Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2003

FMU names students to President's List, Dean's List

FLORENCE, S.C. – Officials at Francis Marion University have named 260 full-time students and 25 part-time students to the President’s List, and 406 full-time students and 28 part-time students to the Dean’s List for the 2003 spring semester.

Of those students listed on the President’s List, 145 earned perfect 4.0 grade point averages for the semester, the highest possible ratio a student can receive. 

Students named to the President’s List must have earned a 3.75 or higher GPA for the semester. Full-time students named to the President’s List must have taken at least 12 semester hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester.

Dean’s List students earned a GPA for the semester between 3.25 and 3.749. Full-time students named to the Dean’s List must have taken at least 12 hours and part-time students named to that list must have completed at least 12 hours at FMU, have declared a major and completed at least six hours during the spring semester.

Grade point averages are based on a 4.0 system.

#173 / 6-4-03

Part-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)
SOUTH CAROLINA:
Berkeley: Bradley A. Sponic, P.O. Box 324, Goose Creek, 29445, Theatre Arts.
Darlington: *Wilma Hayes Epps, 817 Miller Drive, Darlington, 29532, Early Childhood Education; *Ronnie Devon Huggins, 1420 Beaver Path Drive, Hartsville, 29550, Modern Language-German; *Michael P. Jordan, 1016 Society Hill, Society Hill, 29540, Elementary Education.
Dillon: Danielle P. Bellamy, P O Box 8, Lake View, 29563, Chemistry.
 
Florence: *Page Neal Brooks, 118 E. Toledo Road, Florence, 29505, Computer Science, Mathematics; *Brenda B Calcutt, 2728 Bay Road, Pamplico, 29583, Elementary Education; *Jamie R. DeWeerdt, 3409 Trenton St., Florence, 29501, Marketing; Ashley E. Godbold, 6039 Liberty Chapel, Florence, 29506, Mathematics; *Julie E. Harris, 3606 Union School, Coward, 29530, Management; *Karen M. Hart, 1335 Quincy Road, Florence, 29506, Pre-Master-Business Administration; Joanna Gordon Hicks, 3093 Trent Drive, Florence, 29505, Marketing; Barbara C. Jones, 3413 Hampton Point Drive, Florence, 29501, English-Professional Writing; *Jason E. Marlowe, 2217 Durant Cemetery, Johnsonville, 29555, Pre-Nursing; *Jon Blair Owens Jr., 3705 Springfield Drive, Florence, 29501, Accounting; *Donald E. Pease Jr., 2321 Timberlane Drive, Florence, 29506, Chemistry; *Sandra M. Poston, 5932 Albany Road, Coward, 29530, Management; Kelli Elizabeth Steen, 929 Sherwood Drive, Florence, 29501, Biology; Cheryl Lynn Tuttle, 353 Bayberry Circle, Florence, 29501, Management; *Cleybianne C White, 307 Lansdale Drive, Florence, 29506, Psychology.
Greenville: *Christy M. Lee, 270 Settement Road, Travelers Rest, 29690, Biology.
Horry: Erin R. Hucks, 2973 Hwy. 129, Galivants Ferry, 29544, Mass Communication; Adam Corey Rabon, 4491 McCracken Road, Galivants Ferry, 29544, Physics.
Marion: *Gretchen B. Whitman, 1606 Tubello Court, Marion, 29571, Psychology.
Richland: *Glenn N. Doty, 224 Chimneyridge Drive, Columbia, 29229, English-Liberal Arts.
Full-time students on President’s List (* denotes 4.0 GPA)
INTERNATIONAL: Kateryna M. Bykova, Frunze, Vinnytsya, 21001, Undecided; *Sandra Froehlich, Im Vogelgesaug  FO, Speyer Rheinla, 67346, Marketing; *Barbara Kuntze, Weimarer Str. 9, Weinheim 06211, Marketing, Management; Ekaterina Y. Osstrikova, Kootsevshcina, Minsk, 22001, Undecided; *Theo D. Theuner, Heinrich-Heine-Rin, BadSchoenborn, 76669, General Business Administration; *Carolin Wagner, Heerlachuhr 9, Mannheim, 68163, Marketing; *Daniel B. Weller, An Der Faehre 3A, 56072 Koblenz, Management.
CALIFORNIA: Amber R. Gaines, 6822 Amy Ave., Garden Grove, 92845, Psychology; Jennifer Lynn Sturgeon, 1810 N. Shattuck Place, Orange, 92865, Psychology.
FLORIDA: Andre S. Bovell, 422 Steeplechase Lane, Melbourne, 32940, Mass Communication.
ILLINOIS: *Jaclyn M. Ackman, 1939 Butler Drive, Bartlett, 60103, Biology; Jennifer Monique Melahn, 9064 Gross Point Road, Skokie, 60077, Mass Communication.
KENTUCKY: Aaron M. Slatten, 485 Parkside Court, Versailles, 40383, Psychology.
MISSISSIPPI: Michelle R. Ghere, 1202 Woodlawn Place, Long Beach, 39560, Physics.
NORTH CAROLINA: Kimberly G. Covil, 5917 Dekker Road, Castle Hayne, 28429, Mass Communication; *Jennifer D. Howard, 8203 Kitzel Way, Raleigh, 27615, Biology, Chemistry.
OHIO: *Katherine Lee Lathan, 7286 Jethve Lane, Cincinnati, 45243, Mathematics, Modern Language-Spanish; Jonathan J. Runion, 1419 Fostoria Ave., Findlay, 45840, Undecided.
PENNSYLVANIA: *Kristy L. Bell, 161 Brierwood Blvd., Hanover, 17331, Management.
TENNESSEE: Anne E. Gioscia, P.O. Box 53, Jefferson City, 37760, Sociology.
VIRGINIA: Jessica R. Bartlett, 5403 Windy Ridge Drive, Midlothian, 23112, General Business Administration.
SOUTH CAROLINA:

Beaufort: Carol T. Graziani, 4 Water Orchid Court, Hilton Head, 29926, Psychology.

Berkeley: James L. Brown, 5466 Palm Circle, North Charleston, 29418, General Business Administration.
Charleston: Sarah E. Davis, 727 C of C Complex, Charleston, 29424, Biology; *Chiantia Equana Green, 4641 Hagan Road, Yonges Island, 29449, Management Information Systems.
Chesterfield: *Jessica L. Allison, 208 Pecan Orchard, Cheraw, 29520, Elementary Education; *Kerri E. Arant, 2157 Stateline Road, Pageland, 29728, Elementary Education; *Peggy W. Gulledge, 1550 Eugene Woodar, Ruby, 29741, Elementary Education;
*William G. Horne, III, 1759 Wexford Road, Ruby, 29741, Computer Science; *Deidre L. McBride, P.O. Box 1371, Cheraw, 29520, Undecided; *Christy L. Merriman, Rt. 3 Box 258, Chesterfield, 29709, Pre-Nursing; Christina M. Murphy, 714 McMillian Road, Cheraw, 29520, Visual Arts; *Kevin A. O’Neal, 49 Ray Dixon Lane, Patrick, 29584, Computer Science, Mathematics; *April N. Quick, 209 Crowley Ave, Cheraw, 29520, Early Childhood Education.
Clarendon: *Brandy D. Baxley, 17203 Hwy. 301, Turbeville, 29162, Accounting; Justin D. Driggers, Rt. 1 Box 297, Turbeville, 29162, Management Information Systems; Charles E. Scurry, P.O. Box 42, Turbeville, 29162, History; *Rosa Denice Stokes, 9039 Paxville Hwy., Manning, 29102, Early Childhood Education.
Colleton: Brenton M. Coker, 3511 Mt. Carmel Road, Walterboro, 29488, Biology.
Darlington: Allan Edmund Burgess Jr., 1081 Una Road, Lamar, 29069, English-Liberal Arts, Finance; *Ashleigh P. Carnes, 181 Ashland Road, Hartsville, 29550, Management, Accounting; *Leslie M. Carter, 116 Wyandot St., Darlington, 29532, Marketing, Management; Erin A. Gandy, 225 Peachland Drive, Darlington, 29540, History; Candice L. Howle, 3101 Millstream Road, Darlington, 29540, Pre-Nursing; Newton I. Howle III, 305 Cashua St., Darlington, 29532, Finance; Raymond F. Humphries III, 136 Oak St., Darlington, 29532, Management; Forrest W. Jordan, 2617 Iseman Road, Darlington, 29532, Marketing; *Toni Lynnette King, 1203 Askins Road, Hartsville, 29550, Elementary Education; *Jessica A. Kirby, P.O.  Box 274, Society Hill, 29593, Elementary Education; *Vickie Stevens Longo, 812 Oleander Drive, Darlington, 29532, History; Joannah Martin, 101 Shoshone, Darlington, 29532, English-Liberal Arts; *Sharon M. Needham, 309 W College Ave., Hartsville, 29550, Marketing; *Elizabeth Winters O’Neal, 222 Belvin St., Darlington, 29532, Early Childhood Education; *Sarah B. Saleeby, 145 Golf Course Road, Hartsville, 29550, Art Education; *Natalie A. Wilson, 128 Erinvine Court, Darlington, 29532, Accounting.
Dillon: Kristl D. Arnette, 719 Laurel Lane, Dillon, 29536, Marketing; Shane C. Bakazan, 1910 Summer Road, Dillon, 29536, Marketing; *Erika Barnes, 2257 Bermuda Road, Lake View, 29563, English-Professional Writing; Brenton M. Carter, 237 Pocosin Road, Latta, 29565, Political Science; *Katreia Danielle Evans, P.O. Box 1585, Dillon, 29536, Early Childhood Education; Jason L. Flowers, 1504 Pearlie Road, Hamer, 29547, Biology; *Gary T. Fowler, 640 Eucalyptus Drive, Dillon, 29536, Chemistry; *Crystal L. Foxworth, 6407 Catfish Court, Latta, 29565, Chemistry; Dana L. Goodwin, 2925 Goodwin Court, Dillon, 29536, Early Childhood Education; *Jasper A. Grissett II, 110 Berry Circle, Latta, 29565, Marketing; *Shenek Catrell Heyward, 610 Oaky Point Road, Dillon, 29536, Mathematics, Political Science; *Heather M. Jackson, 108 Bethesda Way, Latta, 29565, Pre-Nursing; Sherif N. Khalil, 1336 E. Harrison St., Dillon, 29536, Chemistry, Biology; *Rachelle Anashana Lighty, 3317 Fleetwood Court, Hamer, 29547, Elementary Education; Dawn A. Manning, 306 Cypress St., Dillon, 29536, Political Science; Carrie A. Martin, 216 Sims St., Latta, 29565, Elementary Education; *Karen D. Massengale, 401 S. 14th Ave., Dillon, 29536, Early Childhood Education; *Kimberley D. Moody, 854 Kemper Church, Lake View, 29563, Elementary Education; Matthew L. Moody, 212 E. Rice St., Latta, 29565, Political Science; Deidra R. Roberts, 936 Hwy. 917 E., Latta, 29565, Early Childhood Education; Sandra A. Roberts, 936 Hwy. 917 E., Latta, 29565, Psychology; Laura C. Rowell, P.O. Box 433, Little Rock, 29567, Elementary Education; *Jessica R. Smith, P.O. Box 1321, Dillon, 29536, Accounting, Finance; Thomas W. Spivey Jr., 751 Hwy. 41 N., Lake View, 29563, Biology; Stephani S. Taylor, 112 Bethea St., Latta, 29565, Elementary Education; Stephanie Marie Weatherford, 1359 Hwy. 917 W., Latta, 29565, Elementary Education; Joseph L. Webster, P.O. Box 697, Dillon, 29536, Theatre Arts; Shirley E. Webster, 1708 Weatherford Drive, Latta, 29565, English-Teacher Certification.
Fairfield: *Genevieve E. LaRose, 311 Palmetto Ave., Winnsboro, 29180, Psychology.
Florence: *Stephanie M. Adams, 516 Lynch Road, Coward, 29530, Chemistry; Cissy D. Altman, 1709 W. Pine Lake Drive, Florence, 29506, Management; *William S. Anderson, 4388 Twin Church Road, Timmonsville, 29161, Biology; April L. Atkinson, P.O. Box 12, Coward, 29530, Accounting; Jennifer L. Bailey, 3701 Fieldmaster Drive, Timmonsville, 29161, Elementary Education; Ashley G. Bair, 219 Grace Drive, Florence, 29505, Early Childhood Education; *Laura B. Bartlett, 802 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Mass Communication; *Stephanie L. Bartlett, 802 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Marketing, Accounting; Ashley N. Bazen, 1414 Golf Terrace, Florence, 29501, Elementary Education; *Marion W. Bell, 1617 Damon Drive, Florence, 29505, Management Information Systems; *Julia A. Bigham, 1806 Longwood Drive, Florence, 29505, Sociology; Tiffany A. Boyce, 139 W. Lakewood Drive, Florence, 29501, Mass Communication; Amber D. Broce, 117 S. Tremont Road, Florence, 29506, Sociology; *Maurice R. Buxton, 3809 Breckridge Circle, Florence, 29505, Biology; Kelli N. Campbell, 3216 Beechwood Road, Florence, 29501, Mass Communication; *Kimberley Robin Campbell, 811-F South Parker, Florence, 29501, Early Childhood Education; Ronald D. Carter Jr., 607 Sarazen Circle, Lake City, 29560, Management; Terri M. Cato, 318 S. Ravenel St., Florence, 29506, Early Childhood Education; Peter B. Collier, 937 Kirby Farm Drive, Florence, 29506, Biology; *Erin E. Cox, 1323 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Chemistry; Frank Marion Davis, 745 Beaverdam Drive, Florence, 29501, General Business Administration; Brianna Loree Dennis, 242 Piney Grove Road, Timmonsville, 29161, Marketing; *Amber A. Dorrell, 3625 Fieldmaster Drive, Timmonsville, 29161, English-Liberal Arts; Thomas L. Duke Jr., 3814 W Percy Drive, Florence, 29501, English-Professional Writing; Alisha Lorraine Ellerbe, 3839 Cherry Johnson, Effingham, 29541, Elementary Education; Sarah R. Elliott, 1725 Willow Point, Effingham, 29541, Accounting; *Amy Danielle Evans, 1811 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, English-Liberal Arts; *Juan E. Faja, 606 Lancelot Drive, Florence, 29505, Biology; *Nathan E. Flowers, 2111 Lenhart Lane, Florence, 29505, Political Science; *Laura L. Foxworth, 5215 Peppertree Lane, Florence, 29506, Early Childhood Education; *Steven J. Frederick, 4010 Megan Road, Florence, 29505, Physics; *Anna Lynne Gamble, 84 Moore Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; *Stacy M. Geddings, 220-A Laurel Lane, Florence, 29506, Early Childhood Education; *Gretchen King Goude, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Early Childhood Education; *Merideth Paige Grooms, 203 Harvest Road, Coward, 29530, Biology; *Abria Owens Gunter, 248 Bazen Trail Road, Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; Leanne Tarlton Harter, 6106 Stagecoach Road, Effingham, 29541, Biology; Loni H. Heaton, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Elementary Education; *Crystal Lynn Helms, 4202 Claussen Road, Florence, 29505, Early Childhood Education; *Justin J. Hill, 5924 Liberty Chapel, Florence, 29506, Undecided; *Derrick Lawrence Hoeben, 2531 Secretariat Drive, Florence, 29505, English-Liberal Arts; Wendy L. Housend, 408 Olde Colony Lane, Florence, 29505, Sociology; Philip K. Howell, 414 South Cashua Drive, Florence, 29501, Political Science; *Patricia A. Hubbs, 1000 Woodstone Drive, Florence, 29501, Elementary Education; *Imran Hyman, 167 Central Drive, Florence, 29501, Management Information Systems; Kelly E. Jackson, 2146 Warner St., Florence, 29501, Psychology; Larry M. Jackson, 3514 East Effingham, Effingham, 29541, Bachelor Of General Studies; Addie M. Johnson, 1464-4 Golf Terrace, Florence, 29501, Elementary Education; *Angela M. Jones, 515 Olanta Hwy., Effingham, 29541, History, Political Science; Andrew W. Joyner, 716 S. Joyce Lane, Florence, 29501, Biology; Tiffany E. Kanos, 2849 Hermitage Lane, Florence, 29501, Finance; Mark W. Keller, 1890 W. Moreland Ave., Florence, 29505, Art Education; Kelbe J. Kelley, 1231 Beard Road, Lake City, 29560, Pre-Nursing; Shelly D. Kennedy, 1818 Marsh Ave., Florence, 29505, Visual Arts; *Krystal E. Lathan, 5130 East Palmetto, Florence, 29506, Early Childhood Education; *Brandi N. Lee, 466 Harborough Court, Florence, 29501, Early Childhood Education; Grant S. Lyerly, 2261 Lake City Hwy., Lake City, 29560, History; *Colleen M. Martin, 5226 Clearbrook Road, Effingham, 29541, Biology; *Jenifer L. Martin, 1636 Mechanicsville, Florence, 29501, Marketing, Mathematics; *Natalie R. Martin, 5226 Clearbrook Road, Effingham, 29541, Mass Communication; Amy E. McAllister, 778 Anderson Bridge, Scranton, 29591, English-Teacher Certification; *Steven B. McCracken, 3428 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Physics, Mathematics; *Jessica N. McCutcheon, 230 Betty St., Lake City, 29560, Chemistry; *Melia Ashley McElveen, 3054 Pointe Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Rosetta Marshell McElveen, 1204 Kebro Land, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Ashleigh Brooke Miles, 706 S. Edisto Drive, Florence, 29501, Elementary Education; *Amy K. Mims, 1281-A Brittany Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Eva R. Moore, 11935 Douglass Swa, Olanta, 29114, Undecided; *Toni R. Morris, 2516 E. Effingham, Effingham, 29541, Early Childhood Education; *Stephanie Erin Muirhead, 909 S. Whitehall Circle, Florence, 29505, English-Teacher Certification; *Yusuke Murata, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Computer Science, Mathematics; *Alyssa L. Murphy, 1505 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Biology; Susan Capps Oliver, 318 Winston St., Florence, 29501, Mass Communication; Priscilla A. Ouzts, 1316 Wisteria Drive, Florence, 29501, General Business Administration; *Melody Lucille Parrott, 1429 Jackson Ave., Florence, 29501, Early Childhood Education; *Aubrey A. Phillips, 727 Briarleigh Drive, Florence, 29501, Modern Language French; *William E. Pink, 3127 Lebanon Road, Effingham, 29541, Political Science; Crystal E. Poston, 3052 S. Pamplico Hwy., Pamplico, 29583, Early Childhood Education; Danny L. Poston, 4448 Lamar Hwy., Timmonsville, 29161, Chemistry; Jennifer L. Poston, 1230 McAllister Mi, Lake City, 29560, Political Science; *Casey M. Purvis, 3932.5 Sheminally, Pamplico, 29583, Sociology; Laura M. Rhoads, 1117 Kenwood Ave., Florence, 29501, Accounting; Jessica Elaine Rhodes, 3608 S. Borough Road, Florence, 29501, Early Childhood Education; *Cheri Love Richardson, 5002 Margo Lane, Effingham, 29541, Biology; *David Aubrey Richardson Jr., 4540 Blitzgel Road, Florence, 29501, Political Science, English-Professional Writing; *Julia Elizabeth Richburg, 717 W. Smith St., Timmonsville, 29161, Early Childhood Education; Jennifer L. Rogers, 3915 Cherry Johnson, Effingham, 29541, History, Political Science; *Natalie R. Roland, 1906 Wethersfield, Florence, 29501, English-Liberal Arts; *Amy M. Ross, 1465 Wisteria Drive, Florence, 29501, Computer Science, Mathematics; Suzanne Rybak, 1667 Westview Drive, Florence, 29501, English-Teacher Certification; Akihito Sakamoto, 2118 Twin Bridge Drive, Florence, 29505, Mathematics, Physics; Odette Melinda Saleeby, 3533 W. Hampton Point, Florence, 29501, Computer Science, Mathematics; Matthew P. Sanderson, 1051 Beverly Drive, Florence, 29501, Computer Science; *Christopher D. Sawyer, 1327 Fairlane Drive, Florence, 29505, Marketing; *Rachel C. Severance, 4804 Langston Road, Timmonsville, 29161, Chemistry, Mathematics; *Julie M. Smith, 3684 Creek Road, Lake City, 29560, Early Childhood Education; *Kitty S. Smith, 3684 Creek Road, Lake City, 29560, Elementary Education; Elizabeth R. Sowell, 2797 Kintyre Road, Florence, 29501, Mass Communication; Kelly E. Spigner, 1735 Damon Drive, Florence, 29505, Marketing; *Jesse L. Stroman, 4628 Sunny Lane, Effingham, 29541, Mathematics, Economics; Lauren M. Tomlinson, 1905 Marsh Ave., Florence, 29505, Mass Communication; Meghan B.Truluck, 710B Gregg Ave., Florence, 29501, Computer Science; *Joseph R. Turner, 466 Bellingham Court, Florence, 29501, Computer Science; *Marcie H. Twedell, 2804 Eastman Branch, Florence, 29506, Biology; Julie I. Wallace, 2814 Farmingdale Road, Florence, 29505, Mass Communication; Lindsey A. Ward, 3707 Erics Drive, Florence, 29506, Pre-Nursing; Elizabeth A. Watford, 1254 Hibiscus Road, Timmonsville, 29161, Pre-Nursing; *Sharon A. Watts, 3901 Gaskins Lane, Pamplico, 29583, English-Professional Writing; Kevin G. Welch, 2472 S. Hallmark Drive, Florence, 29505, Computer Science, Mathematics; Robert T. Welch, 950 Cockfield Road, Scranton, 29591, Accounting; *Kelly Y. White, 810 Deerfield Drive, Florence, 29505, Biology; Virginia E. Williams, 1113 Beauvoir Drive, Florence, 29505, Biology; Charley D. Windham, 945 S. Swan Circle, Florence, 29501, General Business Administration; Stacy Y. Woods, 2427 Discus Lane, Effingham, 29541, Mathematics; Brandy L. Younginer, 1116 Courtland Ave., Florence, 29505, Visual Arts.
Georgetown: *Eric J. Ard, 125 Hedge Road, Andrews, 29510, English-Professional Writing; *Katherine E. Baird, 1976 Seitter St., Georgetown, 29440, Pre-Nursing; *Joni E. Godwin, 16898 County Line, Andrews, 29510, Early Childhood Education; *Margaret Emily Grant, P.O. Box 213, Andrews, 29510, Early Childhood Education; Angela L. Gunn, 31 Spicebush Lane, Pawleys Island, 29585, Early Childhood Education; Carla A. Jayroe, 800 Benvenue Ave., Georgetown, 29440, Early Childhood Education; *Sharon P. Thornell, 18382 County Line, Andrews, 29510, Undecided.
Greenville: Lindsey N. Harte, 107 Sanderlind Drive, Greenville, 29607, Psychology; Sarah J. Hatampa, 151 Century Drive, Greenville, 29607, Management Information Systems.
Horry: Melissa D. Alford, 4105 Gunters Island, Galivants Ferry, 29544, Accounting; *Dana Elizabeth Anderson, P.O. Box 58, Green Sea, 29545, Early Childhood Education; Lindsay N. Artz, 5701 Acorn Road, Galivants Ferry, 29544, Undecided; Leah E. Best, 4560 Hardwick Loop, Galivants Ferry, 29544, Finance; Candice Tyrell Cox, 179 Russ Road, Loris, 29569, Management Information Systems; *Lacy N. Danikas, 203 Ashton Circle, Myrtle Beach, 29588, Biology; Heather A. Floyd, 4785 Good Luck Road, Aynor, 29511, Pre-Nursing; Adam D. Martin, 1029 Linda Drive, Conway, 29526, Mass Communication; *Jade B. Martin, 4497 Joyner Swamp, Galivants Ferry, 29544, Pre-Nursing; *Bradley W. Richardson, 409 Pine Oaks Farm, Aynor, 29511, Computer Science, Visual Arts; Yolanda Denise Skillings, 455 Sunnehanna 505, Myrtle Beach, 29575, Sociology; Margaret K. Walker, 2550 Jordanville Drive, Galivants Ferry, 29544, Psychology; *Brandi T. Watts, 225 Sandy Bluff Road, Green Sea, 29545, Biology.
Kershaw: Amanda R. Johnson, 1527 E Lee St., Camden, 29020, Sociology; *Glenn M. Ridings, 1408 Haigs Creek Drive, Elgin, 29045, Undecided.
Lancaster: Ashley D. Filyaw, 2561 Pineview Drive, Lancaster, 29720, Mass Communication; *Jennifer C. Riggins, 864 Wisteria Way, Lancaster, 29720, Undecided.
Lexington: Jesse M. Ray, 144 Shirway Road, Lexington, 29073, English-Liberal Arts; Herbert P. Rollins, 429 Oxford Road, Lexington, 29072, Finance.
Marion: Jeanne Lewis Bane, 115 W Dogwood Drive, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Lindsay B. Beeson, 4459 Zion Road, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Jerri L. Butler, 137 Butler Road, Marion, 29571, Finance, Accounting; *Christopher B. Cook, 165 J.B. Johnson Road, Mullins, 29574, Political Science; *Paula A. Dew, 7416 Hwy. 917, Nichols, 29581, Elementary Education; *Christy Caroline Elliott, 2115 Nichols Hwy N., Nichols, 29581, Early Childhood Education; Ashleigh Elizabeth Fowler, 1902 South Hwy. 41, Mullins, 29574, Biology; Shelley A. Grainger, 4430 Zion Road, Mullins, 29574, Biology; Natalie E. Grover, 3408 Vaults Court, Mullins, 29574, Elementary Education; *Marjorie Elaine Henry, 202 E. End St., Mullins, 29574, Art Education; *Allen L. Lowrimore, 427 Locust Tree Court, Gresham, 29546, Biology; *Sheila A. McCormick, 6703 Pondhouse Court, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Jennifer Kacey Moore, 385 Rosebud Lane, Nichols, 29581, Biology; *Rachel Alice Rogers, 5904 Ora Road, Mullins, 29574, Elementary Education; Francis B. Turbeville, 3120 Kirby Road, Mullins, 29574, English-Liberal Arts.
Marlboro: *Antoinette M. Bostic, 3155 Hwy. 9 W., Wallace, 29596, Undecided; Russell F. Price, 3510 Rocky Ridge Road, Wallace, 29596, Biology; *Amanda Dianne Walters, 299 Brushy Bay Road, Bennettsville, 29512, Early Childhood Education.
Oconee: Vaughn E. Bowen, 183 Fendley Road, Westminster, 29693, Management; Melinda C. Morgan, 1415 Davis Mill Road, Seneca, 29678, Mass Communication; *Kevin A. Murr, 219 Oak Hill Drive, Seneca, 29678, Biology; Krystal R. Smith, 107 Randall Court, West Union, 29696, Modern Language French.
Sumter: *Kenneth M. Broadway, 1817 Appaloosa Drive, Sumter, 29154, English-Liberal Arts; *Jessica M. Frye, 3200 Beulah Cuttin, Sumter, 29154, Biology.
Union: *Stephanie M. Doty, 140 Magner Drive, Union, 29379, Elementary Education.
Williamsburg: Ashley E. Davis, 1100 Thompson Road, Hemingway, 29554, Finance; *Darla E. Floyd, 1502 Ditch Bank Road, Cades, 29518, Early Childhood Education; Elizabeth R. Gamble, P.O. Box 803, Salters, 29590, Sociology; *Kathy E. Joye, 457 Berk Ginn Road, Hemingway, 29554, General Business; *Chad E. Parsons, 168 Matthews Road, Hemingway, 29554, Political Science; *Catherine A. Spivey, P.O. Box 37, Salters, 29590, Early Childhood Education; Kathleen R. Williams, 109 Scott Drive, Kingstree, 29556, Early Childhood Education.
York: Kathleen L. McKee, P.O. Box 1274, York, 29745, Psychology.
Part-time students on Dean’s List
INTERNATIONAL: Juan Pablo Bossi, Los Tucipanes 76, Alta Gracia, Argentina, 00000, Business Economics.
 SOUTH CAROLINA:
Charleston: Russell A. Runey, 1370 Center Lake Drive, Mt. Pleasant, 29464, Mass Communication.
Chesterfield: Amy M. Talbert, Rt. 1 Box 87-B, Patrick, 29584, Mathematics.
Darlington: Robert Allen Blackmon, 1076 Georgeanna Lane, Darlington, 29532, English-Liberal Arts; Amanda L. Brunson, 1601 Lakeview Blvd., Hartsville, 29550, Early Childhood Education; Sabrina M. Coe, 622 W. McIver Road, Darlington, 29532, Electronic Engineering Technology.
Florence: Jennifer M. Britt, 809 Williams St,, Lake City, 29560, Elementary Education; Joye L. Collins, 1539 Bridgewood Drive, Florence, 29501, Chemistry; Jeffrey R. Conley, 117 S. Tremont Road, Florence, 29506, Finance; Pansy B. Ezekiel, 3509 Savannah Grove, Effingham, 29541, Biology; William J. Gerald Jr., 2427 Claiborne Place, Florence, 29501, Accounting; Chanda A. Goodson, 362 South Barrington, Florence, 29501, Chemistry; Christopher Daniel McJunkin, 4344 Lake Swamp Road, Timmonsville, 29161, Visual Arts; Shannon P. McKenzie, 4018 Timmonsville, Timmonsville, 29161, Visual Arts; Brett E. Lewis, 1223-D Brittany Drive, Florence, 29501, Marketing; Kalpana Kalpu Patel, 2058 Gable Ridge Drive, Florence, 29501, Political Science; Niketa Patel, 1503-H Forest Lake, Florence, 29501, Mass Communication; Matthew G. Raines, 2400 Windsor Forest, Florence, 29501, Economics; Matthew E. Reich, 731 Kitty Lane, Florence, 29501, Management Information Systems; James D. Sistare, 625 Garland St., Lake City, 29560, Theatre Arts; Dustin C. Welch, 929 Farm Quarter Road, Florence, 29501, Chemistry; Danny A. Young, 635 Dunwoody Road, Florence, 29501, Management Information Systems.
Lancaster: Mica L. Crenshaw, 3277 McIlwain Road, Heath Springs, 29058, Early Childhood Education.
Marion: Rennette Pee, P.O. Box 1324, Rains, 29589, Biology.
Richland: Kimberly M. Ammons, 1008 Mayoak Circle, Columbia, 29229, Elementary Education; Ryan Porter Crabtree, 1019 Lofty Pine Drive, Columbia, 29212, Visual Arts.
Williamsburg: Chimere Moneike Tisdale, P.O. Box 486, Kingstree, 29556, Elementary Education; Ann R. Williams, 5 Pilos Road, Hemingway, 29554, Management Information Systems.
Full-time students on Dean’s List
INTERNATIONAL: Yuliya Adalshina, Gogolya, Lipetsk, 39802, Undecided; Olta Alushi, Rd: “Dibres” P.26, Tirana, Computer Science; Maria J. Bozzi, SQN 415 Bloco: P, Brasilia 1 DF, 70087, Psychology; Etrecia Coetzee, 79 Swart St., Centurion 0157, Praetoria, South Africa, Early Childhood Education; Khurshid A. Kholov, Yunusabad 9, Tashkent, 70009, Undecided; Kevin L. Taylor, 32 Carina Ave., Benoni, South Africa, 15010, Undecided.
FLORIDA: Richard D. Cordrey, 7357 Wescott Terrace, Lake Worth, 33467, Biology; Kristian L. Eyler, 508 SW Sanctuary D, Port St. Lucie, 34986, Mass Communication; Jamie L. Gustason, 651 Ketch Drive, Naples, 34103, Elementary Education.
KENTUCKY: Anne M. Hutchens, 2204 Janlyn Road, Louisville, 40299, English-Liberal Arts; Justin Lee Slatten, 485 Parkside Court, Versailles, 40383, Marketing.
LOUISIANA: Gene T. Callais Jr., 413 Marilyn Drive, Lafayette, 70503, Biology.
MARYLAND: Nicole E. Fell, 10848 St. Martin’s, Berlin, 21811, Biology; Cyprian R. Gillingham, 24994 Morgan Road, Hollywood, 20636, Marketing; Kathryn N. Riley, 4222 Lower Beckley, Hampstead, 21074, Undecided; Katherine A. Roberts, 809 Shawnee Drive, Frederick, 21701, Elementary Education.
NEW JERSEY: Gretchen J. Freund, 3204 Equestrian Way, Toms River, 08755, Marketing; Travis J. Thigpen, 2 Newberry Court, Jackson, 08527, Biology.
NORTH CAROLINA: Elizabeth A. Kelley, 620 Baybush Drive, Raleigh, 27615, Elementary Education; Andrew T. Wilson, 7308 Villanow Drive, Sanford, 27332, Visual Arts.
OHIO: Heather A. Dawson, 370 Brandy Hill Drive, Pickerington, 43147, Biology; Joshua J. Dixon, 228 Halifax Lane, Medina, 44256, General Business Administration; Amanda Leslie Liles, 11730 VanCamp Lane, Cincinnati, 45246, Biology; Kara K. McCourt, 832 Heritage Lane, Waterville, 43566, Marketing.

PENNSYLVANIA: Mary C. Moonen, 104 Brunner St, Hummelstown, 17036, General Business.

VIRGINIA: Rachel L. Rudnicki, 110 South Wye Road, Wytheville, 24382, Biology.
WEST VIRGINIA: Jessica E. Skarzinski, 299 Tuscawilla Hill, Charles Town, 25414, Biology.
SOUTH CAROLINA:
Aiken: Stephanie M. Bush, 5011 Fox Lair, Aiken, 29803, Accounting.
Anderson: Michael Anthony Campbell II, P.O. Box 91, Belton, 29627, Political Science; Candy J. Cannon, 103 Hillcrest Drive, Williamston, 29697, Visual Arts; James P. Pruitt, 711 McClain Road, Belton, 29627, English-Teacher Certification, Modern Language Spanish.
Beaufort: Christina Elizabeth Damlis, P.O. Box 7886, Hilton Head Island, 29938, Biology;  Amy M. Murphy, 800 Clipper Court, Hilton Head Island, 29928, Mass Communication.
Berkeley: Maria M. Ave-Lallemant, 159 Thousand Oaks, Goose Creek, 29445, Visual Arts; Marcia D. Brewington, 4699 Thoroughbred, North Charleston, 29420, Modern Language Spanish, English-Liberal Arts; Shaquana M. Brown, P.O. Box 1865, Moncks Corner, 29461, Dual Engineering; Ashlee D. Driggers, 639 Gants Road, Moncks Corner, 29461, Visual Arts; Doquoi T. Green, 195 Fairfax Blvd., Goose Creek, 29445, Political Science; Christopher L. Harmon, 119 Bridgecreek Drive, Goose Creek, 29445, Elementary Education; Jesska L. Jefferson, 355 Jeffers Lane, Goose Creek, 29445, Pre-Nursing; Gia M. Keels, 5431 Dee St., N. Charleston, 29418, Political Science; Nakisha M. Leverett, 195 Fairfax Blvd., Goose Creek, 29445, English-Teacher Certification; Geneva Marie Morris, 156 Doodle Hill Lane, St. Stephen, 29479, Art Education; Stephanie E. Reed, 67 Monte Sano, Hanahan, 29406, Mass Communication.
Calhoun: Virginia C. Paulling, 1353 McCords Ferry, Fort Motte, 29135, Elementary Education.
 
Charleston: Noah R. Bennett, 1487 Allen St., Mt. Pleasant, 29464, Undecided; Patrick L. Cloninger, 1529 Strathmore Lane, Mt. Pleasant, 29464, Aquaculture, Fisheries And Wildlife Biology; Daniel J. Hoy, 133 Historic Drive, Mt. Pleasant, 29464, Management; Lachelle E. Kennedy, P.O. Box 656, Folly Beach, 29439, Pre-Nursing; Brian M. Pierce, 909 Randall Drive, Mt. Pleasant, 29464, Computer Science; Anne M. Sullivan, 1630 Lauda Drive, Mt. Pleasant, 29464, Visual Arts.
Cherokee: Joshua A. Gordon, P.O. Box 551, Blacksburg, 29702, Mathematics.
Chester: Erin Michelle Holladay, 1110 Dogwood Lane, Chester, 29706, Marketing; Kristin L. Killian, 1731 Old Mill Road, Richburg, 29729, Psychology; Amy L. Wood, 6669 Richburg Road, Great Falls, 29055, Mass Communication.
Chesterfield: Chrystal R. Blanton, 1379 Dizzy Gillespie, Cheraw, 29520, Pre-Nursing; Catherine R. Chapman, 92 Eden Lane, Cheraw, 29520, Accounting; Phillip C. Gulledge, 133 Bobuhite Road, Cheraw, 29520, Undecided; Heather L. Hancock, 1680 Sam Jones Road, Patrick, 29584, Elementary Education; Matthew M. Hardison, 100 Englis Lane, Cheraw, 29520, Visual Arts; Rodney L. Jenkins, 273 Taylor Loop Road, Ruby, 29741, Undecided; Sara E. Lambert, 837 Rambling Road, Ruby, 29741, Early Childhood Education; Mary H. Martin, 323 Sliding Hill Road, Cheraw, 29520, Modern Language Spanish; Jennifer D. Meadows, 3041 Hwy. 601 South, Jefferson, 29718, Biology; LaTonya S. Nivens, 101 Roberts St., Cheraw, 29520, Pre-Nursing; Lynda M. Pace, 209 Four Mile Branch, Cheraw, 29520, Pre-Nursing; Kathryn A. Rosenkranz, 105 Beverly St., Cheraw, 29520, General Business Administration; Kevin B. Smith, P.O. Box 727, Cheraw, 29520, Management Information Systems; Katherine F. Wallace, 112 Davis St., Chesterfield, 29709, Early Childhood Education; Kenneth L. Webster, Rt. 3 Box 262, Cheraw, 29520, Computer Science; Joy A. Wilson, 562 Cherry St., Chesterfield, 29709, Early Childhood Education.
Clarendon: Lauren M. Cramer, 1145 Sportmans Drive, Manning, 29102, Marketing; John H. Filyaw, 1476 Sandhill Road, Turbeville, 29162, Finance; Kimberly A. Filyaw, 1476 Sandhill Road, Turbeville, 29162, Accounting; Ashley N. Lowder, 2550 Black River Road, Gable, 29051, Pre-Nursing; Courtney J. Gamble, General Delivery H, Sardinia, 29143, Early Childhood Education; Ashley N. Harrington, 1567 Corner Road, New Zion, 29111, English-Professional Writing; Marcy K. Holladay, 1644 Bayview Drive, Manning, 29102, Early Childhood Education; Monica E. Reed, 1242 McDowell St., Manning, 29102, Computer Science.
Darlington: Mayadh Bachour, 1800 S. Charleston, Darlington, 29532, Sociology; Ashley E. Barnhill, 217 Loring Drive, Hartsville, 29550, Mathematics; Shannon M. Billings, 2541 Cashua Ferry, Darlington, 29532, Biology; Andrea Virginia Byerly, 2132 W Billy Farrow, Hartsville, 29550, Marketing; Amanda C. Byrd, 2801 Indian Branch, Hartsville, 29550, Marketing; Jessica A. Carnes, 181 Ashland Road, Hartsville, 29550, Psychology; Lance C. Crouch, 101 Lyndale Drive, Hartsville, 29550, Finance; Rachel D. Dampier, 4274 Lee State Park, Lamar, 29069, Biology; William E. Flowers, P.O. Box 622, Hartsville, 29551, English-Professional Writing, Mathematics; Brashley M. Gainey, 100 Beth Drive, Darlington, 29532, Pre-Nursing; Clarissa L. Gainey, 2252 Pine Acres Road, Hartsville, 29550, Pre-Nursing; Tracie L. Hall, 822 N. Marquis Hwy., Hartsville, 29550, Elementary Education; Dustin R. Hogge, 3053 N. Center Road, Hartsville, 29550, Chemistry; Jennifer H. Horton, 2009 Live Oak Drive, Hartsville, 29550, Elementary Education; Ashley B. Howle, 812 Oleander Drive, Darlington, 29532, Undecided; Sean M. Hughes, 1202 Salem Road, Hartsville, 29550, Management Information Systems; Angelica L. Isaac, 1641 Greenfield Road, Darlington, 29540, General Business Administration; Cassandra L. Jackson, P.O. Box 832, Lamar, 29069, Biology; Katrina Y. Jackson, 2433 Holly Circle, Darlington, 29532, Accounting; Tomresha Gabrial Leatch, 1311 Robinson St., Hartsville, 29550, Management Information Systems; Clifton C. Luther, 428 W. College Ave., Hartsville, 29550, Management; April M. Marshall, 1103 Greenleaf Road, Hartsville, 29550, Pre-Nursing; Joshua T. McDowell, 203 Medford Drive, Darlington, 29532, Psychology; Ronald B. Oates, 104 Shoshone St., Darlington, 29532, Elementary Education; Michael J. Spease, P.O. Box 371, Society Hill, 29593, Chemistry; Tyrice Corneluis Tedder, 330 Horsebranch Trail, Darlington, 29540, Management Information Systems; Sherion T. Tharp, 1118 Pinelake Driv, Hartsville, 29550, Elementary Education; Ashley M. Waddell, 114 Medford Drive, Darlington, 29532, Biology; Ashley N. Walters, 1404 Quail Point Road, Hartsville, 29550, Elementary Education.
Dillon: Andrea D. Allen, 308 Walker Court, Dillon, 29536, Sociology; Shalana M. Buie, 2412 Pointer Drive, Hamer, 29547, Psychology; Alicia A. Campbell, 3424 Stackhouse Road, Latta, 29565, Management Information Systems; Gary A. Caulder, 903 East Hampton St., Dillon, 29536, Mass Communication; Christopher G. Chestnut, P.O. Box  517, Little Rock, 29567, English-Liberal Arts; Tawnya Kay Cox, 1135 Hwy. 38 W, Latta, 29565, Psychology; Stephen H. Dial, 344 NE Railroad Ave., Latta, 29565, Physics; William J. Ford, 1209 John St., Dillon, 29536, General Business Administration; Britt N. Fore, P.O. Box 243, Hamer, 29547, Biology; Gregory Earl Gasque, 2424 Hwy. 917 East, Dillon, 29536, Management, Accounting; Stuart K. Godbolt, 115 S. Carolina Ave., Dillon, 29536, Management Information Systems; Jessica A. Hayes, 634 Carroll Road, Latta, 29565, Political Science; Travis L. Jackson, 801 East Jefferson, Dillon, 29536, Management; Erin G. Jones, 2180 Hwy. 57 South, Dillon, 29536, Pre-Nursing, Biology; Jimmy B. King, 3023 Pyerian Road, Latta, 29565, Biology; Staci N. Miller, P.O. Box 863, Lake View, 29563, Elementary Education; Amy L. Moody, 412 Lakeside Drive, Dillon, 29536, Elementary Education; Candice J. Williams, 512 West Main St., Latta, 29565, Management Information Systems.
Dorchester: Elijah S. Gelzer, 839 Summers Drive, Ridgeville, 29472, English-Liberal Arts; Kristin N. Griebe, 103 New Hope Drive, Summerville, 29483, Psychology; Whitney R. Limehouse, 126 Delaney Circle, Summerville, 29485, Visual Arts; James Daniel Matheny Jr., 1610 Bacons Bridge, Summerville, 29485, General Business; Boyd B. McCluskey Jr., 309 Amberjack Way, Summerville, 29485, Political Science; Courtney E. Merritt,  P.O. Box 4309, Charleston A.F, 29404, Psychology; James R. Roche, 1002 Carmelton Drive, Summerville, 29485, Mass Communication; Faith M. Simpson, 119 Landau Road, Summerville, 29485, Psychology; Joseph Edward Sorrow, 105 Ravenswood Court, Summerville, 29485, Marketing; Petar Vujovic, 1013 South Main St., Summerville, 29483, Management.
Edgefield: Sheri M. Andrews, 119 May St., Johnston, 29832, Early Childhood Education.
Florence: JoAnn P. Abraham, P.O. Box 4113, Florence, 29502, Management Information Systems; Joshua L. Adams, P.O. Box 388, Coward, 29530, Art Education; Rachel S. Addison, 436 Sparks St., Timmonsville, 29161, Management Information Systems; Genny L. Allen, 226 Delta Mill Road, Pamplico, 29583, Biology; Ward M. Anderson Jr., 4388 Twin Church Road, Timmonsville, 29161, Finance; Anthony S. Ard, 507 N. Price Road, Florence, 29506, Management Information Systems; Emily A. Arrington, 3911 Meadors Road, Florence, 29501, Psychology; Jennifer L. Atkinson, 1301 Arrowood Drive, Florence, 29501, Marketing; Stephen C. Bacani, 2096 Brock Circle, Florence, 29501, Biology; Michael R. Bailey, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, History; Christina M. Barbacci, 1004 Exeter Place, Florence, 29501, Psychology; Laurie K. Barbacci, 4915 Davidson St., Florence, 29506, International Studies, Modern Language-Spanish; Glenivee Rose Beaver, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Marketing; Amanda J. Blackwell, P.O. Box 906, Pamplico, 29583, Mathematics; Christina J. Blandin, 5836 Meadow Prong, Effingham, 29541, Biology; Edward A. Bleakley IV, 612 Ascot Drive, Florence, 29501, Political Science; Stephanie M. Bosse, 3421 Chantz Court, Florence, 29501, Chemistry; Jacquelyn R. Broach, 3730 Poston Road, Coward, 29530, Mass Communication; Rhiannon L. Brown, 1000 E. Macree Terrace, Florence, 29505, Psychology; Shannon L. Brown, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Elementary Education; Cleve J. Calcutt, P.O. Box 483, Pamplico, 29583, History; Robert J. Campbell, 1606 Pendleton Court, Florence, 29505, Economics; Mary Kizzy Cantey-Lemon, 528 West Palm Circle, Lake City, 29560, Psychology; Hollie Capers, Rt. 1 Box 270, Lake City, 29560, English-Liberal Arts; Sarah A. Chambers, P.O. Box 13033, Florence, 29504, English-Professional Writing; Potitsa S. Chavis, 1645 Westview Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Dimitrios Chrysafopoulos, 1372 St. Andrews, Florence, 29501, General Business Administration; Danielle J. Church, 509 Gregory St., Timmonsville, 29161, Early Childhood Education; Megan Elizabeth Clark, 2501 W. McCown Drive, Florence, 29501, Biology; Kimberley L. Cooper, 1139 Cowhead Road, Johnsonville, 29555, English-Teacher Certification; Courtney G. Dease, 729 S. Friendfield, Scranton, 29591, Mathematics, Modern Language Spanish; Isaac D. DeFee, 3464 West John Paul, Timmonsville, 29161, Biology; Ronald W. Douglas Jr., 2609 Whirlaway Ave., Florence, 29505, Management; Bryan L. Dubose, P.O. Box 722, Johnsonville, 29555, Psychology; Ryan S. Dubose, 411 N. Halfmoon Road, Lake City, 29560, Physics; Barbara Dale Eaddy, 1327 Wenonah Drive, Florence, 29501, History; Tomarra D. Eaton, 310 Dusenbury Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Randi N. Eitzman, 4854 Sardis Hwy., Timmonsville, 29161, General Business Administration; Sara S. Ellerbe, 514 Second Ave., Pamplico, 29583, Elementary Education; Rebecca A. Fetters, 1018 Cedarwood Cir, Florence, 29501, Sociology; Amanda K. Flowers, 2111 Lenhart Way, Florence, 29505, History; Virginia E. Fogle, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Elementary Education; Krystal L. Gause, 3086 West Court Drive, Florence, 29505, Art Education; Andrew D. George, 1909 Furman Drive, Florence, 29501, General Business Administration; Casey L. Gibbs, 1761 Hollybush Road, Timmonsville, 29161, Accounting; Courtney A. Gibbs, 741 Bradley Bay Road, Lake City, 29560, Biology; Karen E. Gibson, 1011 Scarlett Lane, Florence, 29505, Elementary Education; Kimberly D. Gibson, 1011 E. Scarlett Lane, Florence, 29505, Elementary Education; Amanda D. Giordano, 4109 W. Palmetto St., Florence, 29501, Early Childhood Education; Carrie B. Glass, 1151 Brunwood Drive, Florence, 29501, Bachelor Of General Studies; Brian A. Goins, 1204 S. Old River Road, Pamplico, 29583, Mathematics; Larry C. Gough, 110 Quinby Circle, Quinby, 29506, Biology; Sherrlyn L. Graham, P.O. Box 1663, Lake City, 29560, Pre-Nursing; Evan S. Grainger, P.O. Box 15214, Quinby, 29506, General Business Administration; Bryan Jay Greenway, 445-A East Tierra, Florence, 29505, Sociology; Kerri D. Griffith, 502 Graham St., Florence, 29501, English-Liberal Arts; Jessica Ann Grups, 800 Vintage Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Angela C. Guillory, 212 E. Myrtle Beach, Scranton, 29591, Chemistry; Hin-Wah Ha, 1915 Damon Drive, Florence, 29505, International Studies; Russell Woodrow Harter, 6106 Stagecoach Road, Effingham, 29541, Biology; Christopher R. Haynes, 679 Alligator Road, Effingham, 29541, History; Mark N. Heaton, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, English-Professional Writing; John G. Hendrick, 1318 Old Ebenezer, Florence, 29501, Management; Charles B. Hewitt, 2715 Arthur Road, Florence, 29505, Marketing; Andrea J. Hiers, 2928 Johnston Ave., Timmonsville, 29161, General Business; Glenn C. Hill, 2717 S. Center Road, Timmonsville, 29161, Undecided; Robert B. Hill, 1059 S Hill Road, Timmonsville, 29161, Mathematics; Cristine M. Holloway, 1006 Birch Circle, Florence, 29501, Psychology; Catherine M. Holt, P.O. Box 695, Pamplico, 29583, Accounting; Thomas E. Jackson Jr., 1105 Clarendon Ave., Florence, 29505, Biology; Mandy E. Johnson, 1626 Hill Harrell, Effingham, 29541, Finance; Keli A. Jones, 1543 Bridgewood #2, Florence, 29501, Early Childhood Education; Sydney H. Kale, 1303 Rollins Ave., Florence, 29505, Marketing; Jacqueline D. Keesee, 1010 Hannah Drive, Florence, 29501, Biology; Haieasha L. Kennedy, 2100 McNeil Drive, Florence, 29501, Management; Jeffrey R. Kirby, 1304 Dennis Road, Lake City, 29560, Computer Science; Steven M. Kulzer, 807 Tinkerbell Lane, Pamplico, 29583, Management; Lori M. Kwist, 358 Bristol St., Florence, 29501, Elementary Education; Meredith A. Lane, 2267 Johnsonville, Lake City, 29560, Art Education; Cory J. Langston, 507 Trifalia Road, Scranton, 29591, Computer Science; Ashley D. Lanter, 1428 Center Road, Timmonsville, 29161, Mathematics; Amy E. Leach, 902 Hummingbird Lane, Florence, 29505, Psychology; Allison M. Lee, 408-A S. McQueen St., Florence, 29501, English-Liberal Arts; Whitney E. Lee, 1726 Partridge Drive, Florence, 29505, Psychology; Amanda B. Lewis, 1223-D Brittany Drive, Florence, 29501, Undecided; Stephanie Paige Lewis, 3229 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Accounting; Nichole D. Lloyd, 1221 W. Palmetto St., Florence, 29501, Management Information Systems; Marian D. Lowder, 1404 Olanta Hwy., Lake City, 29560, Biology; Chad A. Lynch, 5515 Wheeler Road, Coward, 29530, Psychology; Sarah Louise Mack, 516 Howard St., Florence, 29506, Pre-Nursing; Lindsay N. Martin, 5232 Reynolds Road, Effingham, 29541, Chemistry; Beverly D. Matthews, 137 S. Fire Station, Lake City, 29560, English-Teacher Certification; Laura C. Matthews, 1909 Short Post Lane, Florence, 29506, Psychology, General Business Administration; Crystal G. Mayhew, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Early Childhood Education; Andrea Parsons McClam, 1260 Hemlock Road, Scranton, 29591, Psychology; James W. McClary IV, 2614 Briarwood Drive, Florence, 29505, General Business; Jamie L. McClellan, 3455 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Management; Elizabeth R. McDowell, 1700 Woods Drive, Florence, 29505, Computer Science, Mathematics; Franklyn A. McInnis, Apt. B7B 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Elementary Education; Heather D. McKay, 3513 Forest Lake Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Laura B. Middleton, 5613 Horace Matthews, Effingham, 29541, Early Childhood Education; Rebecca N. Miles, 3061 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, Biology; Adam T. Moore, 1234 Olanta Hwy., Effingham, 29541, Political Science; Keli G. Moore, 6220 E. National Cemetery, Florence, 29506, Accounting; Brandi M. Morris, 3334 Ebenezer Chase, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Jason T. Mozingo, 1321 Madison Ave., Florence, 29501, Management; Brittney N. Newsome, 119 Michael’s Lane, Effingham, 29541, Pre-Nursing; Michael K. Nicholson, 130-D Toledo Scale, Florence, 29505, General Business; Frances W. Norris, 604 Warley St., Florence, 29501, Art Education; Canelia L. Owens, 404 W. Egghill Road, Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; Jason T. Owens, 3541 Wachovia Hill, Florence, 29506, Biology; Sally G. Palles, 530 Ridgewood Drive, Florence, 29501, Pre-Nursing; Torrell L. Pauley, 1302 Valparaiso Drive, Florence, 29501, Computer Science; Brianna R. Peaslee, 808 Pine Acres Road, Florence, 29501, Visual Arts; Alvin F. Perhealth Jr., 1300 Valparaiso Drive, Florence, 29501, Elementary Education; Craig M. Polsky, 1108 King Ave., Florence, 29501, Visual Arts; Brandon A. Poston, 1230 Mcallister Mi, Lake City, 29560, Chemistry; Donna J. Poston, 2917 Treehaven Road, Pamplico, 29583, Pre-Nursing; Ryan O. Poston, 205 E. Bazen Road, Pamplico, 29583, Political Science; Mary R. Powell, 873 Gasters Road, Johnsonville, 29555, Early Childhood Education; James B. Putnam, 3441 Claude Douglas, Florence, 29501, Biology; William G. Raines, 2400 Windsor Forest, Florence, 29501, Psychology; Ashley M. Rhodes, 2734 Hunters Run, Florence, 29505, English-Liberal Arts; Takilla K. Richards, 525-H Third Loop Road, Florence, 29505, Accounting; Rebecca A. Rosal, 629 Arbor Drive, Florence, 29501, Visual Arts; Samuel B. Schafer II, 2013 Second Loop Road, Florence, 29501, General Business Administration; Michelle Scott, 5204-C E. National Cemetery Road, Florence, 29506, Chemistry, Biology; Carla E. Sessions, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Computer Science, Mathematics; Justin F. Shady, 207 Margie Lane, Scranton, 29591, General Business Administration; Ashley B. Shelley, 3831 Susan Drive, Florence, 29501, English-Liberal Arts; Richard W. Shelton, 1907 Pamplico Hwy., Florence, 29505, History; Shannon C. Small, 320 Beaver Point Drive, Florence, 29501, Early Childhood Education; Jessica J. Smith, 723 S. Cartersville, Timmonsville, 29161, Pre-Nursing; John L. Smith, P.O. Box 433, Coward, 29530, Business Economics; Tyson D. Spring, Rt. 1 Box 576, Lake City, 29560, Management; Jamie E. Stone, 333 Marion St., Johnsonville, 29555, Finance; Adron B. Strickland, 916 Double D Lane, Florence, 29506, Management Information Systems; Michael R. Sutton, 513 Marsh Road, Pamplico, 29583, Management Information Systems; Mary L. Taylor, P.O. Box 133, Effingham, 29541, Psychology; Jimmie S. Teal, 1535 S. Friendfield, Scranton, 29591, Mathematics; Samantha Gabriella Thompson, 5942 Liberty Chapel, Florence, 29506, Management Information Systems; Mary E. Threatt, P.O. Box 37, Olanta, 29114, Psychology; Kelly M. Turner, 4711 Patriot Lane, Florence, 29506, Biology; Margaret Gayden Tyler, 1912 Pineland Ave., Florence, 29501, Biology, Modern Language Spanish; Mark Eugene Wallace, 2814 Farmingdale Road, Florence, 29505, Physics, Mathematics; Lindsay E. Watford, 1876 Hollybush Road, Timmonsville, 29161, English-Professional Writing, Modern Language Spanish; Tabitha E. Wheeler, 228 Brantley St., Lake City, 29560, Chemistry; Amy N. Wilkes, P.O. Box 711, Pamplico, 29583, General Business Administration; Sharolyne Petrina Wilkes, 2307 Wilkes-Taylor, Effingham, 29541, Biology; Erica L. Wilson, 1820 Damon Drive, Florence, 29505, Marketing; Daniel A. Woodberry, 2721 Kingston Drive, Florence, 29505, History; Josh Wyse, Florence, 29501, Computer Science.
Georgetown: Leanne Altman, 107 Thrush Court, Georgetown, 29440, Psychology; Jamie M. Baxley, 98 Baxley Trail, Georgetown, 29440, Pre-Nursing; Marshall A. Butler, P.O. Box 698, Georgetown, 29442, General Business Administration; Miko D. Fulmore, 406 Leilani Road, Andrews, 29510, Biology; Joshua R. Grim, 66 Dana Lane, Georgetown, 29440, Elementary Education; Mary A. Grimes, 1104 Highmarket St., Georgetown, 29440, English-Teacher Certification; Jennifer Renee Loadholt, P.O. Box 2229, Georgetown, 29442, Political Science; Kristen N. Moore, 5528 Frank Cribb Road, Hemingway, 29554, Pre-Nursing; Matthew W. Powers, 691 Second Ave., Georgetown, 29440, Computer Science; Monique R. Smith, 1124 Duke St., Georgetown, 29442, Psychology; Vincent E. Triana, 1552 Kings River Road, Pawleys Island, 29585, Management; Sarah C. Wewers, 92 Gapway Road, Georgetown, 29440, Undecided.
Greenville: Daren L. Cato, 3 Hotel Hill, Piedmont, 29673, Computer Science; Seeba E. Pepper, 100 Deerwood Circle, Simpsonville, 29681, Political Science.
Greenwood: Miranda E. deVroomen, 208 W. Main St., Ninety Six, 29666, Political Science; Jessica Lee Whitmire, 108 Quail Run Court, Greenwood, 29646, Elementary Education.
Hampton: Sherri J. Danner, Apt. 143 Yemassee H, Yemassee, 29945, Management Information Systems; Zenobia Y. Choice, P.O. Box 1349, Estill, 29918, Accounting.
Horry: Erin S. Carter, 643 Woodmoor Circle U, Garden City, 29576, Physics; Melissa A. Dubose, P.O. Box 296, Aynor, 29511, Computer Science, Mathematics; Michael W. Jernigan, 2257 Southfork Road, Green Sea, 29545, Psychology; Natasha A. Lint, 3614 Magnolia St., Myrtle Beach, 29577, Undecided; Danielle D. Shoemaker, 521 17th Ave. N., Surfside Beach, 29575, History; Alisha N. Tyler, 102 Royals Circle, Conway, 29526, Biology.
Kershaw: David R. Paulo, 24 Kinloch Road, Lugoff, 29078, General Business Administration; Shavonne N. Postell, 504 Ferncliffe Road, Elgin, 29045, Political Science; John Wesley Ward, P.O. Box 162, Camden, 29020, English-Liberal Arts.
Lancaster: Anita L. Brown, P.O. Box 293, Heath Springs, 29058, Biology; Ashley D. Parker, 971 Hickory Head Road, Kershaw, 29067, Early Childhood Education.
Lee: Jeffrey M. Baker, 402 Ridge St., Bishopville, 29010, Undecided; Betty E. McCray, 48 Peel Road, Bishopville, 29010, Biology; Charita R. Minniefield, 101 Reddick Road, Bishopville, 29010, Pre-Nursing; Jennifer E. Tindal, 511 W. Church St., Bishopville, 29010, Early Childhood Education.
Lexington: Kimberly S. Brock, 579 Rose Sharon Drive, Lexington, 29072, English-Teacher Certification; Anne E. Daugherty, 132 Castle Vale Road, Irmo, 29063, Undecided; Matthew Thomas Jaco, 119 Cedar Cove Trail, Gilbert, 29054, Biology; Mitchell S. Norris, 986 Two Notch Road, Lexington, 29073, Mathematics; Rebekah L. Norris, 448 Old Field Road, Leesville, 29070, Psychology, Sociology; Martha K. Stewart, 331 Smallwood Lane, Chapin, 29036, Psychology.
Marion: Elizabeth R. Boatwright, 3650 Forest Place, Marion, 29571, Management; Jonathan S. Boatwright, 1823 W. Hwy. 76, Marion, 29571, Visual Arts; Sharhonda F. Buie, 1854 Bluff Road, Marion, 29571, Psychology; Pamela L. Collins, 6614 McLaurin Road, Mullins, 29574, Political Science; Jamilah Eaddy, P.O. Box 366, Marion, 29571, Elementary Education; Sandra L. Evans, 1602 Ivy Drive, Marion, 29571, Psychology; Tenika T. Evans, 4801 Aloha Drive, Marion, 29571, Mathematics; Donnella Foxworth, 403-A Wheat Court, Marion, 29571, Biology;  Juliette L. Jenkins, 838 Cattle Farm Road, Marion, 29571, Biology; Alisha K. Jordan, 1625 Beacham Loop, Gresham, 29546, Pre-Nursing; Samantha J. Jordan, 1625 Beacham Loop, Gresham, 29546, Accounting; Elizabeth G. King, P.O. Box 502, Marion, 29571, Early Childhood Education; Shana K. Lee, 116 Heavenly Court, Marion, 29571, Pre-Nursing; Beverly Denise Loflin, 259 Tyler Court, Marion, 29571, English-Professional Writing; Cynthia Ann Owens, P.O. Box 382, Marion, 29571, Elementary Education; Shannon M. Price, 2876 S. Hwy. 41, Mullins, 29574, Early Childhood Education; Jason M. Richardson, P.O. Box 185, Marion, 29571, Mass Communication; John M. Rogers, 1918 Millers Road, Mullins, 29574, Political Science; Gerard E. Spry, 107 Huggins St., Marion, 29571, Political Science; Melissa Dawn Stinnette, 1906 McNette Road, Marion, 29571, English-Liberal Arts; Robert Wayne Taylor, 904 N. Willcox Ave., Marion, 29571, Biology; Julie L. Thompson, 1316 Pine Lake Road, Marion, 29571, English-Professional Writing; Tiffany J. Williams, 348 Moores Mill Road, Marion, 29571, Psychology; Lisa M. Wise, 301 West Dogwood Drive, Mullins, 29574, Elementary Education.
Marlboro: Jerry R. Bracey, 910 Breeden Heights, Bennettsville, 29512, Accounting; Ryan J. Brooks, P.O. Box 447, Bennettsville, 29512, Biology; LaTonya M. Brown, 1196 Hwy. 38 S., Bennettsville, 29512, Biology; Kristin D. Carabo, 5410 Gray Road, Blenheim, 29516, Pre-Nursing; Ashley D. Creech, 106 Rose St., Bennettsville, 29512, Biology; Kim M. Goins, 1509 Laurin Willis, Clio, 29525, Elementary Education; Vernon J. Harrison, 3241 Ebenezer Road, Bennettsville, 29512, English-Professional Writing; Jessica A. McColl, 4530 County Line Road, Clio, 29525, Visual Arts; Jerry C. Melton, P.O. Box 425, Wallace, 29596, Elementary Education.
Oconee: Christopher L. Price, 1651 E. Main St., Westminister, 29693, Computer Science.
Orangeburg: Constance R. Ackiss, 1222 Brickle Acres, Orangeburg, 29118, Accounting; Harvey T. Davis, 122 Frankfort Court, Eutawville, 29048, Chemistry; Sherrell A. Fennell, 429 Cannon Bridge, Orangeburg, 29115, Political Science; Jolene D. McClary, 5055 Harkell Lane, Orangeburg, 29115, Visual Arts.
Pickens: Joseph R. Burger, 228 Dana Drive, Easley, 29642, Business Economics.
Richland: Erma Crystal Bowers, 4617 Brenthaven Road, Columbia, 29206, Elementary Education; Felicia S. Chambers, 8 Moss Field Court, Columbia, 29229, Biology; Alexander C. Chrysostom, 8611 Monticello Road, Columbia, 29203, Biology; Frances A. Fosnacht, 2 Ascot Court, Blythewood, 29016, Early Childhood Education; Tiffany D. Glymph, 4123 Hard Scrabble, Columbia, 29223, Finance; Lin H. Lee, 1600 Park Circle, Columbia, 29201, General Business Administration; Athena M. Jenkins, 1424 Murrayhill Circle, Columbia, 29210, Chemistry; Richard Thomas Lees, 103 Crossbow Court, Columbia, 29212, Management Information Systems; Christopher H. Newman, 21 Lost Creek Place, Columbia, 29212, Mathematics; Teneika R. Nickles, 250 Springtree Drive, Columbia, 29223, Psychology; Patrick Gene Rabon, 89 Fox Run Lane, Columbia, 29210, English-Liberal Arts; Britton Singletary, 718 Vernon St, Columbia, 29203, Mass Communication; Brendalyn S. Waymer, 1417 Blue Ridge Terrace, Columbia, 29203, Undecided; Chaka LaTrell Williams, 2037 Oakside Lane, Columbia, 29223, Elementary Education; Stacey M. Zeagler, P.O. Box 41, Ballentine, 29002, Elementary Education; Aja J. Wilson, 341 Ovanta Road, Columbia, 29209, Sociology.
Saluda: Jessica Lynn Willis, 2166 Newberry Hwy., Saluda, 29138, Theatre Arts.
Spartanburg: Jonathan L. Landsverk, 101 Coventry Court, Spartanburg, 29301, General Business Administration; Philip W. Shoolbred, 492 Webber Road, Spartanburg, 29307, Undecided.
Sumter: Joshua Virgil Barr, 123 Buckingham Blvd., Sumter, 29153, Management; Matthew James Dura, 3270 Butterworth, Sumter, 29154, Management; Katina A. Hogan, 3605 Kel-Sam Drive, Dalzell, 29040, Visual Arts; Dallen R. Jones, 2395 Florence Hwy., Sumter, 29153, History; Jason T. Mahoney, 4545 Cotton Acres, Sumter, 29153, Sociology; Lindsay M. McClary, 2216 Spring Hill Road, Dalzell, 29040, Elementary Education; Erica G. McLeod, 5101 Bacon Hill Road, Pinewood, 29125, Mass Communication; Christopher E. Wells, 5570 Halley Road, Rembert, 29128, Mathematics; Brandon J. Witherspoon, 2817 Sequoia Drive, Sumter, 29154, Undecided.
Union: Mica J. Massey, 4246 Lockhart Hwy., Union, 29379, Biology.
Williamsburg: Laine M. Carter, P.O. Box 271, Hemingway, 29554, Early Childhood Education; Winter N. Grier, 173 Prosser Road, Hemingway, 29554, Biology; Allen D. Kirby, 1005 Kirby Road, Cades, 29518, Sociology; Leslie A. Miller, 373 Cox Road, Hemingway, 29554, Nursing (BS) MUSC, Biology; Kristen N. Osborne, 9168 U.S. Hwy. 521, Salters, 29590, Management, Marketing.
 
York: Rachel Erin Arant, 218 W. Rambo Road, Rock Hill, 29730, Biology; Katrina A. Dragner, 3606 Howell Road, Rock Hill, 29732, Early Childhood Education; Sarah M. Gatlin, 1570 Allison Circle, Rock Hill, 29732, Management; David R. Marek Jr., 700 Monticella Drive, Fort Mill, 29708, Political Science, History.

Last Published: October 6, 2005 7:51 AM
Empowered by Extend, a school software solution from