Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2002

FMU names students to President's List, Dean's List

FLORENCE, S.C. – Officials at Francis Marion University have named 277 full-time students and 25 part-time students to the President’s List, and 330 full-time students and 38 part-time students to the Dean’s List for the 2002 spring semester.

Of those students listed on the President’s List, 147 earned perfect 4.0 grade point averages for the semester, the highest possible ratio a student can receive. 

Students named to the President’s List must have earned a 3.75 or higher GPA for the semester. Full-time students named to the President’s List must have taken at least 12 semester hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester.

Dean’s List students earned a GPA for the semester between 3.25 and 3.749. Full-time students named to the Dean’s List must have taken at least 12 hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester.

Grade point averages are based on a 4.0 system.

Part-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)

WEST VIRGINIA: *Rachel Leah Sack, 200 Miller Ave., Hinton, 25951, Mass Communication.

SOUTH CAROLINA:

Darlington: *Sabrina M. Coe, 622 W. McIver Road, Darlington, 29532, Electronic Engineering Technology; Wilma Hayes Epps, 817 Miller Drive, Darlington, 29532, Early Childhood Education; *Ronnie Devon Huggins, 1420 Beaver Path, Hartsville, 29550, Political Science; *Ginger J. Meshaw, 1530 Whippoorwill, Hartsville, 29550, Elementary Education.

Dillon: Marcella N. Baker, 914 Allentown Drive, Latta, 29565, Accounting.

Florence: *Stewart L. Bobbett, 1613 Cherokee Road, Florence, 29501, Political Science; *Lavelle Nicole Bell Bruce, 1807 Citadel St., Florence, 29505, Accounting; *Aiping Chen, 717 Rice Hope Cove, Florence, 29501, Mathematics; *Jamie R. DeWeerdt, 3409 Trenton St., Florence, 29501, Marketing; Carla R. Elom, 572 E. McIver Road, Florence, 29506, Elementary Education; Leanne Tarlton Harter, 6106 Stagecoach Road, Effingham, 29541, Biology; *Joanna Gordon Hicks, 3093 Trent Drive, Florence, 29505, Marketing; *Jacqueline D. Keesee, 1010 Hannah Drive, Florence, 29501, Pre-Nursing, Biology; Lance Braddock Linton, P.O. Box 5245, Florence, 29501, English-Applied, Mass Communication; Sholonda Kentora McCall, 706 Rose St., Florence, 29506, Pre-Nursing; *Sandra Lynch Poston, 5932 Albany Road, Coward, 29530, Management; Kelly A. Sauls, 876 Old McAllister, Lake City, 29560, Management Information Systems; *LeAnn J. Sawyer, 3218 Mears Drive, Florence, 29501, Psychology; *Jennifer Leslie Shaw, 2117 H Sanderling, Florence, 29505, Biology; Lisa M Stephens, 3980 Lake Oakdale, Florence, 29501, Finance; *Carolyn Jean Turner, 137 Lee St., Lake City, 29560, Political Science; *Sara K. Velasquez, 3401 Stockton Drive, Florence, 29501, Biology; Danny A. Young, 2952 Woodbine Ave., Florence, 29501, Management Information Systems.

Spartanburg: *Melissa Anne Weaver, 104 Berry's Pond, Duncan, 29334, Biology.

Full-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)

INTERNATIONAL: *Maya S. Ashirova, Gor-oly St., Ashgabad, 74400, Undecided; Iliana Campos Sanchez, Grand Masters No., De Curnavaca, 62490, Undecided; Nadine V. Fritz-Vietta, 1M Wiesengrund 25, Muehltal, 64367, Management, Accounting; *Cesar E. Gutierrez Aguil, Street 8 East, App, Morelos, 62500, English-Liberal Arts; Keno Kawabata, 1232 Nishiohte-cho, Ueno, Japan, Computer Science; *Sascha A. Knoedgen, Holgertswey 7, Spay, 56322, Undecided; *Olena Y. Kulish, Buznik Bldg 2A Apt, Mykolayiv, 54010, Undecided; *Clinton Pinder, P.O.Box 9682, Edenglen, Johannesburg, South Africa, 01613, Finance; *Xiwu Zhang, 15 Kong Hou Rd, Jiangman, Undecided.

CALIFORNIA: Amber R. Gaines, 6822 Amy Ave., Garden Grove, 92845, Psychology; *Jennifer Lynn Sturgeon, 1810 N. Shattuck Place, Orange, 92865, Psychology.

FLORIDA: Maria M. Ave-Lallemant, 2885 SW 22nd Ave., Delray Beach, 33445, Visual Arts; Andrew M. Lerner, 2107 Orleans Drive, Tallahassee, 32308, Computer Science.

HAWAII: Amanda Kay Eckert, 15B Julian Ave., Honolulu, 96818, History, Economics.

ILLINOIS: *Jaclyn M. Ackman, 1939 Butler Drive, Bartlett, 60103, General Business Administration; Jennifer Monique Melahn, 9064 Gross Point Road, Skokie, 60077, Mass Communication.

KANSAS: *Janet Marie Rice, 5710 SW Fairlawn, Topeka, 66619, Business Economics.

KENTUCKY: Anne M. Hutchens, 2204 Janlyn Road, Louisville, 40299, English-Applied; Justin Lee Slatten, 485 Parkside Court, Versailles, 40383, General Business Administration.

MISSISSIPPI: *Michelle R. Ghere, 1202 Woodlawn Place, Long Beach, 39560, Undecided.

NORTH CAROLINA: Kimberly G. Covil, 5917 Dekker Road, Castle Hayne, 28429, Mass Communication; *Jennifer D. Howard, 8023 Kitzel Way, Raleigh, 27615, Biology.

 OHIO: Joshua J. Dixon, 228 Halifax Lane, Medina, 44256, General Business Administration; *Jacqueline M. Hoerath, 4911 Woodhaven Drive, Galena, 43021, Early Childhood Education; *Jenny Lyn Michael, 8780 High Mill Ave., Canal Fulton, 44614, Mathematics.

PENNSYLVANIA: *Kristy L. Bell, 161 Brierwood Blvd., Hanover, 17331, Marketing; *Mary C. Moonen, 104 Brunner St., Hummelstown, 17036, General Business Administration; Shannon L. Ulp, 448 Third St., Northumberland, 17857, Elementary Education.

TENNESSEE: *Anne E. Gioscia, 2021 N Sizer #179, Jefferson City, 37760, Sociology.

WEST VIRGINIA: *Jessica E. Skarzinski, 299 Tuscawilla Hil, Charles Town, 25414, Biology.

SOUTH CAROLINA:

Aiken: Stephanie M. Bush, 5011 Fox Lair, Aiken, 29803, Accounting.

Berkeley: Jennifer Henry, 418 Annette Drive, Goose Creek, 29445, Biology; Sarah Alice Miller, 124 Youth Blvd., Moncks Corner, 29461, Biology; Bradley A. Sponic, P.O. Box 324, Goose Creek, 29445, Theatre Arts.

Charleston: Chiantia Equana Green, 4641 Hagan Road, Yonges Island, 29449, Management Information Systems.

Chesterfield: Jessica L. Allison, 208 Pecan Orchard, Cheraw, 29520, Elementary Education; *Kerri E. Arant, Rt. 2 Box 342, Pageland, 29728, Elementary Education; *Robert Leo Blinkhorn, 18 Ridge Road, Cheraw, 29520, English-Teacher Certification; *Kimrey Ann Brewer, 18 Forest Hills Drive, Cheraw, 29520, Early Childhood Education; Albert E. Crowley, P.O. Box 395, Patrick, 29584, History; Caleb L. Gulledge, Rt. 3 Box 371A, Cheraw, 29520, General Business Administration; Peggy W. Gulledge, 1550 Eugene Woodar, Ruby, 29741, Elementary Education; *Nicholas Blane Hayes, 70 Cherokee Avenue, Cheraw, 29520, Biology; William G. Horne III, 1759 Wexford Road, Ruby, 29741, Computer Science; *Kimberly A. Malloy, P.O. Box 1352, Cheraw, 29520, Elementary Education; Christy L. Merriman, Rt. 3 Box 258, Chesterfield, 29709, Pre-Nursing; *Kevin A. O’Neal, 49 Ray Dixon Lane, Patrick, 29584, Computer Science, Mathematics; Kevin B. Smith, P.O. Box 727, Cheraw, 29520, General Business Administration.

Clarendon: *Brandy D. Baxley, 17203 Hwy. 301, Turbeville, 29162, Accounting; *Christy Nichole Blanding, 2001 Black River Road, Gable, 29051, Early Childhood Education; *Angela Carol Bryant, 4792 Turbeville Hwy., Turbeville, 29162, Elementary Education.

 Darlington: *Rebecca S. Baker, 1812 E. Bobo Newsom, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Allan Edmund Burgess Jr., 1081 Una Road, Lamar, 29069, English-Liberal Arts, Finance; Ashleigh P. Carnes, 181 Ashland Road, Hartsville, 29550, Undecided; *Leslie M. Carter, 116 Wyandot St., Darlington, 29532, Finance, Business Economics; *Amy Renee Coker, 1529 High Point Road, Hartsville, 29550, Elementary Education; Odis Wellington Hawkins III, 812 Cedar Creek Road, Hartsville, 29550, Political Science; *Candice L. Howle, 3101 Millstream Road, Darlington, 29540, Biology; *Newton I. Howle III, 305 Cashua St., Darlington, 29532, General Business Administration; *Kathy Diane Hubert, 804 Songbird Lane, Hartsville, 29550, Elementary Education; Jessica M. Jacobs, P.O. Box 605, Lamar, 29069, General Business Administration; *Kirsten Elizabeth Jordan, 1081 Una Road, Lamar, 29069, Elementary Education; Jessica A. Kirby, P.O.  Box 274, Society Hill, 29593, Elementary Education; Vickie Stevens Longo, 812 Oleander Drive, Darlington, 29532, History; *Joannah Martin, 101 Shoshone, Darlington, 29532, Elementary Education; Caroline Proot, 109 Grace St., Darlington, 29532, Psychology; Angela Michelle Tolson, 417 Lake Robinson, Hartsville, 29550, Early Childhood Education.

Dillon: Andrea D. Allen, 308 Walker Court, Dillon, 29536, Sociology; Christopher G. Chestnut, P.O. Box  517, Little Rock, 29567, English-Liberal Arts; *Casey Renee Demery, 121 China Drive, Latta, 29565, Marketing; Katreia Danielle Evans, P.O. Box 1585, Dillon, 29536, Early Childhood Education; Britt N. Fore, P.O. Box 243, Hamer, 29547, Biology; Dana L. Goodwin, 2925 Goodwin Court, Dillon, 29536, Early Childhood Education; *Shenek Catrell Heyward, 610 Oaky Point Road, Dillon, 29536, Political Science, Mathematics; Sherif N. Khalil, 1336 E. Harrison St., Dillon, 29536, Chemistry; Rachelle Anashana Lighty, 3317 Fleetwood Court, Hamer, 29547, Elementary Education; *Carrie A. Martin, 216 Sims St., Latta, 29565, Elementary Education; Karen D. Massengale, 401 S. 14th Ave., Dillon, 29536, Early Childhood Education; Sandra A. Roberts, 936 Hwy. 917 E, Latta, 29565, Psychology; *Laura C. Rowell, P.O. Box 433, Little Rock, 29567, Elementary Education; *Jessica R. Smith, P.O. Box 1321, Dillon, 29536, Finance, Accounting.

Dorchester: Jennifer Lynn Austin, 1650 Mudville Road, Ridgeville, 29472, Marketing; *Alistair Marshall Connor, 1276 Zion Road, Dorchester, 29437, History; Carmen Nicole Fleming, 222 Woodward Blvd., Summerville, 29483, Psychology; *Michael A. Moss, 612 W Carolina Ave., Summerville, 29483, General Business Administration.

Florence: JoAnn P. Abraham, P.O. Box 4113, Florence, 29502, Management Information Systems; *Wyatt Virginia Adams, 1905 Deerwood Drive, Florence, 29501, Undecided; *William S. Anderson, 4388 Twin Church Road, Timmonsville, 29161, Biology; *Colleen Ann Appleton, 4338 Blitsgel Drive, Florence, 29501, Visual Arts; *Shannon Marie Asko, P.O. Box 5825, Florence, 29502, Biology; April L. Atkinson, P.O. Box 12, Coward, 29530, Accounting; Shannon L. Banks, 911 Tumbleweed Drive, Florence, 29506, Accounting, Management Information Systems; *Stephanie L. Bartlett, 802 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Mass Communication, Marketing; *Christy McAllister Beard, 782 Anderson Bridge, Scranton, 29591, Elementary Education; *Marion W. Bell, 1617 Damon Drive, Florence, 29505, Management Information Systems; Amanda V. Bennett, 1513 Damon Drive, Florence, 29505, Finance; Page Neal Brooks, 118 E. Toledo Road, Florence, 29505, Computer Science, Mathematics; *Josh Warren Brown, 2606 Hardin St., Florence, 29505, History; Leerenee A. Brown, 316B E. Royal St., Florence, 29506, Sociology; Maurice R. Buxton, 3809 Breckridge Circle, Florence, 29505, Biology; Cleve J. Calcutt, P.O. Box 483, Pamplico, 29583, History; Hollie Capers, Rt. 1 Box 270, Lake City, 29560, English-Liberal Arts; *Lisa Chalian, 118 E. Thorncliff Road, Florence, 29505, Visual Arts; Aaron P. Chalifoux, 2956 Shadeland Circle, Florence, 29501, Computer Science; Melissa S. Church, 2422 Wills Place, Effingham, 29541, Management Information Systems; *Meryl C Jorgensen Coffey, 3921 Pine Needles, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Peter B. Collier, 937 Kirby Farm Drive, Florence, 29506, Biology; Jennifer Elizabeth Cone, 612 Ivanhoe Drive, Florence, 29505, Visual Arts; *Erin E. Cox, 1323 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Psychology; Melissia Dawn Cox, 50 Chalmers Row, Florence, 29501, Psychology; *Jessica Cain Crowson, 2260 Blass Drive, Florence, 29505, Early Childhood Education; Karenmarie M. Davis, 329 Honda Way, Timmonsville, 29161, Pre-Nursing, Modern Language Spanish; *Maquita Verlisa Davis, 1129 Dennis Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Isaac D. DeFee, 3464 West John Pau, Timmonsville, 29161, Biology; *Melody D. Deitrick, 2525 Glens Park Road, Florence, 29505, History; *Amber Ayers Dorrell, 1899 Newman Branch, New Zion, 29111, English-Liberal Arts; *Stephanie M. Doty, 932 Hicks Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Ronald W. Douglas Jr., 2609 Whirlaway Ave., Florence, 29505, Business Economics; Sara S. Ellerbe, 514 Second Ave., Pamplico, 29583, Elementary Education; Sarah R. Elliott, 1725 Willow Point, Effingham, 29541, Accounting; *Amy Danielle Evans, 1811 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, English-Liberal Arts; *Juan E. Faja, 606 Lancelot Drive, Florence, 29505, Biology; *Amanda K. Flowers, 2111 Lenhart Way, Florence, 29505, History; *Nathan E. Flowers, 2111 Lenhart Lane, Florence, 29505, Political Science; *Darla E. Floyd, P.O. Box 351, Olanta, 29114, Early Childhood Education; *Jeremiah C. Fowler, 510 Arbor Drive, Florence, 29501, Biology; *Laura L. Foxworth, 5215 Peppertree Lane, Florence, 29506, Elementary Education; *Anna Lynne Gamble, 84 Moore Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; *Stacy M. Geddings, 220-A Laurel Lane, Florence, 29506, Undecided; Courtney A. Gibbs, 741 Bradley Bay Road, Lake City, 29560, Biology; Brian A. Goins, 1204 S. Old River Road, Pamplico, 29583, Mathematics; *Jennifer Brantley Graham, 223 Truluck St., Lake City, 29560, English-Teacher Certification; Merideth Paige Grooms, 203 Harvest Road, Coward, 29530, Biology; *Angela C. Guillory, 212 E. Myrtle Beach, Scranton, 29591, Chemistry; *Abria Owens Gunter, 248 Bazen Trail Road, Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; *Klay Anne Hanks, 814-E S. Parker Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Ashley J. Hardee, 432 Poor Farm Road, Florence, 29505, Biology; Loni H. Heaton, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Elementary Education; Mark N. Heaton, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, English-Applied; *Crystal Lynn Helms, 4202 Claussen Road, Florence, 29505, Early Childhood Education; *Brian Keith Hickman, 1380 E. Damon Drive, Florence, 29505, Elementary Education; *Derrick Lawrence Hoeben, 2531 Secretariat Drive, Florence, 29505, English-Liberal Arts; Patricia A. Hubbs, 1000 Woodstone Drive, Florence, 29501, Elementary Education; *Imran Hyman, 167 Central Drive, Florence, 29501, Management Information Systems; Roy R. Johnson, 425 Woodland Drive, Florence, 29501, General Business Administration; Ryan Poston Johnson, 4511 Millhouse Road, Johnsonville, 29555, Management Information Systems; *Katherine Audrey Jones, 2906 Cash Road, Pamplico, 29583, Elementary Education; Keli A. Jones, 1543 Bridgewood Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Sydney H. Kale, 1303 Rollins Ave., Florence, 29505, General Business Administration; Curtis Russell Keefe, P.O. Box 43, Pamplico, 29583, Nursing (BS) MUSC; Traci M. Kulzer, 840-E S. Parker Drive, Florence, 29501, Bachelor Of General Studies; Crystal J. Lambert, 4181 Oak Grove Road, Effingham, 29541, Nursing (BS) MUSC; *Genevieve E. LaRose, 311 Palmetto Ave., Florence, 29180, Psychology; Riviere Louis, 2224-A West Palmetto, Florence, 29501, Modern Language Spanish, Modern Language French; *Toni N. Martin-Brandt, 649 Redtip Circle, Florence, 29505, History; *Colleen M. Martin, 5226 Clearbrook Road, Effingham, 29541, Biology; *Jenifer L. Martin, 1636 Mechanicsville, Florence, 29501, Marketing; *Lindsay N. Martin, 5232 Reynolds Road, Effingham, 29541, Chemistry; *Shelly Eaddy Martin, 6115 Topsy’s Lane, Effingham, 29541, Elementary Education; *James W. McClary IV, 2614 Briarwood Drive, Florence, 29505, General Business Administration; *Steven B. McCracken, 3428 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Physics; *Elizabeth R. McDowell, 1700 Woods Drive, Florence, 29505, Computer Science, Mathematics; Alana Kristin McElveen, 3409 Ebenezer Chase, Florence, 29501, Psychology; Melia Ashley McElveen, 3054 Pointe Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Rosetta Marshell McElveen, 1204 Kebro Land, Florence, 29501, Early Childhood Education; *April Gayle McGee, 555 New Coward Road, Coward, 29530, Biology; Jonathan D. Miles, 3580 Breckridge Circle, Florence, 29505, General Business Administration; Latarsha J. Miller, 200 Bentree Lane, Florence, 29501, Elementary Education; *Adam T. Moore, 1234 Olanta Hwy., Effingham, 29541, Political Science; Ronald Lee Moore Jr., 1323 Ronald Road, Coward, 29530, Marketing; *Stephanie Erin Muirhead, 2706 Myrtle Drive, Florence, 29505, English-Teacher Certification; *Alyssa L. Murphy, 1505 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Political Science; *Sally G. Palles, 530 Ridgewood Drive, Florence, 29501, Pre-Nursing; Melody Lucille Parrott, 1429 Jackson Ave., Florence, 29501, Early Childhood Education; Alvin F. Perhealth Jr., 1300 Valparaiso Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Aubrey A. Phillips, 727 Briarleigh Drive, Florence, 29501, Modern Language French; *William E. Pink, 3127 Lebanon Road, Effingham, 29541, Political Science; *Jennifer L. Poston, 1230 McAllister, Lake City, 29560, Political Science; Ryan O. Poston, 205 E. Bazen Road, Pamplico, 29583, Political Science; *Kimberly Beth Powell, 1604 Lake City Hwy., Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; Casey M. Purvis, 3932.5 Sheminally, Pamplico, 29583, Sociology; Jennifer D. Purvis, 6524 Purvishire Road, Effingham, 29541, Pre-Nursing; Marcie Elaine Purvis, 4352 Milestone Lane, Florence, 29505, Finance; *Staci L. Purvis, 914 Honda Way, Timmonsville, 29161, Art Education; *William G. Raines, 2400 Windsor Forest, Florence, 29501, General Business Administration; *Laura M. Rhoads, 1117 Kenwood Ave., Florence, 29501, Accounting; David Aubrey Richardson Jr., 4540 Blitzgel Road, Florence, 29501, Political Science, English-Applied; *Robert M. Richey Jr., 404 Danielle Run, Effingham, 29541, Biology; *Tracy J. Ripley, 2705 Laurel Circle, Florence, 29506, Sociology; Jennifer L. Rogers, 827 Indian Drive, Florence, 29501, History; *Amy M. Ross, 1465 Wisteria Drive, Florence, 29501, Computer Science, Mathematics; Akihito Sakamoto, 2118 Twin Bridge, Florence, 29505, Mathematics; Christopher D. Sawyer, 1327 Fairlane Drive, Florence, 29505, Marketing; Roger H. Shelley, 3039 Larkspur Road, Florence, 29501, Management Information Systems; *Margaret J. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, Modern Language Spanish, English-Liberal Arts; Richard W. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, History; Julie M. Smith, 3684 Creek Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Kitty S. Smith, 3684 Creek Road, Lake City, 29560, Elementary Education; *Elizabeth R. Sowell, 2797 Kintyre Road, Florence, 29501, Mass Communication; Jesse L. Stroman, 4628 Sunny Lane, Effingham, 29541, Accounting, Mathematics; Jimmie S. Teal, 1535 S. Friendfield, Scranton, 29591, Computer Science; *Amanda Suzette Turner, 755 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Early Childhood Education; *John Oliver Ulmer, 1035 Mockingbird, Florence, 29501, Biology; *Joshua A. Walters, 4711 Patriot Lane #B, Florence, 29506, Elementary Education; *Sharon A. Watts, 3901 Gaskins Lane, Pamplico, 29583, English-Applied; Kevin G. Welch, 2472 S. Hallmark Drive, Florence, 29505, Computer Science; *Jessica Devon Wiggins, 1754 St. Anthony Drive, Florence, 29505, Biology; *Vicki Leigh Williams, 2924 Woodbine Ave., Florence, 29501, Political Science; Erica L. Wilson, 1820 Damon Drive, Florence, 29505, Marketing; Stacy Y. Woods, 2427 Discus Lane, Effingham, 29541, Mathematics; *Janet Denise Wynn, 817 S. Parker Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education.

Georgetown: Jamie M. Baxley, 98 Baxley Trail, Georgetown, 29440, Pre-Nursing; Margaret Emily Grant, P.O. Box 213, Andrews, 29510, Early Childhood Education; Mary A. Grimes, 1104 Highmarket St., Georgetown, 29440, English-Applied.

Greenville: *Christy M. Lee, 270 Settement Road, Travelers Rest, 29690, Biology, Chemistry.

Horry: Melissa D. Alford, 4105 Gunters Island, Galivants Ferry, 29544, Accounting; Dana Elizabeth Anderson, P.O. Box 58, Green Sea, 29545, Early Childhood Education; *Krystle Squires Benton, 1503 Knotty Branch, Conway, 29527, Pre-Nursing; Leah E. Best, 4560 Hardwick Loop, Galivants Ferry, 29544, Management Information Systems; Candice Tyrell Cox, 179 Russ Road, Loris, 29569, Management Information Systems; Melissa A. Dubose, P.O. Box 296, Aynor, 29511, Computer Science; Jade B. Martin, 4497 Joyner Swamp, Galivants Ferry, 29544, Pre-Nursing; April Michelle Mills, 1510 Hucks Road, Aynor, 29511, Biology; *Sally A. Owens, 1711 Bud Graham Road, Galivants Ferry, 29544, Undecided; *Kevin M. Pierce, 1025 Carolina Road, Conway, 29526, Undecided; *Sabrina L. Scholl, 1025 Carolina Road, Conway, 29526, Undecided; Yolanda Denise Skillings, 455 Sunnehanna 505, Myrtle Beach, 29575, Sociology.

Kershaw: *Lori Ann Gardner, P.O. Box 484, Bethune, 29009, Elementary Education; Jennifer H. Gray, 607 Cantey Parkway, Camden, 29020, Pre-Nursing.

Lancaster: Ashley D. Filyaw, 2561 Pineview Drive, Lancaster, 29720, Mass Communication; Stephen Perry Willis, 713 Bristol Place, Lancaster, 29720, Biology.

Lee: Laura Suzette Kirven, 700 Dog Island Road, Bishopville, 29010, Early Childhood Education; Andria J. Sharper, 563 CC Road, Lynchburg, 29080, Biology.

Lexington: *Rebekah L. Norris, 448 Old Field Road, Leesville, 29070, Psychology, Sociology; *Kandace Blaine Sanders, 160 Betty Blvd., Lexington, 29073, Elementary Education.

Marion: *Helen T. Anderson, 308 Scholfield Road, Marion, 29571, Undecided; *Jessica Anne Collins, 220 Country Club, Marion, 29571, Psychology; *Ashleigh Elizabeth Fowler, 1902 South Hwy. 41, Mullins, 29574, Biology; Jodi Dee Grainger, 6508 Hwy. 917, Nichols, 29581, Biology; Shelley A. Grainger, 4430 Zion Road, Mullins, 29574, Biology; Marjorie Elaine Henry, 202 E. End St., Mullins, 29574, Art Education; Daniel H. Hobbs, 17156 Hwy. 19, Nichols, 29581, Computer Science; *Rachel Denise Jones, 3043 Old Mullins Road, Nichols, 29581, Accounting; Tiffany Nicole Causey Lee, 603 Fork Retch Court, Mullins, 29574, Psychology; Allen L. Lowrimore, 401 East Godbold St., Marion, 29571, Biology; Stacey L. Martin, 309 Melrose Ave., Mullins, 29574, Pre-Nursing; *Eloise D. Oglesby, 5366 J W Dew Road, Mullins, 29574, Elementary Education; Jennifer Kacey Moore, 10336 Hwy. 917, Nichols, 29581, Biology; *Margaret Lyn Perritt, 3815 W. Hwy. 76, Marion, 29571, Art Education; Jason M. Richardson, P.O. Box 185, Marion, 29571, Mass Communication; Miriam Lauren Sellers, 415 W. Mullins St., Marion, 29571, Art Education; Angela R. Skipper, 419 McEachern Heights, Marion, 29571, Biology; Lon Malcolm Spivey Jr., 4472 Hwy. 41A, Mullins, 29574, Elementary Education; Amanda Blair Strickland, 6030 Little Mill Road, Nichols, 29581, Mass Communication; Jennifer Susanne Williams, 8414 Black Creek Road, Nichols, 29581, Sociology.

Marlboro: Jerry R. Bracey, 910 Breeden Heights, Bennettsville, 29512, Accounting; Bernard A. Norwood, 504 S. Church St., McColl, 29570, Undecided; Amanda Dianne Walters, 299 Brushy Bay Road, Bennettsville, 29512, Early Childhood Education.

Oconee: *Kevin A. Murr, 219 Oak Hill Drive, Seneca, 29678, Biology; *Kristie Ann Tecson, 111 Rivoli Point, Westminster, 29693, Elementary Education.

Orangeburg: Jessica M. Bowman, 2035 Columbia Road, Orangeburg, 29118, Accounting.

Richland: Michael R. Bailey, 107 Tekesbury Court, Columbia, 29212, History; *Christina Marie Brigman, 109 Highknoll Road, Columbia, 29223, Elementary Education; Brittany Michaun Burton, 17 Woodpine Court, Columbia, 29212, Management Information Systems; Tiffany D. Glymph, 4123 Hard Scrabble, Columbia, 29223, Finance; *Susanne Marie Harris, 124 N. Ridge Road, Columbia, 29223, Early Childhood Education; *Stacey Alaina Kelly, 609 Sutters Mill Road, Columbia, 29229, Art Education.

Saluda: Jessica Lynn Willis, Rt. 5 Box 2142, Saluda, 29138, Theatre Arts.

Sumter: *Lori Beth Atkinson, 1045 Foxridge Court, Sumter, 29150, Elementary Education; *Kenneth M. Broadway, 1817 Appaloosa Drive, Sumter, 29154, English-Liberal Arts; Jessica M. Frye, 3200 Beulah Cuttin, Sumter, 29154, Biology; Sarah E. Morris, 2316 Primrose Court, Sumter, 29150, Biology.

Williamsburg: *Crystal D. Collins, 9313 Pleasant Hill, Hemingway, 29554, Visual Arts; Amanda Kirby Fenters, P.O. Box 734, Hemingway, 29554, Psychology; Kathy E. Joye, 457 Berk Ginn Road, Hemingway, 29554, Management Information Systems; *Kristen N. Moore, 5528 Frank Cribb Road, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Catherine A. Spivey, P.O. Box 37, Salters, 29590, Early Childhood Education.

Part-time students on Dean’s List

MINNESOTA: Glen L. Dawson, 3558 Siems Court, Arden Hills, 55112, History.

SOUTH CAROLINA:

Berkeley: Heather Ila Strickland, 217 Ila’s Grove Lane, Bonneau, 29431, Mass Communication, Sociology.

Charleston: Erin A. Burke, 1176 Farm Quarter, Mount Pleasant, 29464, Art Education.

Clarendon: John Anthony Scott, P.O. Box 1385, Summerton, 29148, Biology.

Darlington: William E. Flowers, P.O. Box 622, Hartsville, 29551, English-Applied, Mathematics;

Florence: Christina M. Barbacci, 4415 Milford Lane, Florence, 29501, Elementary Education; Keri Ann Bledsoe, 3625 Summertree Drive, Florence, 29506, Psychology; Stacy Denise Butler, 1306 Parkwood Drive, Florence, 29505, Accounting; Joye L. Collins, 1539 Bridgewood Drive, Florence, 29501, Chemistry; Bryan L. Deas, 1436 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Sociology; Alper Dumlupinar, 200 Bentree Lane F4, Florence, 29501, Finance; Deborah Denise Goodman, 2971 Republic #38, Florence, 29501, Accounting; Christina Summer Harris, 3948 Breckridge, Florence, 29505, Elementary Education; Julie Ellen Hartley, 514-B Park Ave., Florence, 29501, Elementary Education; Leah A. Howard, 1137 Vivian Lane, Florence, 29501, Pre-Nursing; Michael Edwin Jebaily, 1002 Wrenwood Road, Florence, 29505, Political Science; Barbara C. Jones, 3413 Hampton Point Drive, Florence, 29501, English-Applied; Lori M. Kwist, 1474 Golf Terr Blvd., Florence, 29501, Elementary Education; Christopher Daniel McJunkin, 4344 Lake Swamp Road, Timmonsville, 29161, Visual Arts; David Christopher Miles, 1769 Bellevue Drive, Florence, 29501, Bachelor Of General Studies; Phillip S. Murpy, 839 Congaree Drive, Florence, 29501, History; Crystal J. Simmons, 225 Williamsburg, Lake City, 29560, Accounting; Cheryl Lynn Roberts, 432 Woodland Drive, Florence, 29501, Management; Amber R. Tomlinson, 1905 Marsh St., Florence, 29505, Psychology.

Georgetown: Jonathan O. Daniels, 217 Antioch Loop, Georgetown, 29440, Electronic Engineering Technology.

Greenville: Tyler J. Breaux, 405 Riverway Drive, Greer, 29651, English-Liberal Arts.

Horry: Burton W. Marlow, 6623 Peachtree Road, Myrtle Beach, 29577, History.

Kershaw: Rebecca Leigh Ammons, 1308 Sunnyhill Drive, Camden, 29020, Marketing.

Lee: Charletta Lemetria Goodman, P.O. Box 253, Lynchburg, 29080, Management Information Systems.

Marion: Bernadette Jenese Johnson, 4164 N. Hwy. 41-A, Mullins, 29574, English-Liberal Arts; Shelly Renee Rowell, 1012 Old Stage Road, Mullins, 29574, General Business; Kathy Renee Strickland, 902 Myrtle St., Mullins, 29574, Visual Arts; Michael G. Sutton, 2200 S. Hwy. 501, Marion, 29571, Bachelor Of General Studies; John T. Zastawnik, 1771 Palmetto Point, Marion, 29571, Physics.

Marlboro: Virginia Lynne Stevenson, P.O. Box 651, Bennettsville, 29512, English-Teacher Certification.

Sumter: Corinne Adelle Coaxum, 2710 Tiverton, Wedgefield, 29168, Management.

Williamsburg: Jonte Vashaun Barr, 9970 Hemingway Hwy., Kingstree, 29556, Elementary Education; Atwood Irwin McIntosh, Jr, 604 McIntosh Road., Kingstree, 29556, Management.

Full-time students on Dean’s List

INTERNATIONAL: Juan Pablo Bossi, Los Tucipanes 76, Alta Gracia, Argentina, Business Economics; Yusuke Murata, 1641-6 Haruyama Hi, Kagoshiama, Japan, Computer Science; Nawal Nahid, No 48, Rue Mikhail, El Jadida, Management Information Systems; Fredrik C. Ohlsson, Kulperodsvagen 17, Halta, Sweden, 44295, General Business Administration; Magnus Samuelsson, Lootnantsgarden, Sweden, Management.

CONNECTICUT: Scott David Campbell, 21 Stage Harbor Road, Marlborough, 06447, Early Childhood Education.

FLORIDA: Kristian L. Eyler, 508 SW Sanctuary, Port St. Lucie, 34986, Mass Communication.

ILLINOIS: Rnesha R. Baldwin, 231 Periwinkle Lane, Bolingbrook, 60490, Psychology; Laurie Niego, 3514 W. 196th St., Homewood, 60430, Business Economics.

KENTUCKY: Aaron M. Slatten, 485 Parkside Court, Versailles, 40383, General Business Administration.

MARYLAND: Cyprian R. Gillingham, 24994 Morgan Road, Hollywood, 20636, Undecided; Katherine A. Roberts, 809 Shawnee Drive, Frederick, 21701, Elementary Education.

MICHIGAN: Dennis A. Salomon, 1605 Saunders Cres, Ann Arbor, 48103, Management.

NEW JERSEY: Travis J. Thigpen, 2 Newberry Court, Jackson, 08527, Biology.

NORTH CAROLINA: John Fletcher Kemp, 119 Foxfield Lane, Matthews, 28105, Management Information Systems.

OHIO: Kirk Robert Bevington, 1163 Lareen Court, Westerville, 43081, History; Lindsay Marie Madden, 8869 Topaz Terrace, Streetsboro, 44241, Marketing; Justin Christopher Smith, 7970 Stemen Road, Pickerinton, 43147, Marketing; Colleen Frances Thorndike, 4179 Spruce Wood, Beavercreek, 45432, English-Liberal Arts.

PENNSYLVANIA: Cherie Eloise Richardson, 1422 SW 31st, Allentown, 18103, Psychology.

VIRGINIA: Denneny Elizabeth Budlong, 9216 Lyndonway Drive, Richmond, 23229, English-Liberal Arts; Jessica C. Terrana, 2312 1st Settlers, Virginia Beach, 23456, Finance, Management Information Systems.

WEST VIRGINIA: Margaret Ann Alexander, 747 Howard St., New Martinsville, 26155, Mass Communication.

SOUTH CAROLINA:

Aiken: Raven M. Murphy, 426 Atomic Road, North Augusta, 29841, Political Science.

Anderson: James P. Pruitt, 711 McClain Road, Belton, 29627, English-Teacher Certification.

Beaufort: Ashanda G. Heyward, P.O. Box 4760, Beaufort, 29903, Early Childhood Education.

Berkeley: Ashlee D. Driggers, 639 Gants Road, Moncks Corner, 29461, Visual Arts; Amanda L. Ferguson, 1501 Churchill Road, Moncks Corner, 29461, English-Liberal Arts; Doquoi T. Green, 195 Fairfax Blvd., Goose Creek, 29445, Political Science; Gia M. Keels, 5431 Dee St., North Charleston, 29418, Political Science; Ashley N. Kirkland, 1016 Wild Rose Drive, Bonneau, 29431, Elementary Education; Geneva Marie Morris, 156 Doodle Hill Lane, St. Stephen, 29479, Art Education.

Calhoun: Gary C. Southard Jr., 165 Gin Bay Road, Cameron, 29030, History.

Charleston: James L. Brown, 1004 Rochelle Ave., Charleston, 29407, General Business Administration; Ashley T. Jenkins, 348  6th Ave., Mount Pleasant, 29464, Visual Arts; John Andrew Walko, 910-C Seagull Drive, Mount Pleasant, 29464, History.

Cherokee: Joshua A. Gordon, P.O. Box 551, Blacksburg, 29702, Computer Science, Mathematics.

Chesterfield: Deloris Bennett, Rt. 1 Box 261-B, Cheraw, 29520, Psychology; Sherry A. Hatcher, 100 N. Colie Loop, Cheraw, 29520, Elementary Education; Amber M. Mabry, 1400 State Road C6, Cheraw, 29520, Mathematics; Christina M. Murphy, 714 McMillian Road, Cheraw, 29520, Biology, Visual Arts; Matthew S. Pearce, 1806 Market St. Ext., Cheraw, 29520, Elementary Education; April N. Quick, 209 Crowley Ave., Cheraw, 29520, Early Childhood Education; Katherine F. Wallace, 112 Davis St., Chesterfield, 29709, Elementary Education; Kenneth L. Webster, Rt. 3 Box 262, Cheraw, 29520, Computer Science.

Clarendon: Ashley N. Harrington, 1567 Corner Road, New Zion, 29111, English-Applied; Nakell A. House, P.O. Box 1008, Summerton, 29148, Mass Communication; Alica J. Mahoney, 629 Robson St., Manning, 29102, Psychology; Tonyelle L. McLaughlin, Rt. 1 Box 381, Turbeville, 29162, Mathematics; Monica E. Reed, 1242 McDowell St., Manning, 29102, Computer Science; James Anthony Rigdon, Rt. 6 Lot 37, Manning, 29102, Visual Arts; Elsen W. Smith, 521 Central Ave., Summerton, 29483, Undecided; Rosa Denice Stokes, 9039 Paxville Hwy., Manning, 29102, Early Childhood Education; Kimberly Sanders Tindal, 5766 Juneburn Road, Manning, 29102, Biology.

Colleton: Chad E. Fisk, P.O. Box 203, Edisto Island, 29438, Political Science; Brian M. Logan, 11780 Cottageville, Cottageville, 29435, Dual Engineering.

Darlington: Mayadh Bachour, 1800 S. Charleston, Darlington, 29532, Sociology; Jennifer M. Bass, 2225 Gallowaytown, Hartsville, 29550, General Business; Sarah L. Bourgeois, 419 W College Ave., Hartsville, 29550, Undecided; Andrea Virginia Byerly, 2132 W. Billy Farro, Hartsville, 29550, General Business Administration; Deena Marie Carpenter, 307 S. Warley St., Darlington, 29532, History; Leewanda Cooper, 711 Dove Court, Darlington, 29532, Computer Science; Rachel D. Dampier, 4274 Lee State Park, Lamar, 29069, Biology; Douglas M. Gainey, 832 Floyd Road, Darlington, 29540, Computer Science; John Andrew Griggs, 1019 Bethlehem Road, Hartsville, 29550, Economics; Elizabeth A. Heustess, 2505 Highline Road, Hartsville, 29550, Elementary Education; Dustin R. Hogge, 3053 N. Center Road, Hartsville, 29550, Chemistry; Jennifer L. Hunt, 2009 Live Oak Drive, Hartsville, 29550, Elementary Education; Toni Lynnette King, 1203 Askins Road, Hartsville, 29550, Elementary Education; Tomresha Gabrial Leatch, 1311 Robinson St., Hartsville, 29550, General Business Administration; Stephen B. Lewis, 2848 Dewitt Circle, Darlington, 29532, General Business Administration; Richard A. McCormick II, 122 S. Charleston Road, Darlington, 29532, History; Sharon M. Needham, 309 W College Ave., Hartsville, 29550, Marketing; Elizabeth Winters O’Neal, 222 Belvin St., Darlington, 29532, Early Childhood Education; Matthew C. O’Neal, 529 Branham Airport, Darlington, 29532, Civil Engineering Technology; Sandy M. Polson, 320 N. Main St., Society Hill, 29593, General Business Administration; David A. Putnam, 1233 Fox Hollow Drive, Hartsville, 29550, Management Information Systems; Sarah B. Saleeby, 145 Golf Course Road, Hartsville, 29550, Art Education, Visual Arts; Ashley Regina Wallace, 2568 Robinson View, Hartsville, 29550, Finance.

Dillon: Kristl D. Arnette, 719 Laurel Lane, Dillon, 29536, Marketing; Shalana M. Buie, 2412 Pointer Drive, Hamer, 29547, Psychology; Alicia A. Campbell, 3424 Stackhouse Road, Latta, 29565, Computer Science; Amy L. Carter, 133 Rowell Circle, Latta, 29565, Elementary Education; Gary T. Fowler, 640 Eucalyptus Drive, Dillon, 29536, Chemistry; Shanna Lane Foxworth, 758 Carroll Road, Latta, 29565, Early Childhood Education; Gregory Earl Gasque, 2424 Hwy. 917 East, Dillon, 29536, Management; Stuart K. Godbolt, 115 S Carolina Ave., Dillon, 29536, Management Information Systems; Jessica H. McDaniel, 121 Oak St., Latta, 29565, General Business Administration; Kristen S. McDaniel, 121 Oak St., Latta, 29565, Chemistry; Timicia Vashanel McKellar, 1014 N. Pine St., Dillon, 29536, Management; Vinit Narendrakumar Patel, 810 Radford Blvd., Dillon, 29536, Management Information Systems; Deidra R. Roberts, 936 Hwy. 917 E., Latta, 29565, Biology; Stephani S. Taylor, 112 Bethea St., Latta, 29565, Early Childhood Education; Stephanie Marie Weatherford, 1359 Hwy. 917 W, Latta, 29565, Elementary Education; Candice J. Williams, 512 West Main St., Latta, 29565, General Business Administration.

Dorchester: Marcia D. Brewington, 410 N Hickory St., Summerville, 29483, Psychology; Elijah S. Gelzer, 839 Summers Drive, Ridgeville, 29472, English-Liberal Arts; Kristin N. Griebe, 103 New Hope Drive, Summerville, 29483, Psychology; Holly B. Housand, 409 Sandlewood Drive, Summerville, 29483, Early Childhood Education; Joseph Edward Sorrow, 105 Ravenswood Court, Summerville, 29485, Marketing.

Edgefield: Sheri M. Andrews, 119 May St., Johnston, 29832, Early Childhood Education.

Fairfield: Melody N. Harris, 4673 Bellfield Road, Ridgeway, 29130, Biology.

Florence: Frances M. Allen, 406 Trifalia Road, Scranton, 29591, Pre-Nursing; Genny L. Allen, 226 Delta Mill Road, Pamplico, 29583, Biology; Jennifer L. Atkinson, 1301 Arrowood Drive, Florence, 29501, Marketing; Ashley G. Bair, 811-C S. Parker Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Brandy M. Baker, 3535 Hoffmeyer Road, Florence, 29501, Early Childhood Education; Blake Alexander Barnes, 2753 W. Black Creek, Florence, 29501, Marketing; Ashley N. Bazen, 1414 Golf Terrace, Florence, 29501, Elementary Education; Jennifer C. Bishop, P.O. Box 631, Lake City, 29560, Elementary Education; Jacquelyn R. Broach, 3730 Poston Road, Coward, 29530, Mass Communication; Roger L. Brock Jr., 3223 E. Handy Lane, Florence, 29506, Mathematics; Fredrick E. Brown Jr., 2507 W. Andover Road, Florence, 29501, Management Information Systems; Heather R. Brown, 736 Harriette Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Mary L. Brunson, 230 Willwood Drive, Florence, 29506, Political Science, Bachelor Of General Studies; Whitney O’Neal Buffkin, 932 Farm Quarter, Florence, 29501, Mass Communication; Rhonda Lynn Burts, 5120 College Lake, Florence, 29506, Mass Communication; Robert J. Campbell, 731 G Coventry Lane., Florence, 29501, Economics; Heather Deanna Cannon, 3408 Hoffmeyer Road, Florence, 29501, Biology; Leslie A. Carlin, 624 Stoneybrook, Florence, 29501, General Business; April Danielle Carter, 3646 Benton Road, Florence, 29505, Psychology; Jesse Stanley Cartrette Jr., 209 W. Caudle Ave., Florence, 29505, Political Science; Terri M. Cato, 318 S. Ravenel St., Florence, 29506, Early Childhood Education; David Stephen Childs Jr., 324 Bristol St., Florence, 29501, Undecided; Tanya M. Czomba, 1036 Greenview Drive, Florence, 29501, Pre-Nursing; Nickole A. Dean, 917 S. Edisto Drive, Florence, 29501, Psychology; David Delgado Jr., 1405 Fore Road #10, Florence, 29506, Accounting; Bryan L. Dubose, P.O. Box 722, Johnsonville, 29555, Psychology; Kristopher Glen DuBose, 880 Cockfield Road, Scranton, 29591, General Business Administration, History; Ryan S. Dubose, 411 N. Halfmoon Road, Lake City, 29560, Physics; Thomas L. Duke Jr., 3814 W. Percy Drive, Florence, 29501, Political Science; Tomarra D. Eaton, 310 Dusenbury Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Cem Fidanlik, 4711 Patriot Lane Apt. B6D, Florence, 29506, Computer Science; John Michael Frazee, 706 S.Edisto Drive, Florence, 29501, General Business, Finance; Amanda J. Garner, 635 Redtip Circle, Florence, 29505, Elementary Education; Karen E. Gibson, 1011 Scarlett Lane, Florence, 29505, Elementary Education; Basilios Athanasios Gioldasis, 1300 Berkley Ave., Florence, 29505, Computer Science; Panagiotis A. Gioldasis, 1300 Berkley Ave., Florence, 29505, Computer Science, Mathematics; Chelsea D. Goodell, 801 Chaucer Drive, Florence, 29505, Mass Communication; Gretchen N. King Goude, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Early Childhood Education; John M. Graham, 346 Crepe Myrtle, Scranton, 29591, History, Political Science; Sherrlyn L. Graham, P.O. Box 1663, Lake City, 29560, Pre-Nursing; Lisa B. Groome, 3549 Utah Court, Florence, 29501, Sociology; Hin-Wah Ha, 500 Park Ave. Apt. B, Florence, 29501, International Studies; LaWanza Philese Ham, 2421 McElveen Lane, Effingham, 29541, Management; Julie E. Harris, 3606 Union School, Coward,, 29530, Management; Jason Walter Hartley, 3714 E. Effingham, Effingham, 29541, Modern Language-German, Modern Language French; John G. Hendrick, 2745 Ridgecrest Circle, Florence, 29501, General Business Administration; Jamie C. Hewitt, 3235 Peniel Road, Timmonsville, 29161, Undecided; Tanna Alicia Hicks, 2117-A Sanderling, Florence, 29505, Biology; Ashley N. Hill, 320 Windover Road, Florence, 29501, Biology; Glenn C. Hill, 2717 S. Center Road., Timmonsville, 29161, Undecided; Erin Michelle Holladay, 5216-B East Nation, Florence, 29501, Marketing, Theatre Arts; Lacie S. House, 209 W. Deer Road Lot 1, Timmonsville, 29161, History, Modern Language Spanish; Laphaedra Lanachelle Howard, 400 N. Williamson Road, Florence, 29506, Biology, Pre-Nursing; Cristy Amber Hughes, 600 Sidney Ave., Florence, 29505, Mass Communication; Otis H. Hutchinson, 204 Academy St., Lake City, 29560, Psychology; Larry M. Jackson, 3514 East Effingham, Effingham, 29541, Undecided; Mandy E. Johnson, 1626 Hill Harrell, Effingham, 29541, Undecided; Angela M. Jones, 515 Olanta Hwy., Effingham, 29541, History, Political Science; Kyle Lawrence Jones, 1873 Partridge Circle, Florence, 29505, Management Information Systems; Jonathan Ryan Jordan, 3223 Young Charles, Florence, 29501, General Business Administration; Katherine M. Kimbro, 2800 Hunters Run, Florence, 29505, Accounting; Season J. King, 719-F South Parker, Florence, 29501, English-Teacher Certification; Jeffrey R. Kirby, 1304 Dennis Road, Lake City, 29560, Computer Science; Kathryn A. Knight, 5941 Stagecoach Road, Effingham, 29541, General Business Administration; Jennifer Lynn Kohler, 158 S. Homestead Drive, Florence, 29501, Biology; Sandy Pui Shan Lam, 824 Chaucer Drive, Florence, 29501, Visual Arts; Benjamin R. Lanier Jr., 455 Somerset Place, Florence, 29501, Finance, General Business; Jamantha Laury, 1352 Virginia Acre, Florence, 29505, Elementary Education; Amy E. Leach, 902 Hummingbird Lane, Florence, 29505, English-Teacher Certification; Brandi N. Lee, 466 Harborough Court, Florence, 29501, Early Childhood Education; Whitney E. Lee, 1726 Partridge Drive, Florence, 29505, Sociology; Laszlo Leiter, 515 Hickory St., Florence, 29501, Management; Nichole D. Lloyd, 807 Gregg Ave #A, Florence, 29501, Management Information Systems; Marian D. Lowder, 1404 Olanta Hwy., Lake City, 29560, Biology; Grant S. Lyerly, 2261 Lake City Hwy., Lake City, 29560, History; Chad A. Lynch, 5515 Wheeler Road, Coward, 29530, Psychology; Joshua A. Magruder, 4108 Byrnes Blvd., Florence, 29506, Undecided; Shaulanda Letrice Manigault, P.O. Box 407, Lake City, 29560, Sociology; Christine Louise Manley, 2309 Sunvue Drive, Florence, 29506, Marketing; Ashley L. Masterson, 1238 Via Ponta Che, Florence, 29501, Elementary Education; Beverly D. Matthews, 137 S. Fire Station, Lake City, 29560, English-Teacher Certification; Laura C. Matthews, 1909 Short Post Lane, Florence, 29506, Psychology, General Business Administration; Lindsey N. McKay, 422 Chippenham Lane, Florence, 29501, Pre-Nursing; Keith M. McKervey, 1214 Courtland Ave., Florence, 29505, Elementary Education; Erika Javonne Miller, P.O. Box 164, Timmonsville, 29161, Early Childhood Education; Barbara S. Moore, 4909 1/2 Davidson, Florence, 29506, Elementary Education; Melissa Gail Moore, P.O. Box 612, Johnsonville, 29555, Marketing; Robert Clyde Moore, P.O. Box 945, Lake City, 29560, Management; Brandi M. Morris, 2628 Whitestone Drive, Florence, 29505, English-Liberal Arts; George R. Morris, P.O. Box 535, Johnsonville, 29555, General Business Administration; Toni R. Morris, 2516 E. Effingham, Effingham, 29541, Early Childhood Education; Frances W. Norris, 412 Burris Road #16, Florence, 29501, Art Education; John Patrick O’Donnell, 2724 Rainier St., Florence, 29505, Management Information Systems; Michael Christopher O’Donnell, 2724 Rainier St., Florence, 29505, Management Information Systems; Priscilla A. Ouzts, 1316 Wisteria Drive, Florence, 29501, General Business Administration; Anand S. Patel, 4124 Farmwood Drive, Florence, 29501, Biology; Tracy E. Patrick, 3922 Eagle St., Florence, 29501, English-Teacher Certification; Brianna R. Peaslee, 808 Pine Acres Road, Florence, 29501, Visual Arts; Phylis G. Pigett, 5708 Backwoods Drive, Florence, 29506, Undecided; Leslie A. Poston, 4012 Oak Grove Road, Timmonsville, 29161, Pre-Nursing; Shannon A. Purvis, 315 Taylor St., Lake City, 29560, Visual Arts; John W. Pusser, 2524 Edgefield Rd, Florence, 29501, Management; Patrick Gene Rabon, 1300 Valparaiso Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Matthew G. Raines, 2400 Windsor Forest, Florence, 29501, Economics; Charlotte M. Redden, 2645 Memory Lane, Florence, 29501, Nursing (BS) MUSC, Biology; Cyle J. Rhoades, 411 Dwelling Drive, Johnsonville, 29555, Dual Engineering; Cheri Love Richardson, 5002 Margo Lane, Effingham, 29541, Biology; Julia Elizabeth Richburg, 717 W Smith St., Timmonsville, 29161, Early Childhood Education; Brianna Marie Rivera, 2217 Oaktree St., Florence, 29501, Biology; Joshua Israel Sack, 1390-H Damon Drive, Florence, 29505, Finance, Marketing; Odette Melinda Saleeby, 3533 W. Hampton, Florence, 29501, Computer Science, Mathematics; Chanda Nicole Scott, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Psychology; Carla E. Sessions, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Mathematics; Frederic Solomon Shores, 2823 Apple Valley, Florence, 29505, History; Kelly E. Spigner, 1735 Damon Drive, Florence, 29505, Early Childhood Education; Mark J. Stack, 12 Baywater Road, Quinby, 29506, Psychology; Adron B. Strickland, 916 Double D Lane, Florence, 29506, Undecided; Michael R. Sutton, 513 Marsh Road, Pamplico, 29583, Management Information Systems; Jessica N. Taylor, 410 Sidney Ave., Florence, 29505, Chemistry; Yevonne Olivia Thomas, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Management Information Systems; Lauren M. Tomlinson, 1905 Marsh Ave., Florence, 29505, Mass Communication; Martina L. Turmel, 1672 Shady Oak Lane, Florence, 29506, Biology; Jonathan P. Valone, 722 Dunes Drive, Florence, 29501, Mathematics; Thomas Alan Vidoni, 3541 Louisiana Lane, Florence, 29501, Biology; John Wesley Ward, 1404 Cale Yarborough Hwy., Timmonsville, 29161, English-Liberal Arts; Elizabeth A. Watford, 1254 Hibiscus Road., Timmonsville, 29161, Pre-Nursing; Lindsay E. Watford, 1876 Hollybush Road, Timmonsville, 29161, English-Applied; Misty D. Watford, 2751 1/2 Carterville, Timmonsville, 29161, Psychology; Robert T. Welch, 950 Cockfield Road, Scranton, 29591, General Business Administration; George L. Wilcox III, 2618 Pisgah Road, Florence, 29501, General Business Administration; Amy N. Wilkes, P.O. Box 711, Pamplico, 29583, Biology; Christy A.K. Wilkes, 1517 F Brittany St., Florence, 29501, International Studies, General Business Administration; Anwar Levar Williams, 4708 Callie Young, Effingham, 29541, Management Information Systems; Virginia W. Williamson, 1026 Cheraw Drive, Florence, 29501, Art Education; Josh Wyse, Florence, 29501, Computer Science.

Georgetown: Andrea R. Anderson, P.O. Box 2670, Pawleys Island, 29585, Art Education; Eric J. Ard, 125 Hedge Road, Andrews, 29510, English-Applied; William J. Cook, 1667 Pickens St., Georgetown, 29440, Civil Engineering Technology; Jamey A. Hollis, 436 Wildewood Ave., Georgetown, 29440, Management; Jennifer Renee Loadholt, P.O. Box 2229, Georgetown, 29442, Political Science; Joshua James Powers, 668 Harrelson Road, Georgetown, 29440, Economics; Jennifer A. Reese, 607 Ash St., Georgetown, 29440, Biology; Vincent E. Triana, 1552 Kings River Road, Pawleys Island, 29585, Management.

Greenville: Cheryl E. Muldoon, 116 Oak Valley Drive, Simpsonville, 29681, Sociology.

Greenwood: Nakisha M. Leverett, 8 N Riegal Ave., Ware Shoals, 29692, Mass Communication; Jessica Lee Whitmire, 108 Quail Run Court, Greenwood, 29646, Elementary Education.

Horry: Carlton K. Frye, P.O. Box 51, Aynor, 29511, Marketing; Brandi L. Holmes, 1541 Holly Hock Road, Galivants Ferry, 29544, Pre-Nursing; Erin R. Hucks, 2973 Hwy. 129, Galivants Ferry, 29544, Mass Communication; Regina G. Lewis, 5493 Billy Mc Road, Green Sea, 29545, Biology; Mackenzie Elizabeth Saks, P.O. Box 783, Murrells Inlet, 29576, Psychology; Sherrie G. Upchurch, 2105 Carolyn St., Conway, 29501, Accounting, Finance.

Kershaw: Felicia Jane Blanding, 1392 Fort Jackson, Lugoff, 29078, Management Information Systems; Amanda R. Johnson, 1527 E. Lee St., Camden, 29020, Sociology.

Lancaster: Ashley D. Parker, 971 Hickory Head Road, Kershaw, 29067, Early Childhood Education; Robert J. Truesdale, 200 Colonial Ave., Lancaster, 29720, Computer Science.

Lee: Tawnya Kay Cox, 3064 McKnight Road, Lynchburg, 29080, Psychology; David Michael Smith, 2407 Green Lane, Bishopville, 29010, Visual Arts.

Lexington: Sean M. Gardner, 133 Heather Glen Drive, Lexington, 29072, Art Education; Karissa Michelle King, 759 Meadowfield Road, Gaston, 29053, Early Childhood Education.

Marion: Jeanne Lewis Bane, 115 W Dogwood Drive, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Sara E. Bean, 238 Nan’s Place, Marion, 29571, Biology; Christopher Jon Blanton, 409 Cooper St., Mullins, 29574, Chemistry, Mathematics; Justin Delette Collins, 3921 Pinckney Road, Nichols, 29581, Computer Science; Christopher B. Cook, 105 Melrose St., Mullins, 29574, Political Science; Paula A. Dew, 7416 Hwy. 917, Nichols, 29581, Elementary Education; Tenika T. Evans, 4801 Aloha Drive, Marion, 29571, Mathematics; Crystal Gayle Garris, 345 Ridgewood Drive, Marion, 29571, Visual Arts; Natalie E. Grover, 3408 Vaults Court, Mullins, 29574, Elementary Education; Sheila A. McCormick, 121 Crepe Myrtle, Marion, 29571, Early Childhood Education; Thomas R. Norris, 212 Melrose St., Mullins, 29574, Business Economics; John M. Rogers, 1918 Millers Road, Mullins, 29574, Political Science; Lara J. Rogers, 905 Waycross St., Marion, 29571, English-Teacher Certification; Rachel Alice Rogers, 5904 Ora Road, Mullins, 29574, Elementary Education; Jessica Michelle Rush, 6639 Cole Road, Mullins, 29574, Accounting; Melissa Dawn Stinnette, 1906 McNette Road, Marion, 29571, English-Liberal Arts; Robert Wayne Taylor, 904 N. Willcox Ave., Marion, 29571, Biology; Julie L. Thompson, 1316 Pine Lake Road, Marion, 29571, Visual Arts; Francis B. Turbeville, 3120 Kirby Road, Mullins, 29574, English-Liberal Arts; Tiffany J. Williams, 348 Moores Mill Road, Marion, 29571, Theatre Arts.

Marlboro: Shemaiah D. Barbour, 113 Stornaway St., Bennettsville, 29512, Management Information Systems; LaTonya M. Brown, 1196 Hwy. 38 S, Bennettsville, 29512, Biology; Kim M. Goins, 1509 Laurin Willis, Clio, 29525, Elementary Education; Jason N. Grissom, P.O. Box 243, Wallace, 29596, Undecided; Ebony C. Hunte, P.O. Box 237, Wallace, 29596, Accounting; James A. McInnis Jr., P.O. Box 491, Bennettsville, 29512, Computer Science; Sheila O’Neil, 2133 Laurin Willis, Clio, 29525, English-Teacher Certification; Kayla D. Shaw, 4046 Caulder Road, Wallace, 29596, Elementary Education; Lynda P. Swann, 208 Cypress Lane, Bennettsville, 29512, Elementary Education.

Orangeburg: Harvey T. Davis, 122 Frankfort Court, Eutawville, 29048, Chemistry.

Richland: David M. Berry, 116 Archers Lane, Columbia, 29212, English-Liberal Arts; Jordan M. Berry, 144 Water View Drive, Columbia, 29212, General Business Administration; Christopher Erik Bullock, 168 King George Way, Columbia, 29210, Psychology; Martha C. Cathou, 1210 Devonshire Drive, Columbia, 29204, Visual Arts, Mass Communication; Felicia S. Chambers, 8 Moss Field Court, Columbia, 29229, Biology; Michael Ryan Hudson, 420 Fore Ave., Columbia, 29229, Physics; Ashley Denise McSwain, 213 Whitehurst Way, Columbia, 29229, Political Science; MarShekia Chevelle Raven, 1922 Mars Drive, Columbia, 29209, English-Liberal Arts; Chaka LaTrell Williams, 2037 Oakside Lane, Columbia, 29223, Elementary Education.

Spartanburg: Nicholas J. Koch, 103 Woodwind Drive, Spartanburg, 29302, Biology; Brian L. Martin, 112 Forestdale Drive, Boiling Springs, 29316, Elementary Education; Jonathan Douglas Tootell, 20 Terrell St., Spartanburg, 29301, Management, Marketing.

Sumter: Kherissa Marvetta Burgess, 3015 Queen Chapel, Sumter, 29153, English-Teacher Certification, Modern Language French; Kelly M. Davis, 2340 Cains Mill Road, Sumter, 29154, English-Teacher Certification; Matthew James Dura, 3270 Butterworth, Sumter, 29154, Management; Theresa L. Gravely, 311 Myrtle Beach, Sumter, 29153, Early Childhood Education; Katina A. Hogan, 3605 Kel-Sam Drive, Dalzell, 29040, Visual Arts; Dallen R. Jones, 2395 Florence Hwy., Sumter, 29153, Undecided; Michelle R. Kelley, 574 Covington St., Sumter, 29150, Pre-Nursing; Johnny L. Massengill, 2827 Cains Mill Road, Sumter, 29154, Computer Science; Thomas Finley McCaskill, 580 Godwin St., Sumter, 29153, Biology; Jennifer Elizabeth Norman, 410 Katydid St., Sumter, 29154, Physics, Mathematics; Gabriel Lane Reynolds, 595 Canvasback, Sumter, 29150, Management.

Williamsburg: Charles R. Burgess Jr., Rt. 5, Box 242, Kingstree, 29556, Management Information Systems; Laine M. Carter, P.O. Box 271, Hemingway, 29554, Early Childhood Education; Casey L. Covington, Rt. 1 Box 266 A, Nesmith, 29580, Early Childhood Education; Sharon Marie Grubb, 112 Florence Lane, Kingstree, 29556, General Business; Erica Gayle Kennedy, 109 McKenzie St., Kingstree, 29556, General Business Administration; Richard Mention, 943 Williamshill Road, Hemingway, 29554, Management Information Systems; Leslie A. Miller, Rt. 4 Box 271, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Christina Nicole Nexsen, 120 Juanita St., Kingstree, 29556, English-Liberal Arts; Kristen N. Osborne, Rt. 1 Box 120-B, Salters, 29590, Management, Marketing; Chad E. Parsons, Rt. 3 Box 26, Hemingway, 29554, Political Science; Keith Tyrone Scott, 28 Willie Millan Drive, Kingstree, 29556, Elementary Education; Sharonda M. Scott, Rt. 4 Box 296, Kingstree, 29556, History; Kathleen R. Williams, 109 Scott Drive, Kingstree, 29556, Early Childhood Education.

York: David R. Marek Jr., 700 Monticella Drive, Fort Mill, 29708, Political Science, History; Miranda S. Whistine, 1289 Tom Joye Road, Clover, 29710, Finance.

#162 / 5-7-02

Last Published: October 6, 2005 7:45 AM
Empowered by Extend, a school software solution from