellowship Academy, mathematics.
Texas: Osman Ahmed, Richardson, Mustaq and Anisha Ahmed, St. Mark?s School, mathematics.
Virginia: Philip Gianfortoni, Richmond, Joseph and Emily Gianfortoni, Godwin High School, computer science.

SOUTH CAROLINA (by city):
Cheraw: Charles Lee Maxwell, Ronnie Lee and Cynthia Maxwell, New Covenant Christian, biology.
Columbia: Casey Campbell, Donna Kalinowski, Dreher High School, online design.
Darlington: William Brunson, Swint and Lillian Brunson, Mayo High School, mathematics; Brandy Cheeseboro, Gloria Cheeseboro Hines, Mayo High School, mathematics; Keshana Ham, Denise Ham, Darlington High School, online design.
Easley: Josh Jones, Eileen Jones, Easley High School, computer science.
Florence: Jara Buchholz, Lisa Penny and Jay Allen Buchholz, Sneed Middle School, biology; Sarah Casper, Thomas and Barbara Casper, South Florence High School, biology; Ginger Howell, Barbara Mellen and Samuel Howell Jr., Trinity Collegiate School, mathematics; Lauren Saleeby, John and Suzanne Saleeby, Wilson High School, psychology; James Whelen, Peter Whelen and Roberta Olmstead, Williams Middles School, expository writing.
Fountain Inn: Ginny Knight, Charles Knight and Nancy Mayer, Laurens Academy, biology.
Georgetown: Everson Ladson, E.B. and Sandra Ladson, Andrews High School, biology.
Hilton Head Island: Caitlyn Ellerbe, Donald and Deborah Ellerbe, Hilton Head High School, expository writing.
Inman: Rachana Modi, Anil and Suvarna Modi, Boiling Springs High School, online design.
Lake City: Shinise Gaskins, Sherman and Michelle Gaskins, Lake City High School, biology; Robert Montgomery, Harry and Janie Montgomery, Ronald E. McNair, biology.
Leesville: TiaJuana Smith, Elveridge and Charlene Smith, Batesburg-Leesville High School, mathematics.
Johnsonville: Brianne Fleming, Gwendolyn Fleming, Hannah-Pamplico Middle School, mathematics.
Moore: Scott Murphy, Carl and Carol Murphy, James F. Byrnes High School, online design.
Mount Pleasant: Abbi Pitsenbarger, Tina Messinger, Charleston City School of the Arts, mathematics.
Mountville: William Lanford, Steve and Mary Lanford, Clinton High School, computer science.
Mullins: Melissa Byrd, David and Debbie Byrd, Mullins High School, mathematics; Anwar Staggers, Kevin Staggers Jr. and Wendy Smith, Palmetto School, computer science.
Murrells Inlet: Mark Cummings, Kurt and Edith Cummings, Waccamaw High School, online design; Anthony Singleton, Anthony and Betty Singleton, Waccamaw High School, mathematics.
Myrtle Beach: Siri Baker, Sophia Baker-Brown, Socastee High School, psychology; Timothy Curnew, Tammy Jean Curnew and Robert Pickart, Myrtle Beach High School, computer science.
Rock Hill: Richard Porter, J.F. and Nita Porter, Northwestern High School, expository writing.
Simpsonville: Jared Collins, Timothy and Francis Collins, Hillcrest High School, online design.
West Columbia: Jahad Allen, Gwendolyn Allen, Pine Ridge Middle School, mathematics.

#8 / 8-1-01
 

Last Published: February 14, 2006 6:51 AM
Empowered by Extend, a school software solution from