Public and Community Affairs Office
News Releases
Marketing
Publications
University Images
Archived News Releases
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archived Sports Releases
Arts International
Summer Camps

Future Students:

Apply
Now!

2004

DEGREES AWARDED AT FMU COMMENCEMENT EXERCISES DEC. 18

    FLORENCE, S.C. – Two-hundred-and-eighty-one degrees were awarded during commencement exercises at Francis Marion University, Saturday, Dec. 18.

    These included 47 Master of Education, four Master of Science, two Master of Arts in Teaching, 10 Master of Business Administration, 90 Bachelor of Science, 76 Bachelor of Business Administration, 44 Bachelor of Arts, and eight Bachelor of General Studies.

    Seven FMU students, Jaclyn Michelle Ackman of Bartlett, Ill., Stephanie Lynne Bartlett of Florence, Kenneth M. Broadway of Sumter, Leslie Michelle Carter of Darlington, Jessica Marie Frye of Sumter, Elizabeth Ruth McDowell of Florence, and Kimberley Deanna Moody of Lake View completed degree requirements with a cumulative grade point average of 3.9 or higher and received their degrees summa cum laude (with highest honors).

    Receiving degrees magna cum laude (with high honor) were five students who completed degree requirements with a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89.  They were April Leigh Atkinson of Turbeville, Justin David Driggers of Turbeville, Melissa Ann DuBose of Aynor, John Gregory Hendrick of Florence, and Ronnie Devon Huggins of Hartsville.

    Twelve students completed degree requirements with a grade point average between 3.50 and 3.74 and received their degrees cum laude (with honor).  They were JoAnn Patrice Abraham of Florence, Leah Elizabeth Best of Galivants Ferry, Terri Melissa Cato of Florence, Sara Shavon Ellerbe of Effingham, Virginia Elizabeth Fogle of Edisto Island, Ashley Nicole Harrington of New Zion, George Randell Morris II of Johnsonville, Katherine Anne Roberts of Frederick, Md., Julie Lane Thompson of Marion, Kevin Glen Welch of Florence, Cleybianne C. White of Florence, and Brandi Morris Williams of Florence.

    Honorary Doctor of Humanities degrees were conferred upon U.S. Rep. James Enos Clyburn of Columbia, representing South Carolina’s Sixth District, and Moncks Corner businessman Thomas Graham Edwards, and Florence physician Dr. Edward Conyers O’Bryan Jr.

    A Sumter native, Clyburn was first elected to Congress in 1992.  He currently serves on the coveted House Appropriations Committee where he is a member of the Subcommittee on Energy and Water Development, Transportation and Treasury, and Legislative Branch.  Following graduation from South Carolina State University, Clyburn served as a teacher, an employment counselor and director of two youth and community development projects in Charleston.  In 1971, he was appointed to the staff of Gov. John C. West, and in 1974 Gov. West appointed him South Carolina Human Affairs Commissioner, where he served until retiring from state government in 1992 to run for Congress.

    A native of Kingstree, O’Bryan has been in private practice in internal medicine and cardiology in Florence since 1966.  He earned a bachelor’s degree from the University of South Carolina and a medical degree from the Medical University of South Carolina.  After serving as a medical officer in the U.S. Marine Corps, he held a residency in internal medicine at MUSC, where he also was a teaching fellow in cardiology.  He currently is a full clinical professor of medicine in cardiology at both MUSC and the USC School of Medicine.  He has been medical director of McLeod Regional Medical Center’s Heart Institute since 1986 and director of the Coronary Care Unit since 1966.  He also holds a staff appointment at Carolinas Hospital System.

    A native of Cheraw, Edwards is a 1975 business graduate of Francis Marion University.  He is currently an executive consultant with various companies in the electric utility industry, and is a former president and chief executive officer of Santee Cooper, the state’s largest generator of electricity.  His leadership with Santee Cooper led to the firm’s being recognized as one of the top-rated public power utilities in the country.  He was one of three CEO’s who started the Energy Authority, a wholesale energy marketing and trading company that has been a model for public power.  He is also a past vice president of business affairs at FMU, and later served as executive director of the FMU Foundation. He earned a master’s degree in business administration from the Citadel in 1976.  He received the 2004 Outstanding Graduate Award from FMU’s School of Business.

    Clyburn delivered the commencement address.

    Richard N. Chapman, provost at FMU, presided over the ceremony and presented candidates for graduate and undergraduate degrees. FMU President Luther F. Carter gave the official welcome and conferred the degrees.

    Pamela A. Rooks, director of the FMU Honors Program, vice chair of the general faculty, and professor of English, presented honor cords to two students: Katina Angelica Hogan of Dalzell and Elizabeth Ruth McDowell of Florence.  Honor cords are presented to graduates who compile a minimum grade point average of 3.25 for all academic work and for a minimum of 21 hours in Honors courses.

    Diplomas were presented to graduate students by Carolyn B. Shortt, a member of the FMU Board of Trustees.  Patricia C. Hartung, also of the Board of Trustees, presented diplomas to undergraduate students.

December 2004 Francis Marion University Graduates

OUT-OF-STATE graduates:

ILLINOIS: Jaclyn Michelle Ackman, 1939 Butler Drive, Bartlett, 60103, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; Kyle James Appenzeller, 9 Twilight Lane, Springfield, 62707, Bachelor of Business Administration, Marketing; Margaret Beth Green, 1425 Algonquin Road, Des Plaines, 60018, Bachelor of Business Administration, Management.

KENTUCKY: Kenneth Howard Yaeger, 616 Highland Drive, Bowling Green, 42104, Bachelor of Business Administration, General Business.

MARYLAND: Katherine Anne Roberts, 809 Shawnee Drive, Frederick, 21701, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude.

MASSACHUSETTS: Aaron Davis, 796 Old Fall River Road, Dartmouth, 02747, Bachelor of Science, History.

NEW HAMPSHIRE: Shannon Christine Weikert, P.O. Box 4, Glencliff, 03238, Bachelor of Arts, Mass Communication.

WEST VIRGINIA: Jeffrey Ryan Conley, 1138 Summitt St., St. Albans, 25177, Bachelor of Business Administration, General Business.

INTERNATIONAL: Engin Egrihanci, Mustafa Bey Cad. No:25/6, Alsancak, Izmir, Turkey, Bachelor of Arts, Visual Arts; Per Erik Hallberg, Mantalsgatan 17, Ytterby, Sweden, 44252, Bachelor of Business Administration, Marketing; Marta Losonczy, Daphnestr. 13, Munich, Germany, 81925, Bachelor of Arts, Mass Communication; Phillip Ryan Shantz, 442 Northlace Drive, Watorldo, Ontario, Canada, Bachelor of Science, Biology.

 

SOUTH CAROLINAgraduates (by county):

Aiken: Stephanie Monique Bush, 5011 Fox Lair, Aiken, 29803, Bachelor of Business Administration, Accounting, Finance.

Anderson: Candyjolene Cannon, 103 Hillcrest Drive, Williamston, 29697, Bachelor of Arts, Visual Arts; Crystal Joy Cannon, 103 Hillcrest Drive, Williamston, 29697, Bachelor of Arts, Mass Communication.

Beaufort: Christopher N. Damlis, P.O. Box 7886, Hilton Head, 29938, Bachelor of Business Administration, Management.

Berkeley: Richard Charles Freeman, 150 Mellard Drive, Goose Creek, 29445, Bachelor of Business Administration, Management; Courtney Elizabeth Merritt, 104 Richter Drive, Ladson, 29456, Bachelor of Science, Psychology; Eric L. Snyder, 7 Otranlo Club Regime, Hanahan, 29406, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems.

Charleston: Camille Lucinda Dingle, 307 Old South Way, Mount Pleasant, 29464, Bachelor of Business Administration, Marketing; Ebonee Le’Chea Duncan, P.O. Box 281, Ravenel, 29470, Bachelor of Science, Biology; Ashley Tiare Jenkins, 348 6th Ave., Mount Pleasant, 29464, Bachelor of Arts, Visual Arts; Courtney Allison McNeil, 809 McCants Drive, Mount Pleasant, 29464, Bachelor of Business Administration, Management; Audra Gabrielle Peeler, 1485 Hwy. 17 No St. E, Mount Pleasant, 29464, Bachelor of Arts, Mass Communication; Russell Allen Runey, 1740 Skinner Avenue, Charleston, 29407, Bachelor of Arts, Mass Communication; Tamera Deneen Vanderhorst, 725 Tahoe Drive, Charleston, 29407, Bachelor of Business Administration, Finance.

Chesterfield: Annie R. Brown-Pegues, 366 Guess Road, Pageland, 29728, Master of Education; Barbara H. Burch, 745 Burch Road, Chesterfield, 29709, Master of Education; Natalie Driggers Douglas, 805 W. Main St., Chesterfield, 29709, Master of Education; LaQuan A. Ellis, 137 Buckspring Lane, Cheraw, 29520, Bachelor of Business Administration, Marketing; Dawn Brewerton Hood, 570 Eddins Road, Cheraw, 29520, Master of Education; Peggy Ingram, 423 Ridge Road, Cheraw, 29520, Master of Business Administration; Chasity Hurst Lisenby, 518 W. Main St., Chesterfield, 29709, Master of Education; Michele Lisenby Adams, 150 Tavern Branch, Chesterfield, 29709, Master of Education; Angela McManus Lowery, 301 Cole St., Pageland, 29728, Master of Education; Derrick McCray, 708 Wilkes St., Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Computer Science; Christina Marion Murphy, 1118 McMillian Road, Cheraw, 29520, Bachelor of Arts, Visual Arts; Felicia Danielle Pegues, 1457 Old Ridge Road, Chesterfield, 29709, Bachelor of Business Administration, General Business; Kathy Hope Tucker, 200 Huckleberry Drive, Cheraw, 29520, Master of Education; April Leslie Usher, 430 Ridge Road, Cheraw, 29520, Bachelor of Science, Psychology; Tambra Marie Watson, 1946 Hwy. 109 S., Ruby, 29741, Master of Education; Joy Annette Wilson, 562 Cherry St., Chesterfield, 29709, Bachelor of Science, Early Childhood Education.

Clarendon: April Leigh Atkinson, 1209 Chimney Lane, Turbeville, 29162, Bachelor of Business Administration, Accounting, Magna Cum Laude; Justin David Driggers, 10244 Puddin Swamp Road, Turbeville, 29162, Bachelor of Arts, Mass Communication, Magna Cum Laude; Jared Dwight Gray, 1157 Oak Lane, Turbeville, 29162, Bachelor of Science, Computer Science; Ashley Nicole Harrington, 1567 Corner Road, New Zion, 29111, Bachelor of Arts, English-Professional Writing, Cum Laude; Michelle Lampkin, 2102 Kingstree Hwy., Manning, 29102, Bachelor of Science, Biology; Brandi S. Timmons, P.O. Box 22, Manning, 29102, Bachelor of Science, Biology.

Colleton: Brianne Victoria Buckner, 128 Spring Road, Walterboro, 29488, Bachelor of Business Administration, Management; Vincent Frank Flowers Jr., 8341 Manse Road, Edisto Island, 29438, Bachelor of Business Administration, Management; Virginia Elizabeth Fogle, 894 Shelter Cove, Edisto Island, 29438, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude.

Darlington: Marcia L. Anderson, 1606 Willis Drive, Hartsville, 29550, Master of Education; Swathi Annam, 1214 Oakhaven Circle, Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Accounting; Kelly Michelle Blackwell, 1482 Pocket Road, Darlington, 29532, Bachelor of Science, Elementary Education; Leslie Michelle Carter, 116 Wyandot St., Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Marketing, Management, Summa Cum Laude; Jacquoline Nelson Coker, 612 Colony Road, Hartsville, 29550, Master of Education; Chiquita Yalanda DuBose, 107 Farm St., Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Finance; Melissa Lynn Griggs, 444 W. Carolina Ave., Hartsville, 29550, Master of Education; Ronnie Devon Huggins, 123 Robinhood Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Arts, Modern Language/German, Magna Cum Laude; Raymond Franklin Humphries III, 136 Oak St., Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Management; Crystal S. Jackson, 1012 Russell Road, Society Hill, 29593, Bachelor of Science, Sociology; Laura Kristen Langley, 110 Min-Lou Circle, Darlington, 29532, Master of Science; Clifton Corbett Luther, 428 W. College Ave., Hartsville, 29550, Bachelor of Business Administration, Management; April Michelle Marshall, 1103 Greenleaf Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology; Alquenterrio McClain, P.O. Box 246, Society Hill, 29593, Bachelor of Business Administration, Marketing; Richard Allen McCormick II, 122 S. Charleston Road, Darlington, 29532, Bachelor of Arts, History; Kendra Patrice Mills, 130 Sallie St., Darlington, 29532, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Paulette O’Neal, 2181 McKenzie Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology; Caroline Marie Proot, 109 Grace St., Darlington, 29532, Master of Science; Marla Michele Thompson, 4628 Middendorf Road, Hartsville, 29550, Bachelor of Science, Biology; Robert Michael Vance Jr., 1262 Forest Drive, Hartsville, 29550, Bachelor of General Studies; Johnny Ray Willis, 121 Greenway Drive, Darlington, 29532, Master of Science; Patrick Neal Williams Sr., P.O. Box 832, Lamar, 29069, Bachelor of Science, Computer Science.

Dillon: James Winston Haselden, 316 W. Academy St., Latta, 29565, Master of Business Administration; Simone Evette McCallum, 3335 Fleetwood Court, Hamer, 29547, Bachelor of Science, Sociology; Kimberley Deanna Moody, 854 Kemper Church Road, Lake View, 29563, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude; Jonathan Kyle Renfrow, P.O. Box 398, Lake View, 29563, Bachelor of Business Administration, General Business; Amy Lee Carter Roberts, 219 McDowell Court, Latta, 29565, Bachelor of Science, Elementary Education; Maria Yvonne Roundtree, 2636 Hwy. 9 East, Dillon, 29536, Bachelor of Science, Psychology; Suzanne Ashley Singleton, 700 Elizabeth Court, Dillon, 29536, Master of Education.

Dorchester:  Patrice Victoria McKelvey, 1729 Hwy. 61, Ridgeville, 29472, Bachelor of Science, History.

Edgefield: Sheri Montreal Andrews, 119 May St., Johnston, 29832, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Thomas Jeffrey Glover, 3317 Hwy. 19, Trenton, 29847, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems.

Florence: JoAnn Patrice Abraham, 329 N. Church Street, Florence, 29506, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems, Cum Laude; Rachel Shamika Addison, 438 Sparks St., Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Natasha Wyetta Anderson, 4063 Red Top Lane, Effingham, 29541, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Jennifer L. Atkinson, 2803 Locklair Lane, Effingham, 29541, Bachelor of Business Administration, Marketing; Leo O’Mar Baker, 129 McKenzie Loop, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Political Science; Laura Beth Bartlett, 802 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Bachelor of Arts, Modern Language Spanish; Stephanie Lynne Bartlett, 802 Wimbledon Ave., Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Marketing, Summa Cum Laude; Ashley Nicole Bazen, 1414 Golf Terrace Blvd. Unit 10, Florence, 29501, Bachelor of Science, Elementary Education; Gary Robert Bell, 1429 Hobart Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Dawn Irene Berry, 3897 Trotwood Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Accounting; Amanda Jo Blackwell, P.O. Box 906, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Mathematics; Christina Jane Blandin, 5836 Meadow Prong Road, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Biology; Edward Arthur Bleakley IV, 612 Ascot Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Political Science; Marcia Dianne Brewington, 2618 W. Willow Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Nicole Patrice Brooks, 2212 Pamplico Hwy. Apt A12, Florence, 29505, Bachelor of Science, Elementary Education; Adam Patrick Brown, 2606 Hardin St., Florence, 29505, Bachelor of Science, History; Corrinda Rosetta Brown, 4504 Megan Road, Florence, 29505, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; Rachel Elizabeth Brown, 2534 Triple Crown Drive, Florence, 29505, Bachelor of General Studies; Jennifer Rebecca Bryant, 11335 Douglas Swamp Road, Olanta, 29114, Bachelor of Business Administration, Finance; Ray S. Carmichael, 4711 Patriot Lane Apt. C5A, Florence, 29506, Bachelor of Science, Sociology; Terri Melissa Cato, 318 S. Ravenel St., Florence, 29506, Bachelor of Science, Early Childhood Education, Cum Laude; Jada Michelle Chandler, 109 Drayton Lane, Pamplico, 29583, Bachelor of Science, Psychology; Penny Wagers Connor, 1205 W. Palmetto St., Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Kevin Gerard Cooper, 1016 Nellie St., Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Finance; Brandon Cory Crouch, 614 Brockton Lane, Florence, 29501, Master of Business Administration; Frank Marion Davis IV, 2518 Rainford Road, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; Joseph Dean, 209 Millstone Road Apt. G, Florence, 29501, Bachelor of Science, Political Science; Bryan LaMarick Deas, 1436 Cabrillo Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Sociology; Linward Curtis Edwards Jr., 7120 Bethel Road, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Sara Shavon Ellerbe, 1930 Birch Lane, Effingham, 29541, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude; Latoya Nicole Ellison, 2136 Steeple View Drive, Florence, 29505, Bachelor of Business Administration, Marketing; Rachel Elizabeth Faulk, 1510 Brittany Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; Rebecca Anne Fetters, 1018 Cedarwood Circle, Florence, 29501, Bachelor of Science, Sociology; Nicole Yvette Fore, 1727 Carter Corner, Florence, 29506, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Camilla V. Fowlkes, 525 Woodland Drive Apt. 6C, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Miriam Smith Fulghum, 1900 W. Sandhurst, Florence, 29505, Master of Arts in Teaching; Stacy Morris Geddings, 220-A Laurel Lane, Florence, 29506, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Richard Paul Gensel II, 837 Whitehall Circle, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management; Christen Renee Gilbert, 1703 F Pineland Ave., Florence, 29506, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Elizabeth Renee Gooden, 3827 W. Lake Oakdale, Florence, 29501, Master of Science; L. Christopher Gough, 110 Quinby Circle, Quinby, 29506, Bachelor of Science, Biology; Oscar Courtrilious Gregg III, 2220 Oakwood Lane, Florence, 29501, Master of Education; Monica Serene Hannah, 300 Ron Ave., Johnsonville, 29555, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Kimrey Ann Brewer Haughn, 2143 Glenmore Way, Florence, 29505, Master of Education; John Gregory Hendrick, 2745 Ridgecres Circle, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Management, Magna Cum Laude; Ronny Karl Hofmann, 4711 Patriot Lane Apt. F5A, Florence, 29506, Bachelor of Business Administration, Management; Alfonso Jackson, 622 Brockton Lane, Florence, 29501, Bachelor of General Studies; Kyle Lawrence Jones, 1873 Partridge Circle, Florence, 29505, Master of Business Administration; Shelly Diana Kennedy, 1818 Marsh Ave., Florence, 29505, Bachelor of Arts, Visual Arts; Kristian Michael Konefat, 1615 Gregg Ave. Apt. 28, Florence, 29501, Bachelor of Science, Computer Science; Meredith Alyssa Lane, 2267 Johnsonville Hwy., Lake City, 29560, Bachelor of Arts, Visual Arts; Brett Edward Lewis, 1223 D Brittany Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Marketing; Whitney Rhea Limehouse, 2618 W. Willow Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Visual Arts; Joannie Markeitha Little, 409 W. Jefferies Lane, Florence, 29505, Master of Education; Malik Andell Livingston, 111 Washington St., Lake City, 29560, Bachelor of Science, Biology; Michael Scott Long, 3703 Southborough Road #9D, Florence, 29501, Bachelor of Arts, Modern Language/German, International Studies; Lawrence An’dre Luckey, 2235 Clareview Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Electronic Engineering Technology; James Ronald MaGee, 512 Saluda Drive, Florence, 29501, Master of Education; Elizabeth Ruth McDowell, 1700 Woods Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Computer Science, Mathematics, Summa Cum Laude; Megan Ellen Mehaffy, 1203 King Ave., Florence, 29501, Master of Education; George Randell Morris II, P.O. Box 535, Johnsonville, 29555, Bachelor of Business Administration, Management, Cum Laude; Kristie Nicole Mumford, 114-A Toledo Road, Florence, 29505, Master of Business Administration; Franklin Alexander Myers, 203 S. Franklin Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, History; Isabell Neufeld, 4711 Patriot Lane Apt. F5A, Florence, 29506, Bachelor of Business Administration, Management; Travis Lamont Nicholson, 423 Chatham Place, Florence, 29501, Bachelor of Science, Political Science; Michael Christopher O’Donnell, 2724 Rainier St., Florence, 29505, Master of Business Administration; Kristen Nicole Osborne, 828-D South Parker Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, Marketing; Anna M. Perkins, 2529 Sand Pit Road, Florence, 29506, Bachelor of Science, Biology; William Daniel Perry, 1225 W. Palmetto St., Florence, 29501, Bachelor of Science, Computer Science; Norris Brenton Powell, P.O. Box 958, Johnsonville, 29555, Bachelor of Science, Physics; Jason Craig Powers, 2025 Ralston Court, Florence, 29505, Bachelor of Science, Political Science; Kimberly Michelle Prince, 1002 B Madison Ave., Florence, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Margaret Brandt Rainwater, 503 S. Franklin Drive, Florence, 29501, Master of Education; Stephanie Anne Rhodes, 1028 O’Hara Drive, Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; Takilla K. Richards, P.O. Box 12814, Florence, 29504, Bachelor of Business Administration, Accounting; Jureall LaShawn Richburg, 815 E. Woodstone Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Sociology; Fearecia Walisha Rose, 228 Deep River St., Lake City, 29560, Bachelor of Science, Psychology; Miriam Lauren Sellers, 2317 W. McCown Drive, Florence, 29501, Bachelor of General Studies; Veronica Latasha Singletary, 983 1/2 Rodman Road, Lake City, 29560, Bachelor of Science, Sociology; Patrick Heath Stokes, 1484 S. Hill Road, Timmonsville, 29161, Master of Arts in Teaching; Jamie Edward Stone, 333 Marion St., Johnsonville, 29555, Bachelor of Business Administration, Finance, Business Economics; Kimberly Daniels Stroup, P.O. Box 761, Pamplico, 29583, Master of Education; Elizabeth Anne Thompson, 1910 Wethersfield Drive, Florence, 29501, Bachelor of Science, Chemistry; Amanda Bennett Todd, 309 Millbrook Drive, Florence, 29505, Master of Business Administration; Kevin Courie Todd, 309 Millbrook Drive, Florence, 29505, Master of Business Administration; Julie Irene Wallace, 2814 Farmingdale Road, Florence, 29505, Bachelor of Arts, Mass Communication; David B. Watford, 976 E. Saint Paul Road, Timmonsville, 29161, Bachelor of Business Administration, Business Economics; Ronald Mackie Watts, 623 Gregg Ave., Florence, 29501, Bachelor of Business Administration, General Business; Kevin Glen Welch, 2472 S. Hallmark Drive, Florence, 29505, Bachelor of Science, Computer Science, Mathematics, Cum Laude; Cleybianne C. White, 307 Lansdale Drive, Florence, 29506, Bachelor of Science, Psychology, Cum Laude; Anwar Levar Williams, 4708 Callie Young, Effingham, 29541, Master of Business Administration; Brandi Morris Williams, 3334 Ebenezer Chase Drive, Florence, 29501, Bachelor of Arts, English-Professional Writing, Cum Laude; Nicholas L. Williams, 3060 Brandon Woods Road, Florence, 29505, Bachelor of Science, Physics; Daniel Edward Yarian, 501 Maynard Ave., Florence, 29505, Bachelor of Arts, Visual Arts; Travis Andriel Young, 3301 Huntington Drive, Florence, 29506, Bachelor of Science, Political Science.

Georgetown: Torey Nicole Bronson, 202 Dalton Road, Georgetown, 29440, Bachelor of Business Administration, General Business; Lindsay Moore Byrd, 64 U.S. Hwy. 521, Andrews, 29510, Bachelor of Arts, Mass Communication; Adria Latasha Cooper, 7 Courtney Circle, Andrews, 29510, Bachelor of Science, Psychology; Shantel Aleia Giles, 7 Redwood Ave., Andrews, 29510, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Harold Palmer II, 449 Rainbow Drive, Georgetown, 29440, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Jerri Contre Monique Scott, 646 Cumbee Road, Andrews, 29510, Bachelor of Science, Sociology.

Greenville: Arminda Elizabeth Robinson, 190 Carolina Way, Fountain Inn, 29644, Bachelor of Science, Biology.

Greenwood: Richard Bryan Summey, 626 Rushville Road, Bradley, 29819, Bachelor of Science, Sociology.

Horry: Renee McRae Atkinson, 17720 Old Stage Road, Galivants Ferry, 29544, Master of Education; Leah Elizabeth Best, 4560 Hardwick Loop, Galivants Ferry, 29544, Bachelor of Business Administration, Finance, Cum Laude; Karen Mathea Brown, 4801 Dick Pond Road, Myrtle Beach, 29575, Master of Education; Melissa Ann DuBose, P.O. Box 296, Aynor, 29511, Bachelor of Science, Computer Science, Magna Cum Laude; Margaret Kelley Walker, 2550 Jordanville Road, Galivants Ferry, 29544, Bachelor of Science, Psychology.

Kershaw: Rebecca Leigh Ammons, 1308 Sunnyhill Drive, Camden, 29020, Bachelor of General Studies; Natalie Lonell Bonner, 1919 Niagara Drive, Camden, 29020, Bachelor of Science, Biology; Lisa Michele Runkel Boron, 1364 Colie Branham, Lugoff, 29078, Master of Education; Kayci Merritt Brazell, 18 Willbrook Drive, Lugoff, 29078, Master of Education; Lori Jones Cooper, 844 White Pines Drive, Camden, 29020, Master of Education; LaToya Theresa Emmons, 104 Briarcliff West, Elgin, 29045, Bachelor of Arts, Mass Communication; Aaron Nathaniel Fleming, 1384 Fort Jackson Road, Lugoff, 29078, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Donna Kay Garber, 261 Pine Mark Lane, Lugoff, 29078, Master of Education; Lori Ann Gardner, P.O. Box 484, Bethune, 29009, Master of Education; Kenneth Eugene Herman, 551 Tombfield Road, Camden, 29020, Master of Education; Alicia Mishoe Howard, 397 Bloomsbury Circle, Camden, 29020, Master of Education; Lauren Rabon Hunt, 11 Canterfield Lane, Lugoff, 29078, Master of Education; Stephanie Watson Jones, 1404 Wylie St., Camden, 29020, Master of Education; Helen Abigail Krofchick, 1301 Wildwood Lane, Elgin, 29045, Master of Education; April Catoe Mangum, 29A Raintree Lane, Bethune, 29009, Master of Education; Lisa Fife McCaskill, 1008 Timber Creek, Camden, 29020, Master of Education; Crystal Ann Smoak, 136 East Hampton St., Camden, 29020, Master of Education; Jennifer Forbes Watts, P.O. Box 584, Bethune, 29009, Master of Education; Valerie Peake West, 2006 Arnett Drive, Camden, 29020, Master of Education.

Lancaster: Aaron Shah Khan, 101 Pickens St. Apt D-4, Lancaster, 29205, Bachelor of General Studies; Tenisha Teran Laney, 1208 Mahaffey Line, Lancaster, 29720, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Mica Crenshaw Parker, 3274 McIlwain Road, Heath Springs, 29501, Bachelor of Science, Early Childhood Education.

Laurens: Darnell Antwan Suber, 201 W. Cliff Drive, Laurens, 29360, Bachelor of Business Administration, Management.

Lee: Alphine Yvette Bradley, 88 Blue Jay Lane, Bishopville, 29010, Master of Education; Harry Leroy Elmore Jr., 314 Browntown Road, Bishopville, 29010, Bachelor of Arts, Visual Arts.

Lexington: Robin Meredith Bigham, 102 Laurel Lane, Cayce, 29033, Bachelor of General Studies; Peterson Timothy Hines, 442 N. Royal Tower Drive, Irmo, 29063, Bachelor of Business Administration, General Business; Nicholas Frank Smith, 315 Governors Grant Blvd., Lexington, 29072, Bachelor of Business Administration, Marketing.

Marion: Rashaun Leanue Belin, P.O. Box 316, Marion, 29571, Bachelor of Science, Mathematics; Jonathan S. Boatwright, 1823 W. Hwy. 76, Marion, 29571, Bachelor of Arts, Visual Arts; Katie Amanda Brown, 1559 Butterfly Path, Marion, 29571, Bachelor of Science, Elementary Education; Jamilah Eaddy, 510 Georgetown St., Marion, 29571, Bachelor of Science, Elementary Education; Todd Andrew Fulmer, 501 Burney St., Nichols, 29581, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts; James Samuel Garner V, 1324 Horseshoe Road, Mullins, 29574, Bachelor of Science, Biology; Christopher Andrae’ Howard, 3907 S. Hwy. 41, Mullins, 29574, Bachelor of Arts, Visual Arts; Sammie Jo Jordan, 1625 Beacham Loop, Gresham, 29546, Bachelor of Business Administration, General Business; Alphonso Samuel Josey Sr., 230 E. Fairlee St., Marion, 29571, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Julie Lane Thompson, 1316 Pine Lake Road, Marion, 29571, Bachelor of Arts, English-Professional Writing, Cum Laude.

Marlboro: Shemaiah DeShea Barbour, 105 Ayers St., Bennettsville, 29512, Bachelor of Business Administration, Marketing; JaQuan Donte Bracey, 211 1/2 Kinny St., Bennettsville, 29512, Bachelor of Business Administration, Marketing; Leslie Ann Branyon, 2339 Sandy Lane, Bennettsville, 29512, Bachelor of Business Administration, General Business; Ryan J. Brooks, 4554 Lightwood Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Biology; Kimberly Ann Griffith, P.O. Box 1013, Bennettsville, 29512, Bachelor of Science, Mathematics; Vernon Jarvis Harrison, 3241 Ebenezer Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Arts, English-Professional Writing; Derrick Jeron Quick, 4120 Rocky Ridge Road, Wallace, 29596, Bachelor of Science, Sociology; Jacquel Michelle Thomas, 105 Evergreen Court, Bennettsville, 29512, Master of Education; Katie Lucille Walker, 1604 Hebron Church Road, Clio, 29525, Bachelor of Science, Psychology; Angela Denise Williams, 890 Loop Road, Bennettsville, 29512, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems.

Orangeburg: Seth Joseph Bixler, 983 Springhill Lane, Orangeburg, 29118, Bachelor of Business Administration, Management; Dana LaFay Boyd, 150 Westwood Ave., Orangeburg, 29115, Bachelor of Arts, Visual Arts; James Theodore Gantt Jr., 376 Club Acres, Orangeburg, 29115, Bachelor of Science, Political Science.

Richland: Lee Randolph Bass, 701 Longtown Road, Columbia, 29229, Bachelor of Science, Political Science; Ashley O’Darius Golden Brown, 3609 Juneau Road 37-C, Columbia, 29210, Bachelor of Arts, Mass Communication; Martha Caryl Cathou, 1210 Devonshire Drive, Columbia, 29204, Bachelor of Arts, Visual Arts; Alethia Joyce Clifton, 333 Charwood Drive, Columbia, 29223, Master of Education; Susan Jean Comisky, 102 Loggerhead Drive, Columbia, 29229, Master of Education; Ryan Porter Crabtree, 1019 Lofty Pine Drive, Columbia, 29212, Bachelor of Arts, Visual Arts; Jason Gilbert Fields, 262 Lancer Drive, Columbia, 29212, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Frances Ann Fosnacht, 2 Ascot Court, Blythewood, 29016, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Melita Eartha Heyward, 525 Antioch Place, Columbia, 29209, Master of Business Administration; Melissa Joy Kirchman, 520 Great North Road, Columbia, 29223, Bachelor of Arts, Mass Communication; Cassandra Yvette Singleton, 15 Birchbark Court, Columbia, 29229, Master of Education; Tina Lynn Summers, 203 Sparkleberry Lane, Columbia, 29229, Master of Education; LaTasha Anne Terry, 2013 Shelby Drive, Columbia, 29223, Bachelor of Science, Sociology; Kimberly Michelle Wright, 341 North Stonehedge Drive, Columbia, 29210, Bachelor of Science, Early Childhood Education.

Sumter: Kenneth M. Broadway, 1817 Appaloosa Drive, Sumter, 29154, Bachelor of Arts, English-Liberal Arts, Summa Cum Laude; Jessica Marie Frye, 3200 Beulah Cuttino Road, Sumter, 29154, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude; Katina Angelica Hogan, 3605 Kel-Sam Drive, Dalzell, 29040, Bachelor of Arts, Visual Arts; Dallen Raye Jones, 2395 Florence Hwy., Sumter, 29153, Bachelor of Science, History; Michelle Ronet Kelley, 574 Covington St., Sumter, 29150, Bachelor of Science, Political Science, Sociology; Claudia Russell Laney, 1944 Boykin Road, Rembert, 29128, Master of Education; Sophie Carter Moss, 4627 Blanche Road #1, Sumter, 29154, Master of Education; Tiffany Gray Sarvis, 2407 Peach Orchard, Sumter, 29154, Bachelor of Arts, Mass Communication; Phyllis Russell Wooten, 1924 Boykin Road, Rembert, 29128, Master of Education.

Williamsburg: Rebecca Wells Bowen, 715 Third Ave., Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Charles Raymond Burgess Jr., 85 Christopher Road, Kingstree, 29556, Bachelor of Business Administration, Management Information Systems; Sarah L. Cantley, 6285 Nesmith Road, Nesmith, 29580, Bachelor of Business Administration, Management; Christopher Travis Carter, 55 Folly Grove Road, Hemingway, 29554, Bachelor of Business Administration, General Business; Johanna Roshayna Cooper, 2620 Easler Hwy., Greeleyville, 29056, Bachelor of Arts, Mass Communication; Casey Covington, 6125 Nesmith Road, Nesmith, 29580, Bachelor of Science, Early Childhood Education; James Anthony Fulton, 16 Joshua Lane, Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Biology; Enrique Roberto Gordon, 101 Pointsett Road, Kingstree, 29556, Bachelor of Arts, Modern Language Spanish; Tiffany Lashauna James, 109 Glendale Road, Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Biology; Kristina Helen McKenzie, 3028 Sandy Bay Road, Kingstree, 29556, Bachelor of Science, Biology; Felicia C. Patrick, 100 Mt. Royal Loop, Greeleyville, 29056, Bachelor of General Studies.

York: Katrina Ann Dragner, 3606 Howell Road, Rock Hill, 29732, Bachelor of Science, Early Childhood Education; Sarah Gatlin Lowrance, 1570 Allison Circle, Rock Hill, 29732, Bachelor of Business Administration, Management; Douglas Shane Orr, 1629 Orr Road, McConnells, 29726, Bachelor of Business Administration, Marketing; Valisha Francina Singleton, 8073 Kennet Lane, Indian Land, 29715, Master of Education.

#74/12-18-04

Last Published: December 20, 2004 8:02 AM
Empowered by Extend, a school software solution from