Public Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2003

DEGREES AWARDED AT FMU COMMENCEMENT EXERCISES MAY 10

 FLORENCE, S.C. – Two-hundred-and-seventy-eight degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University, Saturday, May 10.

These included 224 undergraduate degrees and 27 graduate degrees awarded by Francis Marion and 27 bachelor’s degrees awarded through a cooperative nursing program with the Medical University of South Carolina.

 The William H. Blackwell Award was presented by Jerry D. Vinson Jr., a member of the board of directors of the FMU Foundation, to Shenek Catrell Heyward of Latta and Katherine Lee Lathan of Cincinnati, Ohio.  The Blackwell Award, named in memory of the founding chairman of the FMU Foundation, is presented to the undergraduate Francis Marion University student, or students, with the highest grade point average (for all academic work undertaken at FMU) of those graduating during the past academic year.  Both students compiled perfect 4.0 grade point averages and graduated summa cum laude.  Heyward also graduated with “University Honors.”

 Heyward, a graduate of Latta High School, was a Palmetto Fellows Scholarship recipient and a Presidential Scholar.  She was president of several clubs at FMU, and is a member of Omicron Delta Kappa, Pi Gamma Mu, Pi Sigma Alpha, and Phi Delta Kappa honor societies.  At the university’s recent 2003 academic awards ceremony, she received the Mathematics Award, the Political Science Award, the Duane P. Myers Honors Award, the Phi Kappa Phi Fellowship Candidate Award, and the Scholastic Achievement Award.  Following graduation, she plans to attend graduate school.

Lathan, a product of Madeira High School in Cincinnati, was an FMU Presidential Scholar.  She is a member of both Omicron Delta Kappa and Phi Kappa Phi honor societies.  At the academic awards ceremony, Lathan received the Mathematics Award, the Secondary Education Award, and the Scholastic Achievement Award.  After graduation, she plans to serve as a missionary in British Columbia, Canada, by starting a tutoring center.   (OVER)

Vinson also presented the Distinguished Professor Award for the 2002-03 academic year to Kenneth Dale Kitts, the associate provost and director of graduate programs at FMU and an associate professor of political science.  Kitts joined the FMU faculty in 1987.

 In addition to Heyward and Lathan, seven other FMU students completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors).  They were Jamie Robin DeWeerdt of Springfield, Mo., Amy Danielle Evans of Pamplico, Merideth Paige Grooms of Coward, Christy Michelle Lee of Travelers Rest, Aubrey Anne Phillips of Florence, Jennifer Leigh Poston of Lake City, and Sharon Amanda Watts of Pamplico.

 Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were 10 students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89.  They were Allan Burgess Jr. of Lamar, Stephanie Maree Doty of Union, Britt Natalie Fore of Hamer, Shelley Ann Grainger of Mullins, Peggy W. Gulledge of Ruby, Erin Renee Hucks of Galivants Ferry, Stephanie Paige Lewis and David Aubrey Richardson Jr. of Florence, Carrie Ann Martin of Latta, and Amanda Dianne Walters of Bennettsville.

 Fifteen students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor).  They were Rachel Donnel Dampier of Lamar, Ashley Dawn Filyaw of Lancaster, Margaret Emily Grant of Andrews, Chiantia Equana Green of Yonges Island, Abria Owens Gunter of Johnsonville, Crystal Lynn Helms of Florence, Rachelle Anashana Lighty of Hamer, Darla Elizabeth Floyd Pierce of Cades, Casey Marie Purvis of Pamplico, and Rachel Alice Rogers of Mullins.

Also, Jessica Lynn Willis of Saluda, Jennifer Monique Melahn of Skokie, Ill., Mary Carolyn Moonen of Hummelstown, Pa., Jennifer Lynn Sturgeon of Orange, Calif., and Yusuke Murata of Kagoshima, Japan.

Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon Inez M. Tenenbaum of Lexington, the South Carolina state superintendent of education, and John Henry Waller Jr. of Marion, associate justice of the S.C. Supreme Court.

Tenenbaum received her bachelor of science and master of education degrees from the University of Georgia.  She taught elementary school; served as director of research for the Medical, Military, Public and Municipal Affairs Committee of the S.C. House of Representatives; and later received her law degree from the University of South Carolina Law School.  She practiced with the law firm of Sinkler & Boyd, P.A., from 1986 to 1992 in the areas of environmental, health and public policy law.  She is the recipient of several honorary degrees and has been recognized by a number of state and community organizations for her civic work.  Now in her second term as education superintendent, she created the first School Leadership Executive Institute to train principals and superintendents and helped launch the landmark First Steps to School Readiness initiative to ensure that every child starts school ready to learn.

 Justice Waller served in the State House of Representatives from 1967 to 1976 and was House Majority Leader in 1975-76. He served in the State Senate from 1977 to 1980 and then  was elected resident judge of the 12th Judicial Circuit.  He was elected associate justice of the Supreme Court in 1994.  He is a Mason, Shriner, member of Kappa Sigma Fraternity, past secretary of the Jaycees, and a recipient of the Alpha Nu Chapter of Kappa Sigma Fraternity man-of-the-year award. He was a charter member and first president of the Mullins Rotary Club.

The Mullins native earned his bachelor’s degree from Wofford College in 1959 and his law degree from the University of South Carolina in 1963, and was also a captain in the U.S. Army.

Tenenbaum was also the commencement speaker.

Richard N. Chapman, provost at FMU, presided at the commencement ceremony.  Luther F. Carter, president of FMU, gave the official welcome and conferred the degrees.

Pamela A. Rooks, director of the FMU Honors Program and professor of English, presented honor cords to five students: Allan Burgess Jr. of Lamar, Britt Natalie Fore of Hamer, Merideth Paige Grooms of Coward, Shenek Catrell Heyward of Latta, and Patrick Gene Rabon of Florence.  Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors Courses.

 W.C. Stanton, a member of the FMU Board of Trustees, presented diplomas to graduate students, while James A. Brown Jr., a member of the FMU Board of Trustees and a Francis Marion alumnus (1977), presented diplomas to undergraduate students.

 Sylvia R. Lufkin, director of the MUSC satellite nursing program at FMU, presented candidates for the nursing degrees.  The degrees were conferred by Gail W. Stuart, dean of the MUSC College of Nursing, and presented by Gail A. Barbosa, associate dean of academics at MUSC.

 Eight nursing students received their degrees with honor: Jimmy Paul Cisneros of Walterboro and Tracey Lynn Rogers of Dillon received their degrees summa cum laude (3.9-4.0); Casey Keith Cooper of Pamplico, Natalie Epps Scarborough of Florence, and Gary Allen Summerfield of Florence received their degrees magna cum laude (3.8-3.89); and Stacey E. Erwin, James Alan Grzech, and Margaret Marie Sitaras all of Florence received their degrees cum laude (3.7-3.79).

#163/5-10-03

May 2003 Francis Marion University Graduates

OUT-OF-STATE graduates:
CALIFORNIA: Jennifer Lynn Sturgeon, 1810 N Shattuck Place, Orange, 92865, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude.
FLORIDA: Amy Ann Birch, 7209 Arbor View Lane, New Port Richey, 34653, Bachelor of Science, Biology; Andre Shaun Bovell, 422 Steeplechase Lane, Melbourne, 32940, Bachelor of Arts, Mass Communication; Heather Jane Johnson, 2295 Stonebridge Drive, Orange Park, 32065, Bachelor of Arts, Mass Communication.
ILLINOIS: Jennifer Monique Melahn, 9064 Gross Pointt Road, Skokie, 60077, Bachelor of Arts, Mass Communication, Cum Laude; Laurie Ann Niego, 3514 W. 196th St, Homewood, 60430, Bachelor of Business Administration, Business Economics.
MARYLAND: Amy Louise Chaplin, 68 Big Elk Chapel, Elkton, 21921, Bachelor of Science, History.
MISSOURI: Jamie Robin DeWeerdt, Springfield, Bachelor of Business Administration, Marketing, Summa Cum Laude.
NEW YORK: Tamika Michele Williams, 1344 University Ave., Bronx, 10452, Bachelor of Business Administration, Marketing, Modern Language Spanish.
NORTH CAROLINA: Raven A. Evans, 2437 A.I. Clemmens Road, Shallotte, 28470, Bachelor of Science, Biology; Whitney Annette Hamilton, 14410 Youngblood Road, Charlotte, 28278, Bachelor of Arts, Mass Communication; Jacqueline Diane Keesee, 407 Bayleaf Drive, Goldsboro, 27534, Bachelor of Science, Biology.
OHIO:  Katherine Lee Lathan, 7286 Jethve Lane, Cincinnati, 45243, Bachelor of Arts, Mathematics, Modern Language-Spanish, Summa Cum Laude; Amanda Leslie Liles, 11730 VanCamp Lane, Cincinnati, 45246, Bachelor of Science, Biology.
PENNSYLVANIA: Joshua Allen Hall, 1522 Wells Valley, Wells Tannery, 16691, Bachelor of Science, Chemistry; Mary Carolyn Moonen, 104 Brunner St., Hummelstown, 17036, Bachelor of Business Administration, General Business, Cum Laude.
TENNESSEE: Kelly Young White, 219 Tn Circle, Seymour, 37865, Bachelor of Science, Biology.
VIRGINIA: Charles Leslie Julg, 3713 Hawley Drive, Salem, 24153, Bachelor of Arts, Theatre Arts.
INTERNATIONAL: Juan Pablo Bossi, Los Tucipanes 76, Alta Gr, Cordoba, Argentina 5186, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Sandra Froehlich, Im Vogelgesany 70a, Speyer, Germany, 67346, Bachelor of Business Administration, Marketing; Yusuke Murata, 1641-6 Haruyama Matsumoto, Hioki-Gun Kagoshima, Japan, Bachelor of Science, Mathematics, Computer Science, Cum Laude; Carolin Wagner, Meerlachjh.9, Mannheim, Germany, 68163, Bachelor of Business Administration, Marketing.
SOUTH CAROLINA graduates (by county):
Beaufort: Christina Elizabeth Damlis, P.O. Box 7886, Hilton Head, 29938, Bachelor of Science, Biology; Lynn Richelle Mercer, 199 Tomm Fripp Road, Saint Helena Island, 29920, Bachelor of Science, Political Science.
Berkeley: Nancy Meredith Allen, 112 Hidden Fawn Circle, Goose Creek, 29445, Bachelor of Business Administration, General Business; Edmund Jevon Gilchrist, 8153 Wainwright Road, North Charleston, 29406, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Mehmet Ozgur Guneri, 7925 St. Ives Road #1, North Charleston, 29406, Master of Business Administration; Geneva Marie Morris, 156 Doodle Hill Lane, Saint Stephen, 29479, Bachelor of Science, Art Education; Stephanie Elaine Reed, 67 Monte Sano, Hanahan, 29406, Bachelor of Arts, Mass Communication.
Charleston: Ephraim Jenkins Bennett, 1785 Banbury Road, Charleston, 29414, Bachelor of Science, Political Science, History;
Charles Allen Bruce, 811 Canary Drive, Charleston, 29414, Bachelor of Business Administration, Marketing; Shanequa Simone Gilliard, 3350 Habitat Blvd., Johns Island, 29455, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Chiantia Equana Green, 4641 Hagan Road, Yonges Island, 29449, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems, Cum Laude; Leticia Lee, 290 Fleming Road Apt. D, Charleston, 29412, Bachelor of Science, Sociology; John Anthony Scott, 259 East Bay St., #5A, Charleston, 29401, Bachelor of Science, Biology.
Chester: Todd Kourtney Buehrig, 2621 Wooten Road, Chester, 29706, Bachelor of Science, Political Science.
Chesterfield: Erin McLain Byrd, 507 Ridge Road, Cheraw, 29520, Master of Education; Peggy W. Gulledge, 1550 Eugene Woodward Road, Ruby, 29741, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude; Contriece Lynquette Johnson, Rt. 1 Box 536A, Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Sociology; Linda Sue Johnson, Rt. 3 Box 253-B, Chesterfield, 29709, Master of Education; Deidre Ledbetter McBride, P.O. Box 1371, Cheraw, 29520, Master of Arts in Teaching; Caroline King Miles, 2761 Rayfield Brid, Chesterfield, 29709, Master of Education; Julius Jurijuana Miller, 100 Moffat Road #11B, Cheraw, 29520, Bachelor of Business Administration, Management; Mona McNally Studebaker, P.O. Box 109, Chesterfield, 29709, Master of Education.
Clarendon: Crystal Jane Ethridge, 7268 Sumter Hwy., Alcolu, 29001, Bachelor of Science, Biology; Christina Elizabeth Garrett, 6 Mood Drive, Summerton, 29148, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Jeffrey Dewayne Gray, 1157 Oak Lane, Turbeville, 29162, Bachelor of Science, Political Science; Tawanda Demetrice Lewis, P.O. Box 731, Manning, 29102, Master of Education; Leland Benjamin Masincupp, 6 Duvalle, Summerton, 29148, Bachelor of Business Administration, Marketing; Patrick Earl Pritcher, 4 Walker St., Summerton, 29148, Bachelor of Science, Biology; Shawntay Starks, 1101 Charwood Road, Alcolu, 29001, Bachelor of Science, Psychology; Kimberly Sanders Tindal, 5766 Juneburn Road, Manning, 29102, Bachelor of Science, Biology.
Colleton: Jimmy Paul Cisneros, 500 Carn St., Walterboro, 29488, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Summa Cum Laude; Ajun Leshe Williams, 82 Esquire Lane, Walterboro, 29488, Bachelor of Science, Biology.
Darlington: Robert Allen Blackmon, 1076 Georgeanna Lane, Darlington, 29532, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Tillie Dean Brockington, 2408 Holly Circle, Darlington, 29532, Bachelor of Science, Biology; Allan Burgess Jr., 1081 Una Road, Lamar, 29069, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, General Business, Magna Cum Laude (with University Honors); April Loraine Coe, 2517 High Hill Road, Darlington, 29532, Bachelor of Science, Psychology; Rachel Donnel Dampier, 4274 Lee State Park, Lamar, 29069, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude; Natarsha Renee Dawson, 702 Willow Tree Road, Darlington, 29540, Bachelor of Science, Biology; ChiQuita Yalanda DuBose, 107 Farm St., Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Accounting; Brenda O. Ferguson, 905 W. Home Ave., Hartsville, 29550, Master of Education; John Andrew Griggs, 1019 Bethlehem Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Economics; Amanda Lois Hanks, 101 Ervin’s Pasture Drive, Darlington, 29574, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Odis Wellington Hawkins III, 3814 Cedar Creek Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Political Science, History; Sean Michael Hughes, 1202 Salem Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Jason B. Isgett, 1528 Cashua Ferry Road, Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Toni Lynnette King, 1203 Askins Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Elementary Education; Tomresha Gabrial Leatch, 1311 Robinson St., Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Marcella Denise McCall, 228 Horseshoe Bend Drive, Darlington, 29532, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Sarah Bethany Saleeby, 145 Golf Course Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Art Education; Tyrice Corneluis Tedder, 330 Horsebranch Trail, Darlington, 29540, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems.
Dillon: Shannon Deless Bailey, 1420 E. Cleveland St., Dillon, 29536, Bachelor of Science, Chemistry; Tawnya Kay Cox, 1135 Hwy. 38 W., Latta, 29565, Bachelor of Science, Psychology; Katreia Danielle Evans, 3403 Kentyre Road, Hamer, 29547, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Britt Natalie Fore, 1029 Roy Lee Road, Hamer, 29547, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude (with University Honors); Christina Louise Herring, P.O. Box 1459, Dillon, 29536, Bachelor of Science, History; Shenek Catrell Heyward, 610 Oaky Point Road, Dillon, 29536, Bachelor of Science, Mathematics, Political Science, Summa Cum Laude (with University Honors); Erica Renee Lane, 102 Berry Circle, Latta, 29565, Bachelor of Science, Biology; Rachelle Anashana Lighty, 3317 Fleetwood Court, Hamer, 29547, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Carrie Ann Martin, 216 Sims St., Latta, 29565, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude; Tracey Lynn Rogers, 704 McLean Drive Apt. 5, Dillon, 29536, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Summa Cum Laude; Thomas William Spivey Jr., 751 Hwy. 41 North, Lake View, 29563, Bachelor of Science, Biology; Crystal Renee Whitfield, 606 W. Calhoun St., Dillon, 29536, Bachelor of Arts, Psychology, English-Liberal Arts; Paul Edwin Wiggins, 2981 Buck Swamp Road, Fork, 29543, Bachelor of Science, Biology.
Dorchester: Joseph Edward Sorrow, 105 Ravenswood Court, Summerville, 29485, Bachelor of Business Administration, Marketing.
Fairfield: Melody Nicole Harris, 4673 Bellfield Road, Ridgeway, 29130, Bachelor of Science, Biology.
Florence: Blakely Adelle Baroody, 1928 E. Sandhurst Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Political Science; Carmen Lori Birchmore, 500 Woodlawn Drive, #51, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Amber Dawn Broce, 117 S. Tremont Road Apt. 5, Florence, 29506, Bachelor of Arts, Sociology; Cassie Jo Brown, 5034 Hemingway Hwy., Hemingway, 29554, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Rhonda Ann Bryant, 3817 Breckridge Circle, Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology; Michelle Renee Buxton, 2407 Third Loop Road, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Robert James Campbell, 731-G Coventry Lane, Florence, 29501, Bachelor of Science, Economics; Sonia Marie Campbell, 1301-B Furches Ave., Florence, 29505, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Mary Kizzy Cantey, 3104 Sammy Lane, Florence, 29506, Bachelor of Science, Psychology; Hollie Capers, 1278 Burnt Branch Road, Lake City, 29560, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Brandon Dean Chastain, P.O. Box 1082, Johnsonville, 29555, Bachelor of Business Administration, Accounting; Megan Elizabeth Clark, 2501 McCown Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Angela Nicole Coker, P.O. Box 836, Olanta, 29114, Bachelor of Business Administration, Management; Peter Benjamin Collier, 937 Kirby Farm Drive, Florence, 29506, Bachelor of Science, Biology; Joye Lynn Collins, 1539 Bridgewood Drive, Apt. #8, Florence, 29501, Bachelor of Science, Chemistry; Anita LaShon Cooper, 3893 West Pointe Dr, Florence, SC, 29501, Bachelor of Science, Sociology; Casey Keith Cooper, 235 Maple Drive, Pamplico, 29583, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Magna Cum Laude; Kelly Paige Courtney, 509 Sidney Ave., Florence, 29505, Bachelor of Science, Biology; Christopher Jay Craft, 815 W. Evans St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Computer Science; Janel Rae Crowder, 416 Millstone Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, Psychology; Veronica A. Epps, 5130 E. Palmetto St., Florence, 29506, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Stacey E. Erwin, 1227 E. Brittany Drive, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Cum Laude; Amy Danielle Evans, 1811 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Summa Cum Laude; Anna Lynne Gamble, 84 Moore Road, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Robert Jason Gardner, 328 Poorfarm Road, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Chanda A. Goodson, 362 South Barrington Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Chemistry; Jacquelyn P. Graham, P.O. Box 201, Pamplico, 29583, Master of Education; Willis Rodrequez Graham II, 634-E Shirley Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Political Science; Merideth Paige Grooms, 203 Harvest Road, Coward, 29530, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude (with University Honors); James Alan Grzech, 1419 Valparaiso Drive #T-13, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Cum Laude; Abria Owens Gunter, 248 Bazen Trail Road, Johnsonville, 29555, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Hin Wah Ha, 1915 Damon Drive, Florence, 29505, Bachelor of Arts, International Studies; Henrietta Crowdus Hall, 1200 Whittier Circle, Florence, 29501, Master of Education; Brooks Lauren Hancock, 205 Fitch Road, Lake City, 29560, Bachelor of Business Administration, Management; Russell Woodrow Harter III, 6106 Stagecoach Road, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Biology; Crystal Lynn Helms, 4202 Claussen Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Andrea J. Hiers, 2928 Johnston Ave., Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, General Business; Carrie Page Horton, 1000 S. Edisto Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Michael Edwin Louis Jebaily, 1002 Wrenwood Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, Political Science; Doris Hanna Jones, 916 W. Sumter St., Florence, 29501, Master of Education; Keli Anderson Jones, 1434 Golf Terrace Blvd. #7, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Jonathan Ryan Jordan, 3223 Young Charles Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; John Gregory Joyner, 3933 Pelican Lane, Florence, 29501, Bachelor of Science, Political Science; Patrick Harold Kershner Jr., 7432 Francis Marion Road, Effingham, 29541, Bachelor of Business Administration, General Business; Steven Mark Kulzer, 807 Tinkerbell Lane, Pamplico, 29583, Bachelor of Business Administration, Management; Jamantha Laury, 1352 Virginia Acre, Florence, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; Brandi Nicole Lee, 466 Harborough Court, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Tiffany Dawn Lee, P.O. Box 261, Johnsonville, 29555, Bachelor of Business Administration, Accounting; Michael Wayne Lewis, 2632 Whitestone Drive, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Marketing; Stephanie Paige Lewis, 3229 Lakeshore Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Accounting, Magna Cum Laude; JoDee Elizabeth Little, 2100 Heyward Court, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Marketing; Christine Louise Manley, 2309 Sunvue Drive, Florence, 29506, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jennifer Nathalee Massey, 1638 Timmons Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Accounting; Melia Ashley McElveen, 3054 Pointe Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Rosetta Marshell McElveen, 1204 Kebro Land, Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Christopher Daniel McJunkin, 4344 Lake Swamp Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Arts, Visual Arts; Ashleigh Brooke Miles, 852 Chaucer Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education; Stephanie M. Miles, 994 Briarwood Court, Johnsonville, 29555, Master of Education; Ashley Brooke Miller, 809-H Cheraw Drive, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Timothy R. Montague-Smith, 534-G Third Loop, Florence, 29505, Master of Science; Kathy Lynn Baker Morris, 209 Laurel Lane, Florence, 29506, Bachelor of Science, Psychology; Toni Ruth Morris, 2516 E. Effingham Hwy., Effingham, 29541, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Stephanie Erin Muirhead, 909 S. Whitehall Circle, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Teacher Certification; Kimberly Starr Odom, 1746 Big Swamp Road, Pamplico, 29583, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Christina Brown Owens, 506 Byrnes Circle, Johnsonville, 29555, Master of Science; Travis D. Palmer, 1300 Valparaiso Drive #P-9, Florence, 29501, Bachelor of Science, Chemistry; Melody Lucille Parrott, 1429 Jackson Ave., Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Anand Megan Patel, 2507 Ascot Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Shetal Mahendra Patel, 2553 Keswick Road, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; Aubrey Anne Phillips, 727 Briarleigh Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Modern Language French, Summa Cum Laude; Jennifer Leigh Poston, 1230 McAllister Mill Road, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Political Science, Summa Cum Laude; Sarah Margaret Pridgen, 538-B Third Loop Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, History; Tiffany Marie Prosser, P.O. Box 971, Johnsonville, 29555, Bachelor of Science, Biology; Toni Ann Prosser, 2222B Woodridge Lane, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Casey Marie Purvis, 3932 1/2 Sheminally Road, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Sociology, Cum Laude; Patrick Gene Rabon, 1300 Valparaiso Drive, #P-27, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts (with University Honors); Kyle Patrick Rea, 2132 Tudor Lane, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Cheri Love Richardson, 5002 Margo Lane, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Biology; David Aubrey Richardson Jr., 4540 Blitzgel Road, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Political Science, English-Professional Writing, Magna Cum Laude; Brianna Marie Rivera, 2217 Oaktree St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Biology; Joanne Elizabeth Rose, 1324 Pinckney Ave., Florence, 29505, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Amy Marie Ross, 1465 Wisteria Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Computer Science, Mathematics; Natalie Epps Scarborough, 313 Magna Carta Road, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Magna Cum Laude; Michelle Scott, 5204-C E. National Cemetery Road, Florence, 29506, Bachelor of Science, Chemistry, Biology; William Casey Sellers, 1153 Heatherwood Circle, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Marketing; Roger Howard Shelley, 3039 Larkspur Road, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Margaret Marie Sitaras, 1343 Queensferry Road, Florence, 29501, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Cum Laude; Julie Melissa Smith, 3684 Creek Road, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Tyson Devern Spring, 3285 Hebron Road, Lake City, 29560, Bachelor of Business Administration, Management; Lisa Michelle Stephens, 3980 Lake Oakdale, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Finance; Gary Allen Summerfield, 1431 Chandler Circle, Florence, 29505, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC, Magna Cum Laude; Patricia Geoffroy Taylor, P.O. Box 561, Pamplico, 29583, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Erin Deanna Tedder, 3736 S. Hill Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Science, Biology; Verneda Daniels Temoney, P.O. Box 718, Timmonsville, 29161, Master of Education; Mary Elizabeth Threatt, 643 E. Hampton St., Olanta, 29114, Bachelor of Science, Psychology; Lauren Michelle Tomlinson, 1905 Marsh Ave., Florence, 29505, Bachelor of Arts, Mass Communication; Margaret Gayden Tyler, 1912 Pineland Ave., Florence, 29501, Bachelor of Arts, Biology, Modern Language Spanish; Sharon Amanda Watts, 3901 Gaskins Lane, Pamplico, 29583, Bachelor of Arts, English-Professional Writing, Summa Cum Laude; Patricia W. White, 3100 S. Canal Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Sociology; Sharolyne Petrina Wilkes, 2307 Wilkes-Taylor Lane, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Biology; April Souria Williams, 1113 Beauvoir Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Political Science; Jennifer Lynn Wimberly, 4711 Patriot Lane Apt. B4E, Florence, 29506, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Josh Wyse, Florence, Bachelor of Science, Computer Science; Melva Nicole York, 340 Elm St., Lake City, 29560, Bachelor of Arts, Mass Communication.
Georgetown: Margaret Emily Grant, P.O. Box 213, Andrews, 29510, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Jamey A. Hollis, 436 Wildewood Ave., Georgetown, 29440, Bachelor of Business Administration, Management; Candace Marie Suggs Smith, 802 S. Cedar Ave., Andrews, 29510, Bachelor of Science, Biology.
Greenville: Christy Michelle Lee, 270 Settement Road, Travelers Rest, 29690, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude.
Greenwood: Jessica Lee Whitmire, 108 Quail Run Court, Greenwood, 29646, Bachelor of Science, Elementary Education.
Horry: Heather E. Causey, 3558 Old Reaves Ferry Road, Conway, 29526, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Carlton Keith Frye, 1923 Bud Graham Road, Galivants Ferry, 29544, Bachelor of Business Administration, Marketing; Anita Louise Gore, 612 24th Ave. South, North Myrtle Beach, 29582, Master of Science; Mary Bellamy Howard, 2356 Union Church, Little River, 29566, Master of Education; Erin Renee Hucks, 2973 Hwy. 129, Galivants Ferry, 29544, Bachelor of Arts, Mass Communication, Magna Cum Laude; Jennifer Rivers Hughes, P.O. Box 242, North Myrtle Beach, 29597, Master of Science; Amy Elizabeth Bailey Lowry, 333 Ashwood Lane, Myrtle Beach, 29588, Master of Business Administration; Burton Wayne Marlow, 6623 Peachtree Road, Myrtle Beach, 29577, Bachelor of Science, History; Adam C. Rabon, 4491 McCracken Road, Galivants Ferry, 29544, Bachelor of Science, Physics; Elizabeth Reese, 107 Winding Oaks Lane, Myrtle Beach, 29575, Master of Science; Julianna Rae Siratt, 3600 Green Sea Road, Loris, 29569, Bachelor of Arts, Visual Arts; Yolanda Denise Skillings, 455 Sunnehanna 505, Myrtle Beach, 29575, Bachelor of Science, Sociology.
Jasper: Calicia Unez Mitchell, Rt. 2 Box 109, Pineland, 29934, Bachelor of Science, Biology.
Kershaw: Dawn Elizabeth Barfield, 1684 Lawhorn Road, Cassatt, 29032, Bachelor of Science, Biology; Robbie Dallas Rabon, 2093-A Springvale Road, Lugoff, 29078, Bachelor of Science, Psychology; Dionne Lisette Robinson, 860 Green Briar Road, Camden, 29020, Bachelor of Arts, Mass Communication; Nosia Latilda Sanders, 1302 Bishopville Hwy., Camden, 29020, Bachelor of Science, Sociology; John Wesley Ward, 350 Mt. Zion Cemetery Road, Camden, 29020, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Hodari Sadiki Williams, 50 Teaberry Lane, Camden, 29045, Bachelor of Science, Political Science; Tamela Monique Williams, 924 Mitchell Drive, Camden, 29020, Bachelor of Science, Biology.
Lancaster: Ashley Dawn Filyaw, 2561 Pineview Drive, Lancaster, 29720, Bachelor of Arts, Mass Communication, Cum Laude; Jennifer Crenshaw Riggins, 864 Wisteria Way, Lancaster, 29720, Master of Arts in Teaching; Erica Gwendolyn Samantha Simpson, 2017 Kershaw-Camden Hwy, Lancaster, 29720, Master of Education; Sheila Tinish Stewart, 1544 Beacon Road, Lancaster, 29720, Master of Education.
Lexington: Matthew A. Drago, 148 Knott’s Road, Lexington, 29073, Bachelor of Science, Political Science; Julie Ellisor Harris, 11220 Broad River Road, Irmo, 29063, Bachelor of Business Administration, Management; Matthew Thomas Jaco, 119 Cedar Cove Trail, Gilbert, 29054, Bachelor of Science, Biology.
Marion: Christina R. Berry, 333 Camelia Ave., Marion, 29570, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Justin Delette Collins, 3921 Pinckney Road, Nichols, 29581, Bachelor of Science, Computer Science;  Latorya Samoan Davis, P.O. Box 886, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Sociology; Heather C. Ellis, 307 Lloyd St., Mullins, 29574, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Autumn Michele Gerrald, 3208 Center Church Road, Mullins, 29574, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Shelley Ann Grainger, 4430 Zion Road, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude; Shawanda Hemmingway, 211 Level Acres Court, Marion, 29571, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Marjorie Elaine Henry, 202 E. End Street, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Art Education; Juliette Lillian Jenkins, 1001 G Mason Court, Marion, 29571, Bachelor of Science, Biology; Mary Leerathar Legette, 1709 Effingham Church Road, Mullins, 29574, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Alvin Dwayne McKelvy, 1900 McNett Road, Marion, 29571, Bachelor of Science, Chemistry; Cynthia Ann Owens, 983 Donnelly Court, Marion, 29571, Bachelor of Science, Elementary Education; Heather Martin Page, 1816 Metro Court, Marion, 29571, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; Rachel Alice Rogers, 5904 Ora Road, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Robert Wayne Taylor, 904 N. Willcox Ave., Marion, 29571, Bachelor of Science, Biology; Jada Collins Ward, 15656 Hwy. 19, Nichols, 29581, Master of Science; Gretchen Barnes Whitman, 1606 Tubello Court, Marion, 29571, Bachelor of Science, Psychology; Aimee S. Wiggins, 1629 W. Hwy. 76, Marion, 29571, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC.
Marlboro: Meredith O’Neal Atkinson, 106 W. Tatum Ave., McColl, 29570, Bachelor in Nursing, Nursing (BS) MUSC; LaTonya Michelle Brown, 1196 Hwy. 38 South, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Biology; Bobby L. Grant, 559 Hwy. 79 W., Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Political Science; Niketa Patel, 655 W. 15-401 Bypass, Bennettsville, 29512, Bachelor of Arts, Mass Communication; David Hoyt Wafer, 1684 Wafer Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Mathematics; Amanda Dianne Walters, 299 Brushy Bay Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Magna Cum Laude.
Orangeburg: Trevin Roshay Johnson, 6700 Vance Road, Bowman, 29018, Bachelor of Business Administration, Management; Brandy Leah Younginer, P.O. Box 670, Holly Hill, 29059, Bachelor of Arts, Visual Arts.
Richland: Matthew Blatnik, 912 Wotan Road, Columbia, 29229, Bachelor of Science, Chemistry, Biology; Christopher Erik Bullock, 168 King George Way, Columbia, 29210, Bachelor of Science, Psychology; Glenn N. Doty, 224 Chimneyridge Drive, Columbia, 29229, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Michael Ryan Hudson, 420 Fore Ave., Columbia, 29229, Bachelor of Science, Physics; Ashley Denise McSwain, 213 Whitehurst Way, Columbia, 29229, Bachelor of Science, Political Science; Stephanie Jo Robinson, 2324 Old Field Road, Columbia, 29223, Master of Science.
Saluda: Jessica Lynn Willis, 2166 Newberry Hwy., Saluda, 29138, Bachelor of Arts, Theatre Arts, Cum Laude.
Sumter: Mary Lucille Chorey, 201 Curtiswood Ave., Sumter, 29150, Master of Education; Corinne Adelle Coaxum, 2710 Tiverton Church Road, Wedgefield, 29168, Bachelor of Business Administration, Management; Matthew James Dura, 3270 Butterworth Circle, Sumter, 29154, Bachelor of Business Administration, Management; Thomas Finley McCaskill, 580 Godwin St., Sumter, 29153, Bachelor of Science, Biology; William Justin McDaniel, 714 Reynolds Road, Sumter, 29150, Bachelor of Business Administration, General Business; Jennifer Elizabeth Norman, 410 Katydid St., Sumter, 29154, Bachelor of Science, Physics, Mathematics.
Union: Stephanie Maree Doty, 140 Magner Drive, Union, 29379, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude.
Williamsburg: Amanda Marcella Cullars, 1980 Brourton Road, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Biology; Talia Auvonne Dukes, 3965 Thurgood Marshall Hwy., Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Biology; Jon’Nell Isiah Fleming Sr., 5 Topaz Ave., Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Computer Science, Mathematics; Frederick S. Herbert III 10 Bryan St., Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Mathematics; Thelvane’s Anjannette Murphy, 525 #31 Fluitt St., Kingstree, 29556, Master of Science; Darla Elizabeth Floyd Pierce, 1502 Ditch Bank Road, Cades, 29518, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Rebecca Ann Richardson, 1572 Pope Road, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Chemistry; Amanda Jean Stalvey, 413 N. Main St., Hemingway, 29554, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Rebecca Lynn Thompson, 49 E. Wisteria Drive, Hemingway, 29554, Bachelor of Science, Biology; Ann Rice Williams, 5 Pilos Road, Hemingway, 29554, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems.
York: Rachel Erin Arant, 218 W. Rambo Road, Rock Hill, 29730, Bachelor of Science, Biology; Rosemond Suzanne Davis, 3424 Nestling Lane, Fort Mill, 29708, Bachelor of Science, Political Science; Heather Dawn Morgan, 3364 Blue Jay Pass, Fort Mill, 29708, Bachelor of Business Administration, General Business.

Last Published: October 4, 2005 7:58 AM
Empowered by Extend, a school software solution from