Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2002

FMU names students to President's List, Dean's List

FLORENCE, S.C. – Officials at Francis Marion University have named 267 full-time students and 16 part-time students to the President’s List, and 396 full-time students and 27 part-time students to the Dean’s List for the 2001 fall semester.

Of those students listed on the President’s List, 126 earned perfect 4.0 grade point averages for the semester, the highest possible ratio a student can receive. 

Students named to the President’s List must have earned a 3.75 or higher GPA for the semester. Full-time students named to the President’s List must have taken at least 12 semester hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the fall semester.

Dean’s List students earned a GPA for the semester between 3.25 and 3.749. Full-time students named to the Dean’s List must have taken at least 12 hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the fall semester.

Grade point averages are based on a 4.0 system.

Part-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)

SOUTH CAROLINA (listed by county):

Darlington: *Ronnie Devon Huggins, 236-A Peachtree St., Hartsville, 29550, Political Science.

Dillon: Marcella N. Baker, 914 Allentown Drive, Latta, 29565, Accounting; *Sandra Webster, 1106 N. 8th Ave., Dillon, 29536, Art Education.

Florence: Josh Warren Brown, 2606 Hardin St., Florence, 29505, History; Brenda B Calcutt, 2728 Bay Road, Pamplico, 29583, Elementary Education; *Joanna Gordon Hicks, 3093 Trent Drive, Florence, 29505, Marketing; *Barbara J. Mays, 410 Wildwood Drive, Quinby, 29506, Sociology; Sandra Lynch Poston, 5932 Albany Road, Coward, 29530, Management; Lisa M Stephens, 3980 Lake Oakdale, Florence, 29501, General Business Administration; *Danny A. Young, 2952 Woodbine Ave., Florence, 29501, Management Information Systems.

Lee: *Scott Coleman Matherly, 119 Bradley Ave., Bishopville, 29010, Biology.

Marion: *Gretchen Barnes, 311 Jones Ave., Marion, 29571, Psychology; Jennifer Susanne Williams, 8414 Black Creek Road, Nichols, 29581, Sociology.

Marlboro: *Kimberly Lane Dillard, 3121 Magnolia Road, Bennettsville, 29512, English-Liberal Arts.

Richland: Kalu E. Kalu, Jr., 717 Seton Road, Columbia, 29212, Political Science.

Williamsburg: *Carla M. McCall, 520 Davis Road, Hemingway, 29554, Finance.

Full-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)

INTERNATIONAL: Maya S. Ashirova, Gor-oly Street, Ashgabad, 74400, Undecided, Undecided; Juan Pablo Bossi, Los Tucipanes 76, Argentina, Business Economics; Claudia Brucken, HohenstraBe 36, Eitorf, 53783, Accounting; Mark M. Bube, Sudring 23, 90542 Eckental, General Business; Hin-Wah Ha, Flat C7,16F, Hong Kong, International Studies; Glynn Collis Hulley, P.O. Box 384, Port Alfred, Mathematics, Physics; Sascha A. Knoedgen, Holgertswey 7, Spay, 56322, Undecided, Undecided; Olena Y. Kulish, Buznik Bldg 2A Apt, Mykolayiv, 54010, Undecided, Undecided; Yuka Nadai, 14-12 Sumiyoshidai, Higashinada-Ku, 65800, Biology; *Clinton Pinder, P.O.Box 9682, Edenglen, Johna, 01613, Finance; Stefanie C. Schaller, Sibeliusstr 9, Nuernberg, 90491, Marketing; *Xiwu Zhang, 15 Kong Hou Rd, Jiangman,  , Undecided, Undecided.

CALIFORNIA: Jennifer Lynn Sturgeon, 1810 N Shattuck Place, Orange, Calif., 92865, Psychology.

FLORIDA: Andrew M. Lerner, 2107 Orleans Drive, Tallahassee, Fla., 32308, Computer Science.

HAWAII: Amanda Kay Eckert, 15B Julian Avenue, Honolulu, Hawaii, 96818, History, Economics.

ILLINOIS: *Jaclyn M. Ackman, 1939 Butler Drive, Bartlett, Ill., 60103, General Business Administration; Jennifer Monique Melahn, 9064 Gross Point Road, Skokie, Ill., 60077, Mass Communication.

KENTUCKY: Justin Lee Slatten, 485 Parkside Ct., Versailles, Ky., 40383, General Business Administration.

MISSISSIPPI: Michelle R. Ghere, 1202 Woodlawn Place, Long Beach, Miss., 39560, Undecided.

NEW YORK: Sabina Gloria Sapienza, 1 Miller Ave., Shoreham, N.Y., 11786, Management.

NORTH CAROLINA: *Jennifer D. Howard, 8023 Kitzel Way, Raleigh, N.C., 27615, Biology.

OHIO: *Katherine Lee Lathan, 7286 Jethve Lane, Cincinnati, Ohio, 45243, Mathematics, Modern Language-Spanish.

PENNSYLVANIA: Mary C. Moonen, 104 Brunner St., Hummelstown, Pa., 17036, General Business Administration.

TENNESSEE: *Anne E. Gioscia, 2021 N. Sizer #179, Jefferson City, Tenn., 37760, Sociology.

VIRGINIA: Jessica C. Terrana, 2312 1st Settlers, Virginia Beach, Va., 23456, Management Information Systems, Finance.

WEST VIRGINIA: *Rachel Leah Pack, 200 Miller Ave., Hinton, W.Va., 25951, Mass Communication.

SOUTH CAROLINA:

Aiken: Jennifer M. Teuton, P.O. Box 69, Jackson, 29831, Biology.

Berkeley: *Tracy Leigh Burke, 110 St. Mark Drive, Goose Creek, 29445, Elementary Education; Sarah Alice Miller, 124 Youth Blvd., Moncks Corner, 29461, Biology; Bradley A. Sponic, P.O. Box 324, Goose Creek, 29445, Theatre Arts; Sarah Elizabeth Winningham, 729 Timber Way, Moncks Corner, 29461, Accounting, Management Information Systems.

Chester: Krystal E. Lathan, P.O. Box 354, Great Falls, 29055, Elementary Education; Amy L. Wood, 6669 Richburg Road, Great Falls, 29055, Mass Communication.

Chesterfield: Kerri E. Arant, Rt. 2 Box 342, Pageland, 29728, Elementary Education; *Robert Leo Blinkhorn, 18 Ridge Road, Cheraw, 29520, English-Teacher Certification; Peggy W. Gulledge, 1550 Eugene Woodar, Ruby, 29741, Elementary Education; *Nicholas Blane Hayes, 70 Cherokee Avenue, Cheraw, 29520, Biology; *William G. Horne III, 1759 Wexford Road, Ruby, 29741, Computer Science; Amber M. Mabry, 1400 State Road C6, Cheraw, 29520, Mathematics; *Christy L. Merriman, Rt. 3 Box 258, Chesterfield, 29709, Pre-Nursing; Kevin A. O’Neal, 49 Ray Dixon Lane, Patrick, 29584, Computer Science, Mathematics; *Elizabeth Gail Pegues, Rt. 3 Box 63B, Chesterfield, 29709, Elementary Education.

Clarendon: *Christy Nichole Blanding, 2001 Black River Road, Gable, 29051, Early Childhood Education; August John Cutter Jr., P.O. Box 810, Manning, 29102, Finance; *Amber Ayers Dorrell, 1899 Newman Branch, New Zion, 29111, English-Liberal Arts.

Darlington: *Amanda Elizabeth Boyd, 106 Tennessee Drive, Darlington, 29532, Early Childhood Education; *Allan Edmund Burgess Jr., 1081 Una Road, Lamar, 29069, English-Liberal Arts, General Business; Asheigh P. Carnes, 181 Ashland Road, Hartsville, 29550, Undecided; Leslie M. Carter, 116 Wyandot St., Darlington, 29532, Finance, Business Economics; *Amy Renee Coker, 1529 High Pointt Road, Hartsville, 29550, Elementary Education; Douglas M. Gainey, 832 Floyd Road, Darlington, 29540, Bachelor Of General Studies; Chasity Shawnita George, P.O. Box 1195, Lamar, 29069, Management Information Systems; Dustin R. Hogge, 3053 N. Center Road, Hartsville, 29550, Chemistry; Candice L. Howle, 3101 Millstream Road, Darlington, 29540, Biology; Sean M. Hughes, 1202 Salem Road, Hartsville, 29550, Management Information Systems; Jessica M. Jacobs, P.O. Box 605, Lamar, 29069, General Business Administration; *Stacie Michelle Jones, 2920 Mt. Olivet Road, Hartsville, 29550, Political Science; *Kirsten Elizabeth Jordan, 1081 Una Road, Lamar, 29069, Elementary Education; Jessica A. Kirby, P.O.  Box 274, Society Hill, 29593, Elementary Education; *Joannah Martin, 101 Shoshone, Darlington, 29532, Elementary Education; Sharon M. Needham, 309 W. College Ave., Hartsville, 29550, Marketing; *Kimberly Anne Olsovsky, 1460 Timmonsville, Darlington, 29532, English-Teacher Certification; *Caroline Proot, 109 Grace St., Darlington, 29532, Psychology; Sarah B. Saleeby, 145 Golf Course Road, Hartsville, 29550, Art Education, Visual Arts; Ashley Dawn Smith, 661 Pecan Grove, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; *Angela Michelle Tolson, 417 Lake Robinson, Hartsville, 29550, Early Childhood Education.

Dillon: *Andrea D. Allen, 3007 Hwy. 301 N. Lot, Hamer, 29547, Sociology; Christopher G. Chestnut, P.O. Box  517, Little Rock, 29567, English-Liberal Arts; *Casey Renee Demery, 121 China Drive, Latta, 29565, General Business; Britt N. Fore, P.O. Box 243, Hamer, 29547, Biology; *Shanna Lane Foxworth, 758 Carroll Road, Latta, 29565, Early Childhood Education;Stuart K. Godbolt, 115 S. Carolina Ave., Dillon, 29536, Management Information Systems; Dana L. Goodwin, 2925 Goodwin Court, Dillon, 29536, Early Childhood Education; Romanda M. Grice, 142 Acorn Road, Latta, 29565, Sociology; Marcelle R. Harris, 404 E. Main St., Latta, 29565, Biology; *Shenek Catrell Heyward, 610 Oaky Point Road, Dillon, 29536, Political Science, Mathematics; *Sherif N. Khalil, 1336 E. Harrison, Dillon, 29536, Chemistry; *Carrie A. Martin, 216 Sims St., Latta, 29565, Elementary Education; Karen D. Massengale, 401 S. 14th Ave., Dillon, 29536, Elementary Education; *Laura C. Rowell, P.O. Box 433, Little Rock, 29567, Elementary Education; *Jessica R. Smith, P.O. Box 1321, Dillon, 29536, Accounting, Computer Science; Stephanie Marie Weatherford, 1359 Hwy. 917 W., Latta, 29565, Elementary Education.

Dorchester: Marcia D. Brewington, 410 N. Hickory St., Summerville, 29483, Psychology; Garland H. Collins Jr., 105 Coachman Lane, Summerville, 29483, Computer Science; Carmen Nicole Fleming, 222 Woodward Blvd., Summerville, 29483, Psychology; Elijah S. Gelzer, 839 Summers Drive, Ridgeville, 29472, English-Liberal Arts; Michael A. Moss, 612 W. Carolina Ave., Summerville, 29483, General Business Administration.

Edgefield: Sheri M. Andrews, 119 May St., Johnston, 29832, Early Childhood Education.

Florence: *William S. Anderson, 4388 Twin Church Road, Timmonsville, 29161, Biology; *Colleen Ann Appleton, 4338 Blitsgel Drive, Florence, 29501, Visual Arts; *Shannon Marie Asko, P.O. Box 5825, Florence, 29502, Biology; April L. Atkinson, P.O. Box 12, Coward, 29530, Accounting; Jennifer L. Bailey, 3701 Fieldmaster Drive, Timmonsville, 29161, Elementary Education; Ashley G. Bair, 811-C S. Parker Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Robin Denise Barfield, P.O. Box 133, Scranton, 29591, Elementary Education; *Stephanie L. Bartlett, 802 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Mass Communication; *Ashley N. Bazen, 2501 Kingston Drive, Florence, 29505, Elementary Education; Christy McAllister Beard, 782 Anderson Bridge, Scranton, 29591, Elementary Education; *Marion W. Bell, 1617 Damon Drive, Florence, 29505, Management Information Systems; *Amanda V. Bennett, 1513 Damon Drive, Florence, 29505, General Business Administration; *Landra Danette Bracey, 2801 Hunters Run, Florence, 29505, Biology; Roger L. Brock Jr., 3223 E. Handy Lane, Florence, 29506, Mathematics; *Page Neal Brooks, 118 E. Toledo Road, Florence, 29505, Computer Science; Christopher Adam Brown, 3306 Woodburn Drive, Florence, 29506, Management Information Systems; Kelly Louise Brown, 2212-J7 Pamplico, Florence, 29505, Management Information Systems; *Leerenee A. Brown, 316B E Royal St., Florence, 29506, Sociology; *Lavelle Nicole Bell Bruce, 1807 Citadel St., Florence, 29505, Accounting; Rhonda Lynn Burts, 5120 College Lake, Florence, 29506, Mass Communication; Kimberley Robin Campbell, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Early Childhood Education; Susan L. Capps, 318 Winston St., Florence, 29501, Mass Communication; Jesse Stanley Cartrette Jr., 209 W. Caudle Ave., Florence, 29505, Political Science; *Lisa Chalian, 118 E. Thorncliff Road, Florence, 29505, Visual Arts; *Melissa S. Church, 2422 Wills Place, Effingham, 29541, Management Information Systems; Meryl C. Jorgensen Coffey, 28 Managault Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Erin E. Cox, 1323 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Psychology; *Melissia Dawn Cox, 50 Chalmers Row, Florence, 29501, Psychology; *Karenmarie M. Davis, 329 Honda Way, Timmonsville, 29161, Pre-Nursing; Maquita Verlisa Davis, 1129 Dennis Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Nickole A. Dean, 917 S. Edisto Drive, Florence, 29501, Psychology; Isaac D. DeFee, 3464 West John Pau, Timmonsville, 29161, Biology; Melody D. Deitrick, 2525 Glens Park Road, Florence, 29505, History; David Delgado Jr., 1405 Fore Road #10, Florence, 29506, Accounting; Jamie R. DeWeerdt, 3409 Trenton St., Florence, 29501, Marketing; Ryan S. Dubose, 411 N. Halfmoon Road, Lake City, 29560, Undecided; *Amy Danielle Evans, 1811 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, English-Liberal Arts; *Lori A. Evans, 918 Swan Circle, Florence, 29501, Undecided; *Juan E. Faja, 606 Lancelot Drive, Florence, 29505, Biology; Amanda K. Flowers, 2111 Lenhart Way, Florence, 29505, Biology; Nathan E. Flowers, 2111 Lenhart Lane, Florence, 29505, Political Science; Darla E. Floyd, P.O. Box 351, Olanta, 29114, Early Childhood Education; Jeremiah C. Fowler, 510 Arbor Drive, Florence, 29501, Biology; Sayward Elizabeth Gagnon, 1715 W. Pinelake Drive, Florence, 29506, Bachelor Of General Studies; Sayward Elizabeth Gagnon, 1715 W. Pinelake Drive, Florence, 29506, Bachelor Of General Studies; Sayward Elizabeth Gagnon, 1715 W. Pinelake Drive, Florence, 29506, Bachelor Of General Studies; *Steven J. Gallagher, 3527 W. Hampton Point, Florence, 29501, Mathematics; Stacy M. Geddings, 220-A Laurel Lane, Florence, 29506, Undecided; *Courtney A. Gibbs, 741 Bradley Bay Road, Lake City, 29560, Biology; *Brian A. Goins, 1204 S. Old River Road, Pamplico, 29583, Mathematics; *Claire F. Goodstein, 1661 Cherokee Road, Florence, 29501, Undecided; *Jessica Lene Goss, 351-A Wrenfield Road, Florence, 29501, Early Childhood Education; Lisa B. Groome, 3549 Utah Court, Florence, 29501, Sociology; *Merideth Paige Grooms, 203 Harvest Road, Coward, 29530, Biology; *Angela C. Guillory, 212 E. Myrtle Beach, Scranton, 29591, Chemistry; *Wilhelmenia M. Hamilton, 1629 Westview Drive, Florence, 29501, Biology; *Klay Anne Hanks, 814-E S. Parker Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Christina Summer Harris, 3948 Breckridge, Florence, 29505, Elementary Education; Julie E. Harris, 3606 Union School, Coward,, 29530, Management; Karen Melissa Hart, 1335 Quincy Road, Florence, 29501, English-Liberal Arts; *Cynthia Carol Hatcher, 3029 S. Dawn St., Florence, 29505, Early Childhood Education; *John G. Hendrick, 2745 Ridgecrest Circle, Florence, 29501, General Business Administration; Danielle Lee Henry, 3731-6B Southboro, Florence, 29501, Biology; Brian Keith Hickman, 1380 E. Damon Drive, Florence, 29505, Elementary Education; *Derrick Lawrence Hoeben, 2531 Secretariat Drive, Florence, 29505, English-Liberal Arts; Erin Michelle Holladay, 5216-B East Nation, Florence, 29501, Marketing, Theatre Arts; *Patricia A. Hubbs, 1000 Woodstone Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Lisa A. Hurley, 1346 G Brittany Drive, Florence, 29501, Computer Science; Otis H. Hutchinson, 204 Academy St., Lake City, 29560, Psychology; Larry M. Jackson, 3514 East Effingham, Effingham, 29541, Undecided; *Tara Michele Jenkins, 1210 E. National Cemetery L6, Florence, 29506, Elementary Education; Angela M. Jones, 515 Olanta Hwy., Effingham, 29541, History, Political Science; *Katherine Audrey Jones, 2906 Cash Road, Pamplico, 29583, Elementary Education; Sydney H. Kale, 1303 Rollins Ave., Florence, 29505, Biology; Casey Michelle Keels, 623 Dunwoody Road, Florence, 29501, English-Applied; Christopher John Kirby, 628 Woodbranch Road, Effingham, 29541, Political Science; *Traci M. Kulzer, 840-E S. Parker Drive, Florence, 29501, Bachelor Of General Studies; *Crystal J. Lambert, 4181 Oak Grove Road, Effingham, 29541, Nursing (BS) MUSC; Genevieve E. LaRose, 311 Palmetto Ave., Florence, 29180, Psychology; Lance Braddock Linton, P.O. Box 5245, Florence, 29501, English-Applied, Mass Communication; *Jennifer Hall Liston, 3817 W. Percy Drive, Florence, 29501, Biology; Grant S. Lyerly, 2261 Lake City Hwy., Lake City, 29560, Biology; *Colleen M. Martin, 5226 Clearbrook Road, Effingham, 29541, Biology; *Jenifer L. Martin, 1636 Mechanicsville, Florence, 29501, Marketing; *Shelly Eaddy Martin, 6115 Topsy’s Lane, Effingham, 29541, Elementary Education; Steven B. McCracken, 3428 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Physics; *Elizabeth R. McDowell, 1700 Woods Drive, Florence, 29505, Computer Science; *April Gayle McGee, 555 New Coward Road, Coward, 29530, Biology; Jenny Lyn Michael, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Mathematics; David Christopher Miles, 1769 Bellevue Dr., Florence, 29501, Bachelor Of General Studies; Erika Javonne Miller, P.O. Box 164, Timmonsville, 29161, Early Childhood Education; *Ronald Lee Moore Jr., 1323 Ronald Road, Coward, 29530, Marketing; Stephanie Erin Muirhead, 2706 Myrtle Drive, Florence, 29505, English-Teacher Certification; Phillip S. Murpy, 839 Congaree Drive, Florence, 29501, History; Abria Jean Owens, 248 Bazen Trail Road, Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; *Aubrey A. Phillips, 727 Briarleigh Drive, Florence, 29501, Modern Language French; *William E. Pink, 3127 Lebanon Road, Effingham, 29541, Political Science; Jennifer L. Poston, 1130 McAllister Mi, Lake City, 29560, Political Science; Ryan O. Poston, 205 E. Bazen Road, Pamplico, 29583, Political Science; *Kimberly Beth Powell, 1604 Lake City Hwy., Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; *Jennifer D. Purvis, 6524 Purvishire Road, Effingham, 29541, Pre-Nursing; *Marcie Elaine Purvis, 4352 Milestone Lane, Florence, 29505, Finance; Patrick Gene Rabon, 1300 Valparaiso Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Laura M. Rhoads, 1117 Kenwood Ave., Florence, 29501, Accounting; David Aubrey Richardson Jr., 4540 Blitzgel Road, Florence, 29501, Political Science, English-Applied; *Robert M. Richey Jr., 404 Danielle Run, Effingham, 29541, Biology; Tracy J. Ripley, 2705 Laurel Circle, Florence, 29506, Sociology; Jennifer L. Rogers, 827 Indian Drive, Florence, 29501, History; *Amy M. Ross, 1465 Wisteria Drive, Florence, 29501, Computer Science; Joshua Israel Sack, 1390-H Damon Drive, Florence, 29505, Finance, Marketing; Akihito Sakamoto, 2118 Twin Bridge Drive, Florence, 29505, Mathematics; *LeAnn J. Sawyer, 3218 Mears Drive, Florence, 29501, Psychology; Alisha L. Schleuger, P.O. Box 822, Johnsonville, 29555, Psychology; *Jimmy E. Sellers II, P.O. Box 99, Scranton, 29591, Political Science; Roger H. Shelley, 3039 Larkspur Road, Florence, 29501, Management Information Systems; Margaret J. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, Modern Language Spanish, English-Liberal Arts; *Richard W. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, History; Elizabeth R. Sowell, 2797 Kintyre Road, Florence, 29501, Mass Communication; Jesse L. Stroman, 4628 Sunny Lane, Effingham, 29541, Accounting, Mathematics; Kevin O'Neal Tanner, 2200 Downing St., Florence, 29501, Accounting; Jimmie S. Teal, 1535 S. Friendfield, Scranton, 29591, Computer Science; Brandi B. Timmons, 1853 New Zion Road, Lake City, 29560, Accounting; *Amanda Suzette Turner, 755 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Early Childhood Education; *John Oliver Ulmer, 1035 Mockingbird, Florence, 29501, Biology; Jonathan P. Valone, 722 Dunes Drive, Florence, 29501, Mathematics; Elizabeth A. Watford, 1254 Hibiscus Road, Timmonsville, 29161, Pre-Nursing; *Sharon A. Watts, 3901 Gaskins Lane, Pamplico, 29583, English-Applied; Dustin C. Welch, 929 Farm Quarter Road, Florence, 29501, Chemistry; Kevin G. Welch, 2472 S Hallmark Drive, Florence, 29505, Computer Science; Robert T. Welch, 950 Cockfield Road, Scranton, 29591, General Business Administration; *Jessica Devon Wiggins, 1754 St. Anthony Drive, Florence, 29505, Biology; *Vicki Leigh Williams, 2924 Woodbine Ave., Florence, 29501, Political Science; *Erica L. Wilson, 1820 Damon Drive, Florence, 29505, Marketing; Stacy Y. Woods, 2427 Discus Lane, Effingham, 29541, Mathematics; *Janet Denise Wynn, 817 S. Parker Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education.

Georgetown: *Mary A. Grimes, 1104 Highmarket St., Georgetown, 29440, Biology; Carla E. Sessions, 668 Whitehall Ave., Georgetown, 29440, Biology.

Greenville: *Christy M. Lee, 270 Settement Road, Travelers Rest, 29690, Biology, Chemistry.

Horry: Krystle Squires Benton, 1503 Knotty Branch, Conway, 29527, Pre-Nursing; *Candice Tyrell Cox, 179 Russ Road, Loris, 29569, Management Information Systems; Melissa A. Dubose, P.O. Box 296, Aynor, 29511, Undecided;  *Brandi L. Holmes, 1541 Holly Hock Road, Galivants Ferry, 29544, Pre-Nursing; Erin R. Hucks, 2973 Hwy 129, Galivants Ferry, 29544, Mass Communication; Tiffany Nicole Causey Lee, 519 Allen St., Loris, 29569, Psychology; Jade B. Martin, 4497 Joyner Swamp, Galivants Ferry, 29544, Pre-Nursing.

Kershaw: Bradley L. Anderson, 1413 Fair St, Camden, 29020, General Business Administration; Lori Ann Gardner, P.O. Box 484, Bethune, 29009, Elementary Education; Amanda R. Johnson, 1527 E. Lee St., Camden, 29020, Sociology; *Ann M. Owens, P.O. Box 465, Camden, 29020, Undecided.

Lexington: *Thomas Leland Drago Jr., 148 Knotts Road, Lexington, 29072, Economics, Finance; *Rebekah L. Norris, 448 Old Field Road, Leesville, 29070, Psychology, Sociology; *Kandace Blaine Sanders, 160 Betty Blvd., Lexington, 29073, Elementary Education.

Marion: Jennifer K. Elliott, 4150 Hwy. 76, Nichols, 29581, Biology; *Ashleigh Elizabeth Fowler, 1902 South Hwy. 41, Mullins, 29574, Biology;  *Crystal Gayle Garris, 345 Ridgewood Drive, Marion, 29571, Visual Arts; Natalie E. Grover, 3408 Vaults Court, Mullins, 29574, Elementary Education; Rachel Denise Jones, 3043 Old Mullins Road, Nichols, 29581, Accounting; *Allen L. Lowrimore, 401 East Godbold St., Marion, 29571, Biology; *Sheila A. McCormick, 121 Crepe Myrtle, Marion, 29571, Early Childhood Education; Eloise D. Oglesby, 5366 J W Dew Road, Mullins, 29574, Elementary Education; *Wendy Leigh Sawyer, 3605 Hill Road, Mullins, 29574, Biology; *Heather Elaine Strickland, 8003 High Ridge Place, Mullins, 29574, Early Childhood Education.

Marlboro: *Jerry R. Bracey, 910 Breeden Heights, Bennettsville, 29512, Accounting.

Richland: Michael R. Bailey, 107 Tekesbury Court, Columbia, 29212, History; David M. Berry, 116 Archers Lane, Columbia, 29212, English-Liberal Arts; Susanne Marie Harris, 124 N. Ridge Road, Columbia, 29223, Early Childhood Education; *Stacey Alaina Kelly, 609 Sutters Mill Road, Columbia, 29229, Art Education.

Spartanburg: Nicholas J. Koch, 103 Woodwind Drive, Spartanburg, 29302, Biology; *Melissa Anne Weaver, 104 Berry’s Pond, Duncan, 29334, Biology.

Sumter: *Lori Beth Atkinson, 1045 Foxridge Court, Sumter, 29150, Elementary Education; *Kenneth M. Broadway, 1817 Appaloosa Drive, Sumter, 29154, English-Liberal Arts; *Leslie Nichole Flinchum, 530 Alpine Drive, Sumter, 29154, Elementary Education; Theresa L. Gravely, 311 Myrtle Beach, Sumter, 29153, Early Childhood Education; Thomas P. Moore, 972 White Hall Drive, Sumter, 29154, Chemistry.

Williamsburg: *Crystal D. Collins, 9313 Pleasant Hill, Hemingway, 29554, Visual Arts; Sharon Marie Grubb, 112 Florence Lane, Kingstree, 29556, General Business; Kathy E. Joye, 457 Berk Ginn Road, Hemingway, 29554, Management Information Systems; *Kristen N. Moore, 5528 Frank Cribb Road, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Chad E. Parsons, Rt. 3 Box 26, Hemingway, 29554, Political Science; *Catherine A. Spivey, P.O. Box 37, Salters, 29590, Elementary Education; Chimere Moneike Tisdale, P.O. Box 486, Kingstree, 29556, Elementary Education; Randolph C. White II, P.O. Box 1114, Hemingway, 29554, Computer Science.

Part-time students on Dean’s List

SOUTH CAROLINA:

Darlington: Patrick Eugene Quillen, 1341 Cartersville, Lamar, 29069, Management Information Systems; Matthew Torrance Vance, 1262 Forest Drive, Hartsville, 29550, English-Liberal Arts.

Dillon: Kenneth Andre Grice, 818 Jean Lee Dr., Dillon, 29536, Management Information Systems; John Quentin Williams, 400 S. 3rd Ave., Dillon, 29536, Accounting.

Dorchester: Erik C. Mizell, 111 Dorchester St., Ridgeville, 29472, Marketing.

Florence: Kathy Lynn Baker, 209 Laurel Lane, Florence, 29506, Psychology; Stacy Denise Butler, 1306 Parkwood Drive, Florence, 29505, Accounting; Aiping Chen, 717 Rice Hope Cove, Florence, 29501, Mathematics; Joye L. Collins, 1539 Bridgewood Drive, Florence, 29501, Chemistry; Athena G. Gioldasis, 1220 Morningside, Florence, 29505, General Business Administration; Deborah Denise Goodman, 2971 Republic #38, Florence, 29501, Accounting; Crystal Lynn Helms, 4202 Claussen Road, Florence, 29505, Early Childhood Education; Patricia A. Hyman, 2412 F Marion Road, Florence, 29506, General Business Administration; Barbara C. Jones, 3413 Hampton Point Drive, Florence, 29501, English-Applied; Shawn Allen Morris, 710 Manchester Ave., Florence, 29505, Computer Science; Matthew T. Panos, 4312 Byrnes Blvd., Florence, 29506, General Business Administration; Brianna Marie Rivera, 2217 Oaktree St., Florence, 29501, Biology; Cheryl Lynn Roberts, 432 Woodland Drive, Florence, 29501, Management; Adam B. Slice, 1333 Madison Ave., Florence, 29501, Accounting; Tyson D. Spring, 3285 Hebron Road, Lake City, 29560, General Business Administration; Cleybianne C White, 307 Lansdale Drive, Florence, 29506, Psychology.

Marion: Mamie L. Hannah, 4162 Hendly Court, Mullins, 29574, Sociology.

Marlboro: Felicia R. Stanton, 510 Sparrow Road, Bennettsville, 29512, Psychology.

Richland: Glenn Nathan Doty, 224 Chimneyridge Drive, Columbia, 29229, English-Liberal Arts; Charlotte Clark Jeffcoat, 1321 Milford Road, Columbia, 29206, Psychology.

Williamsburg: Lantz L. Cox, P.O. Box 64, Hemingway, 29554, Economics; Ann R. Williams, 5 Pilos Road, Hemingway, 29554, Management Information Systems.

Full-time students on Dean’s List

INTERNATIONAL: Dylan Keylock, 13 Lukwart St Dowe, Johanessburg, Management; Jorg Lopfe, Arneggerstrasse 38, Andwil, 92040, Marketing; Yusuke Murata, 1641-6 Haruyama Hi, Kagoshiama, Japan, Computer Science; Richard Iain Warrin, 19 Mason Close New, Bulawayo, Zimbabwe, General Business Administration.

CALIFORNIA: Amber R. Gaines, 6822 Amy Ave., Garden Grove, Calif., 92845, Psychology.

CONNECTICUT: Scott David Campbell, 21 Stage Harbor Road, Marlborough, Conn., 06447, Early Childhood Education.

DELAWARE: Ann J. Underwood, 3553 Hopkins Drive, Wilmington, Del., 19808, Chemistry.

KANSAS: Janet Marie Rice, 5710 SW Fairlawn, Topeka, Kan., 66619, Business Economics.

KENTUCKY: Anne M. Hutchens, 2204 Janlyn Road, Louisville, Ky., 40299, English-Applied.

MARYLAND: Stacey Janelle Codrington, 8600 16th St. #407, Silver Spring, Md., 20910, Accounting; Katherine A. Roberts, 809 Shawnee Drive, Frederick, Md., 21701, Elementary Education; Deborah L. Sampson, 1900 Haven Lane, Dunkirk, Md., 20754, Biology; Sarah Diane Thorowgood, 3462 Bristol Court, Chesapeake Beach, Md., 20732, Theatre Arts.

MINNESOTA: Glen L. Dawson, 3558 Siems Court, Arden Hills, Minn., 55112, History.

MISSOURI: Daly P. Egan, 4461 Laclede, St. Louis, Mo., 63108, Psychology.

NORTH CAROLINA: Kimberly G. Covil, 5917 Dekker Road, Castle Hayne, N.C,. 28429, Mass Communication; John Fletcher Kemp, 119 Foxfield Lane, Matthews, N.C., 28105, Management Information Systems.

OHIO: Jacqueline M. Hoerath, 4911 Woodhaven Drive, Galena, Ohio, 43021, Early Childhood Education; Amanda Leslie Liles, 11730 VanCamp Lane, Cincinnati, Ohio, 45246, Biology; Lindsay Marie Madden, 8869 Topaz Terrace, Streetsboro, Ohio, 44241, General Business Administration; Tracie Marie Reddy, 846 Wesleyan Drive, Fairfield, Ohio, 45014, Early Childhood Education; Nicholas D. Shafer, 12088 Hemple Road, Farmersville, Ohio, 45325, Civil Engineering Technology; Amanda Nichol Simon, 5287 Concord Cross, Mason, Ohio, 45040, Pre-Nursing; Justin Christopher Smith, 7970 Stemen Road, Pickerinton, Ohio, 43147, Marketing.

PENNSYLVANIA: Shannon L. Ulp, 448 Third St., Northumberland, Pa., 17857, Elementary Education.

TENNESSEE: Beth A. Parker, 308 Stafford Court, Smyrna, Tenn., 37167, Visual Arts.

VIRGINIA: Denneny Elizabeth Budlong, 9216 Lyndonway Drive, Richmond, Va., 23229, English-Liberal Arts; Daniel Adam Larson, 6416 Jumet Court, Fairfax Station, Va., 22039, Accounting;

WEST VIRGINIA:  Jessica E. Skarzinski, 299 Tuscawilla Hill, Charles Town, W.Va., 25414, Biology.

SOUTH CAROLINA:

Aiken: Purity J. Bey, 128 DeSoto Drive, Aiken, 29803, Management, Accounting; Stephanie M. Bush, 5011 Fox Lair, Aiken, 29803, Accounting; Da’Ron F. Carpenter, 743 Horse Creek Road, North Augusta, 29841, Biology; Melissa Ann Cross, 215 Granview Road, Jackson, 29831, Physics.

Anderson: Michael Anthony Campbell II, P.O. Box 91, Belton, 29627, Political Science; James P. Pruitt, 711 McClain Road, Belton, 29627, English-Teacher Certification.

Beaufort: Carol T. Graziani, 4 Water Orchid Court, Hilton Head, 29926, Psychology.

Berkeley: Kara E. Dingle, 1202 Queenie Road, Moncks Corner, 29461, Accounting; Ashlee D. Driggers, 639 Gants Road, Moncks Corner, 29461, Visual Arts; Brian T. Harris, 104 Colony Drive, Goose Creek, 29445, Computer Science; Jennifer Henry, 418 Annette Drive, Goose Creek, 29445, Biology; Holly B. Housand, 212 Winter St., Moncks Corner, 29461, Early Childhood Education; Ashley N. Kirkland, 1016 Wild Rose Drive, Bonneau, 29431, Elementary Education; Erica L. McQueen, 8473 Battle Forest, North Charleston, 29420, Elementary Education; Geneva Marie Morris, 156 Doodle Hill Lane, St. Stephen, 29479, Art Education; Heather Ila Strickland, 217 Ila’s Grove Lane, Bonneau, 29431, Mass Communication, Sociology.

Charleston: James L. Brown, 1004 Rochelle Ave., Charleston, 29407, General Business Administration; Chiantia Equana Green, 4641 Hagan Road, Yonges Island, 29449, Management Information Systems; Chadwick Gerald Jenkins, 11 Hobonny Lane, Charleston, 29407, Management Information Systems; Brian M. Pierce, 909 Randall Drive, Mt. Pleasant, 29464, Computer Science; Tiffany D. Turnage, 1441 Swamp Angel, Charleston, 29412, General Business Administration.

Cherokee: Joshua A. Gordon, P.O. Box 551, Blacksburg, 29702, Computer Science.

Chester: Todd Kourtney Buehrig, 154 W. End St., Chester, 29706, Political Science.

Chesterfield: Jessica L. Allison, 208 Pecan Orchard, Cheraw, 29520, Elementary Education; Kimrey Ann Brewer, 18 Forest Hills Drive, Cheraw, 29520, Early Childhood Education; Courtney E. Cooper, 510 Beverly Drive, Cheraw, 29520, Biology; Albert E. Crowley, P.O. Box 395, Patrick, 29584, History; Phillip C. Gulledge, 133 Bobuhite Road, Cheraw, 29520, Undecided; Matthew M. Hardison, 100 Englis Lane, Cheraw, 29520, Visual Arts; Lianna Kristine Kosinski, Rt. 1 Box 91-C, Jefferson, 29718, Mass Communication; Chadwick Ryan Lee, Rt. 3 Box 163, Cheraw, 29520, English-Liberal Arts; Matthew S. Pearce, 1806 Market St. Ext., Cheraw, 29520, Elementary Education; Kevin B. Smith, P.O. Box 727, Cheraw, 29520, Undecided.

Clarendon: Brandy D. Baxley, Rt. 1 Box 175, Turbeville, 29162, Accounting; Verna M. Beasley, Rt. 1 Box 405 A, Turbeville, 29162, Undecided; Angela Carol Bryant, 4792 Turbeville Hwy., Turbeville, 29162, Elementary Education; Justin D. Driggers, Rt. 1 Box 297, Turbeville, 29162, Computer Science; Ashley N. Harrington, 1567 Corner Road, New Zion, 29111, English-Applied; Tonyelle L. McLaughlin, Rt. 1 Box 381, Turbeville, 29162, Mathematics; James Anthony Rigdon, Rt. 6 Lot 37, Manning, 29102, Visual Arts; Elsen W. Smith, 521 Central Ave., Summerton, 29483, Undecided; Rosa Denice Stokes, 9039 Paxville Hwy., Manning, 29102, Early Childhood Education; Kimberly Sanders Tindal, 5766 Juneburn Road, Manning, 29102, Biology; Lakelia S. Tindal, P.O. Box 1145, Summerton, 29148, Chemistry.

Colleton: David M. Kauffeld, 106 Poppy Drive, Walterboro, 29488, General Business Administration; Brian M. Logan, 11780 Cottageville, Cottageville, 29435, Dual Engineering.

Darlington: Shawntell Taurice Bull, 111 Sallie St., Darlington, 29532, Elementary Education; Amanda C. Byrd, 2801 Indian Branch, Hartsville, 29550, Undecided; Rachel D. Dampier, 4274 Lee State Park, Lamar, 29069, Biology; Brashley M. Gainey, 100 Beth Drive, Darlington, 29532, Pre-Nursing; Odis Wellington Hawkins III, 812 Cedar Creek Road, Hartsville, 29550, Political Science; Tomresha Gabrial Leatch, 1311 Robinson St., Hartsville, 29550, General Business Administration; Vickie Stevens Longo, 812 Oleander Drive, Darlington, 29532, History; Elizabeth Winters O’Neal, 222 Belvin St., Darlington, 29532, Early Childhood Education; Tammy N. Peterson, 106 Barfield Road, Darlington, 29532, Elementary Education; David A. Putnam, 1233 Fox Hollow Drive, Hartsville, 29550, Management Information Systems; Eunice Nicole Rogers, 2157 W. Old Camden, Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Amy M. Talbert, Rt. 1 Box 87B, Patrick, 29584, Pre-Nursing; Tyrice Corneluis Tedder, 330 Horsebranch Trail, Darlington, 29540, Computer Science.

Dillon: Kristl D. Arnette, 719 Laurel Lane, Dillon, 29536, Marketing; Stephen H. Dial, 344 NE Railroad Ave., Latta, 29565, Physics; Gary T. Fowler, 640 Eucalyptus Drive, Dillon, 29536, Chemistry; Gregory Earl Gasque, 2424 Hwy. 917 East, Dillon, 29536, Management; Lucender J. Graham, 308 E. Harrison St., Dillon, 29536, Undecided; Henry L. Herron, 307 Lexyryan Court, Latta, 29565, Political Science; Erin G. Jones, 2180 Hwy. 57 South, Dillon, 29536, Pre-Nursing; Rachelle Anashana Lighty, 3317 Fleetwood Court, Hamer, 29547, Elementary Education; Dawn A. Manning, 306 Cypress St., Dillon, 29536, Political Science; Jessica H. McDaniel, 121 Oak St., Latta, 29565, General Business Administration; Kristen S. McDaniel, 121 Oak St., Latta, 29565, Chemistry; Timicia Vashanel McKellar, 1014 N. Pine St., Dillon, 29536, Management; Jonathan B. McKenzie, 1107 Jewell Drive, Dillon, 29536, Chemistry; Falon C. Owens, 1225 Tyler Road, Dillon, 29536, Political Science; Vinit Narendrakumar Patel, 810 Radford Blvd., Dillon, 29536, Management Information Systems; Sandra A. Roberts, 936 Hwy. 917 E, Latta, 29565, Psychology; Suzanne Ashley Singleton, 806 Laurel Lane, Dillon, 29536, Early Childhood Education; Shannon Norman Walker, 120 China Drive, Latta, 29565, Finance; Candice J. Williams, 229 Sardis Road #207, Latta, 29565, General Business Administration.

Dorchester: Jennifer Lynn Austin, 1650 Mudville Road, Ridgeville, 29472, Marketing; Alistair Marshall Connor, 1276 Zion Road, Dorchester, 29437, History; Boyd B. McCluskey Jr., 309 Amberjack Way, Summerville, 29485, Undecided; Joseph Edward Sorrow, 105 Ravenswood Court, Summerville, 29485, Marketing.

Fairfield: Melody N. Harris, 4673 Bellfield Road, Ridgeway, 29130, Biology.

Florence: Rami Rimon Abu-Aita, 519-H Brittany Drive, Florence, 29501, Physics, Health Physics; Rachel S. Addison, 436 Sparks St., Timmonsville, 29161, Management Information Systems; Frances M. Allen, 406 Trifalia Road, Scranton, 29591, Pre-Nursing; Genny L. Allen, 226 Delta Mill Road, Pamplico, 29583, Biology; Timothy Eugene Amerson, 2617 Southern Aire, Timmonsville, 29161, Computer Science; Anthony S. Ard, 507 N. Price Road, Florence, 29506, Management Information Systems; Jennifer L. Atkinson, 1301 Arrowood Drive, Florence, 29501, Marketing; Christina M. Barbacci, 4415 Milford Lane, Florence, 29501, Elementary Education; Crystal R. Bausmith, 458 Bellingham Court, Florence, 29501, Undecided; Amber Schoming Biviano, 704 S. McQueen St., Florence, 29501, Management; Amanda J. Blackwell, P.O. Box 906, Pamplico, 29583, Mathematics; Christina J. Blandin, 5836 Meadow Prong, Effingham, 29541, Biology; Keri Ann Bledsoe, 3625 Summertree Drive, Florence, 29506, Psychology; Christina Marie Brigman, 109 Highknoll Road, Columbia, 29223, Elementary Education; Adam P. Brown, 2606 Hardin St., Florence, 29505, Undecided; Fredrick E. Brown Jr., 2507 W. Andover Road, Florence, 29501, Management Information Systems; Rhiannon L. Brown, 1000 E Macree Terrace, Florence, 29505, Psychology; Whitney O’Neal Buffkin, 932 Farm Quarter, Florence, 29501, Mass Communication; Danisha Tequiste Burgess, 320 Floyd St., Lake City, 29560, Management Information Systems; Maurice R. Buxton, 3809 Breckridge Circle, Florence, 29505, Biology; Cleve J. Calcutt, P.O. Box 483, Pamplico, 29583, History; Heather Deanna Cannon, 3408 Hoffmeyer Road, Florence, 29501, Biology; Hollie Capers, Rt. 1 Box 270, Lake City, 29560, English-Liberal Arts; April Danielle Carter, 3646 Benton Road, Florence, 29505, Psychology; Terri M. Cato, 318 S. Ravenel St., Florence, 29506, Elementary Education; Aaron P. Chalifoux, 2956 Shadeland Circle, Florence, 29501, Computer Science; Thomas Ray Cherry Jr., 2169 Twin Bridge Road, Florence, 29505, Biology; David Stephen Childs Jr., 324 Bristol St., Florence, 29501, Biology; Dimitrios Chrysafopoulos, 1372 St. Andrews, Florence, 29501, General Business Administration; Peter B. Collier, 937 Kirby Farm Drive, Florence, 29506, Biology; Jennifer Elizabeth Cone, 612 Ivanhoe Drive, Florence, 29505, Visual Arts; Stacy Joy Cox, 3722 Kate’s Garden, Florence, 29505, Biology; Leslie F. Crowley Jr., 3703 Southborough, Florence, 29501, Electronic Engineering Technology; Jessica Cain Crowson, 2260 Blass Drive, Florence, 29505, Early Childhood Education; Virginia A. Croxton, 508 Holly Circle, Florence, 29501, Sociology; Tomeka J. Dewalt, 5104-B E. National Cemetery, Florence, 29506, Sociology; Stephanie M. Doty, 932 Hicks Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Misty Annette Doub, 2200 Sunvue Drive, Florence, 29506, Business Economics; Bryan L. Dubose, P.O. Box 722, Johnsonville, 29555, Psychology; Kristopher Glen DuBose, 880 Cockfield Road, Scranton, 29591, General Business Administration, History; Thomas L. Duke Jr., 3814 W. Percy Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Sara S. Ellerbe, 1934 Birch Lane, Effingham, 29541, Early Childhood Education; Sarah R. Elliott, 1725 Willow Point, Effingham, 29541, Early Childhood Education; Kimberley S. Ellison, 305 E. Mt. Zion Road, Pamplico, 29583, Chemistry; Marjorie Marie Ferguson, 1006 Sherwood Drive, Florence, 29501, Management; Laura L. Foxworth, 5215 Peppertree Lane, Florence, 29506, Elementary Education; Herman Howard Funderburk, 1477 Delta Mills Road, Pamplico, 29583, Management Information Systems; Anna Lynne Gamble, 84 Moore Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Robert Jason Gardner, 200 Bentree Lane A, Florence, 29501, Management Information Systems; Amanda J. Garner, 635 Redtip Circle, Florence, 29505, Elementary Education; Karen E. Gibson, 1011 Scarlett Lane, Florence, 29505, Elementary Education; Panagiotis A. Gioldasis, 1300 Berkley Ave., Florence, 29505, Computer Science, Mathematics; Melissa S. Godwin, 212 E. Myrtle Hwy., Scranton, 29591, Accounting; Gretchen N. King Goude, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Early Childhood Education; Jennifer Brantley Graham, 223 Truluck St., Lake City, 29560, English-Teacher Certification; Sherrlyn L. Graham, P.O. Box 1663, Lake City, 29560, Pre-Nursing; Jessica Ann Grups, 800 Vintage Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Ashley J. Hardee, 432 Poor Farm Road, Florence, 29505, Biology; Rachel L. Harrison, 849 S Whitehall Circle, Florence, 29501, Theatre Arts; Jason Walter Hartley, 3714 E. Effingham, Effingham, 29541, Modern Language-German, Modern Language French; Tanna Alicia Hicks, 2117-A Sanderling, Florence, 29505, Biology; Ashley N. Hill, 320 Windover Road, Florence, 29501, Biology; Glenn C. Hill, 2717 S. Center Road, Timmonsville, 29161, Undecided; Derman B. Hodge III, 2711 Fleetwood Drive, Florence, 29505, Undecided; Sharonda Yvette Hughes, 2201 W. Jody Road, Florence, 29501, Management Information Systems; Kyle Lawrence Jones, 1873 Partridge Circle, Florence, 29505, Management Information Systems; Cyndilou Jordan, 2409 Mosswood Drive, Florence, 29501, Biology; Jonathan Ryan Jordan, 3223 Young Charles, Florence, 29501, General Business Administration; Curtis Russell Keefe, P.O. Box 43, Pamplico, 29583, Musc (BS) Nursing; Patrick Harold Kershner, 7432 Francis Marion, Effingham, 29541, Business Economics; Season J. King, 719-F South Parker Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Amy Michelle Knight, 852-E S. Parker Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Kathryn A. Knight, 5941 Stagecoach Road, Effingham, 29541, General Business Administration; Jennifer Lynn Kohler, 158 S. Homestead Drive, Florence, 29501, Biology; Christy A. Kullman-Wilkes, 1517 F Brittany St., Florence, 29501, International Studies, General Business Administration; Steven M. Kulzer, 840 E South Parker, Florence, 29501, Management; Amy E. Leach, 902 Hummingbird Lane, Florence, 29505, Psychology, Biology; Brandi N. Lee, 466 Harborough Court, Florence, 29501, Early Childhood Education; Whitney E. Lee, 1501 Elaine’s Lane, Scranton, 29591, Sociology; Stephanie Paige Lewis, 3229 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Accounting, Economics; Christy E. Lintz, 1325 Edgewood Ave., Florence, 29501, Management; Riviere Louis, 2224-A West Palmetto St., Florence, 29501, Modern Language Spanish, Modern Language French; Nicholas C. Love, 5104 E. National Cemetery Road, Florence, 29506, Sociology; Marian D. Lowder, 1404 Olanta Hwy., Lake City, 29560, Biology; Adam Aviary Lyerly, 4362 Poston Corner, Johnsonville, 29555, Management Information Systems; Jason Edward Marlowe, 2217 Durant Cemetery Road, Johnsonville, 29555, Biology; Lindsay N. Martin, 5232 Reynolds Road, Effingham, 29541, Chemistry; Ashley L. Masterson, 1238 Via Ponta Che, Florence, 29501, Elementary Education; Beverly D. Matthews, 137 S. Fire Station, Lake City, 29560, English-Teacher Certification; Chad W. Matthews, 3516 Rainbow Road, Coward, 29530, English-Liberal Arts; Crystal G. Mayhew, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Early Childhood Education; Alana Kristin McElveen, 3409 Ebenezer Chase, Florence, 29501, Psychology; Christopher Daniel McJunkin, 4344 Lake Swamp Road, Timmonsville, 29161, Visual Arts; Keith M. McKervey, 1214 Courtland Ave., Florence, 29505, Elementary Education; James Adrian McLamb, 806B Cherokee Road, Florence, 29501, Management Information Systems; Jonathan D. Miles, 3580 Breckridge Circle, Florence, 29505, General Business Administration; Jared K. Miller, 4907 College Lake, Florence, 29506, Management Information Systems; Adam T. Moore, 1234 Olanta Hwy., Effingham, 29541, Political Science; Barbara S. Moore, 4909 1/2 Davidson, Florence, 29506, Elementary Education; Eva R. Moore, 11935 Douglass Swa, Olanta, 29114, Undecided; Melissa Gail Moore, P.O. Box 612, Johnsonville, 29555, Marketing; Robert Clyde Moore, P.O. Box 945, Lake City, 29560, Management; Brandi M. Morris, 2628 Whitestone Drive, Florence, 29505, English-Liberal Arts; George R. Morris, P.O. Box 535, Johnsonville, 29555, Undecided; Marian E. Morris, 616 McClaughlin Road, Effingham, 29541, Psychology; Toni R. Morris, 2516 E. Effingham, Effingham, 29541, Early Childhood Education; Stephen Whitten Motte, 818 Mohawk Drive, Florence, 29501, Visual Arts; James Edward Moya-Mendez, 3825 Sandy Lane, Florence, 29501, Management; Beauty A. Murphy, 1419 Valparaiso Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Frances W. Norris, 412 Burris Road #16, Florence, 29501, Art Education; John Patrick O’Donnell, 2724 Rainier St., Florence, 29505, Management Information Systems; Michael Christopher O’Donnell, 2724 Rainier St., Florence, 29505, Management Information Systems; Bridget Denise Parker, P.O. Box 252, Pamplico, 29583, Elementary Education; Melody Lucille Parrott, 1429 Jackson Ave., Florence, 29501, Early Childhood Education; Brianna R. Peaslee, 808 Pine Acres Road, Florence, 29501, Visual Arts; Alvin F. Perhealth Jr., 1300 Valparaiso Dr., Florence, 29501, Elementary Education; Jeffrey William Pitts, 2732 Rainier St., Florence, 29505, Mass Communication; Brian S. Poston, 3230 Tower Lane, Effingham, 29541, Computer Science; Crystal E. Poston, 3052 S. Pamplico Hwy., Pamplico, 29583, Early Childhood Education; Leslie A. Poston, 4012 Oak Grove Road, Timmonsville, 29161, Pre-Nursing; Natasha G. Poston, 3052 S. Pamplico Hwy., Pamplico, 29583, Pre-Nursing; Staci L. Purvis, 979 Honda Way, Timmonsville, 29161, Art Education; Carly Amber Ratliff, 2116 S. Knollwood, Florence, 29501, Art Education; Ashley M. Rhodes, 2734 Hunters Run, Florence, 29505, Pre-Nursing; Jessica Elaine Rhodes, 3608 S. Borough Road, Florence, 29501, Early Childhood Education; Esther I. Robinson, 1810 Autumn Lane, Florence, 29501, Sociology; Kelli L. Rogers, 421 S. Friendfield, Scranton, 29591, Elementary Education; Jonathan M. Roop, 1155 Pinckney Ave., Florence, 29505, Computer Science; Odette Melinda Saleeby, 3533 W. Hampton Point, Florence, 29501, Computer Science, Mathematics; Christopher D. Sawyer, 1327 Fairlane Drive, Florence, 29505, Marketing; Michelle Scott, 5204C E. National Cemetery Road, Florence, 29506, Chemistry, Biology; Leslie A. Sellers, 3627 E. National Cemetery Road, Florence, 29506, History; Jessica J. Smith, 820 Wedgefield Road, Florence, 29501, General Business Administration; Julie M. Smith, 3684 Creek Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; Kristina A. Soloshchenko, 2339 Queen Anne Drive, Florence, 29501, Management Information Systems, Finance; Kelly E. Spigner, 1735 Damon Drive, Florence, 29505, History; Kelli Elizabeth Steen, 929 Sherwood Drive, Florence, 29501, Biology; Jennifer L. Stokes, 3939 Breckridge Circle, Florence, 29505, Biology; Jessica N. Taylor, 410 Sidney Ave., Florence, 29505, Chemistry; Lauren M. Tomlinson, 1905 Marsh Ave., Florence, 29505, Mass Communication; Rochelle P. Tubbs, 1340 G Damon Drive, Florence, 29505, Management; Kristy Lynn Vantleven, 5210-B National Cemetery Road, Florence, 29506, English-Teacher Certification; Julie Maria Warner, 1532#8 Bridgewood, Florence, 29501, Psychology; Lindsay E. Watford, 1876 Hollybush Road, Timmonsville, 29161, General Business Administration; Donna Harrelson Weldon, 2837 TripleCrown Drive, Florence, 29505, Elementary Education; Charles Earl Whittington, 4844 Whittington, Effingham, 29541, Management Information Systems; George L. Wilcox III, 2618 Pisgah Road, Florence, 29501, General Business Administration; Anwar Levar Williams, 4708 Callie Young, Effingham, 29541, Management Information Systems; April Souria Williams, 1113 Beauvoir Drive, Florence, 29505, Political Science; Nicholas L. Williams, 3060 Brandon Woods, Florence, 29505, Electronic Engineering Technology; Steven Paul Williams, 5620 Country Lane, Timmonsville, 29161, Sociology; Katherine Palma Wright, 4711 Patriot Lane Apt. E5G, Florence, 29506, Psychology; Brandy L. Younginer, 1302 Valparaiso Drive, Florence, 29501, Visual Arts.

Georgetown: Andrea R. Anderson, P.O. Box 2670, Pawleys Island, 29585, Art Education; Eric J. Ard, 125 Hedge Road, Andrews, 29510, English-Applied; Jason H. Godwin, 1406 Brick Chimney, Georgetown, 29440, Computer Science; Margaret Emily Grant, P.O. Box 213, Andrews, 29510, Early Childhood Education; Matthew W. Powers, 691 Second Ave., Georgetown, 29440, Computer Science; Jennifer A. Reese, 607 Ash St., Georgetown, 29440, Biology; Richard A. Swails, 206 Maple, Andrews, 29510, Computer Science; Vincent E. Triana, 1552 Kings River Road, Pawleys Island, 29585, Management; Catherine Vanessa VanVlake, P.O. Box 885, Andrews, 29510, Psychology; Lindsey B. Williams, 551 Harrelson Road, Georgetown, 29440, Pre-Nursing.

Greenville: Amy Kathleen Dobbs, 6 Enfield Way, Greenville, 29615, Early Childhood Education.

Greenwood: Nakisha M. Leverett, 8 N. Riegal Ave., Ware Shoals, 29692, Mass Communication.

Horry: Melissa D. Alford, 4105 Gunters Island, Galivants Ferry, 29544, Undecided; Dana Elizabeth Anderson, P.O. Box 58, Green Sea, 29545, Early Childhood Education; Erin S. Carter, P.O. Box 16308, Surfside, 29575, Physics; Nealy L. Cook, 5234 Sarvis Road, Galivants Ferry, 29544, Biology; Carlton K. Frye, P.O. Box 51, Aynor, 29511, Marketing; Regina G. Lewis, 5493 Billy Mc Road, Green Sea, 29545, Biology; Lindsey D. Martin, 3768 Good Luck Road, Aynor, 29511, Visual Arts; Angela Ann McKnight, 3071 Shetland Lane, Myrtle Beach, 29577, Mass Communication; April Michelle Mills, 1510 Hucks Road, Aynor, 29511, Biology; Heather R. Nowak, 615 Blackstone Drive, Myrtle Beach, 29588, Elementary Education; Ronak R. Patel, 2067 Lakeview Circle, Myrtle Beach, 29575, Computer Science; Mackenzie Elizabeth Saks, P.O. Box 783, Murrells Inlet, 29576, Psychology; Yolanda Denise Skillings, 455 Sunnehanna 505, Myrtle Beach, 29575, Sociology; Nicholas R. Smith, 1010 8th Ave. N. Ext., Myrtle Beach, 29577, Finance.

Kershaw: Vernon Douglas Dabney, 1258 Flat Rock Road, Camden, 29020, Management; Motion A. Ellison, 300 Lafayette Way, Camden, 29202, Mass Communication; Stacey L. Gause, 926 Alton Lane, Cassatt, 29032, Mathematics; Hasan J. James, P.O. Box 772, Camden, 29020, Sociology.

Lancaster: Ashley D. Filyaw, 2561 Pineview Drive, Lancaster, 29720, Mass Communication; Stephen Perry Willis, 713 Bristol Place, Lancaster, 29720, Biology.

Lee: Tawnya Kay Cox, 3064 McKnight Road, Lynchburg, 29080, Psychology; Justin P. Gage, 410 Ridge St., Bishopville, 29010, Biology; Charletta Lemetria Goodman, P.O. Box 253, Lynchburg, 29080, Management Information Systems; Mandy Michelle Logan, P.O. Box 193, Lynchburg, 29080, Early Childhood Education.

Lexington: Sean M. Gardner, 133 Heather Glen D, Lexington, 29072, Art Education; Shannon L. Haltiwanger, 429 Kitti Wake Drive, West Columbia, 29170, Undecided; Matthew Thomas Jaco, 119 Cedar Cove Trail, Gilbert, 29054, Biology; Karissa Michelle King, 759 Meadowfield Road, Gaston, 29053, Early Childhood Education.

Marion: Jeanne Lewis Bane, 115 W Dogwood Drive, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Pamela June Bell, 532 Toucan Loop, Marion, 29571, Early Childhood Education; Christopher Jon Blanton, 409 Cooper St., Mullins, 29574, Chemistry, Mathematics; Brian J. Brown, 618 Briarwood Drive, Marion, 29571, Undecided; Jessica Anne Collins, 220 Country Club, Marion, 29571, Psychology; Justin Delette Collins, 3921 Pinckney Road, Nichols, 29581, Computer Science; Paula A. Dew, 7416 Hwy. 917, Nichols, 29581, Biology; Christy Caroline Elliott, 2115 Nichols Hwy. N, Nichols, 29581, Early Childhood Education; Tenika T. Evans, 4801 Aloha Drive, Marion, 29571, Mathematics; Jodi Dee Grainger, 6508 Hwy. 917, Nichols, 29581, Biology; Shelley A. Grainger, 4430 Zion Road, Mullins, 29574, Biology; Mildred D. Graves, P.O. Box 342, Mullins, 29574, Psychology; Shawanda Hemmingway, 211 Level Acres Court, Marion, 29571, Management Information Systems; Marjorie Elaine Henry, 202 E. End Street, Mullins, 29574, Art Education, Elementary Education; Dawn Holloway, 307 Georgetown St., Marion, 29571, English-Liberal Arts; Phyllis Jo Rogers Hyatt, 1830 Methodist Church, Marion, 29571, Early Childhood Education; April Nicole Johnson, 3452 Creech Road, Marion, 29571, Early Childhood Education; Bernadette Jenese Johnson, 4164 N. Hwy 41-A, Mullins, 29574, English-Liberal Arts; Shanna B. Johnson, 3683 W.J. Brown Road, Mullins, 29574, Pre-Nursing; Beverly Denise Loflin, 259 Tyler Court, Marion, 29571, Mass Communication, English-Applied; Stacey L. Martin, 309 Melrose Ave., Mullins, 29574, Pre-Nursing; Mark A. McKenzie, 401 Gapway St., Mullins, 29574, Undecided; Shannon M. Price, 2876 S. Hwy. 41, Mullins, 29574, Early Childhood Education; John M. Rogers, 1918 Millers Road, Mullins, 29574, Political Science; Rachel Alice Rogers, 5904 Ora Road, Mullins, 29574, Elementary Education; Jessica Michelle Rush, 6639 Cole Road, Mullins, 29574, Accounting; Angela R. Skipper, 419 McEachern Heights, Marion, 29571, Biology; Lon Malcolm Spivey Jr., 4472 Hwy. 41A, Mullins, 29574, Elementary Education; Amanda Blair Strickland, 6030 Little Mill Road, Nichols, 29581, Mass Communication; Kathy Renee Strickland, 902 Myrtle St., Mullins, 29574, Visual Arts; Robert Wayne Taylor, 904 N. Willcox Ave., Marion, 29571, Biology; Julie L. Thompson, 1316 Pine Lake Road, Marion, 29571, Undecided; Francis B. Turbeville, 3120 Kirby Road, Mullins, 29574, English-Liberal Arts.

Marlboro: LaTonya M. Brown, 1196 Hwy. 38 S., Bennettsville, 29512, Biology; Ashley D. Creech, 106 Rose St., Bennettsville, 29512, Biology; Kim M. Goins, 1509 Laurin Willis, Clio, 29525, Elementary Education; Allison J. Martin, 803 Ansel St., Bennettsville, 29512, Accounting; Jessica A. McColl, 4530 County Line Road, Clio, 29525, Visual Arts; Elizabeth A. McCoy, P.O. Box 642, Clio, 29525, Elementary Education; James A. McInnis Jr., P.O. Box 491, Bennettsville, 29512, Computer Science; Kayla D. Shaw, 4046 Caulder Road, Wallace, 29596, Elementary Education; Lynda P. Swann, 208 Cypress Lane, Bennettsville, 29512, Elementary Education; Amanda Dianne Walters, 299 Brushy Bay Road, Bennettsville, 29512, Early Childhood Education.

Oconee: Kevin A. Murr, 219 Oak Hill Drive, Seneca, 29678, Biology; Kristie Ann Tecson, 111 Rivoli Point, Westminster, 29693, Elementary Education.

Orangeburg: Dana L. Boyd, 150 Westwood Ave., Orangeburg, 29115, Visual Arts; Roy M. Thompson Jr., 165 Sunshine Lane, Orangeburg, 29118, Undecided.

Richland: Jordan M. Berry, 144 Water View Drive, Columbia, 29212, General Business Administration; Matthew Thomas Blatnik, 912 Wotan Road, Columbia, 29229, Biology, Chemistry; Takesha Theodorsha Brown, 104 Hyer Court, Columbia, 29223, Psychology; Dana M. Bufford, 3205 Ulmer Road, Columbia, 29209, Accounting; Felicia S. Chambers, 8 Moss Field Court, Columbia, 29229, Biology; Troy Joseph Cody, 14 Woodlands Ridge C, Columbia, 29229, Early Childhood Education; Deitra Nicole Felder, 132 Whitehurst Way, Columbia, 29223, Management Information Systems; Amanda P. Gerrald, 1324 Country Squire, Columbia, 29212, Psychology; Wendy Jean Hines, 442 N. Royal Tower, Irmo, 29063, Elementary Education; Jennifer E. Kennedy, 664 Townes Road, Columbia, 29210, Early Childhood Education; Christopher D. Looney, 101 Cyclamen Court, Columbia, 29212, General Business Administration; Natabia D. McNeal, 220 Squire Road, Columbia, 29223, Mass Communication; Ashley Denise McSwain, 213 Whitehurst Way, Columbia, 29229, Political Science; Kenya R. Richburg, 125 Haverford Drive, Columbia, 29203, Chemistry; Nicole R. Sanchious, 604 Carty Drive, Columbia, 29203, Psychology; Britton Singletary, 718 Vernon St., Columbia, 29203, Mass Communication; Chaka LaTrell Williams, 2037 Oakside Lane, Columbia, 29223, Elementary Education.

Saluda:  Jessica Lynn Willis, Rt. 5 Box 2142, Saluda, 29138, Theatre Arts.

Spartanburg: Jonathan Douglas Tootell, 20 Terrell St., Spartanburg, 29301, Management, Marketing.

Sumter: Kherissa Marvetta Burgess, 3015 Queen Chapel, Sumter, 29153, English-Teacher Certification; Kelly M. Davis, 2340 Cains Mill Road, Sumter, 29154, English-Teacher Certification; Matthew James Dura, 3270 Butterworth, Sumter, 29154, Accounting; Camilla V. Fowlkes, 60 Chartwell Court, Sumter, 29154, English-Applied; Jessica M. Frye, 3200 Beulah Cuttin, Sumter, 29154, Biology; Tiffany Lynn Garrity, 947 Buckhorn Road, Wedgefield, 29168, Management; Katina A. Hogan, 3605 Kel-Sam Drive, Dalzell, 29040, Visual Arts; Johnny L. Massengill, 2827 Cains Mill Road, Sumter, 29154, Computer Science; Sarah E. Morris, 2316 Primrose Court, Sumter, 29150, Biology; Jennifer Elizabeth Norman, 410 Katydid St., Sumter, 29154, Physics, Mathematics; Taryn M. Teigue, 2910 Bend K Drive, Dalzell, 29040, Mass Communication; Robert J. Woodward, 1420 Morris Way Drive, Sumter, 29154, General Business Administration.

Union: Mica J. Massey, 4246 Lockhart Hwy., Union, 29379, Biology.

Williamsburg:  Jessica N. Carmichael, Rt. 5 Box 7B, Hemingway, 29554, General Business Administration; Casey L. Covington, Rt. 1 Box 266 A, Nesmith, 29580, Early Childhood Education; Allen D. Kirby, Rt. 1 Box 188, Cades, 29518, Undecided; Amanda K. McKnight, 9 McCottry Road, Kingstree, 29556, Pre-Nursing; Richard Mention, 943 Williamshill Road, Hemingway, 29554, Computer Science; Leslie A. Miller, Rt. 4 Box 271, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Christina Nicole Nexsen, 120 Juanita St., Kingstree, 29556, English-Liberal Arts; Latetia Janel Singleton, P.O. Box 263, Greeleyville, 29056, Early Childhood Education; Kathleen R. Williams, 109 Scott Drive, Kingstree, 29556, Early Childhood Education.

York: Rachel Erin Arant, 218 W. Rambo Road, Rock Hill, 29730, Biology; David R. Marek Jr., 700 Monticella Drive, Fort Mill, 29708, Political Science, History.

#89 / 1-18-02

Last Published: February 14, 2006 4:29 AM
Empowered by Extend, a school software solution from